• <

Wynik wyszukiwania - "europejski fundusz morski" - Wiadomości

Anna Fotyga: Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów

Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów. Cieszę się, iż udało się pozyskać pieniądze na kwestię, która może nie wydawać się pilną, ale której nie można odkładać w nieskończoność, bo już teraz zagraża ona środowisku, naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
08.12.2023

W środę rząd zajmie się projektem ustawy dot. wspierania zrównoważonego rybactwa

Rząd zajmie się w środę projektem ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021–2027 - wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
28.03.2023

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem - pozostało już tylko ok. 500 osobników. Na morświny czyha wiele zagrożeń, takich jak przyłów - przypadkowe złowienie w sieci rybackie i śmierć w wyniku uduszenia, zakłócenia powodowane przez podwodny hałas czy zanieczyszczenia chemiczne.
28.02.2022

Uratujmy zagrożone wyginięciem bałtyckie morświny!

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem - pozostało już tylko ok. 500 osobników. Na morświny czyha wiele zagrożeń, takich jak przyłów - przypadkowe złowienie w sieci rybackie i śmierć w wyniku uduszenia, zakłócenia powodowane przez podwodny hałas czy zanieczyszczenia chemiczne.
17.05.2021

KE proponuje kwoty połowów na Atlantyku i Morzu Północnym na 2021 r.

Komisja Europejska opublikowała we wtorek propozycję limitów połowu ryb na Atlantyku i Morzu Północnym na 2021 r. W przypadku większości stad proponuje ograniczenie połów w przyszłym roku.
28.10.2020

Kraje UE porozumiały się ws. limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r.

Państwa członkowskie porozumiały się w Luksemburgu w sprawie limitów połowów ryb na Morzu Bałtyckim na 2021 r. Polska nie poparła porozumienia, wskazując na potrzebę ochrony stad na tym akwenie, apelowała też o gwarancje finansowe dla polskich rybaków.
20.10.2020

Nielegalne połowy - zagrożenie dla stabilności państw UE

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizacja WWF pokazuje jak nielegalne praktyki połowowe pogłębiają problem deficytu zasobów morskich, które i tak są już znacznie ograniczone przez kryzys środowiskowy i klimatyczny. To gdzie i jak pozyskiwana jest żywność pochodzenia morskiego ma wpływ na wiele sektorów, niezależnie od granic.
23.09.2020

Zaktualizowana strategia morska w celu wspierania zrównoważonej niebieskiej gospodarki UE

Komisja Europejska przyjęła dziś zaktualizowany plan działania na rzecz zrównoważonej, odpornej i konkurencyjnej niebieskiej gospodarki na obszarze atlantyckim UE, obejmującym Francję, Irlandię, Portugalię i Hiszpanię.
23.07.2020

Rada UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

16-17 grudnia 2019 r., w Brukseli, odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). Polskiej delegacji przewodniczyła Anna Moskwa - Podsekretarz Stanu w MGMiŻŚ.
19.12.2019

UE ustaliła stanowisko ws. przepisów, które mają wesprzeć rybaków bałtyckich

Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa wypracowali w poniedziałek stanowisko ws. regulacji, które mają pomóc rybakom dotkniętym radykalnymi ograniczeniami połowów dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części.
17.12.2019

Unijni ministrowie uzgodnili stanowisko ws. regulacji dotyczących rybaków bałtyckich

Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa wypracowali w poniedziałek stanowisko ws. regulacji, które mają pomóc rybakom dotkniętym radykalnymi ograniczeniami połowów dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części.
16.12.2019

UE praktycznie zakazuje połowów dorszy we wschodnim Bałtyku, będą rekompensaty dla rybaków

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty.
15.10.2019

KE wprowadza zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego

KE wprowadziła we wtorek zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma na celu ratowanie będącego w złym stanie stada dorsza atlantyckiego w tej części Bałtyku. Zdaniem resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, decyzja KE jest niewystarczająca.
23.07.2019

Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa

W Luksemburgu 18 czerwca na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa przedstawiła stanowisko Polski w zakresie rybołówstwa. W stosunku do rozporządzenia o Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim na okres kolejnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 Polska zajęła twarde stanowisko, nie popierając częściowego podejścia ogólnego w odniesieniu to tego dokumentu.
21.06.2019

PO RYBY – na stadion PGE Narodowy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na swoje stoisko zorganizowane podczas 23 Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odbywającego się w dniu 11 maja 2019 r. (sobota) w godzinach 11.00-20.00, w Warszawie na PGE Narodowym.
10.05.2019

KE ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami brexitu dla rybołówstwa

KE zapowiada, że jest przygotowana na scenariusz nieuporządkowanego brexitu, w którym statki rybackie UE będą musiały opuścić wody W. Brytanii, a statki brytyjskie - wody UE. Podkreśla zarazem, że to najgorszy scenariusz, godzący w gospodarkę.
05.04.2019

Budżet UE: Komisja proponuje nowy fundusz, który umożliwi inwestycje w gospodarkę morską i wspieranie społeczności rybackich

W ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 Komisja proponuje przeznaczyć środki w wysokości 6,14 mld euro na prostszy, bardziej elastyczny fundusz na rzecz europejskiego rybołówstwa i gospodarki morskiej.
13.06.2018

„Limity połowowe na rok 2017 nie gwarantują odbudowy bałtyckich stad dorsza”

10 października w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej, podczas którego, do późnych godzin nocnych, dyskutowano o limitach połowowych na rok 2017 dla eksploatowanych komercyjnie bałtyckich stad ryb. Niestety, w przypadku stad dorsza bałtyckiego, pomimo nacisków polskiej delegacji rządowej o przestrzeganie doradztwa naukowego, Rada uzgodniła limity połowowe znacząco odbiegające od doradztwa naukowego, co może skutkować pogorszeniem stanu obu stad.
11.10.2016

Założenia nowelizacji ustawy dotyczącej rozwoju sektora rybackiego

Przedmiotem niniejszej publikacji jest przedstawienie głównych priorytetów oraz celów podpisanej w dniu 30 lipca 2016 r. przez Pana Prezydenta nowelizacji ustawy o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, powstałej w związku z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1014/2014 z dnia 22 lipca 2014 r. uzupełniającym rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
16.08.2016

Sejm przyjął senackie poprawki do noweli dot. rozwoju sektora rybackiego

Sejm przyjął w piątek senackie poprawki do noweli ustawy o zrównoważonym rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Nowela ma ułatwić składanie przez rybaków wniosków o dofinansowanie z Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".
24.07.2016

Europejski Fundusz Morski i Rybacki – wymiana doświadczeń

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, odbyła się dwudniowa konferencja na temat wdrażania Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.
20.06.2016

5,75 mld euro na politykę morską

Europejski Fundusz Morski i Rybacki, działający w ramach Komisji Europejskiej przeznaczył 5,75 miliarda euro na rozwój żeglugi morskiej
17.12.2015

Ustawa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał 14 sierpnia br. ustawę z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Uchwalenie tej ustawy związane jest z dobiegającą końca perspektywą finansową 2007–2013, w trakcie której wdrażany był Europejski Fundusz Rybacki. Następcą Europejskiego Funduszu Rybackiego na perspektywę finansową 2014–2020 jest Europejski Fundusz Morski i Rybacki.
18.08.2015

Rybołówstwo: Komisja Europejska proponuje całkowity zakaz stosowania pławnic

Komisja Europejska chce zakazać stosowania wszelkich pławnic do połowów na wszystkich wodach UE od dnia 1 stycznia 2015 r. Chociaż istnieją już przepisy zakazujące stosowania pławnic do połowu pewnych migrujących gatunków ryb, praktyka ta w dalszym ciągu budzi zaniepokojenie w związku z przypadkowym chwytaniem w sieci ssaków morskich, żółwi morskich i ptaków morskich, które są w większości chronione na mocy prawa UE. Aby walczyć z obchodzeniem prawa, Komisja wnioskuje o całkowity zakaz połowów z użyciem pławnic w UE, jak r
15.05.2014

Koalicja OCEAN2012 z zadowoleniem przyjęła wyniki głosowania Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego Funduszu Rybackiego.

STRASBURG – Parlament Europejski zakończył pięcioletni proces reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE, przyjmując końcowy akt prawny, czyli Europejski Fundusz Morski i Rybacki.
18.04.2014

Europejski Fundusz Morski i Rybacki zatwierdzony

W środę 16 kwietnia na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się głosowanie zatwierdzające Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020. Fundusz niezwykle ważny, stawiający sobie za cel promowanie konkurencyjnego, zrównoważonego środowiskowo, opłacalnego ekonomicznie i społecznie odpowiedzialnego rybołówstwa i akwakultury, służący też osiągnięciu celów zreformowanej Wspólnej Polityki Rybackiej i Zintegrowanej Polityki Morskiej. Całkowity budżet nowego funduszu ma wynieść około 6,4 mld
17.04.2014

Europoseł Jarosław Wałęsa, rybacy, naukowcy oraz organizacje pozarządowe dyskutowali o nowym Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim

24 marca 2014 roku w Morskim Instytucie Rybackim – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się kolejne spotkanie Polskiego Bałtyckiego Okrągłego Stołu ds. Rybołówstwa. Tematem spotkania, w którym wziął udział Poseł Parlamentu Europejskiego – Jarosław Wałęsa – był Europejski Fundusz Morski i Rybacki oraz projekt polskiego Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
25.03.2014

4,9 MILIARDA EURO dodatkowych dopłat do rybołówstwa

Tylko 1% dopłat z pomocy publicznej bezpośrednio wspiera środowisko morskie, 65% z kolei można zakwalifikować jako szkodliwe dla środowiska Od 2000 roku wysokość dopłat w sektorze rybołówstwa UE osiągnęła pułap 12,9 miliarda euro
09.07.2013

Czy nowy Europejski Fundusz Morski Rybacki będzie wspierał przełowienie?

Wyniki opublikowanych dzisiaj badań organizacji New Economics Foundation (nef) pokazują, że miliony euro pochodzące od unijnych podatników mogą wkrótce zostać zmarnowane na budowę nowych jednostek połowowych, które będą przyczyniać się do pogłębiania problemu przełowienia europejskich zasobów ryb. Pieniądze te można by spożytkować na inne, bardziej potrzebne cele:
04.07.2013

Czy nowy Europejski Fundusz Morski Rybacki będzie wspierał przełowienie?

Wyniki opublikowanych dzisiaj wyników badań organizacji New Economics Foundation (nef) pokazują, że unijni podatnicy mogą wkrótce zmarnować miliony euro na nowe jednostki połowowe i wspierać wysyłanie jeszcze większej liczby jednostek na bardzo przełowione już morza za pieniądze, które zdecydowanie lepiej wydać by było na inne cele:
02.07.2013

Dobre wiadomości dla polskich rybaków

To nie Komisja Europejska ale państwa członkowskie mają mieć teraz główną rolę w zarządzaniu europejskim rybołówstwem. Zarządzanie to ma również wynikać ze specyfiki poszczególnych akwenów. "To lepsza przyszłość dla naszych rybaków" - przekonuje europoseł Jarosław Wałęsa, który osobiście przyczynił się do zmiany kilku istotnych zapisów w stanowisku Unii Europejskiej.
04.04.2013

Spotkanie Ministra Plocke z przedstawicielami środowiska rybackiego

W imieniu Pana Ministra Kazimierza Plocke –Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – zapraszamy na kolejne spotkanie ze środowiskiem rybackim.
22.03.2013

Unijni ministrowie nie wysłuchali głosu obywateli

Rada Ministrów Unii Europejskiej do spraw Rolnictwa i Rybołówstwa przyjęła pierwsze stanowisko w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE (WPRyb.). Niestety ministrowie nie poparli prośrodowiskowej reformy WPRyb., przegłosowanej przez Parlament Europejski. To niepokojący sygnał, który pokazuje, że szefowie resortów odpowiedzialnych za rybołówstwo, nie uwzględniają głosu tysięcy obywateli, oczekujących od UE zdecydowanych reform na rzecz ochrony ryb w morzach i ocenach – uważa międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
28.02.2013

Rybacy czekają na reformy. Liczba ryb ma wzrosnąć, ale Polsce może zabraknąć kutrów.

Ekolodzy alarmują, że zasoby ryb w morzach maleją, co grozi wyniszczeniem tych ekosystemów i utratą pracy przez rybaków. Trzeba więc ograniczyć kwoty połowowe i wielkość flot. Tu dużą rolę ma do odegrania Polska, ponieważ nasi rybacy jako nieliczni w całej Unii Europejskiej ograniczyli swoją flotę i to aż o 40 proc. Ale podobne zmiany są niezbędne także w innych krajach UE, by przywrócić równowagę na morzach. Nowe zasady Wspólnej Polityki Rybackiej mają zacząć obowiązywać od stycznia.
11.12.2012

Każde 1€ zainwestowane w rybołówstwo, przyniesie 14€ zysku

Wyniki najnowszych badań wskazują, że odbudowa unijnych zasobów rybnych umożliwi uzyskanie ogromnych ekonomicznych zysków.
14.09.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.