• <

Wynik wyszukiwania - "mazowsze" - Wiadomości

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Ponad tysiąc marynarzy z 54 statków Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia na morzu lub w portach – poinformował Krzysztof Gogol z PŻM. Załogi świętować będą m.in. w portach Ameryki Południowej.
24.12.2023

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

Straż pożarna w gotowości w związku z wysokim poziomem wody w rzekach na Mazowszu

Utrzymuje się wysoki poziom wody w rzekach na terenie województwa mazowieckiego, dlatego w związku z wystąpieniem fali wezbraniowej strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny - poinformował w czwartek mł. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.
25.02.2021

Możliwa akcja lodołamania na Wiśle - lodołamacze czekają na odpowiednie warunki

Wody Polskie przygotowują się do akcji lodołamania na Wiśle w rejonie Płocka (Mazowieckie). Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, lodołamacze miałby wyruszyć z Włocławka w weekend, płynąc w górę rzeki, w kierunku Płocka. Obecnie poziom Wisły powoli tam opada, ale nadal przekracza stany alarmowe.
12.02.2021

Żeglarze z niepełnosprawnościami tym razem bez medali

Nie było medali, ale wyniki można uznać za satysfakcjonujące – tak można podsumować start polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami w mistrzostwach świata nowej klasy S/V 14. Załoga Piotr Cichocki i Grzegorz Prokopowicz została sklasyfikowana na miejscu 7, zaś Andrzej Bury i Krzysztof Bądkowski uplasowali się na 8 miejscu. Regaty odbywały się na jeziorze Alster w Hamburgu 4.
14.10.2020

POLSAILING "Cała Rodzina pod Żaglami" wciąż trwa!

Wakacje za nami i sezon żeglarski skończony? Nic podobnego! Pogoda dopisuje więc zachęcamy CAŁE RODZINY do pożeglowania razem jeszcze w tym roku. Możecie to zrobić w ramach naszego programu POLSAILING Cała Rodzina pod Żaglami, który realizujemy z Ministerstwem Sportu!
24.09.2020

Ostatnie ulewy nie zażegnały zagrożenia suszą. Kilka upalnych dni bez opadów sprawi, że problem powróci

– W Polsce zmiany klimatu są już widoczne gołym okiem – mówi Marcin Popkiewicz, fizyk i redaktor portalu Nauka o klimacie. Wzrost temperatury spowodował z jednej strony przyspieszone wyparowywanie wody i wzrost zagrożenia suszą, z drugiej zaś opady coraz częściej mają charakter nawalny, powodując wzrost zagrożenia powodziowego. Ostatnie deszcze załagodziły co prawda problem suszy, z którym zwłaszcza rolnicy borykali się od dłuższego czasu, ale nasycenie wodą w głębszych warstwach gleby wciąż jest niskie. To oznacza, że wystarczy
30.06.2020

Wody Polskie: fala wezbraniowa na Wiśle w Warszawie w niedzielę

Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy w niedzielę – poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej w miejscowości Gusin (Mazowieckie, gm. Sobienie-Jeziory) prezes Wód Polskich Przemysław Deca. Przekazał, że nie przewiduje, by stany ostrzegawcze na Wiśle zostały przekroczone.
26.06.2020

STOP SUSZY! Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy

Dziś, 17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Chociaż obecnie w w naszym kraju warunki hydrologiczne poprawiły się, to sytuacja może ulec zmianie, ponieważ dotychczasowe opady nie uzupełniły wystarczająco deficytu wody w środowisku, który był spowodowany przez ubiegłoroczną suszę. Dlatego przeciwdziałanie skutkom suszy, w tym gromadzenie wód opadowych, jest istotne w naszym kraju o każdej porze roku, na co dzień.
17.06.2020

Emilewicz: nie ma planów powrotu do mrożenia gospodarki

Nie ma planów powrotu do ograniczeń, mrożenia gospodarki - poinformowała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaapelowała przy tym o stosowanie się do ograniczeń.
08.06.2020

Prezydent: program Moja Woda to dofinansowanie do 85 proc. kosztów na małą retencję

Dofinansowanie w wysokości do 85 proc. kosztów - maksymalnie 5 tys. zł - będzie można uzyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu "Moja woda" na prowadzenie małej retencji wody - zapowiedział we wtorek w Sulejówku (Mazowsze) prezydent Andrzej Duda.
02.06.2020

Lewiatan: jeśli firmy nie dostaną wsparcia, bezrobocie wzrośnie nawet do 10 proc.

Problemy takich branż jak automotive, turystycznej, usług czy handlu w związku z pandemią będą skutkowały falą zwolnień w najbliższych miesiącach - uważa Konfederacja Lewiatan. Bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc., jeśli firmy nie dostaną wsparcia - dodaje.
24.03.2020

Niedobory wody poważnym problemem w Polsce. Kryzys będzie się nasilał

Największe niedobory wody w Polsce notowane są w pasie centralnym – od Ziemi Lubuskiej, poprzez Wielkopolskę i Mazowsze, aż po Lubelszczyznę i część Pojezierza Mazurskiego. Jednak specjaliści alarmują, że obszar ten powiększa się i problem suszy dotyczy okresowo kolejnych miejsc na mapie Polski. – Na ilość opadów nie mamy żadnego wpływu, ale możemy przeciwdziałać skutkom ich braku, np. zbiornikami retencyjnymi – podkreśla Sergiusz Kieruzel z Wód Polskich. Programy wspierające takie inwestycje uruchamiane są przez kolejne s
20.02.2020

Polacy coraz bliżej medali klasy Hansa

Bardzo dobrze spisują się polscy żeglarze niepełnosprawni w Mistrzostwach Europy Klasy Hansa rozgrywanych w portugalskim Portimao. W konkurencji Hansa 303 Singles Piotr Cichocki z 6 rozegranych wyścigów wygrał aż 4, w pozostałych dwóch mijał linię mety na miejscu drugim i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji generalnej.
11.10.2019

Kolizja masowca Mazowsze z duńskim statkiem rybackim

Niegroźna kolizja masowca PŻM Mazowsze z duńskim statkiem rybackim K. Larsen - FN 326. Do zdarzenia doszło we wtorek o godz. 21:15 na północ od Skagen. Nikomu nic się nie stało. O sprawie poinformował portal vesseltracker.com.
21.06.2019

Od niedzieli pociągi na trasie Poznań-Warszawa pojadą przez Konin i Koło

Od niedzieli 9 czerwca pociągi łączące Poznań z Warszawą znów pojadą przez Konin i Koło. W związku z modernizacją linii E20 łączącej Wielkopolskę z Mazowszem, przez dwa lata składy na tej trasie jeździły objazdami.
06.06.2019

W Płocku ogłoszono alarm przeciwpowodziowy

W związku z przyborem Wisły spowodowanym spływającą z jej górnego biegu falą wezbraniową w Płocku ogłoszono w środę wieczorem alarm przeciwpowodziowy. W tym czasie stan alarmowy rzeka przekroczyła tam na jednym wodowskazie o 27 cm.
30.05.2019

Wicewojewoda mazowiecki: Nie ma zagrożenia dla mieszkańców w związku z wezbraniem Wisły

Fala wezbraniowa, która spływa Wisłą przez Mazowsze, pod koniec tygodnia powinna opuścić województwo. Nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców – powiedział w środę wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz.
30.05.2019

RCB: Fala wezbraniowa na Wiśle przepływa przez Mazowsze

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek, że ostrzeżenie w związku z falą wezbraniową na Wiśle obowiązuje w Warszawie, Płocku i w powiatach: garwolińskim, otwockim, piaseczyńskim, grójeckim, warszawskim zachodnim, legionowskim, nowodworskim, sochaczewskim, płockim i płońskim.
28.05.2019

Trzaskowski: Uspokajam, Wisła nie dojdzie do stanu ostrzegawczego

Uspokajam. Wisła nie dojdzie nawet do stanu ostrzegawczego - powiedział na wtorkowej konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
22.05.2019

Nowy most przez Wisłę z pozytywną oceną resortu inwestycji i rozwoju

Rekomendowana w ramach programu Mosty dla regionów przeprawa przez Wisłę Kozienice-Maciejowice otrzymała pozytywną ocenę Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i może otrzymać dofinansowanie na przygotowanie dokumentacji - poinformował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
21.05.2019

Morawiecki: nadanie nowego impulsu rozwojowego osi północ-południe jest naszą wielką szansą

Wyrwanie się z osi wschód-zachód, która jest dla nas dobra i ważna i nadanie charakteru, nowego impulsu rozwojowego osi północ-południe, jest naszą ogromną szansą rozwojową - ocenił w niedzielę w Białymstoku premier Mateusz Morawiecki.
28.04.2019

Wygraj rejs i jako pierwszy powitaj wycieczkowiec MSC Poesia w Porcie Gdynia [KONKURS]

Port Gdynia rozpoczyna sezon turystyczny. Pierwszy w tym roku statek pasażerski zawinie tam już 24 kwietnia. Będzie to mierząca prawie 300 m luksusowa MSC Poesia. Z tej okazji mamy zaproszenia na wyjątkowy rejs. Wyruszamy spod Muzeum Emigracji stylizowanym na XVII- wieczny galeon statkiem Dragon, by jako pierwsi powitać na wodzie olbrzymi wycieczkowiec i towarzyszyć mu aż do Gdyni. Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.
19.04.2019

Można jeździć nowym 7-kilometrowym odcinkiem S7 pod Jędrzejowem

Od czwartku można jeździć otwartym dla ruchu, nowo wybudowanym 7-kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej S7, od miejscowości Brzegi w stronę Jędrzejowa (Świętokrzyskie). Po otwarciu tego odcinka między Chęcinami a Jędrzejowem do dyspozycji kierowców jest już 17 km dwujezdniowej trasy.
13.12.2018

WWF: Polak zwycięzcą międzynarodowego konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego

Krzysztof Kowalski został zwycięzcą międzynarodowego etapu konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego - poinformowali ekolodzy z WWF. Został on wyróżniony za wdrożenie w swoim gospodarstwie wielu praktyk przyjaznych środowisku morskiemu i zrównoważonemu rolnictwu.
24.10.2018

Podlaskie/ Kaczyński: Rail i Via Baltica, Via Carpatia wśród pomysłów wyborczych dla regionu

PiS jest alternatywą dla obecnie rządzących w województwie podlaskim - zapewniał w piątek prezes tej partii Jarosław Kaczyński na samorządowej konwencji wyborczej w Białymstoku. Podkreślał, że argumentem za tym jest to, co PiS zrobiło w ciągu trzech lat swoich rządów.
06.10.2018

Delegacja PE w Polsce dobrze ocenia inwestycje w polską infrastrukturę

W środę swoją delegację w Polsce zakończyła grupa europosłów z komisji transportu PE. "Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji w infrastrukturę w Polsce" - powiedział PAP szef tej delegacji, holenderski europoseł Wim Van De Camp.
19.09.2018

Sezon turystyczny na Mazowszu otwarty

Mazowsze to malowniczy region oferujący atrakcje zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku jak i wielbicieli historii – mówił podczas inauguracji sezonu turystycznego na Mazowszu marszałek województwa Adam Struzik.
10.05.2018

Podlaskie: W Drohiczynie bezpłatne przeprawy promami przez rzekę Bug

Turyści, rowerzyści, a także osoby zmotoryzowane mogą przeprawić się przez rzekę Bug, korzystając z promów. W Drohiczynie nad Bugiem trwa siódmy sezon bezpłatnych transportów wodnych.
05.05.2018

Struzik: Kupno przez Orlen akcji Lotosu nie grozi utratą podatków przez Pomorze

Przejęcie przez PKN Orlen pakietu większościowego akcji Grupy Lotos nie oznaczałoby dla Pomorza utraty wpływów z podatków - ocenił marszałek Mazowsza Adam Struzik. Dodał, że to raczej Mazowsze mogłoby odczuć koszt transakcji płockiego koncernu.
05.03.2018

Prognozy KE: Fundusze unijne znacząco pobudzą gospodarki polskich regionów

Wartość PKB polskich województw będzie nawet ponad 5 proc. wyższa za sprawą funduszy unijnych z polityki spójności - wynika z szacunków Komisji Europejskiej, przekazanych PAP. To najwyższy wynik, obok regionów Węgier, Słowacji i Portugalii.
30.11.2017

PAIH: Wartość prowadzonych obecnie projektów to ponad 6 mld euro; wzrost o 44 proc. r/r

Wartość projektów aktualnie prowadzonych w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu to 6,03 mld euro w porównaniu z 4,18 mld euro rok temu - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceprezes PAIH Krzysztof Senger. Oznacza to, jak dodał, wzrost o ponad 44 proc., czyli 1,8 mld euro, rok do roku.
26.10.2017

Warszawa: W porcie czerniakowskim odbyło się wodowanie szkuty „Dar Mazowsza” (wideo)

W ramach trwającego "Roku rzeki Wisły" dokonano uroczystego wodowania szkuty, jednostki kojarzonej z tradycyjną żeglugą wiślaną. Statek nazwany "Darem Mazowsza", ma popularyzować największą polską rzekę oraz ideę żeglugi śródlądowej.
21.10.2017

Mazowieckie: Rusza projekt Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim

Oryginalna zabudowa olenderskich zagród, przeniesiona z okolicznych miejscowości do Wiączemina Polskiego, będzie częścią Skansenu Osadnictwa Nadwiślańskiego, który ma powstać do kwietnia 2018 r. Projekt, przy wsparciu unijnym, realizuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.
14.09.2017

XXIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży Mazowsze 2017 – zakończenie I części

Za nami pierwsza część olimpiadowych zmagań w żeglarstwie. Nad wody Jeziora Zegrzyńskiego ściągnęło 195 zawodniczek i zawodników z całego kraju, by walczyć o tytuły mistrzów Polski w kategorii junior młodszy w klasach Laser Radial, Laser 4.7 i Techno 293. Czterodniowa rywalizacja w warunkach zmiennych wiatrów była niezwykle zacięta i emocjonująca, a losy medali ważyły się niemal do ostatnich wyścigów.
14.08.2017

PŻM rezygnuje z części zamówionych jednostek?

Jeszcze w wakacje PŻM zawarła porozumienie ze stoczniami, w których miała zamówionych w sumie 18 nowych jednostek w ramach programu wymiany floty. Na razie odebrała dwa, Armię Krajową i Legiony Polskie, przyjmowanie kolejnych jednostek przesunięto. Być może z części szczeciński armator w ogóle zrezygnuje. Nieoficjalnie mówi się o 5 statkach.
08.01.2017

MSR Gryfia - przewagę konkurencyjną budujemy na możliwościach serwisowania różnego typu statków - rozmowa z Hanną Hanć, prezes Stoczni Gryfia

Potencjał firmy najlepiej odzwierciedla różnorodność remontów jakie wykonujemy. Obsługujemy masowce, kontenerowce, statki rybackie, jednostki serwisowe czy służące do budowy infrastruktury morskiej. Nie ograniczamy się wyłącznie do jednego typu jednostek, ale mamy wiedzę i potencjał potrzebne do tego, by obsługiwać zarówno niewielkie specjalistyczne statki, jak i duże jednostki floty handlowej.
09.06.2015

Polesie w szczecińskim doku nr 5

Polesie to już szósty masowiec szczecińskiego armatora, który w tym roku trafił do doków Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
19.12.2014

M/S Polesie przejdzie remont w MSR Gryfii

MSR Gryfia kontynuuje współpracę z największym polskim armatorem – Polską Żeglugą Morską. W sobotę 6 grudnia na remont do doku nr 5 wpłynął masowiec Polesie. Jednostka przejdzie w Szczecinie remont klasowy.
08.12.2014

Masowiec ISA opuścił dok Nauty

17 czerwca dok stoczni Nauta opuścił masowiec Isa, należący do Polskiej Żeglugi Morskiej. Jednostka przeszła w stoczni standardowy remont klasowy.
20.06.2014

Isolda na doku w Gryfii

Isolda należy do grupy tzw. jeziorowców, które szlakiem Św. Wawrzyńska pływają na Wielkie Jeziora Amerykańskie. Ich wielkość dostosowana jest do parametrów śluz, które muszą pokonać na wspomnianym szlaku.
05.06.2014

MSR Gryfia remontuje masowce dla PŻM

W MSR Gryfia w Szczecinie trwa remont statku Juno, należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej. Zakres prac obejmuje m.in. konserwację kadłuba, wymianę uszczelnień wału śrubowego, remont zaworów dennych i burtowych oraz modyfikację kilku systemów rurowych.
14.05.2014

PŻM remontuje statki w polskich stoczniach

Z 20 remontów statków, jakie Polska Żegluga Morska planuje wykonać w br., wszystkie mają zostać zrealizowane w polskich stoczniach: Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" w Szczecinie, Stoczni Remontowej "Nauta" w Gdyni oraz Gdańskiej Stoczni "Remontowa".
14.05.2014

Mazowsze i Solidarność idą do remontu

Pod koniec tego tygodnia na dok Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie wejdzie statek Polskiej Żeglugi Morskiej m/s Mazowsze. Wcześniej jednostka pozostawi ładunek fosforytów w Zakładach Chemicznych Police. M/s Mazowsze to masowiec o nośności 38 tys. ton.
11.03.2014

Centrum Morskich Technologii Militarnych- innowacyjność i perspektywy

Zaplanowany do 2030r. program modernizacji sił morskich zakłada zakup okrętów podwodnych, patrolowców i niszczycieli min. Marynarka Wojenna otrzyma też śmigłowce, samoloty i bezzałogowce. Zdaniem przedstawicieli rządu rozbudowa i modernizacja floty będzie impulsem do rozwoju stoczni i firm zbrojeniowych. Centrum Morskich Technologii Militarnych będące powołaną w 2004r. pozawydziałową jednostką Politechniki Gdańskiej, należy do grona firm instytucji współpracujących z Marynarką Wojenną.
23.08.2013

Ruszyło regularne połączenie kolejowe BCT-Warszawa

Bałtycki Terminal Kontenerowy 19 listopada 2012 r. rozpoczął obsługę nowego regularnego połączenia kolejowego realizowanego na trasie Gdynia – Warszawa, uruchomionego przez dwóch operatorów kolejowych ATC Rail i Cargosped. To pierwsze regularne połączenie gdyńskiego portu ze stolicą i Mazowszem, na terenie którego znajduje się wiele firm zajmujących się eksportem i importem.
19.11.2012

Statek PŻM-u w rejonie działań zbrojnych w Izraelu

Masowiec Mazowsze znajduje się porcie w mieście Ashdod, które jest w połowie drogi między Tel Awiwem, a strefą Gazy.
19.11.2012

Nowe połączenie intermodalne ATC Rail

Spółka ATC Rail uruchomi od 5 listopada kolejne regularne połączenie intermodalne, tym razem na trasie Gdynia - Warszawa - Gdynia.
23.10.2012

PiS chce zmian w przepisach dot. budowy elektrowni wiatrowych

Klub PiS złożył w poniedziałek do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Prawa budowlanego wprowadzający m.in. zapis, że elektrownie wiatrowe mogą być lokalizowane nie bliżej niż w odległości 3 km od zabudowań.
31.07.2012

Udział PRS w budowie nowych statków dla PŻM w latach 2005-2012

Wbrew trudnościom, jakie branża morska i rynek przewozów morskich przeżywają w ostatnich latach, Polska Żegluga Morska prosperuje i rozwija się. Szczeciński armator z powodzeniem realizuje program odnowy swojej floty, zakładający wzbogacenie jej w latach 2005-2013 r. o 42 nowe statki.
11.07.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.