• <

Wynik wyszukiwania - "ustawa offshore" - Wiadomości

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Szambelańczyk

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Szambelańczyk - radca prawny, partner WKB Lawyers, specjalista prawa energetycznego.
03.04.2024

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Equinor na Offshore Wind Poland 2022: Polska musi przyspieszyć [WIDEO]

– Polska tak naprawdę znajduje się w momencie, kiedy musimy przyspieszyć i odblokować, uprościć maksymalnie realizację projektów – mówił Michał Kołodziejczyk, prezes Zarządu Equinor Polska podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022.
30.11.2022

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
14.10.2022

NIK: offshore opóźnione przez rozproszenie procedur, stan sieci, komplikację przepisów

Rozproszenie procedur wydawania pozwoleń, brak sieci przesyłowych, skomplikowane przepisy to główne przyczyny opóźnień w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Szereg wskazanych problemów rozwiązano - odpowiadają ministerstwa.
29.07.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z Gospodarką Morską.
25.04.2022

Zielona transformacja jest tańsza niż trwanie przy paliwach kopalnych. Ten rok może przynieść rewizję ambicji klimatycznych państw

Produkcja energii wciąż odpowiada za ok. 70 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych. Bez natychmiastowych działań nie będzie możliwe ograniczenie tych emisji o połowę przed 2030 rokiem, co zaprzepaści szansę na powstrzymanie globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.
16.03.2022

Rząd i biznes na wspólnej drodze do rozwoju morskich farm wiatrowych

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. By podsumować osiągnięcia minionego roku, w Senacie odbyło się dziś wspólne posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisji Infrastruktury, Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Komisji
09.03.2022

Konferencja PSEW 2022 – ruszyła rejestracja

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej uruchomiło rejestrację na konferencję PSEW2022 w Serocku – największe wydarzenie w branży wiatrowej w Europie Środkowo-Wschodniej.
22.02.2022

W 2022 roku energia z wiatru będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Mijający rok jest pełen sukcesów dla energetyki wiatrowej. Rozpoczął się nowy rozdział dla polskiej gospodarki dzięki projektom morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Do tego aukcje, Sector Deal, czy strategia wodorowa rządu – to tylko niektóre tegoroczne osiągnięcia naszej branży. Ale wciąż mamy wiele do zrobienia – przede wszystkim walczymy o długo wyczekiwane złagodzenie zasady 10H, która uwolni moc lądowych farm wiatrowych. Tylko w ten sposób unikniemy dalszego wzrostu cen prądu.
28.12.2021

Wspólna Kaczka 2021. Tak się bawiliście! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Za nami XXI edycja spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego. W piątek 8 października w hali Gdynia Arena bawiło się 1505 gości, których zaprosiły na tradycyjną Wspólną Kaczkę firmy szeroko rozumianej branży morskiej. W ten wyjątkowy wieczór wręczono również nagrody za najbardziej spektakularne osiągnięcia w gospodarce morskiej w 2019 roku.
11.10.2021

Międzynarodowa Konferencja "Offshore Wind - Logistics & Supplies"

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej zaprasza na dziesiątą edycję Międzynarodowej Konferencji „Offshore Wind – Logistics & Supplies”, która odbędzie się w Gdyni, w Hotelu Courtyard by Marriott Waterfront, w dniach 20-21 października 2021 r.
06.10.2021

Polski przemysł zyska na rozwoju morskich farm wiatrowych. Dziś branża liczy około 400 firm

Polski łańcuch dostaw dla branży offshore obejmuje dziś ponad 400 przedsiębiorstw – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Branżowi eksperci oceniają, że udział krajowych firm w projektach pierwszej fazy rozwoju morskich farm wiatrowych będzie sięgał 20–25 proc., ale potencjał krajowego przemysłu w tym obszarze jest nawet dwukrotnie większy. Jak największe lokalne zaangażowanie ma zapewnić porozumienie sektorowe, które branża offshore podpisała z rządem w połowie września.
05.10.2021

Spółki Grupy Orlen zawarły umowę sektorową ws. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Pięć spółek Grupy Orlen zaangażowanych w projekty energetyczne na Morzu Bałtyckim podpisało tzw. umowę sektorową wyznaczającą kierunki rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przyjęty dokument to efekt prac inwestorów, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji - podał koncern.
15.09.2021

BP rozważa wejście w polski offshore, oczekuje jasnych regulacji

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów BP – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
09.09.2021

Morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr

W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego.
16.06.2021

Ustawa o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku, została ogłoszona w środę Dzienniku Ustaw.
03.02.2021

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.
25.01.2021

Konfederacja Lewiatan o ustawie ws. offshore: to historyczny moment

Zdaniem Konfederacji Lewiatan podpisanie przez prezydenta ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych to historyczny moment dla polskiego offshore. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w czwartek.
22.01.2021

Polskie koncerny łączą siły na rynku farm wiatrowych. Dzięki nowej ustawie inwestycje na Bałtyku dynamicznie przyspieszą

– Ten rok będzie szalenie ważny dla budowy farm wiatrowych na Bałtyku, będziemy intensyfikować przygotowywania do budowy – zapowiada prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski. W ciągu kilku dni Grupa powinna zakończyć negocjacje z duńską firmą Ørsted, czyli potencjalnym partnerem biznesowym przy projektach farm Baltica 2 oraz 3. Obie inwestycje są już mocno zaawansowane w przygotowaniach. Grupa chce, żeby w wartym 20 mld zł projekcie inwestycyjnym w jak największym stopniu uczestniczyły polskie firmy. Wspólnie z Eneą i Tauronem zawar
20.01.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

PSEW o decyzji Senatu ws. offshore: historyczny moment, kluczowa ustawa

Senat dzisiaj jednogłośnie poparł ustawę o wsparciu dla morskich farm wiatrowych. Trafi ona teraz do prezydenta. To historyczny moment i ustawa kluczowa dla całej gospodarki - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
13.01.2021

W Senacie bez poprawek do ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Senatorowie nie zgłosili we wtorek na posiedzeniu plenarnym poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Ponieważ żadnych poprawek nie zgłosiły wcześniej komisje senackie, ustawa będzie głosowana w formie, w której trafiła do Senatu z Sejmu.
12.01.2021

Bez poprawek do ustawy o offshore w senackiej komisji

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu opowiedziała się dzisiaj za przyjęciem bez poprawek ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej. Dodatkowo Senat wystąpi z oddzielną inicjatywą ustawodawczą, by poprawić znalezione w ustawie nieścisłości.
04.01.2021

Polskie Forum Technologii Morskich dziękuje za ustawę offshore i życzy Wesołych Świąt

Polskie Forum Technologii Morskich dziękuje za Ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
22.12.2020

Ustawa offshore jednogłośnie przyjęta przez komisję sejmową

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów wprowadziła jedynie drobne poprawki do rządowego projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W środę projekt trafi do II czytania w Sejmie.
15.12.2020

Rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła zbliżonego do rządu.
27.11.2020

PSEW o unijnej strategii offshore: ambitne plany Polski na papierze

Budowę morskich farm wiatrowych o mocy 60 GW do 2030 r. i 300 GW do 2050 r. zakłada przedstawiona przez Komisję Europejską strategia dla offshore. Ambitne plany Polski pozostają na poziomie deklaracji - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
20.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Ustawa offshore trafi do Sejmu w tym tygodniu

Ustawa offshore trafi do Sejmu w tym tygodniu - poinformował podczas Trendów Energetycznych 2020 pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że zasada 10H - obowiązującą przy budowie na lądzie pozostanie.
28.10.2020

Projekt ustawy o offshore przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek i skierował do Komisji Prawniczej projekt ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
01.10.2020

Projekt ustawy o offshore w październiku w Sejmie

Projekt ustawy o promocji energii z morskich farm wiatrowych w październiku powinien trafić do Sejmu - oświadczył dziś pełnomocnik rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniew Gryglas. Ocenił że ustawa powinna wejść w życie do końca roku.
24.08.2020

Morskie farmy wiatrowe - kolejne zmiany w projekcie ustawy

7 lipca 2020 r. Ministerstwo Klimatu przekazało do ponownych uzgodnień projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, tzw. ustawa offshore (pierwsze uzgodnienia w styczniu 2020 r. były prowadzone przez Ministra Aktywów Państwowych).
31.07.2020

Ministerstwo Klimatu chce przyjęcia specustawy offshorowej do końca roku

Ministerstwo Klimatu chce, aby ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej została przyjęta do końca tego roku - poinformował szef resortu Michał Kurtyka.
15.06.2020

Morskie farmy wiatrowe-projekt nowych przepisów z 15.01.2020 roku

Po wielu miesiącach oczekiwań, jak i wielu obietnicach ze strony ustawodawcy, Ministerstwo Aktywów Państwowych dnia 15 stycznia 2020 r. opublikowało projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych., tzw. ustawa offshore. Ustawa ma określać zasady i warunki przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie budowy morskich farm wiatrowych oraz mechanizmy i instrumenty wspierające wytwarzanie energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
30.01.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.