• <

Wszędzie

  • PRS zacieśnia współpracę z UG

    Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.

    14.05.2024
  • AIDAdiva rozpoczyna sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia

    W gdyńskim porcie rozpoczął się sezon statków wycieczkowych. 2 maja w godzinach porannych, przy akompaniamencie orkiestry, wpłynął pierwszy w 2024 roku wycieczkowiec, AIDAdiva.

    02.05.2024
  • Royal Army w Porcie Gdańsk. 700 pojazdów wojskowych w ramach ćwiczeń Defender 2024

    W marcu 700 pojazdów brytyjskiej armii oraz 650 żołnierzy wracających z NATO-wskich manewrów stacjonowało na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Porcie Gdańsk.

    23.04.2024
  • Już wkrótce start sezonu wycieczkowego w Porcie Gdynia

    Kolejny sezon wycieczkowy zbliża się wielkimi krokami. Do Portu Gdynia pierwszy cruiser zawinie już 2 maja. Będzie to mierząca 251,89 metry AIDAdiva. Przy 41 zawinięciach, Gdynię odwiedzi 11 różnych statków. Tegoroczny sezon potrwa aż do października.

    28.03.2024
  • PRS i Uniwersytet Morski w Gdyni – porozumienie o współpracy podpisane

    Dziś w siedzibie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oficjalnie podpisano porozumienie o współpracy między uczelnią i Polskim Rejestrem Statków. Zacieśnia ono współpracę obu instytucji, która trwa od lat.

    01.02.2024
  • Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie

    Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego  Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.

    25.01.2024
  • Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

    Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.

    01.12.2023
  • Port Gdynia. Inwestycje kształtujące przyszłość morskich szlaków handlowych

    Port Gdynia zamyka rok 2023 z sukcesem, osiągając rekordowe przeładunki i kontynuując ambitny plan inwestycyjny. Sztandarowym elementem tych działań jest modernizacja Nabrzeża Helskiego, która zwiększy efektywność obsługi statków oraz umożliwi przyjęcie większych jednostek morskich, wzmacniając pozycję portu jako strategicznego punktu na mapie światowego handlu morskiego. Wartość kontraktu wynosi blisko 300 mln zł brutto, a prace planowane są na okres 26 miesięcy.

    29.11.2023
  • Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland

    Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.

    15.11.2023
  • AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

    90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.

    02.11.2023
  • Napędzany m.in. wiatrem masowiec wpłynął do terminalu HES w Porcie Gdynia

    W terminalu HES Gdynia Bulk Terminal pojawił się niecodzienny gość - słynny masowiec Pyxis Ocean. Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to jeden z niewielu statków tej wielkości, które wykorzystują napęd wiatrowy. Na jednostce zainstalowano dwa 37,5-metrowe, żagle wykonane ze stali i kompozytu. Technologia WindWings zmniejsza emisję CO2 podczas żeglugi nawet o 30 procent. Port Gdynia jest pierwszym portem w Europie, do którego zawitał Pyxis Ocean.

    31.10.2023
  • Polska firma zaprojektuje dla LOTOS Petrobaltic pierwszą jednostkę CTV do obsługi farm wiatrowych na Bałtyku

    LOTOS Petrobaltic podpisał kontrakt z polskim biurem projektowym Seatech Engineering na realizację projektu jednostki do transportu personelu serwisowego morskich farm wiatrowych. To ważny krok w stworzeniu floty statków obsługujących polski offshore wind. Zgodnie z założeniami spółki docelowo zbudowane zostaną trzy tego typu jednostki.

    16.10.2023
  • CRIST. Ćwiczyli ratowanie życia w zamkniętych przestrzeniach

    Załogi stoczniowe muszą nieustannie dbać nie tylko o umiejętności przydatne w budowaniu i remontowaniu statków, ale także o kwestie bezpieczeństwa i ratownictwa, by wiedzieć, jak się zachować w razie wypadku. Wartościowe ćwiczenia odbyły się ostatnio w stoczni CRIST. W ich trakcie strażacy i pracownicy stoczni mogli przećwiczyć prowadzenie akcji ratunkowej w przestrzeni zamkniętej.

    24.07.2023
  • Nauta: aż osiem statków jednego armatora naraz

    Niecodzienny widok panuje w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. Przy stoczniowych nabrzeżach cumuje aż osiem jednostek jednego armatora. Wszystkie zostały skierowane na przeglądy klasowe.

    19.07.2023
  • Czerwiec w Stoczni Remontowej Nauta. Trwają prace na jednym z największych statków w historii stoczni

    W czerwcu w gdyńskiej Stoczni Remontowej Nauta prowadzone były prace m.in. na jednym z największych statków, jaki kiedykolwiek odwiedził stocznię.

    04.07.2023
  • Karstensen. Zobacz wodowanie dwóch kolejnych statków

    Stocznia Karstensen zwodowała w Gdyni kolejne statki rybackie.

    20.04.2023
  • Konferencja Marine Green Propulsion Solutions

    Żeglugę, a tym samym przemysł stoczniowy, czekają w najbliższych latach nie lada wyzwania związane z dekarbonizacją. Inicjatyw nie brakuje, a jedną z tych, które znalazły się w centrum dyskursu, są nisko- i zeroemisyjne napędy statkowe i takież paliwa. Tego typu rozwiązaniom poświęcone były konferencje z cyklu Marine Green Propulsion Solutions, które w połowie marca odbyły się najpierw w Szczecinie, a następnie w Gdańsku.

    29.03.2023
  • Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

    Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.

    24.03.2023
  • Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

    Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

    21.03.2023
  • Ponad 300 osób i 17 statków sprawdza Bałtyk dla projektu Baltica 1. Zobacz, jak przebiegają badania

    Wśród trzech morskich farm wiatrowych budowanych obecnie przez PGE Baltica z Grupy PGE jest Baltica 1. Projekt o mocy ok. 0,9 GW, który ma zostać oddany do użytku po 2030 roku, jest obecnie na etapie badań środowiskowych. Przeprowadza je konsorcjum polskich wykonawców – Uniwersytet Morski w Gdyni i MEWO S.A. Źródło: PGE Baltica

    10.02.2023
  • Henryk Śniegocki: PRS uczestniczy w rozwoju gospodarki morskiej

    O nadchodzących wyzwaniach dla branży morskiej i wizji rozwoju Polskiego Rejestru Statków rozmawiamy z prezesem PRS, dr hab. inż. kpt. ż.w. Henrykiem Śniegockim.

    02.01.2023
  • Finneco III w Porcie Gdynia. Będzie przebudowa nabrzeży

    Finneco III, jeden z najnowszych i największych statków ro-ro jakie pojawiają się na Bałtyku, zawinął na chwilę do Portu Gdynia. Odbyło się to w ramach testów mających pokazać, czy takie jednostki mogą częściej przybijać do portu jeszcze zanim przebudowane zostanie nabrzeże i rampy ro-ro. Prace mają ruszyć niedługo.

    24.10.2022
  • Prezes PGE w Gdańsku: "14 statków z węglem jest w drodze do polskich portów. Do końca kwietnia przyszłego roku sprowadzimy 10 mln ton"

    – Do końca kwietnia 2023 roku PGE Polska Grupa Energetyczna sprowadzi 10 mln ton węgla. – Nie ma przesłanek ku temu, aby węgla w Polsce miało zabraknąć – przekonywał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE podczas środowej (28 września) konferencji prasowej na terenie Portu Gdańskiego Eksploatacja w Porcie Gdańsk.

    28.09.2022
  • Targi SMM 2022 za nami. Silna reprezentacja polskich firm w Hamburgu [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM przez cztery dni (6-9 września) zgromadziły w Hamburgu tłumy przedstawicieli szeroko rozumianej gospodarki morskiej z całego świata. Podczas jednej z największych imprez branży morskiej, polskie firmy zaprezentowały się w bardzo mocnym składzie. 

    09.09.2022
  • Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego"

    Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.

    25.07.2022
  • W stoczni Karstensen Shipyard zwodowano dwa nowoczesne statki rybackie

    W dniach 11-14 czerwiec w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia zwodowano dwa statki rybackie "Stødig" i "Gollenes". Obie jednostki zwodowano dwuetapowo. Zostały nasunięte na pontono-dok oraz po przeholowaniu na głębie, zwodowane.

    18.06.2022
  • Dwa wycieczkowce w jeden dzień. W Porcie Gdańsk Viking Jupiter i Viking Star [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Za nami bardzo atrakcyjna turystycznie niedziela (29 maja) w Porcie Gdańsk. Fakt, że sezon turystyczny trwa w najlepsze, potwierdziło wpłynięcie do portu dwóch okazałych statków jednego dnia. Już ok. godz. 8.00 Viking Jupiter pojawił się przy Nabrzeżu Westerplatte, a kilka godzin później, ok. 11.00, przy Nabrzeżu Oliwskim zacumował Viking Star. Obie jednostki pływają pod banderą norweską.

    30.05.2022
  • Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

    Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.

    15.04.2022
  • Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

    Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk. 

    10.04.2022
  • Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich

    Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.

    24.03.2022
  • Port Gdynia przeładował 27 mln ton w 2021 roku. Teraz kolejne inwestycje i wielkie świętowanie [WIDEO]

    W Porcie Gdynia w 2021 roku przeładowano ogółem 26,7 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o 8,2 proc. w stosunku do roku 2020. W tym samym okresie liczba zawinięć statków handlowych do portu wzrosła o blisko 15 proc. do 4240. Port Gdynia jest największym agroportem na Bałtyku, zajmuje także trzecie miejsce pod względem przeładunku kontenerów – blisko 1 mln TEU w 2021 roku.

    18.01.2022
  • Eleship coraz bliżej komercjalizacji swojego oprogramowania. Czas na opinie branży [WIDEO]

    System ELRoute 2.0 to propozycja gdańskiej firmy Eleship, który ma ułatwić pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu procesem okablowania statków. Zapytaliśmy przedstawicieli towarzystw kwalifikacyjnych, czy widzą miejsce na branżowym rynku na tak nowatorskie oprogramowanie.

    08.11.2021
  • Seatech Engineering stawia na ludzi. „Projektowanie statków to coś więcej niż linia produkcyjna”

    Firma Seatech Engineering powstała w 2003 roku w Gdańsku i od samego początku stawiamy na sukcesywny i stabilny rozwój, którego jednym z kluczowych filarów jest zespół zaangażowanych i wykwalifikowanych ludzi, gdyż projektowanie statków, to coś więcej niż linia produkcyjna.

    03.11.2021
  • Muehlhan współpracuje ze stocznią Karstensen przy malowaniu statków [ZDJĘCIE, WIDEO]

    Wiosną tego roku firma Muehlhan Polska rozpoczęła współpracę ze stocznią Karstensen Shipyard Polska w zakresie malowania "na gotowo" statków rybackich.

    19.10.2021
  • Ośrodek ds. IMO działa przy Polskim Rejestrze Statków. Czym się zajmuje? [WIDEO]

    Ośrodek ds. IMO powstał w 1967 roku. Działając przy Polskim Rejestrze Statków (PRS) w Gdańsku, koordynuje polskich przedstawicieli gospodarki morskiej, którzy należą do różnych sekcji działających w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Ośrodek ma również za zadanie prowadzenie w kraju spraw związanych z działalnością IMO i udziałem strony polskiej w pracach tej organizacji.

    06.10.2021
  • 85 lat PRS. Podczas Baltexpo świętowano jubileusz [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Polski Rejestr Statków (PRS) obchodzi 85-lecie swojej działalności na rzecz bezpieczeństwa. Historia tej instytucji rozpoczęła się w 1936 roku. Jak firma zmieniła się przez ponad osiem dekad?

    15.09.2021
  • Remonty statków idą pełną parą. Kolejny pracowity dzień w Naucie [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Miesiące letnie to dla stoczni Nauta czas intensywnych prac remontowych. Większość armatorów w sezonie letnim przeprowadza remonty i konserwacje swoich statków, niejednokrotnie połączone z przebudową jednostek w ramach montażu systemu uzdatnia wód balastowych.

    16.07.2021
  • Polski Rejestr Statków świętuje 85-lecie. Dzięki nim na morzu jest bezpieczniej [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Polski Rejestr Statków (PRS), jedyne polskie towarzystwo klasyfikacyjne, świętuje 85 urodziny. O historii instytucji przypomina wystawa, którą od piątku 16 lipca do 29 października można zobaczyć na pokładzie statku – muzeum Dar Pomorza przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. 

    16.07.2021
  • 20 lat terminalu ro-ro OT Port Gdynia: Kierunek na kolejne lata to rozbudowany i "zielony" terminal [WIDEO]

    Najbardziej wyspecjalizowany polski terminal ro-ro świętuje okrągły jubileusz. - Wśród priorytetów jest dla nas rozwój i bardziej zaawansowana obsługa większych statków ro-ro z minimalnym wpływem na środowisko. To umożliwi rozbudowa placów składowych, stworzenie nowych ramp i wymiana sprzętu - mówi Jerzy Majewski, prezes zarządu OT Port Gdynia Sp. z o.o.

    29.06.2021
  • Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

    22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.

    23.04.2021
  • Offshorowy kolos wszedł do Portu Gdańsk. To na nim runął jeden z największych dźwigów świata

    W piątek do Portu Gdańsk, wpłynał jeden z najnowszej generacji statków instalacyjnych offshore Orion I, którego właścicielem jest belgijska grupa Deme. Po ubiegłorocznym wypadku podczas próby przeciążeniowej żurawia w Rostocku, statek wstępnie musi przejść renowację poszycia i płyty fundamentowej pod żurawiem.

    28.03.2021
  • Webinarium Polskiego Rejestru Statków - potrzebny operator floty instalacyjnej offshore

    W środę (17 marca) Polski Rejestr Statków (PRS) zaprosił wszystkich zainteresowanych do dyskusji na temat potencjału i wyzwań stojących przed branżą morską, w zakresie budowy i eksploatacji pierwszych, polskich, morskich farm wiatrowych (MFW).

    21.03.2021
  • PRS: Statki autonomiczne to potrzeba rynku - relacja z seminarium "Perspektywy rozwoju żeglugi autonomicznej – MASS"

    18 lutego Polski Rejestr Statków zaprosił przedstawicieli polskiej branży morskiej do debaty nad zagadnieniami z zakresu żeglugi autonomicznej. Agenda prelekcji w formie online była całościowym spojrzeniem na zagadnienie żeglugi MASS (Maritime Autonomous Surface Ship).

    21.02.2021
  • Podwójny załadunek potężnych suwnic w Porcie Gdynia

    Cztery suwnice RTG przeznaczone do Portu Valencia w Hiszpanii i pięć suwnic RMG do Portu Ashdod w Izraelu załadowano w ostatnich dniach przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni. Sprawna operacja odbyła się dzięki współpracy Konecranes, PZT, ZRUO, Transfennica, załóg statków i przedstawicieli gdyńskiego portu. Czytaj więcej

    22.11.2020
  • Jedyny taki ośrodek w Polsce. SMT szkoli pracowników w wyjątkowym miejscu

    "To oczywiste, że żadne szkolenie elektroniczne nie będą tak efektywne jak te w warunkach zbliżonych do naturalnych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie niektórych kursów wykorzystując miniatury statków" - mówi Dariusz Stefaniak, crewing manager w SMT Shipping Poland. Z naszą kamerą odwiedziliśmy Badawczo - Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami w Kamionce, pod Iławą. To jedyny w Polsce i jeden z pięciu takich ośrodków na świecie.

    05.11.2020
  • Stocznia Safe zwodowała statek rybacki dla Norwegów

    Mimo trudności i obostrzeń związanych z koronawirusem, prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Safe w Gdańsku odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym tygodniu, została zwodowana kolejna jednostka. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiej stoczni Stadyard.

    20.10.2020
  • National Geographic Resolution wypłynął ze stoczni CRIST

    Kolejny wielofunkcyjny, polarny statek ekspedycyjny z innowacyjnym kadłubem X-BOW, opuścił stocznię CRIST. "National Geographic Resolution" płynie do norweskiej stoczni Ulstein Verft, gdzie zostaną wykonane prace wykończeniowe. Ostatecznym odbiorcą statku jest Lindblad Expeditions.

    18.10.2020
  • Ekspresowe prace w Stoczni Remontowej Nauta

    Udana współpraca Nauty z niemieckim armatorem Navo Mare. Mimo trwającego kryzysu związanego z koronawirusem, praca w gdyńskiej stoczni odbywa się na pełnych obrotach a remonty prowadzone są jednocześnie na kilkunastu jednostkach.

    16.09.2020
  • Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie

    Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.

    10.09.2020
  • Strategiczna Droga Czerwona coraz bliżej. Ogromne wsparcie rządu dla kluczowych inwestycji w Porcie Gdynia

    Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała podpisali w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego porozumienie w sprawie poprawy dostępu do Portu Gdynia. Prace przygotowawcze do budowy tzw. Drogi Czerwonej w Gdyni zostaną sfinansowane z Programu Wieloletniego CPK w latach 2020-2023.

    06.07.2020
  • Nowa pilotówka w Porcie Gdańsk

    Przedsiębiorstwo usług morskich Gdańsk-Pilot Sp. z o.o. z nową pilotówką. W ostatnią środę (10.06), do gdańskiego portu wpłynęła zbudowana w Finlandii, nowoczesna jednostka Pilot-23. 

    16.06.2020
  • Załadunek olbrzymich szpul w OT Port Gdynia

    W środę, 27 maja w OT Port Gdynia przy głębokowodnym stanowisku o max. zanurzeniu 13 m, przy Nabrzeżu Rumuńskim, miał miejsce załadunek 19 szpul wraz z osprzętem. Ze względu na łączną masę ładunku wynoszącą 915 ton, do operacji użyto zarówno ciężkich dźwigów portowych, jak i dźwigów statkowych.

    28.05.2020
  • W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster

    20 maja, w gdańskiej stoczni Safe, odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego holownika z serii Shoalbuster. Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Hardinxveld.

    21.05.2020
  • Mimo kryzysu Covid-19 w polskich stoczniach praca wre. Karstensen Shipyard Poland realizuje kilka budów statków jednocześnie

    Mimo trudności spowodowanych obecną sytuacją w kraju i na świecie prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni są kontynuowane z zachowaniem  obowiązujących obostrzeń sanitarnych

    03.04.2020
  • Wodowanie statku rybackiego w stoczni Safe

    W gdańskiej stoczni Safe, w dwuetapowej operacji rozpoczętej w środę, 18 marca, zwodowano statek rybacki dla norweskiej firmy Granli Fiskeri AS. Jednostka o numerze budowy NB001 będzie teraz wyposażana pod klucz i przygotowywana do prób morskich.

    19.03.2020
  • Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim na pokładzie Oceanografa

    Dziś rano, na pokładzie jednego z najnowocześniejszych statków naukowo-badawczych, r/v Oceanograf podpisane zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim. Zakłada ono m.in. wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych. Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) zostało podpisane w ramach wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku.

    05.03.2020
  • Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Safe Co Ltd

    SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Stocznia działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach. Ostatni rok, stocznia zaczęła z pełnym portfelem zamówień. Prezentujemy najważniejsze projekty, które w 2019 r. dołączyły do jej portfolio.

    21.02.2020
  • Najciekawsze projekty polskich stoczni 2019 - Marine Project Ltd.

    Stocznia Marine Projects Ltd. powstała w 1989 roku. Specjalizuje się w budowaniu gotowych jednostek: masowców, kontenerowców, promów typu ro-ro, holowników portowych oraz pontonów do transportowania ładunków wielkogabarytowych. Jest też kooperantem stoczni dostarczającym częściowo wyposażone kadłuby statków, sekcje i bloki kadłubów oraz kompletne nadbudówki. W 2019 postawiła na statki rybackie, z naciskiem na jednostki LFC o najwyższym poziomie innowacyjności na rynku. Jej technologie i wykonanie docenili armatorzy na całym świecie...

    19.02.2020
  • Zobacz, jak gdańska stocznia ALKOR zbudowała od podstaw statek rybacki

    W czerwcu 2018 r., gdańska stocznia ALKOR rozpoczęła budowę statku rybackiego dla  islandzkiego armatora. Longliner otrzymał imię Páll Jónsson a proces jego powstawania został zarejestrowany przez naszych reporterów. 

    09.02.2020
  • Projekt Intermare - integracja regionu południowego Bałtyku. Relacja ze spotkania biznesowego

    6 lutego w Centrum Konferencyjnym Amber Expo odbyło się spotkanie ze śniadaniem biznesowym projektu INTERMARE South Baltic. Projekt dedykowany jest dla małych i średnich firm funkcjonujących w sektorze gospodarki morskiej i polega na budowaniu sieci networkingowej, współpracy i promocji przedsiębiorstw w Regionie Morza Bałtyckiego. Spotkanie to jest zapowiedzią ważnego wydarzenia jakim są Targi Gospodarki Morskiej Intermare, które odbędą się 22-24 czerwca 2020 roku w AmberExpo.

    09.02.2020
  • Podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego

    W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy Portem Gdynia a 43 Bazą Lotnictwa Morskiego.

    06.02.2020
  • Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

    Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020.

    02.02.2020
  • Konferencja PRS: Globalne wyzwania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych w branży morskiej

    Transport w światowym handlu bazuje głównie na żegludze. Szacuje się, że stanowi ona 90% ogółu transportu. Co ciekawe, jej udział wzrósł od 1970 r. aż o 400%. Wiążą się z tym ogromne wyzwania ekologiczne. Transport wodny emituje bowiem rocznie 1000 milionów ton dwutlenku węgla, co stanowi około 3% światowej emisji. Dodatkowo, statki emitują cząstki stałe, sadzę i trujące gazy. Biorąc pod uwagę konieczność wprowadzenia rozwiązań niskoemisyjnych, Polski Rejestr Statków zorganizował konferencję gromadzącą przedstawicieli świata nauki oraz przemysłu stoczniowego.

    11.01.2020
  • Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta

    Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajętych jest aż 18 doków a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.

    18.12.2019
  • Mikołajki z Portem Gdynia w Centrum Nauki Experyment

    Z okazji Mikołajek zespół Portu Gdynia wspólnie z pracownikami Centrum Nauki Experyment zorganizowali  "portowe" atrakcje dla dzieci. Poprzez zabawę i naukę chcieli zapoznać je z tematyką funkcjonowania portów i zachęcić do przyszłego  kształcenia się w branży morskiej. Dzieci miały okazję skorzystać z zafundowanych przez Port Gdynia symulatorów oraz wypróbować nową mobilną aplikację PortMaster, która poprzez interaktywne guizy i zagadki wprowadza je w świat portów, statków i handlu! Nie zabrakło również prezentów i konkursów z nagrodami!

    08.12.2019
  • Wodowanie drugiej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich

    Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jednostka o nazwie Planeta I zastąpi 35-letnią szczecińską Planetę.

    30.10.2019
  • Port Gdynia oknem na świat polskiego rolnictwa

    Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał w czwartek list intencyjny z Zarządem Morskiego Portu Gdynia w obszarze współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów.

    10.10.2019
  • AIDAmar zakończyła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło 118 tys. pasażerów

    54 zawinięcia, w tym cztery nieplanowane, ponad 42 tysiące członków załóg statków pasażerskich i 17% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Takimi wynikami Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamknął sezon statków pasażerskich 2019. Ostatnim wycieczkowcem, jaki w tym roku mogliśmy zobaczyć przy Nabrzeżu Francuskim, była AIDAmar. Ta ponad 250-metrowa jednostka w tym roku cumowała w Porcie Gdynia aż 16 razy.

    08.10.2019
  • W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora

    W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.

    04.10.2019
  • Bardzo dobre wyniki i przełomowe zmiany. Dzień z Portem Hamburg w Warszawie

    Dzień z Portem Hamburg w Warszawie. W miniony czwartek jeden z największych portów Europy zorganizował w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania dla osób na co dzień związanych z transportem morskim. Były to: „Port Hamburg dla Praktyków” oraz tradycyjny Wieczór Portowy Hafenabend. Ten rok przyniósł dla hamburskiego portu przełomowe zmiany.

    26.09.2019
  • Port Gdynia uruchomił nowoczesne symulatory z okazji swoich 97. urodzin

    Port Gdynia świętuje 97. urodziny. Z tej okazji  poniedziałek w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni uruchomiono nowoczesne symulatory PortMaster. Dzięki nim będzie można bliżej poznać pracę terminali przeładunkowych i kierować ruchem statków w Porcie Gdynia.

    24.09.2019
  • Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK

    W Porcie Gdynia w pełni działa już nowoczesny system GBAS-RTK. To najbezpieczniejszy na świecie mechanizm naprowadzania statków. Umożliwia on wyznaczanie pozycji jednstek z dokładnością do kliku cm.

    11.09.2019
  • Nowoczesne cementowce dołączyły do floty SMT Shipping

    SMT Shipping rozwija flotę nowych statków. Mowa o nowoczesnych cementowcach Aalborg White, Kongsdal i Norden. Dwie pierwsze jednostki transportują cement m.in. do Portu Gdynia.

    04.09.2019
  • Niewielkie statki wycieczkowe szansą dla rozwoju turystyki w małych portach południowego Bałtyku. Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN

    Aktywizacja portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych – to główny cel międzynarodowego projektu Small Cruise Ships in South Baltic Destinations (JOHANN). Jego uczestnicy gościli w Gdańsku w dniach 26-28 czerwca na seminarium. Jednym z partnerów projektu JOHANN jest Uniwersytet Morski w Gdyni.

    01.07.2019
  • Polskie firmy na targach Nor-shipping 2019 [Relacja]

    Mimo trwającego kryzysu na rynku offshore Norwegia jest cały czas bardzo istotnym klientem dla polskiego sektora stoczniowego. Dziesiątki sekcji, kadłubów, częściowo oraz w pełni wyposażonych statków co roku opusza polskie firmy i kieruje się na północ. Targi Nor-shipping od lat są ważnym miejscem dla Polskich firm i pozwalają na podtrzymywanie biznesowych relacji, znalezienie nowych klientów oraz nawiązanie ciekawych kontaktów. Na tegorocznej edycji Nor-Shipping 2019 można było spotkać kilkunastu polskich wystawców oraz wielu odwiedzających. W naszej relacji wideo prezentujemy wrażenia i opnie przedstawicieli polskich firm obecnych pod Oslo.

    10.06.2019
  • „Uśmiechnięta” AIDAmar po raz kolejny w Porcie Gdynia

    Sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia w pełni. We wtorek po raz trzeci zawinęła tam „uśmiechnięta” AIDAmar. To najbardziej popularny statek pasażerski tego roku – łącznie przypłynie do gdyńskiego portu aż 16 razy.

    06.06.2019
  • Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia

    Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.

    24.04.2019
  • Stocznia CRIST zakończyła budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic Endurance

    National Geographic Endurance w drodze do Norwegii. W środę wieczorem częściowo wyposażony kadłub jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie opuścił stocznię CRIST w Gdyni. Teraz jego budowę dokończy stocznia Ulstein. Jednostka ma wejść do eksploatacji w pierwszym kwartale 2020 r.

    18.04.2019
  • Stocznia Safe z Gdańska zwodowała wielofunkcyjny holownik

    Isle of Jura już na wodzie. Wodowanie częściowo wyposażonego wielofunkcyjnego holownika odbyło się w gdańskiej stoczni Safe w środę. Jednostka powstaje na zamówienie stoczni Damen Shipyards Hardinxveld z Holandii, która dokończy jej budowę.

    04.04.2019
  • W gdańskiej stoczni Safe zwodowano statek dla Norwegów

    Seihaust już na wodzie. Tzw. fish process vessel zwodowano w miniony piątek. Statek powstaje na zamówienie Fitjar Mekaniske Verksted AS.

    25.03.2019
  • Bunkrowanie statków gazem LNG. Nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni

    Kolejny nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni. Tym razem uczestnicy prowadzonych na nim kursów dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu krok po kroku poznają proces bunkrowania statków gazem LNG. Zdobyte doświadczenie umożliwia im bezproblemowe wykonywanie takich operacji na prawdziwych statkach.

    24.03.2019
  • Usługa bunkrowania LNG na stałe w ofercie LOTOS i PGNiG

    Grupa LOTOS i PGNiG zrealizowały między 13 a 18 marca 2019 r. dwa komercyjne bunkrowania statków morskich skroplonym gazem ziemnym LNG. To pierwsze takie operacje przeprowadzone w portach morskich w Gdańsku i Gdyni. Firmy kontynuują współpracę w tym obszarze - wzmocni ona konkurencyjność polskich portów i spopularyzuje ekologiczne paliwo LNG na Bałtyku.

    20.03.2019
  • W stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę drugiego wielozadaniowego statku dla urzędów morskich

    Budowa wielozadaniowych statków dla urzędów morskich w Szczecinie i w Gdyni w toku. W czwartek w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę drugiej jednostki z serii – B 618/2. Oba statki mają zostać przekazane w połowie 2020 r.

    07.03.2019
  • Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne

    Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.

    26.02.2019
  • W stoczni Safe budują sześć statków jednocześnie. Prototypowy holownik jest już gotowy

    Pełen portfel zamówień w Safe. Gdańska stocznia buduje obecnie sześć statków jednocześnie. Pierwsza jednostka, częściowo wyposażony holownik Multicat 3515, została już ukończona. W czwartek wypłynęła z Gdańska do Holandii.

    15.02.2019
  • Jeden z najsilniejszych statków na świecie przypłynął do Gdyni po olbrzymią suwnicę

    Fairmaster ponownie w Porcie Gdynia. Jeden z najsilniejszych statków na świecie przypłynął po olbrzymią suwnicę, która będzie pracowała w Porcie Dien Dien w Algierii. To już drugi taki transport. Pierwsza suwnica wypłynęła z Gdyni w listopadzie ubiegłego roku.

    07.02.2019
  • Urząd Morski w Gdyni podpisał umowy na wykonanie robót budowlanych w ramach projektu Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku

    Rozpoczynają się roboty budowlane w ramach projektu „Modernizacja toru wodnego do Portu Północnego w Gdańsku”. Dwie umowy na ich wykonanie podpisano we wtorek w Urzędzie Morskim w Gdyni. Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę statków i zapewni bezpieczeństwo jednostkom wchodzącym i wychodzącym z Portu Gdańsk.

    16.01.2019
  • Zobacz załadunek dźwigu statkowego w Porcie Gdynia

    Ma 26 m długości, prawie 7 m wysokości i waży 43 500 kg. Dźwig statkowy DKF 500 o takich wymiarach 20 grudnia w całości został wysłany z Portu Gdynia do Danii. Urządzenie dotarło już do stoczni Esbjerg Shipyard A/S.

    28.12.2018
  • Olbrzymi „odkurzacz” płynie z Gdyni na Islandię. Powstał w EPG

    Olbrzymi „odkurzacz nabrzeżowy” płynie z Gdyni na Islandię. Prawie 400-tonowy vacuum ship unloader zbudował Energomontaż Północ Gdynia. Urządzenie będzie pracowało w hucie aluminium w Hafnarfjörður.

    03.12.2018
  • Olbrzymia suwnica wypłynęła z Gdyni na pokładzie jednego z najsilniejszych statków świata

    Fairmaster w drodze do Algierii. Jeden z najsilniejszych statków świata wypłynął we wtorek z Portu Gdynia z olbrzymią suwnicą na pokładzie. Konstrukcja ma prawie 60 m wysokości i waży około 1 400 t.

    27.11.2018
  • Olbrzymia suwnica z Energomontażu Północ-Gdynia w drodze do Finlandii

    Olbrzymia suwnica w drodze z Gdyni do Finlandii. Stalową konstrukcję o masie 580 t wykonał Energomontaż Północ-Gdynia. Dźwig STS (ship-to-shore) przeznaczony jest do rozładunku i załadunku kontenerów ze statków w terminalach kontenerowych.

    15.11.2018
  • Kolejny ciekawy projekt stoczni Alkor - przedłużyli statek rybacki

    W piątek z gdańskiej stoczni Alkor wypłynął przebudowany islandzki trawler Huginn VE 55. Kilka miesięcy temu jednostka trafiła do stoczni o około 10 procent krótsza. Podczas przebudowy trawler został m.in. rozcięty na dwie części, między które zostały wmontowane dodatkowe sekcje śródokręcia.

    10.11.2018
  • Stocznia CRIST przekazała największy na świecie prom hybrydowy

    Stocznia CRIST przekazała Norwegom największy na świecie prom hybrydowy. Częściowo wyposażona jednostka pasażersko-samochodowa opuściła Gdynię w środę wieczorem. Color Hybrid – taką nazwę otrzyma prom, wejdzie do eksploatacji latem przyszłego roku. To jeden z największych statków, jakie w ostatnich latach powstały w polskich stoczniach.

    01.11.2018
  • Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę wielozadaniowego statku dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

    Skok w XXI wiek, jeżeli chodzi o jednostki, a co za tym idzie, wykonywanie naszych statutowych obowiązków – powiedział o wielozadaniowych statkach dla urzędów morskich Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. W poniedziałek w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę pierwszej wielozadaniowej jednostki B 618 przeznaczonej dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Podpisany w marcu kontrakt zakłada budowę dwóch takich statków – drugi trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni.

    30.10.2018
  • Szóste w tym roku wodowanie w SR Nauta

    Szóste w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. W piątek z pochylni B-3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Scombrus. Trafi do francuskiej spółki zajmującej się połowami ryb.

    26.10.2018
  • Marco Polo zakończył sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. W tym roku padł rekord

    Marco Polo ostatnim wycieczkowcem tego sezonu w Gdańsku. Jednostka zacumowała przy Terminalu Promowym Westerplatte w sobotę. W tym roku w Porcie Gdańsk padł rekord – zawinęło tam 67 wycieczkowców – więcej niż rok temu i w ubiegłych latach.

    22.10.2018
  • AIDAbella zakończyła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło ponad 100 tys. turystów

    AIDAbella zamknęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w piątek. Do Gdyni w tym sezonie łącznie zawinęło 50 wycieczkowców.

    20.10.2018
  • Nowe suwnice STS na nabrzeże T2 osiągnęły już wymiar wertykalny

    Elementy dwóch suwnic STS, które przypłynęły do DCT drogą morską na początku sierpnia osiągnęły wymiar wertykalny. Zakończony został już proces podnoszenia głównych elementów dźwigów.

    09.10.2018
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018 - Panel Ship Management

    Piotr Masny - Członek Zarządu Polskiego Związku Zarządców Statków, Lider panelu Ship Management zaprasza na kolejną edycję Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2018.

    08.10.2018
  • Pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG na początku 2019 r.

    W styczniu 2019 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG – zapowiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, który wziął udział w pokazie ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych i rozlewowych LNG. Na ich podstawie opracowana zostanie pierwsza w Polsce technologiczna instrukcja tankowania statków zasilanych paliwem LNG. Jego zastosowanie umożliwia armatorom spełnienie rygorystycznych obostrzeń dotyczących niskoemisyjnej żeglugi, a także redukcję kosztów operacyjnych.

    11.09.2018
  • Polskie firmy na targach SMM 2018 w Hamburgu

    Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM 2018 dobiegły końca. W Hamburgu zaprezentowało się 2 289 wystawców z 69 krajów, w tym z Polski. Z naszą kamerą odwiedziliśmy polskie stoiska.

    10.09.2018
  • Gigantyczne suwnice nabrzeżowe przypłynęły z Irlandii do DCT

    W sobotę do DCT Gdańsk przypłynęły dwie suwnice nabrzeżowe STS. Trwa rozładunek wielkogabarytowych elementów dźwigów. Gigantyczne STS-y montowane bedą na wydzielonym placu, za terminalem T2. Do końca roku zaplanowane jest ich uruchomienie, co oznacza, że nabrzeże T2 będzie wyposażone aż w 7 nowoczesnych suwnic STS (wszystkie z wysięgiem 25 rzędów kontenerów).

    06.08.2018
  • Królowa sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia. Byliśmy na pokładzie

    Luksusowa Queen Elizabeth w gdyńskim porcie. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek ok. 6 rano. W samo południe natomiast w Alei Statków Pasażerskich na Nabrzeżu Pomorskim uroczyście odsłonięto jej tablicę upamiętniającą zawinięcie do Gdyni. Z naszą kamerą odwiedziliśmy pokład wycieczkowca. Robi wrażenie.

    22.06.2018
  • 270-metrowa Aurora w Porcie Gdynia

    Aurora w Porcie Gdynia. Ponad 270-metrowy statek pasażerski zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w czwartek. To jego pierwsza i jedyna wizyta w tym sezonie.

    25.05.2018
  • Ponad 170 tys. t drewna przeładowano już w gdyńskim porcie w tym roku. Wiatrołomy płyną m.in do Niemiec

    Ponad 170 tys. t drewna przeładowano w Porcie Gdynia od początku roku. Dla porównania w 2017 roku przeładowano tam łącznie 234 tys. t tego surowca. Drewno pochodzi m.in. z nawałnicy, która w sierpniu ubiegłego roku przeszła nad Pomorzem.

    03.04.2018
  • Olbrzymie podstawy nóg specjalistycznej jednostki w drodze z Gdyni do Rotterdamu. Ważą ponad 1 400 t

    Kolejny projekt Energomonażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała podstawy nóg specjalistycznej jednostki do stawiania morskich farm wiatrowych. Nietypowe konstrukcje o łącznej masie ponad 1 400 t trafią do Rotterdamu. W poniedziałek i wtorek w Gdyni odbył się ich załadunek.

    23.02.2018
  • Pracowity miesiąc w SR Nauta w Gdyni. Zajęte są wszystkie doki

    Pełne doki i nabrzeża w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. We wtorek remont przechodziło jednocześnie aż 10 statków. Przy ulicy Czechosłowackiej prace prowadzone są m.in. na Darze Młodzieży oraz dwóch masowcach PŻM – na Karpatach i Sudetach.

    14.02.2018
  • Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę pierwszego holownika dla MW

    Marynarka Wojenna w przyszłym roku z nowym holownikiem. We wtorek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę pierwszej z serii sześciu nowoczesnych jednostek B 860 dla MW. Wartość podpisanego w ubiegłym roku kontraktu to 283,4 mln zł brutto.

    23.01.2018
  • Okręty wojenne bez tajemnic

    Filozofia projektowania, zasady klasyfikacji oraz działalność legislacyjna w procesie budowy okrętów wojennych. To tylko niektóre zagadnienia, z jakimi zapoznali się uczestnicy szkolenia „Prowadzenie nadzoru nad projektowaniem, budową i próbami okrętów wojennych” zorganizowanego przez Polski Rejestr Statków. Trzydniowy kurs zakończył się w miniony piątek.

    11.12.2017
  • Ostatni wycieczkowiec w Porcie Gdańsk - imponujący Viking Star. Byliśmy na pokładzie

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w tegorocznym sezonie odnotował rekordową liczbę zawinięć statków pasażerskich. Od początku roku do 16 września do Portu Gdańsk zawinęły 63 wycieczkowce. Ostatnią taką jednostką w sezonie turystycznym 2017 był niemal 230-metrowy, norweski Viking Star.

    17.09.2017
  • Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich

    Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.

    11.08.2017
  • Gigantyczna suwnica już na pokładzie jednego z najsilniejszych statków świata

    Operacja prawie zakończona. W Szczecinie, mimo początkowych trudności, z sukcesem udało się załadować gigantyczną suwnicę na statek Fairmaster – jeden z najsilniejszych na świecie. Obecnie przy Nabrzeżu Chorzowskim spółki przeładunkowo-składowej Bulk Cargo-Port Szczecin trwa mocowanie konstrukcji do ciężarowca, który na początku tego tygodnia popłynie do Irlandii. Olbrzymia suwnica to największy tego rodzaju ładunek w historii szczecińskiego portu.

    06.08.2017
  • Port Gdynia: Rozpoczęcie budowy obrotnicy nawet w ciągu miesiąca

    Jesteśmy w przededniu podpisania umowy na realizację obrotnicy – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Jego zdaniem, realizacja inwestycji ma się rozpocząć nawet w ciągu miesiąca. Stworzy ona warunki do przyjmowania w Porcie Gdynia największych statków kontenerowych wpływających na Bałtyk.

    27.07.2017
  • Wärtsilä – lider nowoczesnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej

    Wärtsilä jest światowym liderem w dostarczaniu zaawansowanych technologii i kompletnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej. Firma kładzie szczególny nacisk na innowacyjność oraz ogólną sprawność produktów, podwyższając w ten sposób środowiskowe, jak również ekonomiczne parametry użytkowe statków i elektrowni lądowych. Jednocześnie ogranicza ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. W Polsce Wärtsilä działa od 1995 r.

    20.07.2017
  • Około 5 000 t zaolejonych wód w gdańskim Comalu. Trwa oczyszczanie

    Około 5 000 t zaolejonych wód ze statków ponownie w Comalu. Do gdańskiej spółki zajmującej się m.in. ich oczyszczaniem w środę wieczorem ze Szwecji przywiózł je chemikaliowiec Atlantic. Zakończył się już proces odbierania wód. Teraz będą one oczyszczane i unieszkodliwiane.

    20.07.2017
  • Olbrzymie suwnice popłyną z Gdyni do Nowego Jorku. Będą pracowały w „porcie śmieciowym”

    320 t. Tyle waży każda z czterech suwnic ładowanych obecnie przy Nabrzeżu Szwedzkim w gdyńskim porcie na statek Happy Delta. Specjalistyczne urządzenia zamówił zakład oczyszczania miasta z Nowego Jorku.

    23.06.2017
  • Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych

    Około 30 % pożarów na statkach pasażerskich ro-ro powstaje na pokładach samochodowych, a źródłem 90 % z nich są przewożone ładunki. To wyniki studium dotyczącego bezpieczeństwa pożarowego na tego typu statkach, opublikowanego w lutym 2017 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA). O wyzwaniach, zagrożeniach i nowoczesnych rozwiązaniach służących zmniejszeniu liczby pożarów na jednostkach pasażerskich rozmawiali eksperci podczas seminarium „Zagrożenie pożarowe na statkach pasażerskich ro-ro”, które odbyło się w Gdańsku. Jego organizatorem był Polski Rejestr Statków.

    14.06.2017
  • Prawie 300-metrowa Crown Princess zawinęła do Gdyni

    Luksusowa Crown Princess w gdyńskim porcie. Wycieczkowiec zacumował przy Nabrzeżu Francuskim w środę. To jeden z największych statków pasażerskich operatora Princess Cruises.

    14.06.2017
  • Galship – profesjonalne usługi ship service

    Firma GALSHIP zajmuje się naprawami i remontami jednostek pływających a także technicznym zaopatrzeniem statków.

    06.06.2017
  • 5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie

    Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.

    28.05.2017
  • Prawie 300-metrowa MSC Magnifica rozpoczęła sezon wycieczkowy w Gdyni

    Sezon wycieczkowy w Gdyni rozpoczęty. Jako pierwsza do portu wpłynęła prawie 300-metrowa MSC Magnifica. Oprócz niej, w tym roku spodziewanych jest jeszcze 41 zawinięć statków tego typu, które przywiozą łącznie około 70 000 turystów z całego świata.

    14.05.2017
  • Wycieczkowiec Astor oficjalnie powitany w Gdańsku

    Astor oficjalnie rozpoczął sezon wycieczkowy w gdańskim porcie. Ponad 170-metrowy statek pasażerski zacumował w czwartek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Załogę wycieczkowca przywitał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W tym roku przewidziane jest jeszcze 56 zawinięć tego typu statków.

    28.04.2017
  • Pełne doki w Stoczni Remotowej Nauta. To będzie pracowity miesiąc

    W Stoczni Remontowej Nauta praca wre. Obecnie w Gdyni na remont czeka aż 13 jednostek. Zakres prac jest bardzo zróżnicowany. Od drobnych modernizacji małych jednostek po zaawansowane przebudowy dużych statków.

    04.04.2017
  • Olbrzymi zbiornik w gdańskim porcie. Popłynie do USA

    Waży 127 t i będzie przeznaczony na LNG (Liquefied Natural Gas). To specjalny zbiornik, którego załadunek na statek Damgracht odbył się w poniedziałek w Porcie Gdańsk. Stamtąd popłynie do Stanów Zjednoczonych.

    13.03.2017
  • Gigantyczna konstrukcja wypłynęła z Gdyni. Waży aż 1 000 t

    Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to część modułu mieszkalnego, który będzie obsługiwał platformę wydobywczą na polu Johan Sverdrup na Morzu Północnym. Konstrukcja waży aż 1 000 t.

    01.02.2017
  • Poltramp Yard stawia na nowoczesne rozwiązania

    Poltramp Yard to prywatna prężnie działająca polska stocznia zlokalizowana w Świnoujściu przy głównym torze wodnym łączącym to miasto ze Szczecinem. Zajmuje się remontami statków, budową nowych jednostek pływających oraz remontami sekcji kadłuba i nadbudówek.

    25.01.2017
  • Załadunek mobilnych suwnic w gdyńskim porcie. Popłynęły do USA

    72 tony - tyle waży każdy z 13 kontenerowych wozów podsiębiernych załadowanych na drobnicowiec Saimaagracht. Urządzenia, tzw. straddle carriers, popłynęły do terminala kontenerowego Maher Terminal w amerykańskim porcie Newark.

    09.01.2017
  • ALKOR – specjaliści w nawet najbardziej skomplikowanych remontach statków

    Remonty i przebudowy prawie 800 statków różnych typów i bander, wysoka jakość usług i kolejne zlecenia. To ALKOR – gdańska stocznia zajmująca się remontami i przebudowami statków. Jej pracownicy potrafią spełnić każde życzenie armatora.

    04.01.2017
  • Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni

    Nowy projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża. Konstrukcja powstaje dla norweskiego centrum cumowniczo-wydobywczego.

    07.12.2016
  • Otwarcie T2: żaden inny terminal na Bałtyku nie jest w stanie przyjąć statków tej wielkości

    – Zakończenie tej inwestycji cementuje pozycję DCT jako największego terminalu kontenerowego na Bałtyku i umacnia pozycję Portu Gdańsk jako kluczowego portu w tym rejonie Europu – podkreślił Maciek Kwiatkowski, Prezes Zarządu DCT Gdańsk na poprzedzającej otwarcie T2 konferencji prasowej.

    24.10.2016
  • Uroczystość 80-lecia Polskiego Rejestru Statków

    Nowe przepisy, kolejne certyfikaty i coraz lepsza jakość usług. To główne zadania na najbliższe lata, jakie stoją przed Polskim Rejestrem statków – rzeczoznawczą instytucją rozpoznawaną w najdalszych rejonach świata. Jej jubileusz odbył się w minioną środę w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń. Prezentem dla wszystkich gości tej uroczystości był spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”.

    16.10.2016
  • Uroczystość 90-lecia Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni

    Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa swój jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

    16.10.2016
  • Wspólna Kaczka 2016 za nami. Znamy laureatów „bursztynowych” nagród

    EuroAfrica Services oddział w Polsce oraz Navimor International Com laureatami „Bursztynowej Kaczki”. Nagrody zostały wręczone w piątek podczas XVII Spotkania Biznesu Morskiego Wybrzeża Gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2016. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.

    16.10.2016
  • 90 lat Stoczni Remontowej Nauta

    Rozwój polskiego przemysłu obronnego, budowa kolejnych jednostek i coraz bardziej skomplikowane remonty statków. Przed takimi zadaniami stoi Nauta. Stocznia remontowa swój jubileusz obchodziła w czwartek w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

    16.10.2016
  • Stal Complex otworzył nową siedzibę

    Nowe projekty, rozwój i coraz lepsza jakość usług. To główne zadania na najbliższe lata dla firmy Stal Complex, działającej w sektorze budowy statków i innych konstrukcji stalowo-aluminiowych. W ich realizacji pomoże nowa siedziba, otwarta 16 września w Gdyni. Prace remontowo-adaptacyjne trwały dwa i pół roku.

    21.09.2016
  • Kolejne wodowanie nowoczesnego holownika w stoczni Safe w Gdańsku

    Holownik Rotor Tug Art 80-32  to najnowsza zwodowana jednostka Zakładu Budowy Statków Safe z Gdańska. W pełni wyposażony statek popłynie do Holandii. To kolejny sukces polskiej stoczni na rynku zagranicznym.

    16.09.2016
  • 80-lecie Polskiego Rejestru Statków

    Polski Rejestr Statków jest niezależną instytucją rzeczoznawczą rozpoznawalną w najdalszych rejonach świata. Jest członkiem IACS i organizacją uznaną przez Unię Europejską. Jubileusz jest znakomitą okazją by przypomnieć najważniejsze fakty z jej historii.

    15.09.2016
  • Polskie firmy na targach SMM w Hamburgu

    Targi SMM to jedna z największych i najważniejszych imprez światowego przemysłu okrętowego. Co dwa lata do Hamburga przyjeżdżają światowi liderzy budowy i remontu statków, produkcji najnowocześniejszego wyposażenia okrętowego, technologii i inżynierii morskiej oraz decydenci szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Coraz więcej jest na nich także wystawców z Polski.

    09.09.2016
  • Nietypowa przebudowa w stoczni AKLOR

    Rozbudowa jednostki poprzez wstawienie środkowej części kadłuba oraz podwyższenie pokładów to wyjątkowe zlecenie realizowane w gdańskiej stoczni ALKOR specjalizującej się w remontach i przebudowach statków.

    24.08.2016
  • Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie - premiera nowego oddziału NMM

    Tczewski oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to jedyne takie miejsce, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, zobaczyć "skarby" polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy. Po oficjalnej inauguracji, 13 czerwca 2016 roku, uroczyste otwarcie - wraz ze specjalnym programem dla mieszkańców i oprowadzaniem po obiekcie - odbędzie się w pierwszą sobotę lipca.

    14.06.2016
  • Basen modelowy Politechniki Gdańskiej już otwarty

    Nowoczesny basen modelowy na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa już otwarty. W modelarni znajduje się sprzęt niezbędny do praktycznego testowania modeli statków oraz różnego typu instalacji wodnych. Uroczystość otwarcia zainaugurował dziekan wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa, prof. Janusz Kozak.

    20.11.2015
  • Taurus Sea Power na targach Baltexpo 2015

    Taurus Sea Power od 1993 roku zajmuje się dystrybucją silników przyczepnych i stacjonarnych, skuterów wodnych, łodzi oraz wyposażenia jachtowego i motorowodnego. Firma w swojej ofercie posiada najwyższej klasy quady, pojazdy SSV, skutery wodne i skutery śnieżne.Misją firmy jest dostarczanie klientom produktów najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach oraz świadczenie kompleksowej oferty obejmującej doradztwo techniczne, projektowanie instalacji, montaż, transport oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.  Dzięki bezpośredniej współpracy z producentami, Taurus Sea Power gwarantuje atrakcyjne ceny oraz kompleksową ofertę obejmującą doradztwo techniczne, projektowanie instalacji, montaż, transport oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny w Gdańsku oraz kilkudziesięciu miastach w całym kraju i za granicą. Firma prowadzi także serwis łodzi, statków, skuterów wodnych i śnieżnych.

    01.10.2015
  • Mein Schiff 4 po raz pierwszy w Gdyni - odsłonięcie tablicy w Alei Statków Pasażerskich

    Wczoraj (czwartek, 9 lipca) odbyła się uroczystość odsłonięcia kolejnej tablicy, w jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich.

    10.07.2015
  • 25 lat Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska - relacja GospodarkaMorska.TV

    W tym roku Fundacja Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Fundacja utworzona przez Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni oraz miasto Iława administruje Badawczo-Szkoleniowym Ośrodkiem Manewrowania Statkami znajdującym się w miejscowości Kamionka, nad jeziorem Silm, kilka kilometrów od centrum Iławy. W Ośrodku na wiernie odwzorowanych modelach statków szkolą się kapitanowie i piloci z całego świata.

    18.06.2015
  • 20 lat stoczni Safe

    SAFE Co. Ltd. sp. z o. o. istnieje od 1995 roku. Firma działa aktywnie i ekspansywnie zarówno w kraju, jak i za granicą (posiada przedstawicielstwa we Francji i Niemczech). Jest spółką całkowicie prywatną, stworzoną przez specjalistów, którzy z sukcesem przeprowadzili wiele różnych projektów w dziedzinie budowy statków i przemyśle offshore, a także w budowie konstrukcji stalowych mostów, w konstrukcjach dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego oraz instalacji w elektrowniach.

    15.06.2015
  • Time-lapse z przeprawy amerykańskich lotniskowców przez kanał Sueski

    Siły morskie Stanów Zjednoczonych pilnują prządku i bezpieczeństwa na Morzu Arabskim. Przedstawiamy nagranie, na którym można podziwiać rejs amerykańskiego lotniskowca przez kanał Sueski.

    27.04.2015
  • Transport Week 2015 - relacja GospodarkaMorska.TV

    W jubileuszowym piątym już Transport Weeku w dniach 17-19 marca 2015 roku uczestniczyło około 250 osób. Zmiany w formule tegorocznej konferencji Transport Week zaowocowały większą ilością pytań z sali, dyskusji i spotkań roboczych, omawianie wielu tematów kontynuowano zaś podczas indywidualnych rozmów z ekspertami i zaproszonymi gośćmi. Choć uczestników było w tym roku mniej niż w latach ubiegłych, podkreślić należy wysoki poziom merytoryczny konferencji.

    19.03.2015
  • Załadunek statku Chipolbrok Moon w Porcie Gdańsk

    2 marca do Portu Gdańskiego Eksploatacja wpłynął statek należący do Chipolbrok,  Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego S.A.

    07.03.2015
  • Wodowanie arktycznego statku zaopatrzeniowego w stoczni Remontowa Shipbuilding

    W piętek, 20 lutego w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się wodowanie jednego z pięciu arktycznych statków zaopatrzeniowych budowanych w ramach realizacji kontraktu z duńskim armatorem Royal Arctic Line (RAL).

    22.02.2015
  • Dziś rozpoczęły się Targi SMM 2014 w Hamburgu potrwają do 12 września

    Uważane za najważniejsze na świecie targi branży morskiej SMM, czyli Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich odbywają się co dwa lata w Hamburgu. W tym roku w dniach 9 – 12 września.

    09.09.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.