• <

Wynik wyszukiwania - "bezrobocie" - Wiadomości

Santander: w kolejnych miesiącach spodziewamy się stabilizacji lub spadku bezrobocia

Polska gospodarka dotychczas radziła sobie z kryzysem, a sytuacja finansowa polskiego sektora firm jest dobra; spodziewamy się stabilizacji lub spadku bezrobocia w kolejnych miesiącach - przekazał PAP ekonomista Marcin Luziński z Santander Bank Polska komentując szacunki MRPiT ws. bezrobocia.
04.02.2021

Stopa bezrobocia w grudniu w Polsce wyniosła 3,3 proc. - Eurostat

Stopa bezrobocia, po dostosowaniu sezonowym, w grudniu, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 3,3 proc. tak jak w listopadzie - podał Eurostat.
01.02.2021

Wiceminister: polski rynek pracy odporny na wstrząs wywołany pandemią

Polski rynek pracy okazał się odporny na wstrząs wywołany przez pandemię - mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. W porównaniu do czasu sprzed pandemii nie zmieniła się struktura bezrobocia według zawodów - dodała.
21.01.2021

Lewiatan: nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia

Nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia, są wprowadzone z opóźnieniem i ograniczone do wąskiej listy kodów PKD - uważa Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan. Według niej, na koniec roku stopa bezrobocia może sięgnąć ok. 7,5 proc.
14.01.2021

Szacowana stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 6,2 proc.

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w grudniu 2020 r. 6,2 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż w listopadzie - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Od czerwca do listopada wskaźnik utrzymywał się na niezmienionym poziomie 6,1 proc.
08.01.2021

Przedsiębiorcy mogą nie mieć z czego podnosić płac minimalnych. To może przesądzić o decyzji o zwolnieniach

Podatek cukrowy, konieczność zgłaszania umów cywilnoprawnych do ZUS, zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, podniesienie płacy minimalnej o 200 złotych brutto. Zmian podatkowych i okołopodatkowych rok 2021 przynosi całkiem sporo. Według ekspertów dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców w epicentrum gospodarczego kryzysu i pandemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. Północna Izba Gospodarcza wsłuchując się w głos przedsiębiorców krytycznie ocenia podniesienie płacy minimalnej. Dotyczy to w dużej mierze branż, które najs
02.01.2021

W 2021 r. bezrobocie wzrośnie do 7,3 – 7,5 proc.

W 2021 r. bezrobocie wzrośnie do 7,3 – 7,5 proc., wpływ na to może mieć nieprzewidywalność przebiegu pandemii, decyzje rządu ograniczające swobodę działalności gospodarczej i niski poziom inwestycji - uważa ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.
30.12.2020

Premier: tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy

Tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy; liczba osób pracujących jest wyższa niż w poprzednim roku; powstały setki tysięcy nowych miejsc pracy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
23.12.2020

Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,1 proc.

Stopa bezrobocia w listopadzie 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny.
23.12.2020

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 6,2-6,4 proc.

Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 6,2-6,4 proc. - prognozują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Początek przyszłego roku może przynieść dalszy wzrost bezrobocia, mimo spodziewanego odbicia wzrostu gospodarczego.
11.12.2020

Co nas czeka na rynku pracy?

Jakie zjawiska będą się rozwijać? Jakie umiejętności będą najbardziej cenione wśród pracowników i liderów? Czy firmy będą kształtować odpowiedzialny biznes? Na te i wiele innych nurtujących kwestii znajdziemy odpowiedzi w raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.
08.12.2020

MRPiT: stopa bezrobocia w listopadzie wynosi 6,1 proc.

Stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc., niezmienionym od czerwca - wynika z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii podanych w poniedziałkowym komunikacie.
07.12.2020

W długim terminie możemy spodziewać się wzrostu bezrobocia

Według badania Diagnoza.plus, przeprowadzonego pod koniec października, bezrobocie jesienią nie spadło, choć normalnie w tym okresie jest niższe ze względu na sezon przedświąteczny. Rodzi to obawy o zachowanie rynku pracy po Nowym Roku. Według prezes Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych trudna sytuacja na wielu firmach wymusiłaby redukcję etatów, ale pracodawcy nie mogą tego zrobić ze względu na otrzymaną pomoc państwa. To może pogłębić ich problemy finansowe.
04.12.2020

Dobre dane z rynku pracy?

Ponownie dobre dane z rynku pracy - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys środowe dane GUS. Dodał, że jednak w najbliższych miesiącach może wystąpić niewielki sezonowy wzrost stopy bezrobocia.
25.11.2020

"DGP": rynek pracy trzyma się nieźle

Planowane zwolnienia grupowe w październiku były większe niż we wrześniu, jednak ich skala potwierdza dobrą, jak na lockdown, sytuację na rynku pracy - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
23.11.2020

Stopa bezrobocia w Polsce niezmienna od czerwca

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu października br. 6,1 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dodano, że od pięciu miesięcy jest ona na identycznym poziomie.
06.11.2020

BIEC: nie będzie znacznego wzrostu bezrobocia w wyniku lockdownu

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w kwestii bezrobocia, spadł w październiku o ok. 1 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Scenariusze mówiące o istotnym wzroście bezrobocia w wyniku lockdownu nie zrealizują się.
28.10.2020

Szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,1 proc.

Szacowana stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie, co w sierpniu. Liczba osób bezrobotnych spadła w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 3,3 tys. - wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
06.10.2020

Bezrobocie w Polsce sporo poniżej unijnej średniej

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że w sierpniu br. stopa bezrobocia w naszym kraju osiągnęła 3,1 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej było to 3,2 proc. To sporo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 7,4 proc. - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
01.10.2020

Bezrobocie jesienią znowu zacznie rosnąć

Według wstępnych danych MRPiPS stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i pozostała na niezmienionym poziomie już drugi miesiąc z rzędu. To oznacza, że wzrost bezrobocia wyhamował, ale – jak wskazuje minister Marlena Maląg – jesienią należy spodziewać się kolejnego wzrostu, bo wtedy kończy się też okres prac sezonowych. Szefowa MPRiPS ocenia jednak, że sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, zwłaszcza na tle innych krajów Unii Europejskiej, co jest efektem rządowych programów i tarcz antykryzysowych skoncentrowanych na
16.09.2020

Spodziewana stopa bezrobocia w sierpniu to 6,1 proc.

Spodziewamy się, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniesie 6,1 proc., tyle samo co w lipcu - poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że ten rok zakończy się jednocyfrowym bezrobociem w przedziale 7,1-8 proc.
03.09.2020

Czy Polsce grozi pandemia bezrobocia?

Gdyby Polacy zaczęli na dużą skalę tracić pracę, skutki kryzysu byłyby odczuwalne przez więcej niż dwa lata, kiedy będziemy musieli ponosić wyższy koszt długu publicznego - wskazał PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
02.09.2020

Bezrobocie w strefie euro i w UE wzrosło w lipcu

Bezrobocie w strefie euro wzrosło w lipcu do poziomu 7,9 proc., a w całej UE do 7,2 proc. - wynika z opublikowanych dziś danych Eurostatu. Wg metodologii Eurostatu, Polska ma drugi najniższy poziom bezrobocia w UE (3,2 proc.).
01.09.2020

"Puls Biznesu": tracą firmy, ale nie rynek pracy

Sierpień urealnia sytuację gospodarczą przedsiębiorstw, ale pracownicy na razie nie muszą obawiać się zwolnień - wynika z badania Polskiego Instytutu Europejskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju - podał dzisiejszy "Puls Biznesu".
01.09.2020

Maląg: liczymy, że w grudniu stopa bezrobocia w Polsce będzie między 7 proc. a 8 proc.

Mamy w Polsce 1 mln 30 tys. bezrobotnych. Zakładamy, że przy wsparciu, które już poszło do przedsiębiorców, i przy otwieraniu gospodarki, stopa bezrobocia w grudniu br. będzie między 7 proc. a 8 proc. – powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
28.08.2020

"Rz": co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia

Aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia. W pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zwykle pracują na umowy cywilnoprawne. Trudniej im też będzie znaleźć nową pracę - podaje we wtorek dziennik "Rzeczpospolita".
04.08.2020

Eurostat: Polska w czerwcu z jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE

W czerwcu zanotowano w Polsce jeden z najniższych wskaźników bezrobocia wśród państw UE - 3 proc. - poinformował w czwartek Eurostat. Lepsza sytuacja była tylko w Czechach, gdzie bezrobocie wynosiło 2,6 proc.
30.07.2020

Wzrost gospodarczy, wynagrodzenia, bezrobocie - prognozy rządu na 2021 r.

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, polityka rządu będzie nakierowana na odbudowę potencjału gospodarczego Polski. W założeniach przyjęto m.in. wzrost PKB w 2021 r. o 4,0 proc., stopę bezrobocia na poziomie 7,5 proc. a inflację na poziomie 1,8 proc.
29.07.2020

Silne spadki na nowojorskich giełdach po danych nt. bezrobocia

Dobre wyniki kwartalne czołowych technologicznych spółek nie powstrzymały inwestorów od wyprzedaży akcji. Główne indeksy na nowojorskich giełdach zanotowały ponad 1-proc. spadki, na co wpływ miały gorsze od oczekiwań dane na temat bezrobocia.
24.07.2020

Maląg: tempo wzrostu bezrobocia z miesiąca na miesiąc słabnie

Tempo wzrostu bezrobocia z miesiąca na miesiąc słabnie; w kwietniu liczba bezrobotnych w porównaniu do marca wzrosła o 6,2 proc., w maju o 4,8 proc., a w czerwcu już tylko o 1,5 proc. - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
24.07.2020

Badanie: w czerwcu bezrobocie bez zmian, wzrost aktywności w poszukiwaniu pracy

Poziom bezrobocia, po wzroście na początku epidemii, utrzymuje się na stabilnym poziomie; po odmrożeniu gospodarki widać większą aktywność w poszukiwaniu pracy - wynika z badania "Diagnoza+". Więcej osób szukających nowego zatrudnienia jest przekonanych o konieczności zmiany branży.
22.07.2020

Pekao: czerwiec przyniósł pozytywnie zaskakujący przyrost zatrudnienia

Czerwiec przyniósł pozytywnie zaskakujący przyrost zatrudnienia - uważa ekonomista z banku Pekao Kamil Łuczkowski. Zwraca uwagę na wyraźnie odbicie dynamiki płac - efekt wydłużenia czasu pracy, stopniowego powrotu do pracy po przestojach, korzystnego układu dni roboczych.
17.07.2020

PIE: dane z rynku pracy lepsze od oczekiwań, najgorsze mamy za sobą

Piątkowe dane z rynku pracy są lepsze od oczekiwań, widać poprawę perspektyw - ocenia w komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE obraz polskiego rynku pracy nadal jest słaby, ale najgorsze mamy za sobą.
17.07.2020

Projekcja NBP: Stopa bezrobocia wyniesie 5% w tym roku i 5,6% w 2021 r.

Stopa bezrobocia wyniesie 5% na koniec tego roku, ale następnie wzrośnie do 5,6% na koniec 2021 r., po czym spadnie do 5,2% na koniec 2022 r. (wobec 3,3% na koniec 2019 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).
17.07.2020

MOP: Pandemia pogrążyła świat pracy w bezprecedensowym kryzysie

Światowi liderzy przemawiający w środę na wirtualnym szczycie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) wezwali do kompleksowego podejścia do walki ze skutkami pandemii koronawirusa, która - według szefa tej organizacji - pogrążyła świat pracy w bezprecedensowym kryzysie.
08.07.2020

Maląg: szacujemy, że w czerwcu przybyło ok. 18 tys. osób bezrobotnych

Szacujemy, że w czerwcu przybędzie ok. 18 tys. osób bezrobotnych – poinformowała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że według danych resortu w końcu tego roku stopa bezrobocia będzie jednocyfrowa.
02.07.2020

Borys: Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, wzrost bezrobocia tymczasowy

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, na co wskazuje 6-procentowe bezrobocie w środku największej od blisko 100 lat recesji gospodarczej. Ale nawet ten wzrost bezrobocia będzie tymczasowy, uważa szef Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
25.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.