• <

Wynik wyszukiwania - " wojna" - Wiadomości

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] Drugi dzień odwetu USA i Wielkiej Brytanii na Huti za ataki na żeglugę cywilną

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
13.01.2024

Porywacze statku Galaxy Leader po raz pierwszy wystosowali postulaty i dopuścili możliwość negocjacji

Porywacze uprowadzonego w niedzielę na Morzu Czerwonym statku Galaxy Leader we wtorek po raz pierwszy wystosowali żądania i podali warunki ewentualnych negocjacji - poinformowała bułgarska telewizja publiczna. Bułgarskie media i władze interesują się losem statku, ponieważ kapitan i jego zastępca są Bułgarami.
21.11.2023

Statki przewożące produkty ukraińskich firm metalurgicznych przełamały blokadę morską – to pierwszy krok do przywrócenia eksportu morskiego dla wszystkich ukraińskich towarów

Po raz pierwszy od początku wojny na pełną skalę trzem statkom przewożącym produkty ukraińskich producentów stali udało się przełamać morską blokadę Ukrainy, stworzoną przez agresora. Okręty Primus, Anna Tereza i Ocean Courtesy, zablokowane w ukraińskich portach od 24 lutego 2022 roku, opuściły porty w Odessie i Pivdennyi. To odpowiednio drugie, trzece i czwarte okręty, które tego dokonały od czasu rozwiązania umowy zbożowej.
05.09.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Dwie osoby zginęły na zaminowanej plaży w obwodzie mikołajowskim

Dwie osoby zlekceważyły zakaz wstępu na plażę i zginęły w wyniku wybuchu miny w miejscowości Kobłewe w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Witalij Kim.
28.07.2022

Ukraińska marynarka wojenna: na Morzu Czarnym trzy rosyjskie okręty z rakietami Kalibr

Na Morzu Czarnym dyżurują trzy rosyjskie okręty, przenoszące rakiety Kalibr – powiadomiła w piątek marynarka wojenna Ukrainy.
22.07.2022

Porty Morza Czarnego i Morza Azowskiego w czasie kryzysu wojennego. Analiza sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Porty Morza Czarnego i Azowskiego pełniły od zawsze ważną rolę w światowym systemie transportowym. Szeroki dostęp do zaplecza gospodarczego w postaci bogatego potencjału przemysłowo – rolniczego Ukrainy, południowo – zachodniej Rosji i państw Kaukazu powodowały, że właśnie przez porty regionu eksportowano przez dziesięciolecia w świat olbrzymie wolumeny istotnych dla światowej gospodarki towarów. Były to przede wszystkim zboża. Jednak produkty rolne nie były jedynymi ważnymi towarami eksportowymi.
10.07.2022

Biolog: co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym na skutek wojny

Co najmniej 3 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku agresji Rosji na Ukrainę m.in. z powodu wybuchów, które zaburzają system echolokacyjny tych ssaków – oznajmił w piątek przedstawiciel parku narodowego Tuzłowskie Laguny Iwan Rusiew. x
24.06.2022

Ukraina apeluje o broń, w tym pociski przeciwokrętowe, by odbić okupowane terytoria

12.04.2022

Amerykańscy eksperci: rosyjskie wojska w Mariupolu wdarły się do portu rybackiego i przecięły linię obrony miasta

W wyniku skutecznego natarcia z centrum Mariupola w kierunku wybrzeża Morza Azowskiego rosyjskie siły opanowały w niedzielę port rybacki w tym mieście; przecięły w ten sposób linię ukraińskiej obrony, która koncentruje się obecnie w dwóch punktach – ocenił w poniedziałek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
11.04.2022

W obwodzie odeskim zestrzelono dwa rosyjskie samoloty bojowe, jeden spadł do morza

Dwa rosyjskie samoloty bojowe zostały zestrzelone w sobotę nad obwodem odeskim na południu Ukrainy; ich pilotów wzięto do niewoli - poinformował szef władz regionu Maksym Marczenko w komunikatorze Telegram.
07.03.2022

Wojna w Ukrainie: RWE przekazuje 1 mln euro na pomoc dla uchodźców

Obrazy z Ukrainy są wstrząsające. Ludzkie cierpienie, jakie niesie ze sobą inwazja na ten kraj, jest niewyobrażalne. W obliczu grozy wojny setki tysięcy osób uciekają już ze swojej ojczyzny. Przekazując 1 milion euro, RWE chce wesprzeć przede wszystkim organizacje humanitarne, które zajmują się uchodźcami w Polsce. Polska jako kraj bezpośrednio sąsiadujący z Ukrainą stała się dla wielu miejscem schronienia i jest tam teraz potrzebna szybka pomoc w przyjmowaniu uchodźców i zapewnieniu im opieki.
02.03.2022

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.