• <

Wynik wyszukiwania - "szproty" - Wiadomości

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

Komisja GMiŻŚ: przepisy dot. połowów komercyjnych powinny uwzględniać interesy rybaków

Przepisy dotyczące warunków wykonywania rybołówstwa komercyjnego powinny uwzględniać interesy polskich rybaków, nie powinny utrudniać połowów czy być zbyt restrykcyjne - ocenili uczestnicy dyskusji na posiedzeniu sejmowej komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
17.01.2024

Komisja Europejska debatuje nad całkowitym zakazem połowów śledzia i szprota. "Katastrofa dla polskich rybaków"

Realizacja propozycji Komisji Europejskiej w sprawie przyszłorocznych połowów na Morzu Bałtyckim, czyli całkowity zakaz połowów śledzia i szprota, oznaczałaby katastrofę dla polskich rybaków - mówił w poniedziałek w Luksemburgu po zakończeniu pierwszego dnia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
24.10.2023

Wiceminister Ciecióra w Luksemburgu: udało się podnieść propozycje kwot połowu szprota i śledzia

W 2023 roku polscy rybacy będą mogli złowić o 32 proc. więcej śledzi niż w roku bieżącym - poinformował w poniedziałek w Luksemburgu wiceminister rolnictwa RP Krzysztof Ciecióra, biorący tam udział w Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.
17.10.2022

Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Czy mamy powody do świętowania?

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – czy mamy powody do świętowania? Organizacja pozarządowa MSC zachęca do poszerzania wiedzy na temat ochrony Bałtyku oraz zaprasza szkoły do udziału w konkursie „Może poznajmy nasze morze”.
22.03.2022

Spada populacja dziko żyjących ryb. Wśród zagrożonych gatunków jest śledź [WIDEO]

Na wigilijnym stole w Polsce tradycyjnie królują dania rybne. Według firmy badawczej Nielsen konsumpcja ryb w Polsce w miesiącach zimowych wynosi 40 proc. całorocznej sprzedaży. Tymczasem z najnowszego raportu „SOFIA” Światowej Organizacji Żywności wynika, że 1/3 pozyskiwanych obecnie ryb jest poławianych powyżej limitów naukowych, stwarzając ryzyko wyginięcia niektórych gatunków. Dotyczy to również gatunków popularnych wśród polskich konsumentów.
23.12.2021

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb otrzymała certyfikat MSC na szprota

Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, jako jedna z czterech organizacji rybackich, otrzymała certyfikat MSC na szprota. To prestiżowe wyróżnienie jest potwierdzeniem, że certyfikowane połowy szprota na Morzu Bałtyckim są realizowane z poszanowaniem równowagi naturalnej oraz bez szkody dla środowiska i zasobów morskich. To drugi certyfikat MSC, który polscy rybacy bałtyccy otrzymali w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.
23.11.2021

Częściej jemy ryby, śledź rządzi na polskich stołach

Spożycie ryb w Polsce z roku na rok rośnie. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku wyniesie 14 kg na mieszkańca. Najchętniej jemy śledzie, mintaje i makrele.
04.11.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Hel – port z potencjałem. 200 tys. turystów morskich rocznie

Historia Miasta Hel zaczyna się ponad X wieków temu. Można przypuszczać z dużą dozą pewności, że życie mieszkańców od zawsze związane było z morzem i uzależnione od jego zmiennych „humorów”.
22.02.2021

Polacy nie doceniają ryb z Bałtyku. Częściej trafiają one na stoły w Skandynawii i Europie Zachodniej

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 14,5 kg ryb, czyli nawet trzykrotnie mniej niż mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Co istotne, rzadko też sięgamy po ryby z Bałtyku. Rodzime gatunki, takie jak śledź, szprot, flądra, łosoś, turbot czy sandacz, częściej trafiają na stoły w Skandynawii czy Europie Zachodniej, gdzie są lubiane i cenione przez konsumentów ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: dużą zawartość białka, witamin A i D czy kwasów omega-3. Z kolei w Polsce wciąż jeszcze pokutuje mit dotyczący zanieczyszczenia ch
19.01.2021

Polskie rybołówstwo szprota i śledzia przystępuje do oceny MSC

Polskie organizacje rybackie poławiające bałtyckiego szprota i śledzia przystąpiły do oceny według Standardu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC, który służy do ewaluacji rybołówstw pod kątem ich wpływu na dzikie populacje ryb, oddziaływania na ekosystem morski oraz sposobu zarządzania. Oceny dokonuje zespół niezależnych naukowców i ekspertów z jednostki certyfikującej SAI Global.
03.06.2020

Jaka przyszłość czeka bałtyckie połowy?

Już w najbliższą niedzielę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. To doskonała okazja, żeby każdy z naszastanowiłsię, w jaki sposób może pomóc chronić nasze morze. Organizacja pozarządowa MSC apeluje, by w tym dniu pamiętać także o ochronie zasobów ryb i ogromnej roli, jaką odgrywają zrównoważone połowy.
20.03.2020

Prezes SEKO o rybołówstwie morskim w kontekście Europejskiego Dnia Morza

Co roku, 20 maja, w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza, który celebrujemy od 2008 roku. Warto więc przy tej okazji podsumować, jak wygląda rybołówstwo morskie w obrębie Morza Bałtyckiego. GUS opublikował raport o Gospodarce morskiej w 2018 r., który komentuje Kazimierz Kustra, prezes SEKO S.A., polskiego przedsiębiorstwa rybnego.
17.05.2019

GUS: w 2018 r. więcej statków niż rok wcześniej; mniejsze połowy ryb

W 2018 r. morska i przybrzeżna flota transportowa liczyła więcej statków niż przed rokiem - podał w piątek GUS. Dodał, że połowy ryb i bezkręgowców morskich były mniejsze. Obroty ładunkowe w portach morskich wzrosły natomiast o 17,8 proc. wobec 2017 r.
26.04.2019

Bardzo dobre wyniki połowowe floty bałtyckiej w I połowie 2018 r.

Polskie połowy ryb na Bałtyku w I półroczu 2018 r. wyniosły 112 tys. ton i były o 20% większe niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim większe połowy ryb pelagicznych (głównie śledzi). Znacząco wzrosły również połowy stroni o 32%. O 5% więcej niż rok wcześniej złowiono szprotów. Nieznacznie niższe natomiast były połowy dorszy (-1,6%). Jeśli tendencje z pierwszych sześciu miesięcy utrzymają się w drugiej połowie roku można prognozować, że połowy w całym 2018 r. mogą osiągnąć rekordową
16.11.2018

Nowe statki w portfelu zamówień Nauty

Stocznia Remontowa Nauta podpisała dwa kontrakty na budowę częściowo wyposażonych statków do połowu ryb. Obie jednostki powstaną w Gdańsku na zamówienie duńskiego klienta – Karstensens Skibsvaerft AS.
21.02.2018

Nauta rozpoczyna budowę statku rybackiego

4 lipca w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w obecności klienta, finalnego armatora statku i towarzystwa klasyfikacyjnego odbyła się ceremonia cięcia pierwszych blach do budowy statku rybackiego B-131. W ten sposób oficjalnie zainaugurowano budowę jednostki.
05.07.2017

Gróbarczyk: Priorytetem ochrona rybaków i zasobów morskich

Ochrona rybaków i zasobów morskich to według ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka priorytety w sytuacji zmniejszenia przez KE kwot połowowych dorsza, złej kondycji stad oraz pogarszającego się stanu środowiska morskiego.
07.06.2017

Stocznia Nauta zbuduje kolejny statek rybacki dla Norwegów

Stocznia Remontowa Nauta rozpoczyna kolejny projekt związany z budową nowego statku. Tym razem norweski klient – Havyard Ship Technology – zamówił tam dużą jednostkę rybacką.
23.05.2017

Raport GUS o rybołówstwie: polskie kutry łowią więcej ryb, choć jest ich mniej

Jak się okazuje w 2016 roku spadła liczba jednostek rybackich w Polsce, przy jednoczesnym wzroście połowów – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego o gospodarce morskiej za 2016 roku. Rybacy twierdzą, że to wynik złej alokacji środków unijnych i brak ochrony zasobów ryb na Bałtyku.
22.05.2017

Certyfikat MSC dla duńskich połowów dobijaka, okowiela oraz szprota

Połowy dobijaka, okowiela i szprota prowadzone przez Duńską Organizację Producentów Rybackich (Danish Fishermen's Producers' Organisation/ DFPO) oraz Duńską Organizację Producentów Ryb Pelagicznych (Danish Pelagic Producers Organisations/ DPPO) uzyskały certyfikat zgodności ze Standardami Rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC).
29.03.2017

W 2016 r. podrożały ryby i ich przetwory

O 3,6 proc. podrożały w ubiegłym roku ryby i przetwory rybne. Więcej kosztowały m.in. filety z łososia, dorsza, miruny i morszczuka. Potaniały natomiast wędzone makrele - informuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
15.02.2017

KE zaproponowała kwoty połowowe dla Bałtyku - bez dorsza

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycje limitów połowowych ryb w Morzu Bałtyckim w przyszłym roku, wnioskując o zwiększenie kwot połowowych dla 6 z 10 stad. Nie ma jeszcze decyzji ws. tego, jak postąpić z niemogącym się odrodzić dorszem.
29.08.2016

Bałtyk może zabić uwolnionego humbaka

Dalsze losy humbaka zależeć będą głównie od jego szczęścia. Jeżeli uda mu się bezpiecznie opuścić Zatokę Gdańską i obierze kierunek na zachód, ma szansę dotrzeć do cieśnin duńskich i tam przekroczyć granicę Bałtyku z Morzem Północnym. Jeśli napotka problemy, może nie przeżyć.
07.07.2016

„Nie opłaca się łowić, tylko odsprzedaje się uprawnienia”

Całkowita zmiana finansowania rybołówstwa z funduszu morskiego na lata 2014-2020 - to zdaniem rybaków jedyna szansa na uratowanie polskiego rybołówstwa i zasobów ryb w Morzu Bałtyckim. Wnioski takie można wyciągnąć po dyskusji na temat rybołówstwa morskiego, która odbyła się w czasie posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
22.03.2016

Sejner Ruth gotowy do połowu

Kilka dni temu sejner rybacki Ruth, którego kadłub częściowo wyposażony powstał w stoczni Nauta, został przekazany armatorowi. W związku z tym przypominamy, jak statek powstawał na pochylni Nauty.
16.03.2016

Rosja wstrzymała import polskiego szprota w puszkach

Decyzję o zakazie importu podjęto po kontroli konserw o nazwie "Szproty w oleju oliwkowym". Rosyjski nadzór ochrony praw konsumenta Rospotriebnadzor stwierdził naruszenie norm produkcyjnych w jednym z polskich zakładów przetwórstwa rybnego.
13.08.2015

Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE osiągnęła porozumienie ws. wieloletniego planu zarządzania rybołówstwem na Bałtyku

W poniedziałek, 20.04. br. Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Uni Europejskiej osiągnęła porozumienie ws. wieloletniego planu zarządzania rybołówstwem nad Bałtykiem. Plan ma na celu zapewnienie maksymalnego zrównoważonego połowu stad dorsza, śledzia, szprota (MSY).
21.04.2015

Od kilku lat rośnie konsumpcja ryb. Polacy jednak nadal jedzą mniej niż pozostali Europejczycy

W ciągu roku przeciętny Polak spożywa średnio 12,4 kilograma ryb. Co prawda z roku na rok można zaobserwować tendencję wzrostową, ale w skali europejskiej i tak pozostajemy daleko w tyle. Polacy nadal nie mogą się przekonać do tego, by w swojej kuchni mięso zastępować rybami. Problemem są wysokie ceny i trudność ich przygotowania.
26.02.2015

Ryby w tym roku znów podrożeją. Z powodu wysokich cen Polacy jedzą ich o połowę mniej niż mieszkańcy UE

Polacy wciąż jedzą niewiele ryb. Roczna konsumpcja na poziomie ok. 12,4 kilograma na osobę jest dwukrotnie niższa od unijnej średniej. Wzrostom nie sprzyja ani brak przywiązania do ryb w polskiej kuchni, ani rosnące ceny. Choć w ubiegłym roku po raz pierwszy od dawna zanotowano niewielki spadek cen ryb, w tym znowu mogą one podrożeć.
06.01.2015

Rybaków morskich czeka duża zmiana prawna

Rybaków morskich czeka duża zmiana prawna, bo od nowego roku będą musieli wracać z całym przyłowem do swoich macierzystych portów.
23.12.2014

Rybacy czują się oszukani - zainwestowali w modernizację kutrów, a teraz stoją w porcie

Zainwestowali miliony w modernizację kutrów, a teraz stoją w porcie. Armatorzy dużych jednostek o długości powyżej 25 metrów mają pretensje do Ministerstwa Rolnictwa, które w tym roku pozwoliło łowić śledzie i szproty także małym kutrom. Co nietrudno było przewidzieć - jedni i drudzy pod zbyt krótką kołdrą się nie zmieścili.
22.07.2014

Polacy nadal jedzą mało ryb. Szanse na znaczący wzrost spożycia są niewielkie

W ubiegłym roku o 7 procent wzrosła w Polsce konsumpcja ryb. Statystyczny Polak zjada nieco ponad 12 kg rocznie. Dla porównania, statystyczny Norweg zjada rocznie 46 kg ryb, a Portugalczyk – niemal 60 kg. Zdaniem ekspertów z powodu zmniejszających się światowych zasobów i rosnących cen perspektywy dla polskiego rynku nie są najlepsze.
05.03.2014

Wyniki gospodarki rybnej w 2012 roku

W artykule przedstawiono syntetycznie najważniejsze wyniki polskiej gospodarki rybnej w 2012 r. Szczegółowe dane zawiera opracowanie „Morska gospodarka rybna w 2012 r.”, z którym można zapoznać się na stronie domowej MIR-PIB.
30.08.2013

Stan zasobów ryb Bałtyku i zalecane przez ICES dopuszczalne połowy (TAC) w 2014 roku

W końcu maja br. Międzynarodowa Rada do Badań Morza (ICES) ogłosiła najnowsze wyniki badań stanu zasobów podstawowych gatunków ryb eksploatowanych na Bałtyku oraz doradziła wielkości kwot połowowych na rok 2014. Od kilku lat ICES w doradztwie opiera się m. in. na deklaracji Johannesburskiej, w której strony zobowiązały się do takiej eksploatacji zasobów, która do roku 2015 umożliwi połowy zgodne z zasadą MSY (maksymalne podtrzymywalne połowy). W teorii otrzymujemy wtedy największe możliwe połowy w ujęciu wieloletnim, przy
24.06.2013

Aukcje rybne- udane inwestycje czy strata pieniędzy?

Tworzenie Organizacji Producenckich jest jedną z najistotniejszych koncepcji Wspólnej Polityki Rybackiej Unii Europejskiej. Ideą tworzenia aukcji rybnych jest wzmacnianie pozycji sektora połowowego poprzez pozyskiwanie środków, racjonalne zagospodarowanie zasobów oraz utrzymanie cen produktów na optymalnym poziomie. W Polsce powstało 5 Lokalnych Centrum Pierwszej sprzedaży. Tymczasem obok entuzjastycznych opinii podkreślających aspekt integracyjny takich przedsięwzięć, pojawiają się też głosy krytyczne, zwracające uwagę na
26.11.2012

Coraz trudniej być rybakiem

Źle pojęta ekologia oraz nietrafione pomysły ochrony Bałtyku mogą sprawić, że nie będzie na nim miejsca dla rybaków.
24.10.2012

Niemcy mogą więcej

Komisja Europejska i wszystkie państwa członkowskie po osiemnastogodzinnym maratonie negocjacyjnym w Brukseli zgodziły się w sobotę wieczorem na zwiększenie kwot połowowych dla niemieckich rybaków na Morzu Północnym.
19.12.2011

Połowy bałtyckie w pierwszym półroczu 2011 r.

Polskie połowy bałtyckie w pierwszym półroczu 2011 r. były nieznacznie niższe (-3%) od połowów z pierwszych sześciu miesięcy 2010 r. Do spadku przyczyniły się przede wszystkim niższe wyładunki szprotów oraz storni. Wprowadzenie indywidualnych limitów połowowych na szproty ograniczyło ich połowy, jednak wpłynęło na wyraźny wzrost połowów śledzi. Wprowadzona zmiana w systemie podziału limitów połowowych łososi, mająca zwiększyć wykorzystanie kwoty połowowej tych ryb, przyniosła odwrotny od zamierzonego skutek.
05.11.2011

Z dorsza nie wyżyją

Nie ma szczęścia wybudowane za unijne pieniądze Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb w Darłowie. Obiekt stoi pusty, ryb nikt tu jeszcze nie widział, a zamontowane w nim urządzenia straciły już gwarancję. Władze Darłowa w przyszłym tygodniu wybierają się do Ministerstwa Rolnictwa, by osobiście porozmawiać o tym, jakie są szanse na to, by centrum wreszcie zaczęło działać.
11.02.2010

Gospodarka morska w Polsce w 2008 roku - podsumowanie

Morska i przybrzeżna flota transportowa Polski w 2008 roku liczyła 149 statków, o łącznej nośności 2 614,5 tys. ton oraz o pojemności brutto GT 1 935,3 tys., z tego 123 jednostki o nośności 2 613,7 tys. ton i pojemności brutto GT 1 930,8 tys. stanowiły jednostki morskiej floty transportowej i 26 statków o pojemności brutto GT 4,5 tys. morskiej floty przybrzeżnej - podał Główny Urząd Statystyczny.
18.06.2009

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.