• <

Wynik wyszukiwania - "budowa przekopu" - Wiadomości

Przekop Mierzei na 95 dni przed otwarciem

Ostatecznych kształtów nabiera inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej. Śluza kanału żeglugowego jest już docelowo napełniona wodą, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy. Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na 17 września br.
15.07.2022

[WIDEO] Zalew połączony z Zatoką. Przekop Mierzei wkrótce gotowy

Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy.
14.06.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Śluza kanału już po testach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejny powód do satysfakcji na budowie kanału przekopu Mierzei Wiślanej. W tym tygodniu odbyły się próby szczelności wrót śluzy, które wypadły pomyślnie. Komora śluzy ma długość 200 metrów, szerokość 25 metrów i głębokość 6,5 metra. To dzięki niej wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego nie będą się mieszały, a różnica poziomu wód w obu zbiornikach nie będzie stanowiła zagrożenia dla jednostek pływających.
01.05.2022

Gróbarczyk: otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną 17 września

Podczas konferencji prasowej minister Marek Gróbarczyk zapowiedział, że oficjalne otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną nastąpi 17 września.
06.04.2022

Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w wakacje? [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na finiszu jest budowa drogi wodnej łączącej Mierzeję Wiślaną z Zatoką Gdańską. Inwestycja składa się z czterech etapów. Sprawdziliśmy, jak postępują prace na terenie przekopu Mierzei.
27.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwają roboty i testy drugiego mostu obrotowego

Roboty czerpalne i narzut z kamienia w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej oraz montaż wyposażenia hydrotechnicznego w śluzie. Poza tym próby ruchowe drugiego już mostu obrotowego i dalsze wykonywanie sztucznej wyspy na Zalewie. Tak w skrócie przebiegały prace na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej w ostatnim czasie. Nowy kanał żeglugowy ma być gotowy jeszcze w tym roku.
21.03.2022

Zalew Wiślany zamarznięty, ale większość prac przy budowie sztucznej wyspy wykonana

Zalew Wiślany jest zamarznięty, ale termin prac przy budowie sztucznej wyspy nie jest zagrożony. Większość prac została już zrobiona - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Sztuczna wyspa jest elementem budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
18.12.2021

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

Wiceminister Witkowski: budowa drogi wodnej przez Mierzeję przebiega bez opóźnień

Budowa nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańska przebiega zgodnie z planem - zapewnił wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Wskazał, że inwestycja jest niezbędna, by port morski w Elblągu mógł wykorzystać swój potencjał.
20.05.2021

Urząd Morski: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

Zainteresowanie budową przekopu przez Mierzeję Wiślaną wśród turystów jest duże. Dostępne są specjalne miejsce postojowe oraz punkt, z którego można z bezpiecznej odległości obserwować to, co dzieje się na placu budowy - podał PAP Urząd Morski w Gdyni.
15.05.2021

Pierwsze asfalty na budowie przekopu

Powstaje nowa droga 501 na Mierzei Wiślanej. Pierwsze warstwy bitumiczne już zostały ułożone. Droga będzie przebiegać przez dwa nowe mosty – w ich rejonie oraz w podporach trwa wykonywanie zasilania, które pozwoli na naprzemienne zamykanie i otwieranie mostów. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość ruchu samochodowego. Intensywne prace toczą się też w obrębie Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego czy sztucznej wyspy.
30.04.2021

Kolejny etap budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - betonowanie płyty dolnej śluzy [foto, wideo

W ubiegłym tygodniu wykonawca pierwszego etapu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, konsorcjum NDI/Besix, rozpoczął roboty żelbetowe na śluzie. Wyjątkowo prace wykonywano w nocy, ze względu na logistykę oraz wpływ wiązania betonu na konstrukcję poszczególnych elementów śluzy.
02.03.2021

Listopad na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej (foto, wideo)

- Przekop Mierzei Wiślanej i budowa Kanału Żeglugowego jest strategiczną inwestycją dla naszego kraju. Dzięki ukończeniu tej inwestycji, podobnie jak dzięki budowie drogi ekspresowej S7, S16 i S51, a także dzięki budowie i modernizacji linii kolejowych, woj. warmińsko-mazurskie zyska nowe szanse rozwojowe - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
20.11.2020

Wybór najkorzystniejszej oferty wykonawcy przekopu Mierzei - KIO oddaliła odwołania

Wybór oferty NDI i Besix - polsko-belgijskiego konsorcjum jako najkorzystniejszej do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej w Nowym Świecie był zgodny z prawem. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła trzy odwołania, jakie złożyły firmy po wyborze konsorcjum.
17.09.2019

Przekop Mierzei: Wybór NDI i Besix zgodny z prawem

Krajowa Izba Odwoławcza potwierdziła, że wybór oferty NDI i Besix - polsko-belgijskiego konsorcjum był zgodny z prawem. NDI wraz z Besix będą wykonawcami inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską część I” na rzecz Urzędu Morskiego w Gdyni.
17.09.2019

Gróbarczyk: w lipcu chcemy wskazać wykonawcę przekopu Mierzei Wiślanej

Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej - powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że w lipcu ma zostać wskazany wykonawca budowy, a na jesieni podpisana z nim umowa.
13.06.2019

Siemoniak: mówienie, że rozpoczyna się budowa przekopu przez mierzeję to lipa

Na kilka dni przed wyborami próbuje się wmówić mieszkańcom Elbląga, że coś zaczyna się dziać w sprawie planowanego przekopu Mierzei Wiślanej; to propagandowa lipa i niepoważne traktowanie ludzi – powiedział w środę wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak.
18.10.2018

Gróbarczyk: W końcu roku początek budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną

W końcu roku rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną, a na koniec maja uruchomiony zostanie stopień wodny w Malczycach - zapowiedział w środę w TVP Info minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.05.2018

Gróbarczyk: Gospodarka morska priorytetem rządu

Gospodarka morska należy do priorytetów rządu – zapewnił w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że w 2018 r. rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie.
13.10.2017

W przyszłym roku ma ruszyć budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Przekop Mierzei Wiślanej, którego budowa ma się zacząć w przyszłym roku, będzie realizowany z uwagi na nadrzędny interes państwa, jakim jest bezpieczeństwo. Kanał ma uniezależnić Polskę od Rosji i zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.
05.04.2017

Polska pracuje nad wyjaśnieniami dla KE w sprawie Mierzei Wiślanej

W ciągu dwóch lub trzech miesięcy Polska prześle do Komisji Europejskiej odpowiedzi dotyczące wpływu planowanego przekopu przez Mierzeję Wiślaną na środowisko naturalne - zapowiedział wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Krzysztof Kozłowski.
25.04.2016

Przekop Mierzei Wiślanej jeszcze w tej kadencji rządu

Takie zapowiedzi mogliśmy usłyszeć od Kazimierza Smolińskiego, wiceministra infrastruktury i budownictwa na antenie Radia Gdańsk. Inwestycja ma być priorytetowym zadaniem nowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
25.11.2015

Elbląg: Żegluga przez Zalew Wiślany zagrożona?

Port w Elblągu nie może istnieć bez żeglugi prowadzonej przez Zalew Wiślany. Ta zaś jest możliwa tylko w oparciu o zapisy stosownej umowy z Rosją zawartej 5 lat temu. Pierwszy okres obowiązywania tego porozumienia właśnie dobiega końca. I choć wszystko wskazuje na to, że zostanie ona automatycznie przedłużona, to strona rosyjska może żeglugę w niemal każdej chwili zawiesić.
13.08.2014

Rząd zmienia zdanie ws. przekopu przez Mierzeję Wiślaną

W rządowym Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja o trwających w resorcie infrastruktury pracach nad projektem uchwały dotyczącej planowanej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. O sprawie pisze „Puls Biznesu”.
06.08.2014

Jarosław Kaczyński o przekopaniu Mierzei Wiślanej: to otworzy nowe szanse...

Jarosław Kaczyński uważa, że popierana przez PiS budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną otworzy zupełnie nowe szanse dla gospodarki Elbląga. Zarzucił przeciwnikom tej inwestycji, że "wykazują mentalność postkolonialną". Kaczyński ocenił też, że przegrana PO w Elblągu byłaby "osobistą kompromitacją" lidera Platformy.
21.06.2013

Projekt ARTWEI: Działania dotyczące wzmocnienia środowiskowej integralności wód przejściowych

Zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną do wód przejściowych należą częściowo zasolone w wyniku kontaktu z morskimi wodami przybrzeżnymi a jednocześnie znajdujące się pod znaczącym wpływem dopływu wód słodkich obszary ujść rzecznych. W rejonie Bałtyku Południowego należą do nich między innymi Zalewy: Kuroński, Wiślany i Szczeciński. Wspólną cechą tych trzech zbiorników jest podział ich wód granicami państwowymi.
19.06.2012

Wzmacnianie środowiskowej integralności transgranicznych wód przejściowych Bałtyku Południowego. Projekt ARTWEI.

Szczególne znaczenie dla ekologicznego stanu Morza Bałtyckiego mają wody przejściowe łączące zlewnie rzek z obszarami morskimi. Są to najczęściej laguny, cieśniny i estuaria. Polityka Wodna Unii Europejskiej oraz Ramowa Dyrektywa Wodna określają wytyczne dla zarządzania zlewniowego, a obszary morskie zarządzane są w ramach Dyrektywy Ramowej w/s Strategii Morskiej i Planowania Przestrzennego Obszarów Morskich. Regulacje dotyczące wód przejściowych określone są natomiast w obu wymienionych systemach prawnych równocześnie.
23.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.