• <

Wynik wyszukiwania - "ekologa" - Wiadomości

Wyprawa Save The Baltic Sea na przystanku w Darłowie

Należący do organizacji Save The Baltic Sea uczestnicy trwającej od kilkunastu dni ekspedycji po plażach Bałtyku 27 marca dotarli do Darłówka. Goście z Litwy, Łotwy, Estonii i Włoch wędrują poprzez 8 krajów pokonując dystans 6000 km.
29.03.2024

Połowy homarów i krabów zagrażają populacji waleni?

W zeszłym roku Seafood Watch ustalił, że sieci używane do połowu homarów w Maine spowodowały w ostatnim czasie zaplątanie się wieloryba północnoatlantyckiego. To nie pierwszy taki przypadek, co zdaniem ekologów może przyczynić się do zagrożenia populacji tych morskich ssaków. Zachęcają również do usunięcia homara z listy zrównoważonej żywności, co z kolei grozi konfliktem z rybakami, dla których połowy skorupiaków to nie tylko biznes, ale źródło wielu miejsc pracy w rybołówstwie i branży stoczniowej.
20.03.2023

Niemieckie media: toksyczne algi mogły przyczynić się do wyginięcia ryb w Odrze

Niezidentyfikowany jeszcze toksyczny gatunek alg mógł przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze - podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Ekologii Wód i Rybołówstwa Śródlądowego Leibniza. Informuje o tym w środę portal rbb24.
17.08.2022

Dryfujący wulkaniczny pumeks zbliża się do Tokio, zagraża ekosystemowi i rybołówstwu

Olbrzymie ilości pumeksu z erupcji podwodnego wulkanu unoszą się na powierzchni morza i zbliżają do okolic Tokio. Warstwa pumeksowych kamieni blokuje światło, zagraża morskim zwierzętom, zakłóca rybołówstwo i turystykę – podała we wtorek agencja Kyodo.
17.11.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Mit o zanieczyszczonej rybie z Bałtyku dużym problemem dla polskich rybaków

Naszymi bałtyckimi rybami zajada się pół Europy, tylko nie Polacy. Ludzie nie mają świadomości, jak wiele naszych ryb wyjeżdża do wyedukowanej ekologicznie Europy Północnej i Zachodniej.
25.06.2021

Zanieczyszczenie hałasem z jednostek pływających szkodzi morskim zwierzętom oraz roślinom

Hałas powodowany przez człowieka, głównie przez jednostki pływające, szkodzi nie tylko zwierzętom morskim, ale również roślinom, wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Aplikacji Bioakustycznych na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie (UPC).
20.06.2021

Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.
08.06.2021

Zbliża się Światowy Dzień Oceanów. Nauka i edukacja kluczem do skutecznej ochrony

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów. Od ich kondycji zależy przyszłość naszej planety i nas samych. Obchodzony 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów jest doskonałą okazją, by zastanowić się, w jaki sposób powinniśmy korzystać z zasobów mórz i oceanów, aby je chronić, a przynajmniej im nie szkodzić. Organizacja pozarządowa MSC przypomina, że to od naszych codziennych decyzji zależy przyszłość oceanów i zachęca do wspólnej edukacji oraz podejmowania odpowiedzialnych, przyjaznych środowisku wyborów.
04.06.2021

Epidemia czy susza? - naukowcy badają przyczyny poprawy jakości wody w Warcie

Woda w Warcie od kwietnia 2020 r. była czystsza, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Było w niej mniej związków azotu - wynika z analiz ekologa prof. Krzysztofa Szoszkiewicza. Przyczyną może być zmniejszone nawożenie pól, do czego mogła przyczynić się epidemia koronawirusa - lub susza.
05.10.2020

Epidemia czy susza? - naukowcy badają przyczyny poprawy jakości wody w Warcie

Woda w Warcie od kwietnia 2020 r. była czystsza, niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. Było w niej mniej związków azotu - wynika z analiz ekologa prof. Krzysztofa Szoszkiewicza. Przyczyną może być zmniejszone nawożenie pól, do czego mogła przyczynić się epidemia koronawirusa - lub susza.
03.10.2020

Śmieciowe „skarby Bałtyku” na wystawie w nadmorskich kurortach

Plastikowa butelka obrośnięta skorupiakami, fragment rybackiej sieci, sflaczałe baloniki z tasiemką - każdy śmieć znaleziony na plaży może stać się dziełem sztuki. Najciekawsze śmieciowe "skarby Bałtyku" postanowiliśmy pokazać światu na plenerowej wystawie towarzyszącej naszej akcji Bałtycka Odyseja.
10.09.2020

"Niebieskie Przyspieszenie": Nasza pogoń za zasobami oceanicznymi odzwierciedla to, co już zrobiliśmy na lądzie

W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci w oceanie pojawiły się wzory widoczne na lądzie 70 lat temu. Żyjemy dzięki „Niebieskiemu przyspieszeniu”, które będzie miało znaczące konsekwencje dla życia na niebieskiej planecie.
03.07.2020

Recykling Rejs na piechotę

Recykling Rejs na piechotę – czyli jak ekolog będzie szedł przez 10 miesięcy, sprzątając wszystkie polskie bałtyckie plaże. O co chodzi w najnowszej akcji znanego ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego? – W styczniu 2020 r. zaczynam długi marsz: "Bałtycką Odyseję". Pójdę na wschód, wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po drodze będę sprzątał plaże, organizował akcje edukacji ekologicznej, przeprowadzał analizę odpadów wyrzucanych przez morze i tworzył film dokumentalny – wyjaśnia inicjator wydarzenia.
30.12.2019

Polska złożyła HELCOM wyjaśnienia w sprawie zrzutu ścieków do Wisły

Polska udzieliła w czwartek Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) "obszernych informacji" ws. awarii rurociągów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka - poinformował Dominik Littfass z sekretariatu HELCOM w Helsinkach.
13.09.2019

Ekolog: Ścieki w Wiśle są znacznie większym zagrożeniem dla środowiska niż dla człowieka

Ścieki wpadające do Wisły po awarii kolektorów w stolicy stanowią około 1 proc. przepływu wód; to nie jest wielkie zagrożenie dla człowieka, ale znaczne dla środowiska – powiedział PAP dr Tomasz Jurczak z Katedry Ekologii Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego.
29.08.2019

Świętokrzyskie: Budowa ostatniego odcinka drogi S7 w regionie bez opóźnień

Bez opóźnień przebiega budowa ostatniego odcinka drogi S7 w woj. świętokrzyskim; poziom zaawansowania prac w kwietniu wyniósł ponad 11 proc. – przekazał we wtorek kierownik projektu z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach Jacek Bojarowicz.
29.05.2018

Ekolodzy ostrzegają: standardy ochrony karpia mogą zostać obniżone

Zdaniem ekologów z Klubu Gaja przygotowywany w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt może pogorszyć standardy ochrony karpia. W liście otwartym zaalarmowali we wtorek, że zniknął z niego zapis o obowiązku przetrzymywania żywych ryb w wodzie.
09.05.2017

Spór armatorów z ekologami o żeglugę na Odrze

Przedstawiciele stoczni rzecznych oraz armatorzy barek przesłali list otwarty do ekologów, w tym organizacji WWF, w którym popierają regulację polskich rzek.
11.04.2017

Benchmarking na rzekach

Media obiegł list Zbigniewa Antonowicza, prezesa Stowarzyszenia „Odrą w świat”, skierowany do ekologów z polskiego oddziału WWF. Pismo zawiera apel o „rzetelną debatę” i „zaprzestanie medialnej dezinformacji” w sprawie zagrożeń związanych z planem przywrócenia żeglugi na polskich rzekach.
05.04.2017

Polski rząd z ekologami za ograniczeniem połowów dorszy na Bałtyku

Z jednej strony Polska, państwa bałtyckie, KE i organizacje ekologiczne; z drugiej Dania i Niemcy - w sporze o kwoty połowowe na Bałtyku rząd w Warszawie opowiada się za ograniczeniem poławiania dorszy. Stawką jest umożliwienie odrodzenia się tego gatunku.
10.10.2016

Inwazja gigantycznych meduz

Dziesiątki tysięcy olbrzymich meduz zaroiło się w wodach na południowo-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii.
25.05.2015

Po dwuletniej przerwie Shell wraca na Arktykę

Po prawie dwuletnim zamrożeniu prac brytyjsko-holenderski koncern naftowy Shell chce ponownie eksplorować obszary Arktyki. Wchodzi tym samym na wojenną ścieżkę z ekologami, którzy twierdzą że zagrożenie wyciekiem ropy jest zbyt duże.
30.01.2015

Greenpeace wypłynął na spotkanie statkowi z ropą z Arktyki

Statek organizacji ekologicznej Greenpeace "Rainbow Warrior" w poniedziałek wyruszył z Rotterdamu w Holandii i płynie na spotkanie rosyjskiemu zbiornikowcowi, który transportuje pierwszy ładunek ropy z pola naftowego w Arktyce. Ropę kupił francuski Total.
29.04.2014

Światowa akcja o uwolnienie działaczy Greenpeace w Rosji

5 października w 47 krajach, w tym Polsce, odbyły się protesty których uczestnicy domagali się uwolnienia 30 aktywistów Greenpeace, którzy zostali skazani w Rosji na 2 miesiące aresztu. Działacze Greenpeace protestowali przeciw wydobyciu ropy w Arktyce przez Gazprom.
07.10.2013

Gdańsk przyspiesza - Hamburg hamuje

Jak informuje zarząd gdańskiego terminalu kontenerowego DCT (Deepwater Container Terminal), w lipcu tego roku baza przeładowała rekordową ilość 81 226 kontenerów (TEU). Dla porównania, w lipcu zeszłego roku było to 62 533 TEU. Tegoroczny wynik stanowi zatem 30-procentowy wzrost w stosunku do zeszłorocznego. W okresie od stycznia do czerwca w DCT przeładowano 394 434 TEU. Z kolei w całym ubiegłym roku DCT przeładował 650 tys. TEU - w tym roku ma to być już 900 tys.
03.10.2012

Żegluga śródlądowa na Słowacji - społeczeństwo jest za, a nawet przeciw

O tym, jak trudno jest w Polsce zrealizować jakikolwiek projekt żeglugowy, wie chyba każdy, kto interesuje się żeglugą. Politycy nie widzą potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej, dziennikarze olewają ten temat, a społeczeństwo uważa żeglowne rzeki za przeżytek i fanaberię (nie mówiąc już o pseudoekologach i innych grupach protestu). A jak pod tym względem jest u naszych południowych sąsiadów?
18.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.