• <

Wszędzie

  • MAG i Balta zbudują magazyn i plac składowy w Porcie Gdańsk. Umowa dzierżawy podpisana

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił w marcu, że konsorcjum znany w branży firm Morska Agencja Gdynia i Balta wygrało przetarg na najem blisko 5-hektarowej działki na terenie portu. Dziś zainteresowane strony podpisały umowę dzierżawy. Na działce stanie specjalistyczny magazyn.

    06.10.2023
  • Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

    Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.

    19.05.2023
  • Kongres Morski w Szczecinie 2022. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju"

    9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło debat o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe plany i wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.  

    03.07.2022
  • Marcos Gallego, Acciona Energía: Razem z SSE Renewables złożyliśmy wniosek o jedną lokalizację

    „Tak naprawdę już od prawie 30 lat pracujemy nad rozwiązaniami OZE. Kiedy zaczynaliśmy rozwijać projekty lądowych farm wiatrowych, nikt nie wierzył, jakie możliwości i korzyści mogą się z tym wiązać. A odnieśliśmy sukces. Mocno wierzę w to, że Acciona i SSE będą mocnym lokalnymi i zagranicznymi partnerami, że mamy szansę na rozwinięcie projektów offshore w Polsce”, powiedział w studio Gospodarki Morskiej Marcos Gallego, dyrektor ds. offshore w Acciona Energía.

    29.06.2022
  • Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską

    Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.

    01.06.2022
  • DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

    DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.

    24.01.2022
  • Planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej od 2021 roku

    W kwestii planowanych zmian w zakresie ulgi abolicyjnej, kluczową kwestią jest weryfikacja źródeł najprzeróżniejszych stanowisk, z których wynika, że rzekomo obecna formuła tj. „Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw” przyjęta w projekcie jest korzystna dla marynarzy

    11.10.2020
  • Ogromne suwnice rozpoczęły pracę w DCT Gdańsk

    Mają  47 metrów długości, 20 metrów wysokości, 28 metrów szerokości i  przeznaczone są do pracy na szynach. Dla wyobrażenia, wielkość jednej z  nich to długość 8 20-stopowych kontenerów postawionych jeden za drugim  oraz wysokość 8 takich  kontenerów postawionych na sobie! W DCT Gdańsk rozpoczęły pracę trzy  nowe elektryczne suwnice RMG. To kolejny krok w kierunku zwiększenia  produktywności, wydajności oraz możliwości przeładunkowych dla klientów  na kolei. Suwnice zakupione zostały w ramach programu rozbudowy T2b i są już w pełni operacyjne

    09.06.2020
  • Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali

    „Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z  prof. Janem Marcinem Węsławskim,  dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

    09.06.2020
  • Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie

    Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.

    04.06.2020
  • Etmal: Hydrauliczne pale zwiększą możliwości pogłębiarki Świdrak

    Firma ETMAL specjalizująca się w remontach i serwisach urządzeń hydraulicznych, urządzeń pokładowych oraz maszynowych, na jednostkach pływających, wykonała kompleksową przebudowę pogłębiarki chwytakowej Świdrak, należącej do PRCiP. Przeprowadzone prace w znaczący sposób poprawią stabilność jednostki oraz zwiększą efektywność jej eksploatacji.

    21.05.2020
  • Wizyta dyplomatyczna niemieckiego okrętu w Gdyni

    „Obecność NATO na Morzu Bałtyckim ważniejsza niż kiedykolwiek” - powiedział Yngve Skoglund, dowódca Stałego Zespołu Okrętów NATO SNGM-1. Wczoraj, przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych w Gdyni, zacumował FGS Oste - nawodny okręt nasłuchowy. Wizyta miała charakter dyplomatyczny. 

    10.03.2020
  • Port Gdynia z potencjałem infrastrukturalnym w sektorze offshore

    Port Gdynia od strony wschodniej jest portem najbliżej położonym względem obszarów morskich przewidzianych na lokalizację farm wiatrowych. Potencjał terenów portowych sprzyja rozwojowi alternatywnych – ekologicznych źródeł energii w Polsce. Zarząd Portu wraz z pełnomocnikiem rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneuszem Zyska analizuje rozwiązania służące rozwojowi sektora offshore w tym poszukują zaplecza do obsługi elementów morskich farm wiatrowych, obejmującego gminy Kosakowo, Rumię oraz Gdynię.

    06.03.2020
  • Port Gdański Eksploatacja - najbardziej uniwerslany operator w polskich portach

    Port Gdański Eksploatacja S.A. jest największym i najbardziej uniwersalnym operatorem przeładunkowym w polskich portach morskich, świadczącym usługi w zakresie przeładunków towarów w obrocie międzynarodowym, pomiędzy morskimi i śródlądowymi (statek, barka) a lądowymi środkami transportu (samochody, wagony kolejowe).

    14.10.2019
  • GIANT – największa platforma LOTOS Petrobaltic – jest już w Porcie Gdańsk

    Po ośmiu dniach holowania GIANT dotarł do Portu Gdańsk. To nowo zakupiona platforma LOTOS Petrobaltic i największa ze wszystkich jednostek gdańskiej spółki. W sobotę stanęła przy Nabrzeżu Zamykającym w Porcie Północnym. Robi wrażenie.

    30.09.2019
  • Stan i trendy w morzach i oceanach. W Gdyni zakończyła się II Konferencja Naukowa Polskich Badaczy Morza

    Mikroplastik w środowisku morskim, zatopiona amunicja, biologia morza czy prawne aspekty morskiego planowania przestrzennego. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Konferencji Naukowej Polskich Badaczy Morza, która w środę zakończyła się w Gdyni. Jej podstawowym celem była konsolidacja środowiska polskich badaczy mórz i oceanów reprezentujących wszystkie aspekty badań oceanograficznych.

    26.09.2019
  • Przebudowana platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk

    Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic opuściła Gdańsk. W piątek ok. 8:30 rozpoczęto holowanie jednostki z Gdańskiej Stoczni REMONTOWA w kierunku kotwicowiska nr 4 w Porcie Północnym. Tam zaczeka na odpowiednie warunki pogodowe, które umożliwią jej dalszy transport na złoże B8 na Morzu Bałtyckim. Morskie Centrum Produkcyjne przejmie wydobycie z pracującej na tym złożu platformy LOTOS PETROBALTIC.

    20.09.2019
  • Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK

    W Porcie Gdynia w pełni działa już nowoczesny system GBAS-RTK. To najbezpieczniejszy na świecie mechanizm naprowadzania statków. Umożliwia on wyznaczanie pozycji jednstek z dokładnością do kliku cm.

    11.09.2019
  • W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja

    Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.

    10.09.2019
  • Platforma Petrobaltic przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne. Wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

    Kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic zakończony. Jednostkę w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA przekształcono w Morskie Centrum Produkcyjne. We wtorek zostało poświęcone, a już wkrótce opuści Gdańsk, by rozpocząć pracę na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.

    28.08.2019
  • Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie

    Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.

    23.08.2019
  • Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska

    Maersk uruchomił nowy serwis AE19 statek-pociąg-statek z Dalekiego Wschodu do Gdańska. Jego inauguracja odbyła się w środę w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk. Dzięki wykorzystaniu interkontynentalnego pociągu czas tranzytu z Azji do Polski będzie dwukrotnie szybszy. Połączenie ma być uzupełnieniem dotychczasowych serwisów opartych tylko na produkcie oceanicznym.

    08.08.2019
  • W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG

    DCT Gdańsk dynamicznie się rozwija. W poniedziałek z Chin do terminalu przypłynęły nowe suwnice RMG. Ich transport i montaż na terenie DCT Gdańsk wykonuje PZT – Portowy Zakład Techniczny. Nowoczesne urządzenia rozpoczną pracę jeszcze w tym roku.

    26.07.2019
  • Port Gdańsk z innowacyjnym systemem w Monachium

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk bierze udział w targach Transport Logistic 2019 w Monachium. Podczas wydarzenia gdański port ogłosił współpracę z Portem Rotterdam w zakresie systemu wyszukiwani połączeń transportowych dla klientów.

    06.06.2019
  • Tak będzie wyglądał Port Centralny w Gdańsku

    Ok. 1 400 ha akwenu i 410 ha zalądowionej powierzchni. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk przedstawił w poniedziałek koncepcję Portu Centralnego. Prace nad realizacją projektu rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsze nowe terminale mogą pojawić się już w 2029 roku.

    20.05.2019
  • Gdynia zmienia się z TENTacle. Konferencja podsumowująca projekt

    Rozwój gdyńskiego portu, ważne inwestycje drogowe i kolejowe na terenie miasta, a także integracja państw nadbałtyckich oraz powiązanie regionu z siecią korytarzy transportowych w głąb Unii Europejskiej – to założenia, które w najbliższych latach chce realizować Gdynia w ramach zakonczonego właśnie projektu TENTacle. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja podsumowująca program.

    12.04.2019
  • Zobacz załadunek koksu w PGE w Gdańsku. Trafi do USA

    Koks i węgiel to największe grupy towarowe przeładowywane w Porcie Gdańskim Eksploatacja. Stanowią prawie 50% wszystkich przeładunków tej spółki, co według danych z ubiegłego roku daje prawie 1,5 mln t surowca rocznie. Dlatego jednymi z najczęściej zawijających do PGE jednostek są właśnie statki po koks. Tak też było w miniony weekend, podczas którego przy Nabrzeżu Rudowym odbył się załadunek tego surowca.

    09.04.2019
  • Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne

    Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.

    26.02.2019
  • VII Konwent Morski

    Będziemy dalej pracować na rzecz przemysłu stoczniowego i gospodarki morskiej, po to, żeby rozwijał się Gdańsk i Polska – zadeklarował w sobotę w Gdańsku w trakcie VII Konwentu Morskiego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

    11.02.2019
  • Okrętu z takim systemem rakietowym jeszcze w Polsce nie było. Weszliśmy na pokład HMS Westminster

    HMS Westminster od piątku cumuje przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. Okręt Royal Navy przebywa w Polsce z wizytą roboczą. Z naszą kamerą weszliśmy na pokład fregaty wyposażonej w najnowocześniejszy morski system rakietowy. Robi wrażenie.

    04.12.2018
  • MON: Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczyna służbę w Gdyni

    Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczął służbę w Gdyni. Jego funkcjonowanie zainaugurował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas zbiórki kadry dowódczej Marynarki Wojennej powiedział, że „naprawiamy to, co zostało zepsute, m. in. poprawiamy te zmiany, które okazały się niekorzystne dla Wojska Polskiego, które wprowadziły chaos w systemie dowodzenia”.

    18.10.2018
  • Port Gdańsk przedstawił wstępne koncepcje Portu Centralnego

    Kolejny etap prac nad Portem Centralnym w Gdańsku. W czwartek przedstawione zostały wstępne koncepcje tego projektu. Najważniejsza inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ma być gotowa do końca 2027 r. Jej celem jest zwiększenie konkurencyjności gdańskiego portu na Morzu Bałtyckim.

    28.09.2018
  • Nowi członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej

    Kolejni członkowie Porozumienia o Współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. W piątek w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia przystąpiło do niego sześć nowych podmiotów. Celem inicjatywy jest promowanie potencjału portów morskich, operatorów kolejowych oraz terminali i centrów logistycznych wśród klientów usług logistycznych w kraju i zagranicą.

    27.08.2018
  • Gróbarczyk: Priorytetem jest Dolna Wisła

    Priorytetem jest dolna Wisła, bo to jest przyszłość, być albo nie być portów trójmiejskich – powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Szef resortu był obecny w środę w Gdańsku na sympozjum „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. Podkreślił, że poszukiwanie partnerów społecznych, duża potrzeba kooperacji są podstawą sukcesu w realizacji tej inwestycji.

    19.07.2018
  • W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności na zagospodarowanie żeglugowe Wisły

    W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania żeglugowego Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

    03.07.2018
  • W DCT Gdańsk testowane są urządzenia do inspekcji towarów na granicy. Wśród nich m.in. „sztuczny pies”

    Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to usprawnienie kontroli celno-skarbowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wykrywalności przemycanych w kontenerach towarów.

    21.06.2018
  • Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni

    Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni – powiedział prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk, podczas wizyty studyjnej w Gdyni, którą w poniedziałek rozpoczął razem z Brianem Simpsonem, koordynatorem UE ds. autostrad morskich. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyglądali się rozwojowi żeglugi bliskiego zasięgu  (Gdynia-Karlskrona) oraz systemu transportowego Gdyni i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podpisano także polsko-szwedzkie porozumienie na rzecz starań o przedłużenie korytarza transportowego z Portu Gdynia aż do szwedzkiego węzła transportowego Alvesta w ramach projektu TENTacle.

    12.06.2018
  • Ryby w Bałtyku chorują. Trwają badania

    Zasoby ryby w Zatoce Gdańskiej z roku na rok się kurczą i są potrzebne nowe, radykalniejsze metody ochronne – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w MGMiŻŚ. Zapewnił, że ministerstwo w porozumieniu z rybakami, chce wyjaśnić ten problem.

    25.05.2018
  • 200 tys. żeglarzy odwiedziło Pętlę Żuławską w ubiegłym roku

    Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podkreślił, że ta sieć szlaków wodnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

    16.05.2018
  • Towary do Polski powinny trafiać przez polskie porty

    Z punktu widzenia rozwoju kraju ważne jest, aby wszystkie towary do Polski spoza europejskiego obszaru celnego trafiały za pośrednictwem polskich portów – powiedział Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju podczas rozpoczętego w środę w Gdańsku VI Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018. Ma to zwiększyć wpływy do budżetu państwa z tytułu przeładowywanych ładunków. Obecnie duża część z nich trafia na polski rynek za pośrednictwem portów Europy Zachodniej, głównie portu w Hamburgu.

    12.04.2018
  • Rozwój portów oraz znaczenie Nowego Jedwabnego Szlaku – Transport Week 2018

    Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja w tym roku poświęcona była rozwojowi portów w Europie oraz znaczeniu Nowego Jedwabnego Szlaku, oferującego wiele możliwości europejskim firmom. Eksperci rozmawiali m.in. o wpływie tej inicjatywy na sektor logistyki w rejonie Morza Bałtyckiego.

    09.03.2018
  • Polskie porty źródłem gospodarczego rozwoju

    Powinniśmy dmuchać, chuchać, po to, żeby takie rozwiązania, które są wprowadzane dla rozwoju portów w Gdańsku i w Gdyni, były jak najlepsze i żeby nie było problemu z wdrażaniem tych elementów – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Ryszard Świlski, członek zarządu województwa pomorskiego, podczas pierwszego dnia konferencji Transport Week, która we wtorek rozpoczęła się w Gdańsku. Zainaugurowała ją debata pt. „Infrastruktura i branża TSL – Pomorze 2030”.

    07.03.2018
  • Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski

    60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.

    14.12.2017
  • Do PGE zawinął pierwszy w historii tej spółki Panamax. Na pokładzie kanadyjski węgiel

    Aom Bianca w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To pierwszy w historii tej spółki Panamax, jaki zawinął do portu wewnętrznego w Gdańsku. Na jego pokładzie przypłynęło 32 000 t węgla koksującego z Vancouver w Kanadzie.

    11.12.2017
  • Rozładunek amerykańskiego sprzętu w PGE zakończony sukcesem

    Rozładunek amerykańskiego sprzętu w Porcie Gdańskim Eksploatacja zakończony sukcesem. Piotr Karczewski, prezes tej gdańskiej spółki – głównego operatora przeładunkowego na terenie Portu Gdańsk, poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, że liczy na kolejne takie zadania. Jak podkreślił, ma to umożliwić szeroki wachlarz wykonywanych usług.

    24.11.2017
  • Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

    Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.

    31.07.2017
  • Wärtsilä – lider nowoczesnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej

    Wärtsilä jest światowym liderem w dostarczaniu zaawansowanych technologii i kompletnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej. Firma kładzie szczególny nacisk na innowacyjność oraz ogólną sprawność produktów, podwyższając w ten sposób środowiskowe, jak również ekonomiczne parametry użytkowe statków i elektrowni lądowych. Jednocześnie ogranicza ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. W Polsce Wärtsilä działa od 1995 r.

    20.07.2017
  • Port Gdański Eksploatacja na dobrej drodze rozwoju

    Nowoczesne maszyny, dźwigi i magazyny. Główny operator przeładunkowy na terenie Portu Gdańsk w najbliższych miesiącach planuje kolejne inwestycje. – Port Gdański Eksploatacja jest na dobrej drodze rozwoju – mówi Piotr Karczewski, prezes PGE.

    03.07.2017
  • 174 mln złotych na ochronę Żuław przed powodzią. Jednym z zadań nowe lodołamacze dla RZGW w Gdańsku

    174 mln złotych zostaną przeznaczone na ochronę Żuław przed powodzią. Jak zapowiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, obecny w czwartek w Gdańsku na konferencji „Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu”, zabezpieczenie przed powodzią mają ułatwić przepisy nowego Prawa Wodnego, które zakłada m.in., że rzeki, jak i infrastruktura przeciwpowodziowa, zarządzane będą przez jeden podmiot – Państwowe Gospodarstwo Wodne. Jednym z zadań realizowanych w ramach zabezpieczenia Żuław, jest budowa czterech nowych lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

    30.06.2017
  • Do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Byliśmy na pokładzie

    OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.

    28.06.2017
  • Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów

    Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzenie dróg wodnych do standardów europejskich jest jednym z podstawowych warunków sukcesu Korytarza Bałtyk-Adriatyk.

    22.06.2017
  • Najnowocześniejszy w północnej Polsce reachstacker już pracuje w Porcie Gdańskim Eksploatacja

    Kalmar DRG420-60S5 rozpoczął pracę w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To najnowocześniejszy reachstacker w północnej Polsce. Maszyna, która bez problemu radzi sobie z kontenerami 20-, 30- i 40-stopowymi, znacznie zwiększyła konkurencyjność gdańskiej spółki.

    13.06.2017
  • Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

    Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.

    09.06.2017
  • Już tylko tydzień został do jednego z najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

    5 Międzynarodowy Kongres Morski, pod patronatem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, rozpoczniemy w Filharmonii Szczecińskiej międzynarodową debatą pn. „Żegluga śródlądowa w polityce rozwoju europejskich korytarzy transportowych”, w której wśród ekspertów będzie m.in. Vojtěch Dabrowski, dyrektor Departamentu Śródlądowych Dróg Wodnych Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej.

    31.05.2017
  • 5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie

    Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.

    28.05.2017
  • Saab wybrał Stocznię Remontową Nauta do budowy statku wywiadowczego szwedzkiej Marynarki Wojennej

    Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznia Remontowa Nauta została przez szwedzką grupę zbrojeniową Saab wybrana jako wykonawca platformy statku rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Umowę w tej sprawie podpisano 26 kwietnia w Gdyni. SR Nauta odpowiedzialna będzie za budowę, wodowanie i wstępne próby morskie szwedzkiej jednostki.

    27.04.2017
  • Barka z kontenerami wypłynęła z Gdańska do Warszawy

    Barka z kontenerami w drodze do Warszawy. Rozpoczął się promocyjny rejs, który ma udowodnić, że żegluga Wisłą jest możliwa. Jednostka wyruszyła z Nabrzeża Ziółkowskiego w Gdańsku w środę. Do celu ma dotrzeć za 9 dni.

    20.04.2017
  • Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta

    Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.

    06.03.2017
  • Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r.

    Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.

    27.02.2017
  • Nyborg-Mawent – firma z Malborka podbija światowe rynki

    Doświadczenie, innowacyjne rozwiązania i pasja. To Nyborg- Mawent. Firma od 60 lat produkuje i projektuje wentylatory przemysłowe na rynek lądowy, morski i offshore.

    22.11.2016
  • Uroczystość 80-lecia Polskiego Rejestru Statków

    Nowe przepisy, kolejne certyfikaty i coraz lepsza jakość usług. To główne zadania na najbliższe lata, jakie stoją przed Polskim Rejestrem statków – rzeczoznawczą instytucją rozpoznawaną w najdalszych rejonach świata. Jej jubileusz odbył się w minioną środę w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń. Prezentem dla wszystkich gości tej uroczystości był spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”.

    16.10.2016
  • Kolejny załadunek szyn w PGE. Popłynęły do Afryki

    Z Polski na Wybrzeże Kości Słoniowej. W Porcie Gdańskim Eksploatacja odbył się kolejny załadunek szyn. Do Afryki Zachodniej popłynęły statkiem M/S ESL Africa.

    11.10.2016
  • Firma FAMA w Gniewie – tradycja i nowoczesność

    Wciągarki, żurawiki i suwnice. To tylko niektóre produkty, jakie codziennie produkowane są w gniewskiej FAMIE. Firma otrzymała właśnie 4 certyfikaty potwierdzające jakość jej usług spawalniczych. To znacznie zwiększa konkurencyjność tego przedsiębiorstwa na rynku.

    03.10.2016
  • IV Międzynarodowy kongres Morski zakończony

    Na pokładzie „Daru Młodzieży”, pięknej fregaty zacumowanej u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakończył IV Międzynarodowy Kongres Morski. W tym roku Kongres po raz pierwszy odbył się pod auspicjami powstałego w 2015 roku Ministerstwa i honorowym patronatem szefa tego resortu.

    13.06.2016
  • 4. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

    Rozpoczął się 4 Kongres Morski. Podczas otwarcia organizatorzy podkreślili praktyczne działania, do których realizacji przyczyniły się wcześniejsze edycje tego niezwykle ważnego dla branży morskiej wydarzenia, w tym powstanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz tak zwanej "ustawy stoczniowej", której pierwsze sejmowe czytanie zbiegło się z inauguracją Kongresu.

    08.06.2016
  • Relacja z konferencji „Budowa Kanału Żeglugowego Nowy Świat przez Mierzeję Wiślaną”

    Inwestycja oznaczać będzie skrócenie drogi morskiej z Elbląga do Trójmiasta o 94 km. Port w Elblągu będzie mógł też przyjąć statki o zanurzeniu do 5,5 m, długości do 100 m, szerokości do 20 m. Przekop to także szansa dla władz obiektu na rozszerzenie współpracy w zakresie wymiany handlowej z portami basenu Morza Bałtyckiego

    08.04.2016
  • Uroczyste otwarcie nowej hali produkcyjnej w firmie Fama

    Całość ostatnich inwestycji to nowa hala produkcyjna, budynek administracyjny oraz obiekt centrum badawczo-rozwojowego. Łączny koszt ponad 41 milionów złotych z czego niecałe 20 milionów pochodzi z finansowania unijnego

    04.04.2016
  • Prezentacja projektu ustawy stoczniowej

    Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowało w ciągu 3 miesięcy projekt ustawy, której celem jest rewitalizacja przemysłu stoczniowego w Polsce.

    15.03.2016
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki Morskiej

    Posiedzenie  Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej obfitowało w wiele zapowiedzi. Najważniejszą informacją było podanie wstępnego terminu oddania do użytku kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Ma on zostać ukończony w latach 2021-2022.

    23.02.2016
  • Otwarcie budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy FAMA w Gniewie

    15 lutego 2015 roku w Gniewie odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy FAMA.

    27.02.2015
  • NAVAL HYDRAULICS nowa marka na rynku urządzeń pokładowych

    Spółka NAVHYD skupia osoby pracujące w branży hydrauliki siłowej od co najmniej 10 lat. Początkowo zarówno żurawie pokładowe jak i te dla zastosowań lądowych były dystrybuowane pod jednym logo, lecz ze względu na dynamiczny rozwój przemysłu stoczniowego oraz ilość zapytań, a także ich różnorodność została podjęta decyzja o wydzieleniu marki, która zajmie się tylko zaopatrywaniem stoczni i armatorów w urządzenia pokładowe. Tak też powstała marka NAVAL HYDRAULICS.

    03.07.2014
  • ESCORT po raz kolejny wśród wystawców Balt Military Expo

    Podczas tegorocznej edycji targów BALT MILITARY EXPO szeroką ofertę skierowaną do firm z sektora gospodarki morskiej i Marynarki Wojennej zaprezentowała specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu elektroniki morskiej spółka ESCORT.

    03.07.2014
  • Transport Week dzień trzeci: którędy do serca Europy?

    Zaprezentowane na ostatnim dniu konferencji Transport Week możliwości przeładunkowe wybranych portów i strategie rozwojowe dotyczyły jednego – jak może być obsługiwana Europa Środkowa. Bałtyk uczestniczy obecnie w imponującym procesie zagęszczania połączeń ze wszystkimi śródlądowymi morzami na Starym Kontynencie.

    06.03.2014
  • Neutralizacja torped w Zatoce Gdańskiej

    W dniach 1 i 2 października Marynarka Wojenna przeprowadziła operację unieszkodliwiania niewybuchów zalegających na dnie toru podejściowego do portu w Gdyni. Niebezpieczne znaleziska zalegały na głębokości 30 metrów w odległości około 5 mil morskich od brzegu.

    04.10.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.