• <

Wynik wyszukiwania - "złota alga" - Wiadomości

NIK: Kluczowe organy administracji publicznej pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze

Kluczowe organy administracji publicznej odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli pozostawały bierne w pierwszej fazie katastrofy ekologicznej na Odrze. Choć w rzece pojawiły się tysiące martwych ryb, to nie podjęto odpowiednich działań - wskazano w raporcie opublikowanym we wtorek przez Najwyższą Izbą Kontroli. Alarmy ostrzegawcze skierowane do mieszkańców pojawiły się z kilkunastodniowym opóźnieniem.
14.11.2023

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.
11.08.2023

Do tej pory z Odry wyłowiono ponad 1100 kilogramów padłej ryby

Do tej pory z Odry wyłowiono i zebrano już ponad 1100 kilogramów padłej ryby - powiedział w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podkreślił, że w próbkach wody pobranych na terenie Polski nie wykazano obecności tzw. złotej algi oraz, że trwają badania ichtiopatologiczne padłych ryb.
27.07.2023

Eksperci: ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody

Ze złotą algą w Odrze da się walczyć za pomocą odsalania wody, ale ta metoda ma swoje skutki uboczne w postaci milionów ton soli, którą trzeba zagospodarować – mówili eksperci w polskich ośrodków naukowych podczas debaty zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK).
04.07.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Posłowie KO: instytucje państwa nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się katastrofy na Odrze

Instytucje państwa od czasu ubiegłorocznej katastrofy na Odrze nie zrobiły nic, by zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji – uważają posłowie Koalicji Obywatelskiej. Według nich, należy stworzyć systemowe warunki, by obniżyć ilość soli odprowadzanej do rzek.
19.06.2023

MKiŚ: ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Koordynowanie działań w zakresie ograniczania skutków ewentualnych nowych zakwitów "złotej algi" było głównym tematem narady, której przewodniczyli wiceministrowie klimatu i środowiska Małgorzata Golińska i Jacek Ozdoba. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, nadodrzańskich urzędów wojewódzkich, a także Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
10.05.2023

MKiŚ: zakończono weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry

Naukowcy Instytutu Rybactwa Śródlądowego zakończyli weryfikację obszarów, na których można już wznowić zarybienia Odry - poinformował w środę resort klimatu i środowiska. Dodano, że na odbudowę bioróżnorodności Odry m.in. poprzez zarybianie przeznaczono 14 mln zł.
10.05.2023

Zakaz korzystania z wody starorzecza Odry w Januszkowicach

Wojewoda opolski wydał we wtorek rozporządzenie zakazujące używania wody ze starorzecza Odry w Januszkowicach, gdzie kilka dni temu znaleziono ponad sto martwych ryb. Rozporządzenie ma związek ze znalezieniem w próbkach ryb szkodliwych dla ludzi bakterii.
09.05.2023

Spotkanie pod przewodnictwem premiera ws. polskich rzek

W piątek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się spotkanie zespołu, który zajmuje się bezpieczeństwem ekologicznym polskich rzek – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
05.05.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Rzecznik GIOŚ: Monitoring Odry na miarę najlepszego w Europie

Jak informuje rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, na Odrze został stworzony system monitoringu rzeki na miarę najlepszego w Europie. Rzeka badana jest codziennie. W ośmiu reprezentatywnych miejscach Odry, badana jest m.in. temperatura wody czy jej natlenienie, a wyniki udostępniane są na bieżąco w sieci dla odpowiednich służb.
14.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.