• <

Wszędzie

  • Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

    MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją próby morskie.

    30.10.2023
  • MAG i Balta zbudują magazyn i plac składowy w Porcie Gdańsk. Umowa dzierżawy podpisana

    Zarząd Morskiego Portu Gdańsk ogłosił w marcu, że konsorcjum znany w branży firm Morska Agencja Gdynia i Balta wygrało przetarg na najem blisko 5-hektarowej działki na terenie portu. Dziś zainteresowane strony podpisały umowę dzierżawy. Na działce stanie specjalistyczny magazyn.

    06.10.2023
  • CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

    W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.

    27.06.2023
  • Czegoś takiego Wisła jeszcze nie niosła. Transport rekordowego ładunku ruszył do Płocka

    Specjalistyczny statek Fairmaster przypłynął do Gdańska wieczorem, w środę 22 marca. Nocą zacumował przy Pirsie Węglowym w Porcie Północnym. Na jego pokładzie przetransportowano z Hiszpanii elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku, w tym potężną, ważącą ponad 800 ton kolumnę wash tower.

    29.03.2023
  • Equinor i Polenergia zakończyły badania dna morskiego dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

    Przez blisko 8 miesięcy 10 specjalistycznych statków badawczych i setki specjalistów badało dno Bałtyku, gdzie planowana jest instalacja farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Zakończone prace geotechniczne i geofizyczne to kolejny kamień milowy w realizacji inwestycji Equinor i Polenergii w zakresie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

    21.03.2023
  • W stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni zwodowano statek rybacki dla duńskiego armatora Lynge Fiskeri A/S

    Zwodowany 15 listopada statek rybacki Myggenes to 36-metrowy trawler o pojemności 700 GT. Jednostka, której portem macierzystym będzie duński Hanstholm, wyposażona została w silnik Yanmar 6EY22AW (885 – 1370 kW) i dwa silniki pomocnicze John Deere (po 130 kWe) pozwalające na rozwinięcie prędkości do 13 węzłów. Na pokładzie zmieści się 9 osób. Myggenes powstał według projektu autorstwa biura Karstensens Skibsvaerft A/S.

    16.11.2021
  • Udział w BALT MILITARY EXPO w 2021r. dostępny dla każdego [wideo]

    Tegoroczna edycja specjalistycznych targów BALT MILITARY EXPO odbędzie się w formule on-line. Po raz pierwszy w 16-letniej historii imprezy organizatorzy zdecydowali o nie biletowaniu wydarzenia i zaproszeniu szerokiego grona zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa morskiego, systemów obronnych i ratownictwa na morzu i lądzie.

    30.03.2021
  • Siark-Port na fali

    W dniach 25-27 maja, na statek Drawsko należący do największego polskiego armatora - PŻM, załadowano 27500 ton granulowanej siarki. Z Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej obsługiwanego przez Przedsiębiorstwo Przeładunkowo-Usługowe Siark-Port, masowiec popłynął do Maroka. O szeregu inwestycji we współpracy z Portem Gdańsk i planach rozwoju spółki opowiedział nam prezes firmy, Henryk Groth.

    29.05.2020
  • W stoczni Safe zwodowano specjalistyczny holownik z serii Shoalbuster

    20 maja, w gdańskiej stoczni Safe, odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego holownika z serii Shoalbuster. Powstał na zamówienie holenderskiej stoczni Damen Hardinxveld.

    21.05.2020
  • Rolls Royce wśród laserów w NGL Machining

    Trójmiejska spółka NGL Machining z najlepszym i najbardziej kompleksowym urządzeniem do wykonywania pomiarów 3D oraz wizualizacji marki FARO. Firma zdecydowała się zaoferować precyzyjną usługę pomiarową, wypełniając lukę na rynku specjalistycznych usług metrologicznych.

    09.03.2020
  • Najciekawsze projekty Stoczni CRIST w 2019 roku (video,foto)

    Stocznia CRIST zakończyła rok 2019 z wieloma rozpoczętymi i zakończonymi projektami dla zagranicznych armatorów. Reprezentuje najwyższy poziom usług wpisując się w międzynarodowe trendy, które funkcjonują na rynku żeglugowym. Prezentujemy podsumowanie działalności stoczni za rok 2019 i i stworzone lub współtworzone przez nią pływające cuda technologii morskich.

    14.02.2020
  • Przegląd promu Romantika z grupy AS Tallink w Stoczni Nauta

    Stocznia Remontowa wykonała kompleksowy przegląd promu ro-ro "Romantika" pływającego w barwach armatora AS Tallink Group. Zwiększony potencjał dokowy i produkcyjny pozwala Naucie remontować nawet największe jednostki pływające na Bałtyku.

    24.01.2020
  • Pracowity rok w Stoczni Remontowej Nauta

    Ostatnie dni roku w Stoczni Remontowej Nauta upływają pod znakiem bardzo intensywnych prac. Zajętych jest aż 18 doków a zakres remontów obejmuje zarówno modernizacje małych jednostek, jak i zaawansowane przebudowy dużych statków.

    18.12.2019
  • Inauguracja pierwszego bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk

    Na terenie terminala kontenerowego DCT Gdańsk odbyła się w czwartek  21.11 uroczysta inauguracja stałego bezpośredniego połączenia kolejowego z Chin do Portu Gdańsk. Pierwszy pociąg przyjechał po godzinie 11.00.

    21.11.2019
  • Wodowanie drugiej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich

    Dziś w stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jednostka o nazwie Planeta I zastąpi 35-letnią szczecińską Planetę.

    30.10.2019
  • Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej

    Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.

    13.09.2019
  • Nowoczesne cementowce dołączyły do floty SMT Shipping

    SMT Shipping rozwija flotę nowych statków. Mowa o nowoczesnych cementowcach Aalborg White, Kongsdal i Norden. Dwie pierwsze jednostki transportują cement m.in. do Portu Gdynia.

    04.09.2019
  • Największy na świecie kontenerowiec MSC Gülsün przypłynął do DCT Gdańsk. Robi wrażenie

    Największy na świecie kontenerowiec już w Porcie Gdańsk. MSC Gülsün, bo o nim mowa, zacumował w piątek przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk. Na pokład statek może zabrać prawie 24 000 tysiące 20-stopowych kontenerów, co czyni go rekordzistą wśród tego typu jednostek.

    23.08.2019
  • W stoczni Remontowa Shipbuildng zwodowano pierwszy wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich

    Zodiak II już na wodzie. Wodowanie pierwszej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/1 odbyło się w piątek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Statek ma być gotowy na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

    28.07.2019
  • Ratownicy morscy świętowali w Gdyni

    Na co dzień ratują ludzkie życie, gotowi nawet poświęcić własne. To ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR). W sobotę w Gdyni obchodzili swoje święto.

    27.05.2019
  • Specjalistyczne urządzenia z EPG w drodze do Chin. Zostaną zamontowane na pogłębiarce

    Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała 2 urządzenia: Spud Carrier i Auxiliary Spud, które zostaną zamontowane na budowanej w Chinach pogłębiarce. Transport konstrukcji drogą morską potrwa około 2 miesięcy.

    06.05.2019
  • Stocznia CRIST zakończyła budowę polarnego statku pasażerskiego National Geographic Endurance

    National Geographic Endurance w drodze do Norwegii. W środę wieczorem częściowo wyposażony kadłub jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie opuścił stocznię CRIST w Gdyni. Teraz jego budowę dokończy stocznia Ulstein. Jednostka ma wejść do eksploatacji w pierwszym kwartale 2020 r.

    18.04.2019
  • Zobacz załadunek koksu w PGE w Gdańsku. Trafi do USA

    Koks i węgiel to największe grupy towarowe przeładowywane w Porcie Gdańskim Eksploatacja. Stanowią prawie 50% wszystkich przeładunków tej spółki, co według danych z ubiegłego roku daje prawie 1,5 mln t surowca rocznie. Dlatego jednymi z najczęściej zawijających do PGE jednostek są właśnie statki po koks. Tak też było w miniony weekend, podczas którego przy Nabrzeżu Rudowym odbył się załadunek tego surowca.

    09.04.2019
  • „Kierunek port – morze możliwości”. Konkurs Portu Gdańsk i Uniwersytetu Morskiego

    Uniwersytet Morski w Gdyni we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk organizuje konkurs grantowy dla studentów. Najlepsze projekty otrzymają finansowe wsparcie na realizację, a zwycięski zespół studentów 10 000 zł na wakacje.

    08.04.2019
  • Bunkrowanie statków gazem LNG. Nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni

    Kolejny nowoczesny symulator w Szkole Morskiej w Gdyni. Tym razem uczestnicy prowadzonych na nim kursów dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu krok po kroku poznają proces bunkrowania statków gazem LNG. Zdobyte doświadczenie umożliwia im bezproblemowe wykonywanie takich operacji na prawdziwych statkach.

    24.03.2019
  • W stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę drugiego wielozadaniowego statku dla urzędów morskich

    Budowa wielozadaniowych statków dla urzędów morskich w Szczecinie i w Gdyni w toku. W czwartek w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę drugiej jednostki z serii – B 618/2. Oba statki mają zostać przekazane w połowie 2020 r.

    07.03.2019
  • Trawler Cetus już na wodzie. Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

    Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. W piątek z pochylni B3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Cetus. Finalnym odbiorcą jednostki będzie Cetus A.S. – norweska firma zajmująca się połowami ryb.

    01.03.2019
  • Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. Konstelacja wykona m.in. pomiary hydrograficzne

    Urząd Morski w Gdyni ma nowy statek. To katamaran Konstelacja przeznaczony m.in. do wykonywania pomiarów hydrograficznych. Nowoczesna jednostka przypłynęła do Gdyni w minioną sobotę. Można ją zobaczyć przy Nabrzeżu Prezydenta w pobliżu Skweru Kościuszki.

    26.02.2019
  • Podsumowanie Dnia Otwartego w VERG – Enerpac i inne nowości

    Koniec roku w firmie VERG upłynął pod znakiem rozmów, wymiany doświadczeń, prezentacji nowości oraz omawiania planów na przyszłość, a wszystko za sprawą Dnia Otwartego, który odbył się 19 grudnia 2018 roku w hali produkcyjnej VERG, zlokalizowanej w Otominie koło Gdańska. Na 400 metrach kwadratowych industrialnej powierzchni hali zaprezentowano ofertę największych dostawców VERG: Grupy Actuant (obrabiarki mobilne Mirage Machines, hydraulika wysokociśnieniowa Enerpac), Ventil (urządzenia do testowania i regeneracji zaworów), Modec (mobilne aktuatory), a także partnerów firmy VERG, m.in. PONArobo skonstruowany przez Ponar Wadowice czy urządzenia spawalnicze o podwyższonym stopniu ochrony obudowy firmy WROZAS, dedykowane dla przemysłu stoczniowego.

    07.01.2019
  • Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi farm wiatrowych

    Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła w Gdyni budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił stocznię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.

    03.12.2018
  • Stocznia CRIST przekazała największy na świecie prom hybrydowy

    Stocznia CRIST przekazała Norwegom największy na świecie prom hybrydowy. Częściowo wyposażona jednostka pasażersko-samochodowa opuściła Gdynię w środę wieczorem. Color Hybrid – taką nazwę otrzyma prom, wejdzie do eksploatacji latem przyszłego roku. To jeden z największych statków, jakie w ostatnich latach powstały w polskich stoczniach.

    01.11.2018
  • Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę wielozadaniowego statku dla Urzędu Morskiego w Szczecinie

    Skok w XXI wiek, jeżeli chodzi o jednostki, a co za tym idzie, wykonywanie naszych statutowych obowiązków – powiedział o wielozadaniowych statkach dla urzędów morskich Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. W poniedziałek w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę pierwszej wielozadaniowej jednostki B 618 przeznaczonej dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Podpisany w marcu kontrakt zakłada budowę dwóch takich statków – drugi trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni.

    30.10.2018
  • Szóste w tym roku wodowanie w SR Nauta

    Szóste w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. W piątek z pochylni B-3 na wodę zjechał częściowo wyposażony trawler Scombrus. Trafi do francuskiej spółki zajmującej się połowami ryb.

    26.10.2018
  • Nowe suwnice STS na nabrzeże T2 osiągnęły już wymiar wertykalny

    Elementy dwóch suwnic STS, które przypłynęły do DCT drogą morską na początku sierpnia osiągnęły wymiar wertykalny. Zakończony został już proces podnoszenia głównych elementów dźwigów.

    09.10.2018
  • System yetiSense monitoruje jakość powietrza w Porcie Gdynia

    Na razie trzy, ale będzie ich więcej. Mowa o specjalistycznych czujnikach zainstalowanych w Porcie Gdynia w ramach kompleksowego systemu yetiSense, który przez całą dobę monitoruje jakość powietrza, szczególnie poziom emisji pyłu węglowego powstającego w wyniku prowadzonych przeładunków. W czerwcu tego roku z powodu jego wzmożonego rozprzestrzeniania się ucierpieli mieszkańcy Śródmieścia Gdyni. Nowoczesny system ma ograniczyć podobne sytuacje w przyszłości.

    18.09.2018
  • SR Nauta zwodowała trawler rybacki RAV

    Kolejne w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem w piątek z pochylni B-1 zjechał na wodę częściowo wyposażony trawler rybacki RAV. Nazwa ta po norwesku oznacza bursztyn. Statek powstaje dla norweskiego armatora – zajmującej się połowami ryb spółki Peter Hepso Rederi.

    16.09.2018
  • Stocznia CRIST przekazała nowoczesny statek do przewozu ryb

    Aqua Tromøy w drodze do Norwegii. W czwartek ze stoczni CRIST w Gdyni wypłynął nowoczesny statek do przewozu ryb. Trafi do norweskiego klienta Artic Shipping AS.

    14.09.2018
  • Megablok statku pasażerskiego opuścił stocznię Crist

    Stocznia Crist przekazała bardzo duży, częściowo wyposażony blok wraz z 3 sekcjami części dziobowej. Gigantyczny zestaw, w którym megablok został jednocześnie platformą transportową dla pozostałych sekcji został wyholowany z gdyńskiej stoczni przez holownik Bugsier 9 i wyruszył w stronę stoczni STX France w St. Nazaire. Olbrzymie elementy to kluczowe części konstrukcji pierwszego statku pasażerskiego klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jednostka ma zostać przekazana do eksploatacji w październiku 2019 r. Na pokład zabierze ponad 6 300 pasażerów.

    28.05.2018
  • Pure Ballast Alfa Laval pod żaglami Daru Młodzieży w czwartek dotrze do Tallina

    Trwa Rejs Niepodległości. W czwartek polska fregata zawinie do Tallina, pierwszego portu na trasie rejsu dookoła świata. Na pokładzie jednostki pracuje nowoczesny system oczyszczania wód balastowych, dostarczony przez Alfa Laval.

    24.05.2018
  • Za tydzień Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata. Byliśmy na pokładzie

    Dar Młodzieży prawie gotowy do drogi. Obecnie polska fregata w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni przechodzi ostatnie prace przygotowawcze przed podróżą dookoła świata. Start Rejsu Niepodległości już 20 maja w samo południe.

    12.05.2018
  • Wodowanie megabloku kadłuba nowoczesnego wycieczkowca w stoczni CRIST

    Część siłowniana bloku nowoczesnego wycieczkowca już na wodzie. Mowa o pierwszym statku pasażerskim klasy Meraviglia-Plus dla operatora MSC Cruises. Jednostka ma zostać przekazana do eksploatacji w październiku 2019 r. Na pokład zabierze ponad 6 300 pasażerów.

    19.04.2018
  • 1 010 wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding

    1 010 i pierwsze w tym roku wodowanie w stoczni Remontowa Shipbuilding. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiego armatora. Uroczystość widowiskowego wodowania bocznego odbyła się we wtorek.

    28.03.2018
  • Olbrzymie podstawy nóg specjalistycznej jednostki w drodze z Gdyni do Rotterdamu. Ważą ponad 1 400 t

    Kolejny projekt Energomonażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała podstawy nóg specjalistycznej jednostki do stawiania morskich farm wiatrowych. Nietypowe konstrukcje o łącznej masie ponad 1 400 t trafią do Rotterdamu. W poniedziałek i wtorek w Gdyni odbył się ich załadunek.

    23.02.2018
  • Taklowiec z SR Nauta już na wodzie. W najbliższych miesiącach jeszcze co najmniej dziesięć wodowań

    Drugie w tym roku wodowanie w SR Nauta. Tym razem był to taklowiec SEIR dla norweskiego armatora. Uroczystość odbyła się w piątek w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Nauta w Gdańsku.

    23.02.2018
  • Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych już po remoncie w Gdyni

    Vole au Vent już po remoncie. Nowoczesna jednostka do budowy farm wiatrowych we wtorek popołudniu wypłynęła ze Stoczni Remontowej Nuta w Gdyni. Jack-up jest w drodze do portu Eemshaven w Holandii.

    14.02.2018
  • Pracowity miesiąc w SR Nauta w Gdyni. Zajęte są wszystkie doki

    Pełne doki i nabrzeża w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni. We wtorek remont przechodziło jednocześnie aż 10 statków. Przy ulicy Czechosłowackiej prace prowadzone są m.in. na Darze Młodzieży oraz dwóch masowcach PŻM – na Karpatach i Sudetach.

    14.02.2018
  • Pierwsze w tym roku wodowanie w SR Nauta

    Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler pelagiczny SERENE, który trafi do odbiorcy z Szetlandów. Uroczystość odbyła się w czwartek.

    01.02.2018
  • Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę 6 holowników dla Marynarki Wojennej

    Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę holowników dla Marynarki Wojennej. Uroczystość palenia blach jednostki B 860/1, pierwszej z sześciu, odbyła się w czwartek w Gdańsku. Pierwszy holownik ma być gotowy pod koniec pierwszego kwartału 2019 r.

    16.11.2017
  • Bursztynowa Kaczka 2017 przyznana. To była rekordowa edycja

    Remontowa Shipbuilding SA laureatką „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2017.  Gala odbyła się w Gdynia Arenie.

    16.10.2017
  • Pierwsze elementy wież wiatrowych dla Dong Energy w drodze z Gdyni do Szczecina

    Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia nabiera tempa. Tym razem spółka na zlecenie szczecińskiej firmy ST3 Offshore wykonuje 13 elementów wież wiatrowych na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2, należącą do Dong Energy. W poniedziałek odbył się załadunek pierwszych dwóch konstrukcji.

    10.10.2017
  • Stocznia CRIST zaskakuje innowacyjnymi pomysłami

    Innowacyjny dok do zwiększenia powierzchni Monako, barka, która wybuduje najdroższy francuski wiadukt morski czy nowoczesny hybrydowy prom dla Finlandii. To tylko niektóre innowacyjne projekty autorstwa CRIST. Stocznia bije rekord za rekordem w budowaniu specjalistycznych jednostek. I zapowiada kolejne.

    26.09.2017
  • W stoczni ALKOR trwa przebudowa nietypowej jednostki dla islandzkiego armatora

    Nowoczesny, wygodny i nietypowy. W stoczni ALKOR w Gdańsku trwa przebudowa specjalistycznej jednostki do połowu ryb dla islandzkiego armatora Stormur Seafood ehf. Statek został już m.in. wydłużony oraz podniesiono jego pokłady.

    29.08.2017
  • Gigantyczna suwnica już na pokładzie jednego z najsilniejszych statków świata

    Operacja prawie zakończona. W Szczecinie, mimo początkowych trudności, z sukcesem udało się załadować gigantyczną suwnicę na statek Fairmaster – jeden z najsilniejszych na świecie. Obecnie przy Nabrzeżu Chorzowskim spółki przeładunkowo-składowej Bulk Cargo-Port Szczecin trwa mocowanie konstrukcji do ciężarowca, który na początku tego tygodnia popłynie do Irlandii. Olbrzymia suwnica to największy tego rodzaju ładunek w historii szczecińskiego portu.

    06.08.2017
  • Marco Polo wyruszył na próby morskie. Innowacyjny dok z Gdyni pomoże w rozbudowie Księstwa Monako

    Marco Polo na próbach morskich. Dok z gdyńskiej stoczni CRIST od wtorku testowany jest na Zatoce Gdańskiej. Innowacyjna jednostka posłuży do budowy nowoczesnego osiedla, które zwiększy powierzchnię Księstwa Monako o 6 ha.

    02.08.2017
  • 174 mln złotych na ochronę Żuław przed powodzią. Jednym z zadań nowe lodołamacze dla RZGW w Gdańsku

    174 mln złotych zostaną przeznaczone na ochronę Żuław przed powodzią. Jak zapowiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, obecny w czwartek w Gdańsku na konferencji „Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu”, zabezpieczenie przed powodzią mają ułatwić przepisy nowego Prawa Wodnego, które zakłada m.in., że rzeki, jak i infrastruktura przeciwpowodziowa, zarządzane będą przez jeden podmiot – Państwowe Gospodarstwo Wodne. Jednym z zadań realizowanych w ramach zabezpieczenia Żuław, jest budowa czterech nowych lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

    30.06.2017
  • MSR Gryfia położyła stępkę pod budowę promu dla PŻB

    W szczecińskiej stoczni Gryfia uroczyście położono w piątek stępkę pod nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, stocznie to kluczowa część wielkiej strategii reindustrializacji. Specjalne listy skierowali premier i prezydent.

    26.06.2017
  • Olbrzymie suwnice popłyną z Gdyni do Nowego Jorku. Będą pracowały w „porcie śmieciowym”

    320 t. Tyle waży każda z czterech suwnic ładowanych obecnie przy Nabrzeżu Szwedzkim w gdyńskim porcie na statek Happy Delta. Specjalistyczne urządzenia zamówił zakład oczyszczania miasta z Nowego Jorku.

    23.06.2017
  • Ten symulator zwiększa bezpieczeństwo na morzu. Można go przetestować w Gdyni

    Szkoła Morska w Gdyni stawia na nowoczesne technologie. W pracującym tam symulatorze siłowni okrętowej zainstalowano ważną aktualizację. Teraz funkcjonalność systemu została rozszerzona m.in. o możliwość realizowania operacji związanych z obsługą rzeczywistego wyłącznika wysokonapięciowego. Dzięki temu symulator spełnia wymogi konwencji STCW w zakresie kursu wysokich napięć (High Voltage Curse).

    07.06.2017
  • Prototypowe konstrukcje z EPG trafią do Kamerunu

    Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi na zachód od Kamerunu, na głębokości 20 m pod poziomem morza. Jest to ważna część międzynarodowego projektu wartego ponad 1 miliard dolarów.

    05.06.2017
  • Największy wykonany w Polsce moduł platformy Johan Sverdrup powstał w Gdyni. Waży 1 000 t

    Trzeci moduł platformy Johan Sverdrup, wykonany przez Energomontaż Północ Gdynia, gotowy. Typowo mieszkalna część tego projektu w sobotę została nasunięta na statek i popłynęła do Norwegii. Konstrukcja waży aż 1 000 t.

    05.06.2017
  • Innowacyjny dok do budowy osiedla w Monako prawie gotowy. Trwa wyposażanie

    Jednostka NB 56 rośnie w oczach. W stoczni CRIST trwają prace przy budowie innowacyjnego doku, który zwiększy powierzchnię Księstwa Monako. W poniedziałek zainstalowane zostały na nim specjalne agregaty prądotwórcze.

    11.04.2017
  • Pełne doki w Stoczni Remotowej Nauta. To będzie pracowity miesiąc

    W Stoczni Remontowej Nauta praca wre. Obecnie w Gdyni na remont czeka aż 13 jednostek. Zakres prac jest bardzo zróżnicowany. Od drobnych modernizacji małych jednostek po zaawansowane przebudowy dużych statków.

    04.04.2017
  • W stoczni ALKOR rozpoczął się kolejny etap nietypowej przebudowy

    Nietypowa przebudowa w stoczni ALKOR w Gdańsku trwa. Po montażu środkowej części kadłuba i podniesieniu pokładów, rozbudowywana dla islandzkiego armatora Stormur Seafood ehf jednostka będzie teraz wyposażana i malowana. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

    31.03.2017
  • W Naucie zwodowano kolejny statek rybacki

    Drugie w tym roku wodowanie w Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem to częściowo wyposażony statek rybacki m/v AINE. Jednostka przeznaczona jest dla duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft AS.

    31.03.2017
  • Kolejny moduł jednej z największych na Morzu Północnym platform powstał w Gdyni

    Drugi moduł platformy Johan Sverdrup gotowy. Konstrukcja wykonana przez Energomontaż-Północ Gdynia dla konsorcjum K2JV ANS (joint venture Kvaerner Stord i Kellog Brown & Root) waży prawie 800 t. We wtorek została nasunięta na statek.

    15.03.2017
  • Jeden z najsilniejszych na świecie trawlerów zwodowany w Naucie

    Pierwsze w tym roku wodowanie w Zakładzie Nowych Budów Stoczni Remontowej Nauta w Gdańsku. Tym razem był to częściowo wyposażony trawler rybacki m/v VOYAGER – jedna z najsilniejszych na świecie jednostek tej klasy. Statek będzie łowił ryby na Północnym Atlantyku.

    21.02.2017
  • Gigantyczna konstrukcja wypłynęła z Gdyni. Waży aż 1 000 t

    Kolejny projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to część modułu mieszkalnego, który będzie obsługiwał platformę wydobywczą na polu Johan Sverdrup na Morzu Północnym. Konstrukcja waży aż 1 000 t.

    01.02.2017
  • Stocznia CRIST zwodowała nowoczesny statek polarny

    Spełnia wysokie normy lodowe, jest niezawodny i może obsługiwać dwa helikoptery. To C 325 Pirou – nowoczesny statek polarny zbudowany przez stocznię CRIST dla francuskiego armatora. Wodowanie tej jednostki odbyło się w czwartek w suchym doku SD II w Gdyni.

    23.12.2016
  • Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni

    Nowy projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża. Konstrukcja powstaje dla norweskiego centrum cumowniczo-wydobywczego.

    07.12.2016
  • Stocznia Szkuner – największa stocznia rybacka w Polsce

    Rozwój, inwestycje, profesjonalna kadra. Tak można opisać stocznię „Szkuner” z Władysławowa. To od ponad 60 lat największa stocznia rybacka w Polsce.

    24.11.2016
  • Nyborg-Mawent – firma z Malborka podbija światowe rynki

    Doświadczenie, innowacyjne rozwiązania i pasja. To Nyborg- Mawent. Firma od 60 lat produkuje i projektuje wentylatory przemysłowe na rynek lądowy, morski i offshore.

    22.11.2016
  • Olbrzymi dźwig przejechał przez Gdynię. Trzeba było zamknąć ruch

    38 m długości, 7,4 m szerokości i 10,5 m wysokości. To olbrzymi dźwig, który przejechał ulicą Kontenerową do BCT w Gdyni. Aby mógł bezpiecznie dostać się na statek, w sobotę w nocy trzeba było zamknąć ruch.

    21.11.2016
  • Uroczystość 80-lecia Polskiego Rejestru Statków

    Nowe przepisy, kolejne certyfikaty i coraz lepsza jakość usług. To główne zadania na najbliższe lata, jakie stoją przed Polskim Rejestrem statków – rzeczoznawczą instytucją rozpoznawaną w najdalszych rejonach świata. Jej jubileusz odbył się w minioną środę w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wzruszeń. Prezentem dla wszystkich gości tej uroczystości był spektakl „Wesołe kumoszki z Windsoru”.

    16.10.2016
  • Kolejny załadunek szyn w PGE. Popłynęły do Afryki

    Z Polski na Wybrzeże Kości Słoniowej. W Porcie Gdańskim Eksploatacja odbył się kolejny załadunek szyn. Do Afryki Zachodniej popłynęły statkiem M/S ESL Africa.

    11.10.2016
  • 80-lecie Polskiego Rejestru Statków

    Polski Rejestr Statków jest niezależną instytucją rzeczoznawczą rozpoznawalną w najdalszych rejonach świata. Jest członkiem IACS i organizacją uznaną przez Unię Europejską. Jubileusz jest znakomitą okazją by przypomnieć najważniejsze fakty z jej historii.

    15.09.2016
  • Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie - premiera nowego oddziału NMM

    Tczewski oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to jedyne takie miejsce, gdzie można zapoznać się z technikami budowy dawnych łodzi oraz statków, zobaczyć "skarby" polskiego żeglarstwa i podejrzeć muzealnych konserwatorów przy pracy. Po oficjalnej inauguracji, 13 czerwca 2016 roku, uroczyste otwarcie - wraz ze specjalnym programem dla mieszkańców i oprowadzaniem po obiekcie - odbędzie się w pierwszą sobotę lipca.

    14.06.2016
  • 4. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

    Rozpoczął się 4 Kongres Morski. Podczas otwarcia organizatorzy podkreślili praktyczne działania, do których realizacji przyczyniły się wcześniejsze edycje tego niezwykle ważnego dla branży morskiej wydarzenia, w tym powstanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz tak zwanej "ustawy stoczniowej", której pierwsze sejmowe czytanie zbiegło się z inauguracją Kongresu.

    08.06.2016
  • Crist rozpoczął budowę unikatowego, hybrydowego promu dla Finów

    Niespełna dwa tygodnie temu Stocznia CRIST S.A. z sukcesem przekazała armatorowi specjalistyczną jednostkę samopodnośną "Zourite", a już dziś (06.04) rozpoczęto cięcie blach kolejnej innowacyjnej jednostki - tym razem dla armatora z Finlandii.  Projekt o numerze budowy P310, będzie  specjalistycznym, ekologicznym promem typu „double-ended”. Zaledwie trzyosobowa załoga sterująca promem oraz innowacyjny silnik dieslowo-hybrydowy to tylko część wyjątkowej specyfikacji technicznej budowanego promu.

    07.04.2016
  • WUŻ Port and Maritime Services na targach Baltexpo 2015

    Firma „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. powstała 24.06.1991r. i jako prywatna spółka pracownicza wywodzi się z przekształcenia Wydziału Usług Żeglugowych Morskiego Portu Gdańsk. Świadczy usługi portowo-morskie zarówno dla polskich jak i zagranicznych kontrahentów.

    08.10.2015
  • Operacja załadunku gigantycznej wieży do układania rurociągów w Energomontażu-Północ Gdynia

    1 i 2 lipca w Energomontażu-Północ Gdynia odbył się załadunek wieży do układania rurociągów wykonanej na zamówienie firmy REEL S.A.S. Konstrukcja została załadowana za pomocą dźwigu pływającego.

    02.07.2015
  • Otwarcie budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy FAMA w Gniewie

    15 lutego 2015 roku w Gniewie odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy FAMA.

    27.02.2015
  • Załadunek 500 tonowego reaktora na statek - relacja TV

    1 grudnia neo-reaktor chemiczny, którego transport na nabrzeże Polskie udokumentowaliśmy w oddzielnym materiale, został załadowany na specjalistyczny statek BBC Amber, którym popłynie do zakładów chemicznych Chevron-Phillips w Houston, w USA.

    03.12.2014
  • Nietypowy montaż kadłuba w Remontowa Shipbuilding - relacja TV

    27 listopada w stoczni REMONTOWA SHIPBUILDING odbyła się nietypowa operacja transportu zasadniczej części kadłuba na nabrzeże stoczniowe. Blisko 1000 tonową część kadłuba wyprodukowała firma ze Szczecina skąd konstrukcja przypłynęła do Gdańska na specjalistycznym barko-pontonie heavy-lift Partner 1.

    01.12.2014
  • CRIST - uroczyste przekazanie armatorowi jednostki B69/2 Artic Fjell

    1 września w Stoczni Crist w Gdyni odbyło się uroczyste przekazanie jednostki B69/2 Artic Fjell norweskiemu armatorowi Artic Shipping.

    02.09.2014
  • Zakład Usług Żeglugowych w Szczecinie - prezentacja GospodarkaMorska.TV

    Zakład Usług Żeglugowych Sp. z o.o. & Co. Sp.k działa od ponad 60 lat. Firma zatrudnia świetnie wyszkolonych i doświadczonych pracowników. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ZUŻ przeprowadził szereg wysoce specjalistycznych holowań różnych obiektów w odległe rejony od Morza Białego po Morze Czarne.

    11.06.2014
  • HYDRO-NAVAL - kolejny Hydraracker opuścił zakład w Słupsku

    Słupska firma Hydro-Naval,  specjalizująca się w budowie urządzeń dla przemysłu offshore,  wyprodukowała kolejny komplet  wielkogabarytowego urządzenia o nazwie Hydraracker. Gigantyczne urządzenie powstało na zlecenie koncernu National Oilwell Varco. Po zmontowaniu mierzy 55 metrów wysokości, waży około 120 ton i służy do prowadzenia wiertła na platformach wydobywczych.

    30.12.2013
  • Innowacyjny statek VIDAR ze stoczni CRIST przekazany do służby - relacja GospodarkaMorska.pl

    W piątek 6 grudnia w stoczni CRIST w Gdyni oficjalnie przekazano statek VIDAR niemieckiemu armatorowi. Jest to druga jednostka typu "heavy lift jack up vessel" przekazana Hochtief Solutions przez tę stocznię. Służy do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych.

    10.12.2013
  • BaltExpo 2013 - podsumowanie Targów w relacji GospodarkaMorska.TV

    Ponad 200 firm w jednym miejscu. Nowe produkty i usługi, innowacje i inwestycje, a przede wszystkim nawiązywanie nowych kontaktów. Tak wyglądały 17-ste Międzynarodowe Targi Baltexpo 2013 odbywające się 3, 4 i 5 września w Gdańsku. Tradycyjnie zgromadziły one największych graczy branży morskiej w Polsce.

    06.09.2013
  • Prezentacja firmy Jotun Polska - reportaż GospodarkaMorska.TV

    Wywodząca się z Norwegii grupa JOTUN jest międzynarodowym producentem farb, lakierów oraz powłok proszkowych.Firma JOTUN ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu systemów zabezpieczeń antykorozyjnych zarówno w przemyśle stoczniowym, jak i na lądzie.

    17.07.2013
  • Wodowanie nowoczesnego promu gazowego w Remontowa Shipbuilding

    We wtorek, 14 maja 2013 roku o godzinie 13.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się wodowanie kolejnego już promu o napędzie gazowym, budowanego dla jednej z norweskich firm żeglugowych. Zwodowany statek należeć będzie do serii największych z dotychczas budowanych promów gazowych w gdańskiej stoczni, jak również największych w swojej klasie jednostek eksploatowanych w Norwegii.

    15.05.2013
  • Położenie stępki pod budowę statku naukowo-badawczego „Oceanograf” - relacja GospodarkaMorska.TV

    9 maja 2013 roku odbyła się ceremonia położenia stępki pod budowę nowego statku naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego -- „Oceanograf". Nowo budowana przez stocznię S.R. NAUTA, pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków S.A., jednostka dla Uniwersytetu Gdańskiego to specjalistyczny statek naukowo-badawczy do interdyscyplinarnych badań morza oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

    10.05.2013
  • Olbrzymia platforma offshore Safe Caledonia opuszcza Gdańsk po remoncie w Stoczni Remontowa

    Safe Caledonia to zbudowana w 1982 w Szwedzkiej stoczni GVA Kockums platforma socjalna jednostka tego typu stanowi zaplecze dla pracowników platform wiertniczych. W Gdańsku pojawiła się w kwietniu 2012 roku, a do Gdańskiej Stoczni Remontowej trafiła pod koniec listopada celem wyremontowania kadłuba i dokonania konserwacji jej podwodnej części.

    28.01.2013
  • CALMAX Technology Inc. 2012. - prezetacja GospodarkaMorska.TV

    Calmax to amerykańska manufaktura znana na świecie ze swoich wysokiej klasy wyrobów precyzyjnych.

    02.01.2013
  • Wodowanie gazowca Syn Antares w Stoczni Gdańsk - relacja GospodarkaMorska.TV

    Zwodowano gazowiec Syn Antares w Stoczni Gdańskiej. Pomarańczową sylwetkę statku stojącego na pochylni SG zna chyba każdy mieszkaniec miasta, bo chcąc nie chcąc stała się elementem gdańskiego krajobrazu.

    18.12.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.