• <

Wynik wyszukiwania - "Aleksander Ostasz" - Wiadomości

Amerykańska łódź desantowa z czasów II wojny światowej trafiła do Skansenu Morskiego

Pochodząca z 1944 roku amerykańska łódź desantowa trafiła we wtorek do Kołobrzeskiego Skansenu Morskiego. Eksponat z czasów II wojny światowej znajdował się na terenie prywatnej firmy. Muzealnicy chcą ustalić m.in. jak łódź trafiła do Polski.
06.06.2023

Zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy wraku bombowca B-17G

Pola szczątków, na które składa się kilkadziesiąt fragmentów amerykańskiego bombowca B-17G, odkryto podczas badań prowadzonych na Zalewie Szczecińskim w 2022 roku. W ramach projektu m.in. zlokalizowano wszystkie wystające ponad dno elementy samolotu, zrobiono pomiary magnetometryczne miejsca katastrofy oraz film 3D obszaru zalegania wraku.
25.04.2023

Zalew Szczeciński. Specjaliści szukają fragmentów amerykańskiego B-17; mogą też odnaleźć szczątki załogi

Badacze i pasjonaci za pomocą specjalistycznego sprzętu badają, co kryje się w dnie Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zlokalizowano wrak amerykańskiego samolotu B-17G zestrzelonego przez Niemców w 1944 r. Poprzednio udało się namierzyć fragmenty maszyny, które nie były głęboko schowane. Niewykluczone, że podczas obecnych badań, natrafią na szczątki załogi.
30.10.2022

W Zalewie Szczecińskim odkryto wrak samolotu [WIDEO]

W Zalewie Szczecińskim zlokalizowano wrak samolotu, najprawdopodobniej są to szczątki amerykańskiego bombowca B17-G zestrzelonego w 1944 roku – poinformował w środę dyr. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Samolot miał prowadzić całą formację bombowców na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
14.09.2022

Poznań. Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście na wystawie w Muzeum Broni Pancernej

Cenne zabytki techniki militarnej i morskiej można zobaczyć na prezentowanej w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wystawie "Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście". Wśród eksponatów są m.in. pozostałości zestrzelonego w 1944 r. Boeinga B-17 Flying Fortress.
14.05.2022

Wrześniowa pamiątka z Toru Wodnego, czyli Zwillingsockel 36

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu przy współpracy z Urzędem Morskim w Szczecinie pozyskało kolejny, interesujący eksponat. W poniedziałek, 31 sierpnia, w Szczecinie zaprezentowany został zestaw przeciwlotniczy Zwilingsockel 36. Tego typu broń pojawiła się na linii frontu m.in. podczas kampanii wrześniowej.
31.08.2020

ORP Wilk, ORP Orzeł i U-Booty już dostępne w Muzeum Miasta Kołobrzeg

Od 7 sierpnia, w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 oglądać można unikatowe zabytki związane z wojną podwodną. Na nową wystawę czasową trafiły m.in. fragmenty dokumentacji ORP Wilk i części niemieckich torped.
08.08.2020

Wystawa poświęcona okrętom podwodnym w muzeum w Kołobrzegu

W Muzeum Miasta Kołobrzeg, na wystawie poświęconej podwodnym okrętom "Podwodny pojedynek", można od teraz podziwiać m.in. silniki torpedowe, wyposażenie nurka z II wojny światowej czy oryginalne dokumenty ORP Wilk. Ekspozycja będzie dostępna do końca roku.
07.08.2020

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu poszukuje zabytków morskich

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu apeluje o eksponaty związane z techniką morską.
24.07.2020

Unikatowe zabytki wydobyte przy pogłębianiu toru wodnego

Element podstawy działa przeciwlotniczego – najprawdopodobniej z U-Boota – oraz dodatkowy zbiornik paliwa niemieckiej jednostki patrolowej z czasu II wojny światowej znalazły się wśród przedmiotów wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Jak wskazują specjaliści, to unikatowe zabytki.
22.07.2020

Ponad sto zabytków wydobyto podczas pogłębiania toru wodnego z zachodniopomorskiem

Ponad sto zabytków – kotwic, boi, części uzbrojenia, jednostek – wydobyto dotychczas podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Najstarsze z wyłowionych obiektów pochodzą ze średniowiecza.
12.05.2020

Niesamowite odkrycie na dnie Bałtyku. Archeolodzy zaskoczeni (foto)

Niezwykłe odkrycie na dnie Morza Bałtyckiego. W okolicach Kołobrzegu archeolodzy wydobyli z wraku olbrzymią osłonę działa. Teraz trafi do Muzeum Oręża Polskiego.
17.09.2018

Odkrycie na dnie Bałtyku. Zobacz, co znaleźli archeolodzy (wideo)

Kołobrzeg, ze względu na swoje położenie w środkowej części południowego wybrzeża Bałtyku, stanowił od zarania dziejów ważny ośrodek handlowy. Podczas II wojny światowej port w Kołobrzegu był niemiecką bazą morską a od 1945 roku spełniał rolę ważnego punktu ewakuacyjnego.
05.09.2018

Holownik parowy Bolek wciąż na dnie Dąbia (wideo)

Jak poinformowało Radio Szczecin, wciąż brakuje pieniędzy na wydobycie z Jeziora Dąbie ponad stuletniego holownika parowego "Bolek". Wybudowano go w Holandii w 1912 roku, a niecałe sześć late temu został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza.
08.05.2018

Z zatopionego promu wydobyto polską armatę z II wojny światowej

Prawdopodobnie polską armatę 75 mm Schneider wz.97 na podstawie morskiej wydobyło w poniedziałek Muzeum Oręża Polskiego z niemieckiego promu, który zatonął podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku. Potwierdzą to dalsze badania. Armat tych używało Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku.
18.12.2017

Kołobrzeg: Muzeum chce podnieść z dna elementy wraków zatopionych podczas wojny

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (zachodniopomorskie) planuje wydobyć z dna morskiego m.in. elementy niemieckiego promu desantowego. Jeżeli pogoda pozwoli, może się to stać jeszcze w tym roku.
12.10.2017

Bałtyk wyrzucił na plażę fragment samolotu

Niecodzienne znalezisko na plaży w Podczelu. Morze Bałtyckie wyrzuciło na brzeg fragment samolotu. Z pierwszych ustaleń wynika, że maszyna pochodzi z okresu II wojny światowej. O odkryciu na facebookowym profilu poinformował Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
30.07.2017

Makieta promu artyleryjskiego z II wojny światowej w kołobrzeskim muzeum

Półtorametrowa makieta wraku promu artyleryjskiego z okresu II wojny światowej została we wtorek zaprezentowana w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Stworzenie jej za pomocą drukarki 3D zajęło uczniom kołobrzeskiej szkoły 800 godzin.
14.03.2017

Wrak niemieckiej łodzi motorowej trafi do Skansenu Morskiego

Wrak niemieckiej łodzi motorowej trafi po konserwacji do kołobrzeskiego Skansenu Morskiego – poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Wydobyta w sobotę na plaży w Podczelu (Zachodniopomorskie) łódź prawdopodobnie była jednostką pomocniczą Kriegsmarine.
20.02.2017

Tajemniczy wrak z podczelskiej plaży wydobyty (wideo)

Zakończono prace związane z wydobyciem tajemniczego wraku z plaży w Podczelu. Wszystko wskazuje na to, że to jednostka pływająca, która powstała przed 1945 r. i została zbudowana w Niemczech.
17.02.2017

Będzie wydobycie ponad stuletniego holownika z dna szczecińskiego Jeziora Dąbie

Trzy lata temu członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza odnaleźli na dnie Jeziora Dąbie kompletnie zachowany holownik parowy, wybudowany w 1912 roku. Teraz działacze planują wydobycie jednostki o nazwie „Bolek”. Mają już na to zgodę od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
29.06.2015

Innowacje w technologiach morskich

Urząd Morski w Gdyni zapoczątkował Święto Morza w Gdyni seminarium pt. Innowacje w technologiach morskich. W początkowej części seminarium wzięła udział prof. Dorota Pyć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
23.06.2014

Nowe wraki na Zalewie Szczecińskim

We wtorek, 29 października, odbyła się w siedzibie Urzędu konferencja prasowa, poświęcona badaniom dwóch nowych obiektów, odkrytych na dnie Zalewu Szczecińskiego.
30.10.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.