• <

Wynik wyszukiwania - "europa 2" - Wiadomości

Wojsko zainteresowane wykorzystaniem terminalu głębokowodnego w Świnoujściu

Wojsko chciałoby wykorzystywać planowany terminal głębokowodny w Świnoujściu przy transportach wojskowych. Te są dziś realizowane na flankę wschodnią NATO w porcie Bremerhaven. Prezes portu zdradza, że trwają w tej sprawie rozmowy.
13.06.2023

Hamburg na start. Port Gdańsk otworzył sezon wycieczkowy

144-metrowy wycieczkowiec Hamburg z 330 turystami na pokładzie jako pierwszy statek tego typu zawitał w tym roku do Portu Gdańsk. Tym samym sezon wycieczkowy w porcie został oficjalnie otwarty.
23.04.2023

Terminal głębokowodny w Świnoujściu. Czas na składanie ofert! [wideo]

Do 28 stycznia mają czas zainteresowani realizacją projektu Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, a następnie pełnieniem funkcji operatora. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przeszedł do ofensywy. Przyszłego operatora chciałby wyłonić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwsi chętni już pobrali dokumentację.
27.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – nie aż tak źle? (tydzień 36-38)

Jak pokazują dane ostatnich tygodni wiele z rynków żeglugowych wykazuje się poprawą i wskazuje w wielu przypadkach na w miarę dobre bieżące wyniki operacyjne armatorów. Szczególnie dotyczy to w głównej mierze transportu kontenerowego (obsługa bieżącej konsumpcji), statków wielozadaniowych (związane z ładunkami inwestycyjno - projektowymi) jak i transportu i wymiany handlowej bliskiego zasięgu (promy i statki ro-ro).
21.09.2020

Europa 2: pierwszy wycieczkowiec w sezonie w Porcie Gdynia [foto, wideo]

Dzisiaj (11 września) do Portu Gdynia zawinął pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Europa 2 linii Hapag Lloyd to jeden z najbardziej widowiskowych, luksusowych wycieczkowców pływających po naszych wodach.
11.09.2020

TUI Group zakończyło sprzedaż Hapag-Lloyd Cruises

Niemiecka grupa turystyczna TUI Group zakończyła sprzedaż swojej spółki zależnej Hapag-Lloyd Cruises na rzecz TUI Cruises, wspólnego przedsięwzięcia TUI i Royal Caribbean Group. Transakcja, uzgodniona w lutym tego roku, szacowana jest na 1,2 miliarda euro.
09.07.2020

Estoński CIT w Polsce?

W kwietniu 2020 r. Rada Ministrów przyjęła aktualizację Krajowego Programu Reform na rzecz realizacji strategii „Europa 2020”. Krajowy Program Reform (KPR) jest kluczowym dokumentem służącym wdrażaniu strategii „Europa 2020” na poziomie państw członkowskich Unii Europejskiej. Program ten uwzględniając krajowe uwarunkowania sytuacji społeczno-gospodarczej, wyznacza cele, które Polska powinna osiągnąć w 2020 r. Jednym z przedstawionych w KPR założeń jest wprowadzenie w Polsce tzw. estońskiego CIT. W założeniu proponowane rozwiązani
30.06.2020

Amerykańskie wojsko wkrótce wyruszy na manewry do Polski

Już w przyszłym tygodniu do Europy mają wyruszyć pierwsze amerykańskie transporty wojskowe na ćwiczenia "Defender Europe 2020". W ich ramach na Stary Kontynent zostanie przerzuconych 20 tys. żołnierzy USA.
16.01.2020

MPiT: Polska pozostanie w kolejnych latach jednym z najszybciej rozwijających się państw UE

Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów UE po Irlandii oraz Malcie i w kolejnych latach pozostanie pod tym względem w unijnej czołówce - wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w czwartkowym komentarzu do raportu Komisji Europejskiej nt. sytuacji gospodarczej Polski.
28.02.2019

Emisja dwutlenku węgla w transporcie morskim - unijne regulacje

Komisja Europejska w 2016 r. opublikowała dwa rozporządzenia wykonawcze wprowadzające narzędzia do prowadzenia monitoringu oraz raportowania zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla (CO2) z transportu morskiego.
31.10.2017

Nieformalna Morska Konferencja Ministerialna na Malcie

Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wziął udział w Nieformalnej Morskiej Konferencji Ministerialnej na Malcie. Głównym tematem spotkania był „niebieski wzrost”, czyli inicjatywa zmierzająca do wykorzystania potencjału mórz, oceanów i wybrzeży Europy.
20.04.2017

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” – CEF Synergia 2016

Komisja Europejska (KE) wraz z Agencją Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci (INEA) ogłosiła konkurs na współfinansowanie projektów w sektorze transportu i energii w ramach Rocznego Programu Prac na 2016 – nabór synergiczny dla sektorów: transportu i energii.
17.10.2016

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o transporcie kolejowym

Uproszczenie oraz przyspieszenie prac związanych z inwestycjami kolejowymi zakłada nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, którą w czwartek uchwalił Sejm. Teraz ustawa trafi do Senatu.
07.07.2016

Janusz Piechociński o nowoczesnych rozwiązaniach w biznesie i infrastrukturze na Forum Nowych Idei w Sopocie

Inteligentny i zrównoważony wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu oraz rola Morza Bałtyckiego i dróg wodnych w transportu i gospodarki europejskiej to zagadnienia dyskusji panelowych z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego na V Europejskim Forum Nowych Idei. Debaty odbyły się 2 października 2015 r. w Sopocie.
03.10.2015

TEN-T Days 2015 - wdrażanie nowej sieć transportowej

Wdrażanie nowej sieci TEN-T w celu wykorzystania zrównoważonego rozwoju terytorialnego i gospodarczego, a także kwestie związane z infrastrukturą kolejową oraz transportem drogowym to główne tematy podejmowane podczas rozmów minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak w ramach konferencji TEN-T Days 2015, która odbywa się w dniach 22 - 23 czerwca 2015 r. w Rydze na Łotwie.
24.06.2015

Ruszył 3. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

W Szczecinie rozpoczął się 3. Międzynarodowy Kongres Morski. W wyjątkowo uroczystej atmosferze, w absolutnie wyjątkowym miejscu jakim jest Filharmonia Szczecińska przedstawiciele polityki, biznesu oraz nauki rozpoczęli 3 dniową debatę nad najważniejszymi sprawami dzisiejszej gospodarki morskiej.
11.06.2015

Norweskie promy najbardziej ekologicznymi jednostkami na świecie

Z raportu, w którym sklasyfikowano 3194 statki wynika, że zaledwie 50 jednostek przekroczyło granicę 50 punktów. W top 10 aż dziewięć statków to jednostki norweskie.
02.03.2015

Konsultacje publiczne projektu Programu Południowy Bałtyk 2014-2020.

2-go lipca w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku odybła się regionalna konferencja konsultacyjna projektu Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2014-2020 oraz Prognozy Oddziaływania na Środowisko projektu Programu.
08.07.2014

Polsko–szwedzkie rozmowy na temat morskiego planowania przestrzennego

Opracowanie planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich było głównym tematem rozmów podczas polsko–szwedzkich konsultacji, które odbyły się 12 i 13 maja 2014 r. w Warszawie.
16.05.2014

Niebieska energia

Energia mórz i oceanów to potencjał, który wciąż jest wykorzystywany w znikomym stopniu m.in. ze względu na brak odpowiednich technologii. Komisja Europejska przedstawiła nowy plan działania w celu wsparcia rozwoju w Europie sektora źródeł energii morskiej i oceanicznej. - Rozwijanie wielu różnych źródeł energii odnawialnej ułatwi włączenie jej w europejski system energetyczny – mówi unijny komisarz Günther Oettinger.
28.01.2014

Hapag-Lloyd stworzył najbardziej luksusowy statek wycieczkowy świata

Hapag-Lloyd, bez hałasu i nie zważając na kryzys, stworzył nową "Europę" – najbardziej luksusowy statek wycieczkowy świata, na którego pokładzie będą opalać się bogaci Niemcy. To początek całkiem nowej ery w owym biznesie, w którym panuje dziś coraz bardziej zażarta konkurencja.
24.05.2013

Geblewicz weźmie udział w pracach nad uproszczeniem Dyrektywy siarkowej

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz weźmie udział w pracach nad rozwiązaniami, które uproszczą procedurę wdrażania dyrektywy unijnej w sprawie limitu zawartości siarki w paliwie żeglugowym w ramach Europejskiego Forum Zrównoważonej Żeglugi (ESSF) i samej Komisji Europejskiej. Forum zostanie utworzone w tym roku z inicjatywy KE.
27.03.2013

XIX posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczyspospolitej Polskiej

Sektor morski to jeden z kluczowych motorów wzrostu gospodarczego i zatrudnienia i jako jedyny obronił się w czasie kryzysu, którego skutki od dłuższego czasu odczuwa cała europejska gospodarka – powiedziała Anna Wypych-Namiotko, Podsekretarz Stanu w MTBiGM, podczas XIX posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Polityki Morskiej Rzeczypospolitej Polskiej, które odbyło się w dniu 11 grudnia 2012 r. w siedzibie MTBiGM.
10.01.2013

Przyjęto nową agendę morską na rzecz wzrostu i zatrudnienia

Europejska agenda na rzecz wzrostu i zatrudnienia w sektorach morskich została przyjęta przez europejskich ministrów ds. polityki morskiej i Komisję Europejską, reprezentowaną przez przewodniczącego José Manuel Barroso oraz komisarz Marię Damanaki, na konferencji w Limassol zorganizowanej przez prezydencję cypryjską.
10.10.2012

KE o planach niebieskiego wzrostu

Komisja Europejska przedstawiła dziś dokument, w którym analizuje oznaki wzrostu gospodarczego i perspektywy zatrudnienia w sektorach morskich, mogące przyczynić się do poprawy sytuacji gospodarczej w Europie.
14.09.2012

Konsultacje społeczne w sprawie wiedzy o morzu

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej uprzejmie informuje, że Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej do spraw Morskich i Rybołówstwa (DG MARE) opublikowała Zieloną Księgę "Wiedza o morzu 2020: od mapowania dna morskiego do prognozowania oceanicznego". Konsultacje społeczne przedmiotowego dokumentu potrwają do dnia 15 grudnia 2012 r.
04.09.2012

UE mapuje dno morskie, bo przyszłość leży w oceanach?

Komisja Europejska przyjęła dziś zieloną księgę "Wiedza o morzu", co oznacza też, że ruszyły konsultacje, jak utworzyć do 2020 r. cyfrową mapę dna morskiego wód europejskich w spójną bazę.
30.08.2012

Nowy Fundusz EFMR – już nie tylko dla rybactwa

W grudniu ubiegłego roku, Komisja przyjęła Wniosek legislacyjny dotyczący nowego Funduszu dla sektora rybackiego EFMR (KOM (2011)804 wersja ostateczna). Proponowane rozporządzenie w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1198/2006 i rozporządzenie Rady (WE) nr 861/2006 oraz rozporządzenie Rady nr XXX/2011 w sprawie zintegrowanej polityki morskiej, zgodnie ze zwykłą procedurą przyjmowania unijnych aktów prawnych (od momentu wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego), będzie przyjęt
07.03.2012

400 mln dofinansowania UE na inwestycje w transport morski

Unia Europejska dofinansuje projekty intermodalne polskich spółek, których wartość kosztorysowa przekracza łącznie 1 mld zł. Największym beneficjentem będzie Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni.
23.09.2011

Wiceminister Infrastruktury w BCT.

Unia Europejska dofinansuje projekty intermodalne polskich spółek, warte łącznie ponad 1 mld zł. O konkursie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), które rozdzieli ok. 400 mln zł oraz o planach inwestycyjnych związanych m.in. z rozwojem polskich portów, poinformowała w czwartek 22 września Wiceminister Infrastruktury Anna Wypych – Namiotko. Największym wartościowo projektem na liście CUPT jest Inwestycja Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni - gospodarza spotkania.
22.09.2011

Nie unijnym subsydiom w rybołówstwie

Aż 89 organizacji ekologicznych wysłało w czwartek list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso, wzywając do zaprzestania subsydiowania rybołówstwa. Argumentują, że unijne dotacje przyczyniają się do zbyt dużych połowów i szkodzą środowisku.
18.03.2011

Wsparcie finansowe na rzecz zintegrowanej polityki morskiej

Komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, powiedziała: „Zintegrowana polityka morska zmieniła nasze spojrzenie na morza i oceany. Ta od niedawna istniejąca polityka już teraz daje szereg rezultatów, ale też wymaga nieprzerwanego wsparcia finansowego, aby móc zachować skuteczność i sprawność działania w nadchodzących latach obecnie obowiązującej perspektywy finansowej (2011-2013).”
04.10.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.