• <

Wynik wyszukiwania - "DG MARE" - Wiadomości

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Morski alarm w Brukseli. Klastry morskie przeciw dziurom w dekarbonizacji

Komisja Europejska walcząc z ociepleniem klimatu, urodziła „dziecko” w postaci opłat ETS. Okazało się, że w ten sposób „wylała dziecko z kąpielą” do Morza Śródziemnego. W tym miesiącu system handlu uprawnieniami do emisji CO2 w żegludze morskiej był przedmiotem intensywnych dyskusji prowadzonych przez Malta Maritime Forum (MMF).
18.11.2023

Morskie klastry UE. Kurs na integrację, internacjonalizację i ekologię

Niedawno odbyło się spotkanie European Network of Maritime Clusters (ENMC) – stowarzyszenia klastrów morskich działających w Unii Europejskiej. W programie spotkania były również rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej zajmującymi się energią odnawialną (DG ENERGY) oraz ochroną środowiska morskiego (DG MARE).
15.12.2022

Sztormowe czasy dla floty rybackiej UE. Sektor dotknięty wysokimi cenami paliw

Rybołówstwo Unii Europejskiej będzie miało trudności z utrzymaniem rentowności z powodu gwałtownego wzrostu kosztów energii i inflacji w 2022 r. Flota rybacka UE może zakończyć 2022 r. ze stratami, wynika z najnowszego „2022 Annual Economic Report on the EU Fishing Fleet”.
16.10.2022

W Brukseli o broni zatopionej w Bałtyku. Technologia do usuwania jest, teraz wszystkie ręce na pokład

Wojenne pozostałości w postaci zatopionej broni i amunicji, ale także wraków statków wypełnionych paliwem i chemikaliami, są coraz większym problemem. Dotyczy on zresztą nie tylko Morza Bałtyckiego, choć siłą rzeczy ten akwen interesuje nas najbardziej. Ranga problemu rośnie z każdym dniem po pierwsze dlatego, że każdy dzień przybliża nas do potencjalnej katastrofy ekologicznej spowodowanej choćby korozją, po drugie dlatego, że coraz bardziej zaawansowane są plany dotyczące rozwoju offshore na Bałtyku.
21.11.2021

Grupa ECR w Parlamencie Europejskim zaprasza na konferencję online. Tematem niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu [PROGRAM]

Grupa Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (ECR) w Parlamencie Europejskim zaprasza w środę (17 listopada) w godz. 10.00-15.45 na konferencję online "Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka. Niewybuchy i pozostałości chemiczne w morzu – w poszukiwaniu trwałych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań". Organizatorzy już dziś zachęcają do przesyłania własnych pytań. Gospodarzem wydarzenia będzie europosłanka Anna Fotyga. Co w programie tej ważnej dla branży morskiej debaty?
14.11.2021

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

Konferencja MSP Forum juz za miesiąc

Urząd Morski w Szczecinie, partner projektu Pan Baltic Scope , zaprasza do wzięcia udziału w konferencji "Maritime Spatial Planning Forum Global meets regional", która odbędzie się w dniach 19-21 listopada 2019 r., w Rydze (Łotwa). Organizatorami wydarzenia są: projekt Pan Baltic Scope, VASAB , Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Komisji Europejskiej (DG MARE) oraz Międzyrządowa Komisja Oceanograficzna OIC-UNESCO.
24.10.2019

Powołano Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny

Na Walnym zebraniu Polskiego Klastra Morskiego w dniu 28 czerwca 2018 r. podjęto decyzję o rozszerzeniu działalności i utworzeniu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Wsparcie dla klastra zadeklarowała Komisja Nauk Kosmicznych PAN oraz Studencki Klaster Morski i Kosmiczny Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu. Na forum międzynarodowym Klaster będzie działał jako BaltSeaSpace Cluster.
29.06.2018

Posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii

Anna Moskwa – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczyła w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Posiedzenie w części dotyczącej transportu, odbyło się 5 grudnia 2017r. w Brukseli.
06.12.2017

Anna Moskwa weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w Brukseli

Anna Moskwa – podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej weźmie udział w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Posiedzenie odbędzie się 5 grudnia 2017r. w Brukseli.Wiceminister Anna Moskwa poinformuje zgromadzonych ministrów o Światowych Dniach Morza organizowanych w Polsce w czerwcu 2018 r. Wysłucha także informacji delegacji francuskiej na temat emisji gazów cieplarnianych przez transport morski.
05.12.2017

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 za nami

Najważniejsze biznesowe wydarzenie dla branży morskiej w Polsce za nami. 13 października odbyło Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. Siedemnasta edycja wydarzenia przyciągnęła do Gdyni rekordową liczbę uczestników.
20.10.2017

Forum Gospodarki Morskiej już w ten piątek

Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni by dyskutować o branży morskiej. 13 października odbędzie się kolejna edycja Forum Gospodarki Morskiej.
09.10.2017

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 już za niecały miesiąc

Przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele rządu, a także Komisji Europejskiej spotkają się w Gdyni, by dyskutować o branży morskiej. Dnia 13 października odbędzie się kolejna edycja Forum Gospodarki Morskiej Gdynia.
18.09.2017

Spójność i współpraca transgraniczna przy tworzeniu morskich planów zagospodarowania przestrzennego na Morzu Bałtyckim

W dniach 18-19 marca 2015 roku w Göteborgu odbyło się spotkanie oficjalnie inaugurujące projekt Baltic SCOPE. Przedsięwzięcie warte 2 mln euro jest dofinansowane z konkursu DG MARE na projekty dotyczące morskiego planowania przestrzennego w regionie Morza Bałtyckiego.
20.03.2015

Niebieski wzrost w regionie Morza Bałtyckiego

W dniach 24-26 lutego miała miejsce wizyta studyjna w Brukseli i Antwerpii przedstawicieli Pomorskiego i Turku. Wzięli w niej udział przedstawiciele samorządów i uczelni obu regionów oraz Instytutu Morskiego w Gdańsku i Polskiego Klastra Morskiego. Gości powitały Krista Taipale, Dyrektor Biura TURKU-Południowozachodniej Finlandii w Brukseli oraz Anna Drążek, Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Pomorskiego w Brukseli, gdzie odbyło się spotkanie.
02.03.2015

Konsultacje społeczne w sprawie wiedzy o morzu

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprzejmie informuje, że Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej do spraw Morskich i Rybołówstwa (DG MARE) opublikowała Zieloną Księgę "Wiedza o morzu 2020: od mapowania dna morskiego do prognozowania oceanicznego". Konsultacje społeczne przedmiotowego dokumentu potrwają do dnia 15 grudnia 2012 r.
04.09.2012

Polscy rybacy chcą równego traktowania

Polscy rybacy oczekują, że unijna reforma Wspólnej Polityki Rybołówstwa zagwarantuje, że będą traktowani na równi z rybakami z innych państw Unii Europejskiej. Główne założenia zmian omawiano w piątek w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni.
28.05.2012

Seminarium o zawodach morskich w Parlamencie Europejskim

Nie budzi wątpliwości, że sektor morski ma szczególne znaczenie zarówno dla gospodarki światowej, jak również dla gospodarek poszczególnych państw. Należy przy tym stwierdzić, że siła tego sektora zależy od zatrudnionych w nim ludzi. Czynnik ludzki jest niezbędny i niezastąpiony.
12.10.2011

Safe Shipping on the Baltic Sea

IV Sympozjum "Safe Shipping on the Baltic Sea" w dniu 23 września 2011 r. - sala konferencyjna CENTRALNEGO MUZEUM MORSKIEGO przy ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk.
03.06.2011

Europejski Atlas Mórz

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Morskich i Rybołówstwa (DG MARE) udostępniła nową wersję aplikacji Europejski Atlas Mórz – European Atlas of the Seas.
31.05.2011

Uciekająca polityka

Nowa Wspólna Polityka Rybacka rodzi się w bólach, a termin jej opublikowania ciągle się opóźnia. Ostatnie, choć niepotwierdzone informacje wskazują, że być może ostatecznie urodzi się ona we wrześniu br. Zgodnie z wypowiedzią M. Damanaki – Komisarza DG MARE, obecna polityka jest zbyt szczegółowa i zbyt odległa od rybaków.
28.04.2011

XII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP

8 lutego br. w siedzibie resortu odbyło się XII posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, któremu przewodniczyła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Wiceprzewodnicząca Zespołu Anna Wypych-Namiotko.
10.02.2011

Europejski Dzień Morza Gdańsk 2011

Uprzejmie informujemy, iż na stronie internetowej Komisji Europejskiej (Dyrekcji Generalnej ds. Morskich - DG MARE) został opublikowany wstępny program Europejskiego Dnia Morza 2011, organizowanego w Gdańsku przy udziale Ministerstwa Infrastruktury.
29.12.2010

Wizyta Dyrektora DG MARE w Polsce

18 listopada br. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wiceprzewodnicząca Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej RP, Anna Wypych-Namiotko spotkała się w siedzibie resortu z delegacją Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Morskich i Rybołówstwa (DG MARE) na czele z Dyrektor Generalną Lowri Evans.
19.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.