• <

Wynik wyszukiwania - "instalacje wiatrowe" - Wiadomości

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

MRiT: Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata online!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Brytyjczycy chcą zbadać wpływ offshore wind na bioróżnorodność morską

Naukowcy z Uniwersytetu Bangor prowadzą badania w ramach nowego projektu ECOWind-ACCELERATE o wartości 2 mln funtów, który ma na celu zidentyfikowanie korzystnego wpływu farm wiatrowych na bioróżnorodność morską.
24.09.2022

„Local content w energetyce to nasze bezpieczeństwo” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

– Ważny jest konstruktywny interwencjonizm państwowy, jeśli chodzi o kwestię energetyki (...). Oczywiście miałoby to prowadzić do zabezpieczenia polskiego local content przy newralgicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego polski inwestycjach (MFW, wodór, elektrownie atomowe, ale i obronność – mówi radca prawny Mateusz Romowicz w rozmowie z Gospodarką Morską.
25.04.2022

Grecja chce ograniczyć budowę lądowych farm wiatrowych

Grecki rząd rozważa wprowadzenie nowych przepisów zakazujących instalowania turbin wiatrowych na obszarach wysokich gór oraz na niewielkich wyspach.
03.11.2021

Gryglas: w KPO 437 mln euro na morską energetykę wiatrową

W Krajowym Planie Odbudowy zaplanowano przeznaczenie 437 mln euro na morską energetykę wiatrową. Środki te rząd zamierza przeznaczyć m.in. na budowę terminalu instalacyjnego - poinformował w środę podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Infrastruktury wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.
26.05.2021

Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – komentarz eskpercki

Efektywność energetyczna, hasło kompletnie obce naszym politykom. Kupowanie czasu i trwanie w pułapce politycznej. Zaprezentowany w dniu 08.09.2020 przez Ministerstwo Klimatu dokument Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) jako streszczenie ma niejasno określony status. Czy to jest streszczenie poprzedniego dokumentu o tym samy tytule, czy to nowy dokument? Dokonano w nim zmiany części zapisów w stosunku do poprzedniego projektu.
11.09.2020

Spółka Shanghai Electric przedstawia prognozy dla chińskiego rynku energii wiatrowej

Przy okazji niedawnego uruchomienia pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8MW, która korzysta z technologii „black start", spółka Shanghai Electric (SHA:601727/HK:02727) udzieliła wywiadu BloombergNEF, dzieląc się informacjami na temat jej strategii, chińskiego rynku energii wiatrowej, a także prac spółki nad tworzeniem instalacji wiatrowych zapewniających większą niezawodność, wytrzymałość i stabilność, a tym samym przyczyniających się do bezpieczniejszej, bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej gospodarki w przy
28.07.2020

PSEW: projekt ustawy o OZE bez negatywnych dla branży zapisów

Ministerstwo Energii i rząd w pracach nad nowelizacją ustawy o OZE pokazały racjonalne podejście i otwartość na argumenty, projekt nie zawiera już zapisów jednoznacznie negatywnych dla branży - ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
14.07.2019

Grupa Energa planuje większe zaangażowanie w odnawialne źródła energii

Grupa Energa chce zwiększać zaangażowanie w odnawialne źródła energii - poinformowała w poniedziałek Energa. Spółka Energa Wytwarzanie stanie się wkrótce spółką Energa OZE, co pozwoli Grupie Energa inwestować w innowacyjne technologie produkcji energii elektrycznej - dodano.
08.07.2019

PSEW: Najnowsze pomysły ME destabilizujące dla energetyki wiatrowej

Najnowsze propozycje zmian w ustawie o OZE autorstwa Ministerstwa Energii będą destabilizujące dla branży energetyki wiatrowej, projekt tylko pozornie daje nadzieję na poprawę sytuacji - ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
04.03.2019

Sektor Energetyczny UE odchodzi od węgla

Na koniec 2013 r. łączna moc pozyskana za pomocą wiatru w Europie wyniosła 117,3 GW, z czego 110.7 GW wygenerowały lądowe farmy wiatrowe, zaś 6,6 GW wytworzyła morska energetyka wiatrowa. Jest to moc zdolna wyprodukować 257 TWh energii elektrycznej, co wystarczy na pokrycie 8% zużycia energii elektrycznej w UE.
11.02.2014

Jutro Światowy Dzień Wiatru. PSEW: wiatraki są jednymi z najnowocześniejszych technologii

Dzięki nowym technologiom, pojawiającym się w energetyce wiatrowej, stopniowo spadają koszty stawiania wiatraków lądowych, co powinno wpłynąć na dalszy rozwój branży. Dodatkowo dobre warunki wietrzne i geologiczne sprawiają, że w Polsce może powstać 6 tys. MW takich elektrowni w ciągu następnych siedmiu lat. Perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej są jeszcze lepsze, ale potrzeba co najmniej pięciu lat zanim powstaną pierwsze takie farmy na Bałtyku.
14.06.2013

Ile kosztują poszczególne technologie OZE?

Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (ustawa o OZE). W towarzyszącej projektowi ocenie skutków regulacji znalazło się zestawienie kosztów instalacji poszczególnych rodzajów OZE - wynika z niego, że najdroższe są elektrownie wodne o mocy powyżej 10 MW a najtańsze farmy wiatrowe na lądzie.
08.10.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.