• <

Wynik wyszukiwania - " Antarktyda" - Wiadomości

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Analiza: planety z wodą, w tym oceanami, mogą być powszechne

Według nowej analizy podobnych do Ziemi planet z ciekłą wodą może być 100 razy więcej, niż zakładano. To oznaczałoby dużo więcej szans na znalezienie w kosmosie życia. Ciekła woda to podstawa życia, jakie znamy, dlatego każde odkrycie planety, na której woda w takiej postaci może istnieć, urasta do rangi sensacji.
14.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Teheran wyśle okręty wojenne na Antarktydę i przyzna sobie prawo do suwerenności na jej obszarze

Iran wyśle swoje okręty wojenne na Antarktydę w "najbliższej przyszłości", poinformowały w sobotę irańskie media. "Teheran próbuje pokazać, że jest w stanie rozwinąć potęgę morską z dala od domu, ale ma niewielką marynarkę wojenną", skomentował izraelski dziennik "Jerusalem Post".
20.05.2023

Naukowcy odkryli jezioro wielkości miasta pod pokrywą lodową na Antarktydzie

Naukowcy badający spód największej na świecie pokrywy lodowej na Antarktydzie Wschodniej, odkryli jezioro wielkości miasta, którego osady mogą zawierać historię pokrywy lodowej od początków jej istnienia. Praca została opublikowana w czasopiśmie "Gelology".
13.05.2022

Pod lodami Antarktydy kryje się gigantyczny system wodny

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu.
06.05.2022

Największy na świecie obszar rozrodu ryb odkryto na Antarktydzie

Największy na świecie obszar rozrodu ryb odkryli naukowcy w pobliżu Lodowca Szelfowego Filchnera w południowej części Morza Weddella w zachodniej Antarktydzie - podało czasopismo „Current Biology”.
16.01.2022

Koronawirus na Antarktydzie. Wybuch epidemii w bazie badawczej

Jak poinformował amerykański "Newsweek", 36 osób przebywających w chilijskiej stacji badawczej Bernardo O'Higgins na Antarktydzie jest zakażonych koronawirusem. Tym samym wirus dotarł już na wszystkie kontynenty na Ziemi.
22.12.2020

Znamy prawdopodobną przyczynę powstawania wielkich dziur w lodzie na Antarktydzie

W środku zimy 2016 roku u wybrzeży Antarktydy wydarzyło się coś nietypowego. Na lodzie morskim na Morzu Weddella otworzyła się ziejąca dziura, która ostatecznie rozszerzyła się do prawie 13 000 mil kwadratowych. Była to największa przerwa lodowa obserwowana w tym regionie od dziesięcioleci. Następnej zimy uformowała się kolejna dziura, odsłaniając tym razem ogromne 20 000 mil kwadratowych wody oceanu. Naukowcy wreszcie odkryli prawdopodobną przyczynę tych anomalii.
16.11.2020

Polskie wyprawy na Antarktydę w fotograficznej opowieści

O zdjęciach autorstwa fotografa Mirka Wiśniewskiego z wypraw: na Lhotse - która dała początek sukcesom Polskiego Himalaizmu Zimowego; i ku wybrzeżom Antarktydy - pokazanych na wystawie w Domu Spotkań z Historią opowiedziała PAP kuratorka Sandra Włodarczyk.
16.11.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Czechy - początek obrad spotkania konsultatywnego Układu Antarktycznego

Współpraca naukowa, bezpieczeństwo ruchu lotniczego, ochrona środowiska i kwestie prawne są tematami rozpoczętych we wtorek w Pradze prac delegatów z 29 państw biorących udział w spotkaniu konsultatywnym Układu Antarktycznego.
02.07.2019

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. – wynika z nowego badania opublikowanego w ”Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
15.01.2019

Ukryty kontynent? Naukowcy nie mają wątpliwości

Jak ogłosiło na łamach czasopisma "GSA Today" Towarzystwo Geologiczne Ameryki, świat "powiększył się" o jeden kontynent. Niemal w całości znajduje się on pod wodą.
14.10.2018

Polscy żeglarze jako pierwsi na świecie okrążyli non-stop Antarktydę

Polacy na jachcie Katharsis II dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa, okrążając Antarktydę po jej wodach non-stop, czyli na południe od 60. stopnia szerokości geograficznej południowej.
20.03.2018

„Katharsis II” dotarł na miejsce startu

Non stop dookoła Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej – taki jest zamysł wyprawy załogi pod dowództwem kpt. Mariusza Kopera. Ostatnie tygodnie poświęcili na ostatnie treningi przed wyzwaniem. W nocy z 3 na 4 listopada jacht „Katharsis II” przybił do Kapsztadu, gdzie już za 6 tygodni – nastąpi start.
07.11.2017

Prof. M. Kleiber: Obecność na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie

Obecność Polski na Antarktydzie ma dla Polski bardzo istotne znaczenie – uważa b. prezes PAN, prof. Michał Kleiber. Chodzi nie tylko o prowadzone tam badania naukowe. Istotne są też kwestie wizerunkowe kraju i możliwość wydobywania w przyszłości cennych kopalin.
04.09.2017

Powrót po dekadzie. Rekordowy jacht Selma już w Szczecinie

Po ponad 10 latach jacht Selma wrócił do Polski. To pierwsza w historii jednostka, która dotarła na żaglach do końca Zatoki Wielorybów u wybrzeży Antarktydy, zacumował w poniedziałek w Szczecinie.
18.07.2017

Wszedł w życie Kodeks Polarny

1 stycznia 2017 roku w końcu w życie wszedł oczekiwany od dwóch lat Kodeks Polarny. Międzynarodowy Kodeks dla Statków Uprawiających Żeglugę na Wodach Polarnych (Kodeks Polarny) został opracowany jako uzupełnienie istniejących instrumentów IMO, w celu poprawy bezpieczeństwa żeglugi statków na odległych, wrażliwych i potencjalnie trudnych wodach polarnych oraz złagodzenia wpływu tej żeglugi na środowisko tych obszarów.
03.01.2017

Polarny statek produkcji CRIST przewiezie ładunki między Antarktydą a Tasmanią

Możliwość obsługi aż dwóch helikopterów, wysokie normy specjalistyczne, a przede wszystkim niezwykłe miejsca wykorzystania jednostki. C 325 Piriou już w najbliższy czwartek zostanie przekazany francuskiemu armatorowi.
21.12.2016

W Niemczech powstają trzy największe na świecie wycieczkowce z klasą lodową 6

Artktyka, Antarktyda i tropiki. W takich rejonach będą mogły pływać mega jachty budowane w niemieckiej stoczni MV Werften dla przewoźnika Crystal Yacht Expedition Cruises. Obecnie towarzystwo Det Norske Veritas ma dokonać ich klasyfikacji.
13.12.2016

Srebrny Sekstant - Rejs Roku 2015

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2015, poddało ostatecznie ocenie 9 wypraw, o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów jak i stopnia żeglarskiej trudności. Ponownie dominowały wyprawy na wody wysokich szerokości zarówno na północnej jak i południowej półkuli.
31.12.2015

Żeglarski rekord Guinnessa dla Polaków

Kierownictwo organizacji Guinness World Records (GWR) poinformowało, że nowym rekordzistą świata w kategorii: „Nawigacja - Najdalej na Południe” (Navigation - Most Southerly) został polski jacht „Selma Expeditions”.
14.12.2015

Kodeks Polarny wejdzie w życie już za niecałe dwa lata

Międzynarodowy Kodeks dla Statków Uprawiających Żeglugę na Wodach Polarnych (Kodeks Polarny) został opracowany jako uzupełnienie istniejących instrumentów IMO, w celu poprawy bezpieczeństwa żeglugi statków na odległych, wrażliwych i potencjalnie trudnych wodach polarnych oraz złagodzenia wpływu tej żeglugi na środowisko tych obszarów. Kodeks Polarny, w formie nowego XIV rozdz. Konwencji SOLAS, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.
21.10.2015

Kolejna gazowa rewolucja? „Płonący lód” z morskich głębin może przebić łupki

Jeszcze nie wiadomo, jak łupki zmienią energetyczną i geopolityczną mapę świata, a już na horyzoncie pojawia się nowe źródło energii podaje tvn24. Bez porównania bogatsze, ale też trudniej dostępne. To hydraty metanu, potocznie nazywane “płonącym lodem”. Czy będą paliwem przyszłości?
31.05.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.