• <

Wynik wyszukiwania - "rubel" - Wiadomości

Port Elbląg zamyka się na węgiel z Rosji. Prezes: Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę, Port Elbląg postanowił wstrzymać transport towarów z Rosji i do Rosji.
07.03.2022

Akcje Gazpromu lecą w dół. Na giełdzie w Londynie są już tańsze o 50 proc.

Kurs akcji rosyjskiego koncernu Gazprom, notowanych na giełdzie w Londynie, spadł w poniedziałek o 50 proc. w stosunku do zamknięcia w piątek.
28.02.2022

Ebury: Rosja wciąż atrakcyjnym kierunkiem dla polskich przedsiębiorców

Wartość eksportu z Polski do Rosji w pierwszym kwartale br. wzrosła aż o prawie 1 mld złotych w stosunku do tego samego okresu 2014 r. – pomimo obowiązującego od tamtego czasu embarga na polskie produkty rolno-spożywcze. Nasze towary bronią się na rosyjskim rynku dobrą jakością, a przed istotnymi dla firm ryzykami można się zabezpieczyć.
27.05.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Rosyjski Sovcomflot sprzeda do 17 procent udziałów na moskiewskiej giełdzie

Największy rosyjski armator Sovcomflot planuje sprzedać 15,5% -17% udziałów w nowych akcjach i pozyskać około 42,25 mld rubli (534 mln USD) w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) na moskiewskiej giełdzie, poinformowali w poniedziałek firma i analitycy.
29.09.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

Rosja: rozlewanie się paliwa w Norylsku zostało opanowane

W Norylsku zakończono pierwszy etap likwidacji skutków wycieku ze zbiornika elektrowni oleju napędowego, polegający na opanowaniu rozlewania się plamy paliwa, która trafiła do rzeki - powiedział w piątek minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji Jewgienij Ziniczew.
05.06.2020

W jaki sposób koronawirus wpływa na gospodarkę światową i rynek walutowy? Czy polski złoty poradzi sobie z pandemią?

Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 nie przestaje siać spustoszenia na rynkach finansowych. Jak wygląda sytuacja na froncie walki z pandemią, jak w tym kontekście radzą sobie waluty i co może je czekać?
01.04.2020

Costa Smeralda – nowa generacja statku flagowego we włoskim stylu

Costa Smeralda odda hołd Włochom i temu, za co uwielbiają je ludzie na całym świecie. Hołd zaczyna się od nazwy statku, która przypomina jedno z najpiękniejszych miejsc turystycznych na Sardynii (Szmaragdowe Wybrzeże), a także nazw pokładów i przestrzeni ogólnodostępnych, z których każda jest poświęcona słynnym miejscom i placom we Włoszech. Od Palermo (pokład 4) do Triestu (pokład 20), Costa Smeralda zabierze swoich gości na prawdziwą wycieczkę po Włoszech, z dużą liczbą miejsc poświęconych zabawie, smakom i świętom.
27.09.2019

„Tour of Italy” na pokładzie Costa Smeralda

Statek Costa Smeralda będzie autentycznym hołdem dla Włoch, oferując wyjątkowe wrażenia z podróży, inspirowane stylem, gościnnością i ciepłem tego pięknego kraju.
31.05.2019

Decyzja brytyjskiego parlamentu i spotkanie EBC w centrum uwagi rynków

Bieżący tydzień będzie obfitował w informacje istotne dla rynku walutowego. Inwestorzy na przestrzeni najbliższych kilku dni będą skupiać się na polityce: zarówno międzynarodowej, jak i monetarnej.
10.12.2018

Ostatni tydzień był wyjątkowo łaskawy dla brytyjskiej waluty

Ubiegły tydzień przyniósł wzrosty na globalnych rynkach akcji i papierów dłużnych. Pod koniec tygodnia na rynki napłynęła informacja, iż w raczej nieodległej przyszłości prawdopodobnie można spodziewać się umowy handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
05.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,27-4,30; dług może się osłabiać

Złoty pozostanie zależny od nastawienia inwestorów do rynków wschodzących i w krótkim terminie utrzyma się w przedziale 4,27-4,30 za euro - oceniają ekonomiści. Dodają, że krajowe obligacje mogą się osłabiać, jeśli negatywny wpływ rynków bazowych przeważy nad pozytywnymi czynnikami lokalnymi.
19.09.2018

Waluty rynków wschodzących nadal nie mają lekko

W zeszłym tygodniu słabe dane gospodarcze z Chin i RPA zainicjowały kolejną wyprzedaż walut gospodarek wschodzących. Mimo znaczących spadków w pierwszej części tygodnia, większość istotnych walut była w stanie ustabilizować się w jego drugiej części. Największymi “przegranymi” zeszłego tygodnia były rubel rosyjski i rand południowoafrykański, chociaż tym razem masową wyprzedaż odczuły również waluty Azji. Polski złoty również był poddany presji z tego powodu.
10.09.2018

Eksperci o spotkaniu Merkel-Putin: Ukraina zeszła na plan dalszy

Drugie w ciągu trzech miesięcy spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina wskazuje, że stosunki niemiecko-rosyjskie są na drodze do normalizacji, a sprawy Ukrainy zeszły na plan dalszy – twierdzą francuscy eksperci.
20.08.2018

Turecki kryzys ściąga w dół waluty gospodarek wschodzących

Ubiegły tydzień nie był łaskawy dla walut rynków wschodzących. Jako grupa traciły one przede wszystkim z uwagi na sytuację w Turcji i związane z nią obawy. Prezydent Erdogan wraz z jego doradcami sprawiali wrażenie jakby zupełnie stracili kontrolę nad sytuacją. Kurs liry tureckiej pod koniec ubiegłego tygodnia wyraźnie osłabił się względem dolara, a kolejne oświadczenia prezydenta kraju zamiast pomóc, jeszcze “dolewały oliwy do ognia”.
13.08.2018

DZIEŃ NA FX/FI: EUR/PLN może rosnąć; rentowności SPW na niskich poziomach

W kolejnych dniach EUR/PLN może rosnąć na fali realizacji zysków i słabszych nastrojów na rynkach wschodzących - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK. Jego zdaniem, rentowności krajowych SPW w krótkim terminie pozostaną na niskich poziomach.
09.08.2018

Rentowności amerykańskich obligacji rosną i wspierają dolara

Rynki walutowe w zeszłym tygodniu ostatecznie wyrwały się z marazmu. Dolar amerykański umocnił się względem większości głównych walut, co powiązać można ze wzrostem rentowności amerykańskich papierów dłużnych. Wzrost rentowności 10-letnich obligacji rządowych do okolic 3% sprawił, że powróciła stara makroekonomiczna zależność: zwiększenie rentowności oznacza umocnienie dolara. USD zyskał względem każdej innej waluty G10, z wyłączeniem korony szwedzkiej. Waluty emerging markets zakończyły zeszły tydzień na poziomie poniżej rozpo
23.04.2018

Rubel słabnie, droższa ropa umacnia waluty krajów eksportujących surowce

Kurs euro w stosunku do dolara amerykańskiego utrzymywał się w ostatnim tygodniu w wąskim korytarzu wahań, stąd wzrostu zmienności na rynku walutowym trzeba było szukać wśród bardziej egzotycznych walut. Sytuacja geopolityczna (m.in. wzrost napięć na linii USA-Rosja) spowodowała wzrost cen surowców, w konsekwencji umocniły się waluty krajów eksportujących towary podstawowe. W przypadku krajów G10 oznacza to aprecjację dolara australijskiego, kanadyjskiego i nowozelandzkiego. Największym zmianom uległy jednak waluty Kolumbii i Ros
16.04.2018

Rosja: wysokie ceny ropy obronią rubla przed silnymi wahaniami

Wysokie ceny ropy naftowej na światowych rynkach obronią rubla przed silnymi wahaniami kursu; raptowny spadek wartości rubla po ogłoszeniu przez USA sankcji wobec rosyjskiego biznesu nie wpłynie w dużym stopniu na gospodarkę Rosji - ocenił we wtorek Aleksiej Kudrin.
10.04.2018

Włoscy przedsiębiorcy w Polsce: ponad 2,5 tys. firm i 82 tys. miejsc pracy

„Z ziemi włoskiej do Polski” - pod takim hasłem odbyło się seminarium poświęcone osiągnięciom i wyzwaniom w zakresie współpracy gospodarczej Polski i Włoch. Głównym partnerem wydarzenia zorganizowanego w Warszawie był Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
15.02.2018

W przyszłym tygodniu EUR/PLN powyżej 4,14; rentowności na niskich poziomach

Potencjał do dalszego umocnienia polskiej waluty jest już ograniczony i w przyszłym tygodniu eurozłoty pozostanie raczej powyżej minimum z tego tygodnia. Rentowności krajowych obligacji pozostaną na niskich poziomach - ocenia Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK.
05.01.2018

Na Forum w Krynicy o współpracy i barierach w rozwoju regionów nadmorskich

O możliwościach współpracy oraz barierach w rozwoju regionów nadmorskich rozmawiali w czwartek eksperci na jednym z paneli w trakcie XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Podkreślili, że jedną z największych barier są sankcje gospodarcze.
07.09.2017

Ceny ropy na dnie – Rosja najbardziej niebezpieczna

Rosja staje się najbardziej niebezpieczna, kiedy jest słaba gospodarczo - mówi PAP szef CASE Christopher Hartwell. Budżet Rosji na 2016 rok oparty został na założeniu, że średnia cena ropy w skali roku wyniesie 50 dol. Recesja, będąca konsekwencją przede wszystkim drastycznego spadku cen ropy naftowej na świecie, zmusiła rząd Rosji do przewartościowania całego budżetu na bieżący rok.
11.04.2016

Rubel, ekologia, infrastruktura – najważniejsze tematy gdańskiego seminarium Organizacji Portów Bałtyckich

W gdańskim spotkaniu Organizacja Portów Bałtyckich (BPO), którego przedmiotem było omówienie aktualnych tematów ekonomicznych i prawnych związanych z regionem, uczestniczyli przedstawiciele wszystkich najważniejszych portów bałtyckich.
25.03.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.