• <

Wynik wyszukiwania - "parowiec" - Wiadomości

„Sołdek” obchodzi 75. urodziny! Wejdź na pokład za złotówkę, zabierz na pamiątkę rudę żelaza!

Taka okazja może już się nie powtórzyć. 75. rocznica wodowania „Sołdka” to wyjątkowa szansa, aby zobaczyć z bliska najsłynniejszy polski rudowęglowiec, zrozumieć kontekst polityczny, społeczny i gospodarczy, w jakim został zbudowany oraz zgłębić historię polskiej techniki okrętowej. W niedzielę, 5 listopada, czyli w przeddzień rocznicy historycznego wodowania, wstęp na pokład statku-muzeum będzie kosztował tylko 1 złoty.
03.11.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
14.09.2023

Przez stulecia Elbląg był portowym miastem, do którego ciężko było dopłynąć

Elbląg od wieków wykorzystywał to, że leżał blisko morza - od XIII wieku był miastem należącym do Hanzy, w XVI w. królowa angielska utworzyła tu Kompanię Wschodnią, która sprzedawała sukno. Niestety, płytkość przeprawy do elbląskiego portu od zawsze rodziła problemy.
15.09.2022

W Tczewie pokazano skrzynię wydobytą z wraku parowca Karlsruhe

Drewnianą skrzynię, wypełnioną różnymi przedmiotami, wydobytą z wraku zatopionego w 1945 roku niemieckiego parowca Karlsruhe pokazano w czwartek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie). Statek przewoził ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek.
04.11.2021

Polacy odnaleźli wrak okrętu Karlsruhe

Ekipa polskich nurków zlokalizowała na dnie Bałtyku wrak zatopionego w kwietniu 1945 r. parowca "Karlsruhe". Statek zatonął przewożąc ewakuowanych z Prus Wschodnich Niemców oraz ładunek. Odkrywcy wraku zastanawiają się, czy w ładowni nie ma Bursztynowej Komnaty.
30.09.2020

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Nadzwyczajne odkrycie polskich nurków [foto]

Co stało się z legendarną Bursztynową Komnatą? Czy odnalezienie przez nurków Baltictech niemieckiego parowca Karlsruhe – ostatniego statku opuszczającego Piławę (port Królewca) przed zajęciem Prus Wschodnich przez Rosjan, rozwiążę tajemnicę, którą przez lata próbowano rozwikłać?
30.09.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

ABB z kontraktem na napędy elektryczne do łodzi przy wodospadzie Niagara

ABB poinformowało o kontrakcie z firmą Maid of the Mist, operatorem łodzi turystycznych, które pływają przy wodospadzie Niagara. Firma wyposaży je w napędy elektryczne, a tym samym umożliwi całkowicie bezemisyjne podziwianie wielkich kaskad wodnych. Łodzie będą gotowe jeszcze w tym sezonie.
23.03.2020

Niemiecki żaglowiec Lovis w Szczecinie

Szczecin od 14 do 16 maja będzie gościł niemiecki żaglowiec Lovis. Jednostka odwiedzi miasto w ramach programu „Friendly Port”.
14.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

125 lat Hurtigruten - to właśnie dziś!

Hurtigruten oznacza po norwesku "pośpieszną linię komunikacyjną". Jest to też nazwa norweskiej ekspresowej linii żeglugowej, która od 1893 roku łączy portowe miasta na 2700-kilometrowym, zachodnim wybrzeżu kraju. Spore, pasażersko-towarowe statki w ciągu sześciu i pół dnia pokonują trasę pomiędzy Bergen a Kirkenes, przepływając przez nadzwyczaj piękne okolice, a w lecie zawijając dodatkowo do Troll- i Geirangerfjordu. Hurtigruten dziś – to atrakcja turystyczna światowej klasy, która (co ciekawe) nie utraciła swego charakte
02.07.2018

W Krakowie powstał mural dedykowany Conradowi

Mural dedykowany pisarzowi Josephowi Conradowi Korzeniowskiemu i nawiązujący do jego najważniejszych dzieł "Jądra ciemności” i „Lorda Jima” powstał w Krakowie. Można go oglądać na murze przy ul. Zabłocie 11.
11.12.2017

Najstarszy polski holownik już niedługo zagości na Motławie

Jeden z najstarszych pływających statków w Polsce, holownik Okoń już wkrótce będzie pływał po gdańskiej Motławie. Przywrócony został jego przedwojenny wygląd.
04.06.2017

Najstarszy polski holownik będzie pływał po Motławie

Jeden z najstarszych pływających statków w Polsce, holownik Okoń, zostanie przebudowany i będzie pływał po gdańskiej Motławie. Przywrócony zostanie mu przedwojenny wygląd i powróci także do pierwotnej nazwy.
02.11.2016

92 lata temu do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski

Dokładnie 13 sierpnia 1923 roku, odrodzona Polska w symboliczny sposób zaakcentowała swoje morskie aspiracje, sięgające zarówno najbliższego Bałtyku, jak i oceanów. Tego dnia dwa wydarzenia mocno zapisały się w historii morskiej Polski. Do Gdyni zawinął pierwszy zagraniczny statek pełnomorski - parowiec "Kentucky", a na środku Atlantyku, żaglowiec szkolny "Lwów", przeciął linię równika jako pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą.
12.08.2015

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS „Great Britain”

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.
24.07.2015

Dla kogo parowiec?

Nie wiadomo jeszcze, gdzie trafi wydobyty kilka dni temu w Kołobrzegu wrak 15-metrowej łodzi. Jednostka o napędzie parowym spoczywała na dnie Bałtyku, zaledwie 60 metrów od brzegu, na wysokości kołobrzeskiego sanatorium Arka Medical Spa. Na jej ślad natrafili saperzy.
17.06.2011

100-letni parowiec Freya przypłynął do Szczecina

Liczący ponad sto lat historyczny parowiec kołowy "Freya" przypłynął do Szczecina.
18.04.2011

Poznajcie zapomnianą i miejscami tajemniczą historię starych Kaszub

Bogusław Borysowicz ujawnia mało znane fakty z dziejów naszego rybołówstwa i zmian nazwy statku, który do dziś nie przetrwał.
15.04.2011

Freya przypłynie do Szczecina

Adler Schiffe Polska czarteruje historyczny parowiec kołowy „Freya” z okazji trzeciej rocznicy rejsów wodolotu „Bosman Express”. Od 11 do 19 kwietnia potrwa bałtyckie tournee parostatku. W niedzielę, 17 kwietnia, „Freya” przypłynie do Szczecina.
30.03.2011

Pierwsza niemiecka wstęga

Największy statek pasażerski ówczesnego świata powstał w szczecińskiej stoczni Vulcan. To XIX-wieczny Kaiser Wilhelm der Grosse. Zasłynął tym, że na pewien czas odebrał Brytyjczykom prymat na Atlantyku.
18.02.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.