• <

Wynik wyszukiwania - "szkutnicy" - Wiadomości

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Kolejny jacht z nagrodą. Maciej Twardowski: „To żeglarski Oscar”

Nie zdążyli nacieszyć się jednym sukcesem, a już przyszedł kolejny. Hanse 460 otrzymało „żeglarskiego Oscara” zdobywając tytuł najlepszego jachtu rejsowego w ramach konkursu British Yachting Awards 2022.
05.12.2022

Szkutnik - zawód, który w Polsce przeżywa drugą młodość

W Polsce przybywa marin, które wypełnione są nowoczesnymi jachtami i starymi szkutami. Żeglarstwo to nie tyle moda, co przede wszystkim pasja. To również ogromna szansa dla szkutników, którzy mają pełne ręce roboty i zarabiają naprawdę dobrze zarówno u producentów przy budowie nowych jachtów, jak i serwisując jednostki zbudowane przed laty. – To fach, który ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju – uważa Robert Nalewaj.
10.06.2021

Drewno a żegluga

Już tysiące lat temu nasi dalecy przodkowie trudnili się szkutnictwem. Wielkie odkrycia geograficzne, międzykontynentalny handel i polityka oraz prowadzenie wojen - historia świata w dużej mierze oparta jest na żegludze. Wszystko to dzięki ludzkiej odwadze, pomysłowości i przede wszystkim… drewnu. O historii wykorzystywania tego materiału w szkutnictwie oraz jego zaletach użytkowych opowiadają eksperci firmy JAF Polska.
08.04.2021

Europa chce się uczyć szkutnictwa w Goleniowie

W całej Europie brakuje szkutników, którzy potrafią budować łodzie z drewna w tradycyjny sposób. A trudno sobie wyobrazić chociażby Wenecję z gondolami zbudowanymi z laminatów. Właśnie rozpoczął się międzynarodowy projekt, mający na celu wskrzeszenie nauczania w zawodzie szkutnika. Oczy prestiżowych uczelni zwrócone są na inicjatywę Uniwersytetu w Murcji, wspomaganą przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz goleniowską firmę TTS, która dała przykład łączenia biznesu ze edukacją.
28.09.2020

TTS: Chcemy, by kultura żeglarska przenikała do świata biznesu [wywiad]

To już nie jest firma, która zajmuje się tylko budową jachtów. TTS funkcjonując na rynku pracy, stworzył całą kulturę funkcjonowania. Znakomicie odnajduje się na polu oświatowym, angażuje się również w projekty związane z rozwojem regionu. Rozmawiamy z Maciejem Twardowskim, Dyrektorem Zarządzającym w spółce Technologie Tworzyw Sztucznych o jej dokonaniach i przyszłości.
24.08.2020

Szkutnicy na start! Pierwsze takie egzaminy na Pomorzu Zachodnim

Branża jachtowa wzbogaciła się o nowych specjalistów. Swoje pierwsze egzaminy zawodowe zdawali szkutnicy, którzy na co dzień zdobywali wiedzę u największego polskiego producenta jachtów. „Byli świetnie przygotowani” – chwali absolwentów egzaminator, Andrzej Rejniak.
07.07.2020

Zawód w branży jachtowej to przyszłość? Rozpoczyna się nabór

Reforma oświaty zmodyfikowała część zawodów, których można uczyć się w szkołach branżowych. Jeszcze w ubiegłych latach szkoły rekrutowały przyszłych szkutników, od września 2019 naukę podjęli monterzy jachtów i łodzi. Niebawem rusza rekrutacja. Zdobyć można wyjątkowy zawód.
09.03.2020

Walczyli o zawód szkutnika. Właśnie zniknął z systemu edukacji

Największy w Polsce producent jachtów i łodzi motorowych, spółka Technologie Tworzyw Sztucznych, długo walczył o przywrócenie kształcenia szkutników. Zawód właśnie zniknął z listy kierunków szkół branżowych. Jego miejsce w systemie edukacji zajmie teraz „Monter jachtów i łodzi”.
29.08.2019

Katowice: Odbyła się konferencja poświęcona kulturowemu dziedzictwu Odry (foto)

Odra – przez wieki miejsce pracy i życia mieszkających przy niej ludzi - wymaga nowego odczytania, nauczenia się na nowo kultury bycia z tą rzeką – ocenili uczestnicy konferencji pt. „ODRAzu widać kulturę” w Regionalnym Instytucie Kultury (RIK) w Katowicach.
18.04.2019

Na takich łodziach Słowianie rywalizowali z wikingami

Specjaliści z Narodowego Muzeum Morskiego rozpoczęli w Tczewie rekonstruowanie XII-wiecznej łodzi słowiańskiej, wydobytej z dna Zatoki Puckiej.
08.04.2018

PAIH oferuje wsparcie dla przedsiębiorców na tureckim rynku

Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie wspierać przedsiębiorców sektora MŚP, którzy chcą inwestować w Turcji. W pierwszym kwartale 2018 r. powstanie biuro PAIH w Stambule - powiedział PAP Wojciech Fedko, wiceprezes agencji, podczas wtorkowego Polsko-Tureckiego Forum Biznesowego w Warszawie.
17.10.2017

Poznański Stary Port zaprasza na warsztaty szkutnicze

Wszyscy miłośnicy łodzi, którzy zawsze marzyli o jej własnoręcznym zbudowaniu, a nie mieli ku temu jeszcze okazji, powinni wziąć udział w bezpłatnych warsztatach szkutniczych. Rozpoczną się one 24 sierpnia na terenie Przystani Rzecznej Stary Port nad Wartą.
02.09.2016

W Gryfinie przywracają do życia wymarły zawód

W Gryfinie trwają prace nad reaktywacją zawodu szkutnika. W Polsce ostatnia klasa szkutnicza funkcjonowała przed 40 laty. Ostatni mistrz szkutnictwa zmarł trzy lata temu w Szczecinie.
30.12.2015

Młodzi szkutnicy pod okiem szczecińskich profesorów

Zawód szkutnika nie funkcjonuje w Polsce od 40 lat, ale istnieje szansa na jego reaktywację. Być może edukacja w tym kierunku rozpocznie się już we wrześniu br. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oferuje swą pomoc w edukacji przyszłych szkutników.
27.05.2015

W Gryfinie powstanie klasa o profilu szkutniczym

W Gryfinie ruszył nabór do do klasy zawodowej o profilu szkutniczym. Są już pierwsi chętni do nauki zawodu, który w Polsce od 40 lat uznawany jest za wymarły.
18.05.2015

Zaruski jak malowany

Po powrocie z doku w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA SA, żaglowiec jest gotowy do zimy oraz przyszłych sezonów.
30.12.2013

Zabytkowy kuter przejdzie remont

Największy eksponat morski w szczecińskim Muzeum Narodowym, czyli kilkumetrowa łódź rybacka, zostanie rozebrany. Właśnie powstał projekt jego renowacji, według którego kuter będzie odnawiany kawałek po kawałku.
29.08.2013

Mamy wspaniałą łódkę – relacja z Ekenas

“Cieszmy się, bo mamy świetną łódkę, która pięknie płynie, jest dzielna, ładnie się kołysze na fali” – takimi słowami kpt. Jerzy Jaszczuk podsumował żeglarską wyprawę do Ekenas w Szwecji, miejsca gdzie Generał Zaruski został zbudowany. Zapraszam Was na relację z tego rejsu, bogato ilustrowaną fotografiami. W przygotowaniu jest też film.
09.05.2013

Europejski Festyn Morski w Centralnym Muzeum Morskim 20- 22 maja 2011

Centralne Muzeum Morskie oraz Miasto Gdańsk zapraszają w dniach 20-22 maja na nabrzeże Ołowianki na barwną imprezę plenerową pod hasłem Europejski Festyn Morski. Na rozświetlonej słońcem wyspie, nad brzegiem Motławy, w sercu starego portu, przy dźwiękach szant spotkają się miłośnicy żagli i morskich opowieści.
18.05.2011

Gdańsk zaprasza na Europejski Dzień Morza

20 maja przypada Europejski Dzień Morza, którego gospodarzem w tym roku jest Gdańsk. Jego obchody potrwają od 18 do 22 maja. Poza oficjalną częścią, na którą przybędą przedstawiciele władz europejskich, w całym Trójmieście odbędzie się szereg imprez towarzyszących, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści znajdą coś dla siebie.
17.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.