• <

Wynik wyszukiwania - "nacjonalizacja" - Wiadomości

Zaczął działać rurociąg Trans Mountain. Kanadyjska ropa płynie na zachód

Rozpoczęła się komercyjna eksploatacja rozbudowanego rurociągu Trans Mountain, którym kanadyjska ropa płynie z Alberty na zachodnie wybrzeże Kanady – poinformował w środę operator obiektu Trans Mountain Corporation.
05.05.2024

Kanał Sueski nie na sprzedaż

Zarząd Kanału Sueskiego (SCA) podał, że Kanał jest otwarty na inwestycje zagranicznych spółek, ale nie ma mowy o przejęciu przez zagraniczny podmiot kontroli nad drogą wodną ani nad funduszem, który ma zarządzać jego zasobami.
23.12.2022

Rzecznik rządu: aktywa Gazpromu w Polsce są teraz w bezpiecznych rękach

Zarząd przymusowy na akcjach Gazpromu w EuRoPol Gazie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Aktywa są w teraz bezpiecznych rękach, zarząd będzie pilnował, aby nie zostały wykorzystane np. przez Rosjan - podkreślił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
14.11.2022

Niemcy. Rząd znacjonalizował SEFE - byłą spółkę zależną Gazpromu

Rząd Niemiec znacjonalizuje firmę gazową Securing Energy for Europe (SEFE), należącą wcześniej do rosyjskiego Gazpromu; ministerstwo gospodarki uzasadniło tę decyzję zbliżającą się niewypłacalnością firmy, która zagroziłaby bezpieczeństwu dostaw gazu w kraju – informuje w poniedziałek portal „Tagesschau”.
14.11.2022

Gazprom Germania zostanie znacjonalizowany

Rząd niemiecki znacjonalizuje dawną spółkę zależną rosyjskiego koncernu, która przez lata dominowała na gazowym rynku Europy Zachodniej - Securing Energy for Europe (SEFE). Firma od kwietnia znajduje się już pod zarządem Federalnej Agencji ds. Sieci. Jak informuje w czwartek „Spiegel”, SEFE (dawniej Gazprom Germania) stanie się własnością państwa.
22.09.2022

Niemiecki gazowy gigant Uniper znacjonalizowany przez rząd

W wyniku wstrzymania dostaw gazu z Rosji, rząd Niemiec staje się większościowym udziałowcem największego niemieckiego importera gazu ziemnego – firmy Uniper. Umowa zakłada, że rząd Niemiec będzie posiadał ok. 99 proc. udziałów w Uniperze, który tym samym zostanie znacjonalizowany – poinformowało w środę w Berlinie niemieckie Ministerstwo Gospodarki.
21.09.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

PARP przedstawiła działania na 2022 r. Będą nowe fundusze na projekty dot. morza

PARP przedstawiła w środę działania na 2022 r.. Będą nowe fundusze; m.in. około 10 mln euro z Norweskiego Mechanizmu Finansowego trafi na innowacje w obszarze wód śródlądowych i morskich.
26.01.2022

Ebury: optymistyczne perspektywy dla polskich firm handlujących z Chinami

Trend wzrostu wartości sprowadzanych z Chin do Polski ma szanse się utrzymać. Mimo wysokich kosztów transportu morskiego trudno znaleźć alternatywnego dostawcę, a handlowi sprzyjać będzie np. możliwość przejścia na rozliczenia w juanie - ocenia Ebury.
22.03.2021

Handel z Chinami 2021. Co czeka polskich importerów?

Roczna wartość towarów sprowadzanych z Chin do Polski w ciągu pięciu ostatnich lat wzrosła o ponad 50 proc. Styczniowe dane GUS pokazują, że pomimo gwałtownego wzrostu kosztów transportu z tego kraju, z którym zmagają się polskie firmy, ten trend jest kontynuowany i ma szansę się utrzymać. Jest jednak jeden warunek.
19.03.2021

Czy przemysł sprowadzi swoją produkcję z powrotem do Niemiec?

Kryzys koronawirusowy i brexit pokazują, jak wrażliwe są globalne łańcuchy dostaw. Czy produkcja ważnych towarów zostanie przeniesiona z powrotem do Niemiec? - zastanawia się niemiecki tygodnik "Spiegel".
12.02.2021

Szansą dla firm dotkniętych skutkami pandemii jest ekspansja zagraniczna

Co czwarta firma ma trudności z regulowaniem zobowiązań, a 30 proc. z wyegzekwowaniem należności – wynika z badania „Sytuacja polskich przedsiębiorstw i rynku pracy po lockdownie”. Ponad 60 proc. przedsiębiorstw dotknął spadek zamówień. Szansą dla firm, które ucierpiały przez pandemię, może być zmiana modelu prowadzonej działalności czy ekspansja zagraniczna. Przedsiębiorców wspiera w tym PARP – na 800 tys. zł dofinansowania z funduszy europejskich mogą liczyć np. firmy ze wschodu Polski.
19.05.2020

Polska jest jednym z szybciej rosnących eksporterów na świecie

Polski eksport jest silnie powiązany z rynkiem europejskim, głównie z Niemcami, które mają w nim 28-proc. udział. Dla firm, które chcą rozpocząć lub rozwinąć tam ekspansję, najprostszą drogą jest autopromocja poprzez udział w targach branżowych, na których można dotrzeć bezpośrednio do grupy docelowej. I często z tej szansy korzystają. Przykładowo udział polskich firm w międzynarodowych targach w Norymberdze wzrósł w ostatnich czterech latach o 67 proc. Te imprezy przyciągają rocznie około 35 tys. wystawców oraz ok. 1,5 ml
14.01.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Bałtyk może łączyć. O współpracy regionu Morza Bałtyckiego w Brukseli (foto)

W ostatni wtorek, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się konferencja „Wyzwania i szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. Program UE na rzecz inteligentnej specjalizacji po roku 2020” (ang. Smart Specialisation Strategies– 3S) . Zaproszeni przez europosła Janusza Lewandowskiego eksperci, samorządowcy i przedstawiciele świata nauki zastanawiali się m.in. jak wdrażać innowacyjne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnej ochronie ekosystemu Bałtyku.
21.11.2019

Szkocki rząd znacjonalizuje stocznię Ferguson Marine

Szkocki rząd osiągnął porozumienie z zarządcami stoczni Ferguson Marine w sprawie całkowitej nacjonalizacji mieszczącego się w Glasgow zakładu. Dzięki temu uda się zakończyć budowę dwóch promów dla armatora Caledonian Maritime Assets Ltd (CMAL).
19.08.2019

W Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS zainaugurowano sezon żeglarski

W sobotę 13 kwietnia br. odbyło się uroczyste Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2019 w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS im. dr. Krzysztofa Zawalskiego. Przy nieco mroźnej i wietrznej, choć bardzo słonecznej pogodzie zainaugurowano sezon żeglarski 2019 w NCŻ AWFiS.
16.04.2019

Premier: Zasady Konstytucji dla Biznesu będą coraz głębiej przenikały do przedsiębiorców

Internacjonalizacja to jest szansa dla małych i średnich firm, aby wyszły poza granice Polski - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia wrocławskiego Centrum Obsługi Przedsiębiorców.
23.03.2019

INTERMARE South Baltic – raport dt. projektu

Program Interreg Południowy Bałtyk jest instrumentem finansowania, który ma na celu wzmocnić potencjał niebieskiego i zielonego wzrostu w ramach współpracy transgranicznej między podmiotami lokalnymi i regionalnymi.
30.11.2018

Środki dla firm z branży TSL na rozwój i promocję eksportu

Od września 2017 r. firmy z branży TSL, gospodarki morskiej i elektromobilności mogą korzystać ze środków finansowych na promocję i rozwój eksportu. W ramach projektu „Intermodal, multimodal, electricity – internacjonalizacja produktów Klastra Logistyczno Transportowego Północ-Południe” można uzyskać nawet kilkaset tysięcy bezzwrotnego dofinansowania.
24.11.2017

Środki finansowe na rozwój eksportu – konferencja

15 listopada br. w hotelu Central w Gdańsku odbędzie się konferencja poświęcona projektom wspierającym eksport oraz finansującym promocję polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. Po raz pierwszy program wydarzenia skierowany jest głównie do firm z sektora gospodarki morskiej, elektromobilności i TSL.
08.11.2017

Premier: Polski kapitał jest solą naszej gospodarki

Coraz więcej mówi się o tym, że to właśnie polski kapitał i polskie firmy są solą naszej gospodarki, chcemy robić wszystko i wspierać je, żeby rozwijały się i konkurowały z najlepszymi – podkreśliła we wtorek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Beata Szydło.
06.09.2017

Ważą się losy CETA. Fiasko może oznaczać koniec polityki handlowej UE

Ważą się losy umowy o wolnym handlu między UE i Kanadą (CETA). W niektórych krajach Unii, np. w Niemczech czy Austrii, narasta sprzeciw wobec tego porozumienia. Zdaniem ekspertów fiasko umowy może pogrzebać w przyszłości politykę handlową Unii Europejskiej.
17.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.