• <

Wynik wyszukiwania - "bagna" - Wiadomości

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Kamienna ściana z dna Bałtyku może być najstarszą megastrukturą w Europie

Niemieccy naukowcy odkryli na dnie Morza Bałtyckiego konstrukcję z epoki kamienia, która z dużym prawdopodobieństwem może być najstarszą megastrukturą zbudowaną przez człowieka w Europie - informuje czasopismo „PNAS”.
13.02.2024

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC badali trójmiejskie plaże

Naukowcy z międzynarodowej ekspedycji TREC przez kilka dni zbierali próbki m.in. gleby, osadów i wody w Sopocie i Gdańsku. Projekt ma na celu zbadanie organizmów w ich naturalnym otoczeniu. Badania będą prowadzone łącznie w 22 krajach Europy.
16.06.2023

MKiŚ: rusza projekt ochrony torfowisk i mokradeł

Rusza ogólnopolski projekt ochrony torfowisk i mokradeł, którego celem jest poprawa stanu m.in. bagien i terenów podmokłych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na realizację programu przewidziano 22 mln euro ze środków unijnych oraz 13 mln euro z NFOŚiGW.
09.05.2023

Woda hasłem przewodnim Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Czy możliwa jest susza w wodzie, czy rzeka może być bardziej słona niż Bałtyk, jak obecność ważek świadczy o jakości wody, co niesamowitego żyje na dnie, jak wygląda ślimak od środka - i czy nurkowanie rekreacyjne wpływa na środowisko wodne - będzie można dowiedzieć się w piątek 13 stycznia podczas Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość".
11.01.2023

Ever Forward uwolniony [WIDEO, GALERIA]

Po tygodniach ciężkich prac ratowniczych w Zatoce Chesapeake masywny kontenerowiec Ever Forward jest już wolny i może płynąć dalej.
17.04.2022

W XVIII wieku w Chile uderzyło tsunami. Odkrycie naukowców wpłynie na predykcje w przyszłych zjawisk

Na terenach dzisiejszego południowo-środkowego wybrzeża Chile w 1973 wystąpiło tsunami, o którym brak wiadomości w dokumentach historycznych – ustalili naukowcy z uniwersytetów Northumbria i York.
11.12.2021

Na pomoc oceanom - w poszukiwaniu opcji dla „błękitnego węgla”

Przeciwdziałanie zmianom klimatu w ekosystemach morskich wymaga różnorodnych strategii, od ochrony wybrzeży po hodowlę wodorostów i odbudowę populacji wielorybów.
11.01.2021

Eksperci alarmują: Polska wysycha

Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. Została opracowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Fundacją WWF Polska.
30.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

WWF: Dlaczego deszcz nie uratuje nas przed suszą?

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Ostatnie częste deszcze dają nam złudne poczucie bezpieczeństwa, że susza w tym roku może nie okaże się aż tak dotkliwa i poważna, jak wszyscy ogłaszają. Nic bardziej mylnego. Nawet obfite majowe opady nie poprawią stanu hydrologicznego Polski. Skutki suszy odczuje każdy Polak, bo przed zmianą klimatu deszcz nas nie uratuje.
16.06.2020

„Syberyjski Czarnobyl”. Katastrofa w Norylsku (wideo)

Najpierw sam wyciek, a następnie zbyt późne podjęcie szeroko zakrojonych działań ratunkowych. I w jednym, i w drugim przypadku zawinili ludzie. Dokładnie zaś, właściciele pechowej elektrociepłowni w Norylsku oraz lokalna administracja. Choć właściwie to jedno, bo od dawna lokalni urzędnicy i politycy siedzą w kieszeni potężnego koncernu Nornikiel. Skutki są dla przyrody w tej części Syberii opłakane. To największa tego typu ekologiczna katastrofa w Arktyce.
15.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Naukowiec: zmiany klimatyczne przyczynią się do częstszych powodzi w Wenecji

W efekcie szybkich zmian klimatycznych zagrożenie powodziowe w Wenecji będzie rosło. Bez działań zapobiegawczych, m.in. w postaci ruchomych zapór, przyszłość miasta rysuje się w czarnych barwach - powiedział PAP dr Marek Kasprzak z Uniwersytetu Wrocławskiego.
19.11.2019

Porwano trzech pracowników platformy wiertniczej, w tym Kanadyjczyka i Szkota

Grupa uzbrojonych napastników porwała w niedzielę wieczorem w Nigerii trzech pracowników platformy wiertniczej w delcie rzeki Niger - Szkota, Kanadyjczyka i Nigeryjczyka - poinformowały miejscowe służby. Agencje podkreślają, że w tym rejonie porwania zazwyczaj odbywają się dla okupu.
29.04.2019

Zostań morskim komandosem

Kilometry przeprawy przez błoto, piasek, morze czy kanały. Do tego wymagające tory przeszkód. Bieg Morskiego Komandosa to wyzwanie dla prawdziwych twardzieli i najbardziej wytrwałych zawodników. Ci, którzy chcą spróbować swoich sił na tej ekstremalnej trasie, będą mieli taką okazję już 25 i 26 sierpnia. Areną zmagań będzie Adventure Park Kolibki i jego okolice. Zapisy do udziału w biegu trwają, więc i ty możesz zostać morskim komandosem.
01.08.2018

W niedzielę obchody Dnia Mokradeł w Parku Narodowym

Prezentacja o znaczeniu mokradeł, wycieczka terenowa i cześć artystyczna – w ten sposób Park Narodowy „Ujście Warty” będzie obchodził w niedzielę Światowy Dzień Mokradeł. Ujściowy odcinek Warty należy do najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych.
03.02.2018

Morawiecki: Kapitalizm nie tylko dla udziałowców firm

Kapitalizm nie powinien służyć tylko udziałowcom firm, ale różnym interesariuszom - mówił w czwartek podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie ma "lepszego organizmu niż państwo do organizacji życia gospodarczego".
17.11.2017

Chłopik: Trzeba kibicować polskim firmom, by się rozwijały

Trzeba kibicować i pomagać polskim firmom, żeby się rozwijały. To one tworzą polskie PKB, zatrudniają większość pracowników i zasługują na nasz patriotyzm gospodarczy - ocenił Mariusz Chłopik, wiceprezes Fundacji im. Sławomira Skrzypka, która jest organizatorem Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.
17.10.2017

Kongres 590: Eksperci o najważniejszych problemach ekonomicznych

O najważniejszych problemach ekonomicznych państw mają dyskutować uczestnicy listopadowej debaty organizowanej w ramach Kongresu 590. Udział w niej zapowiedział m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, a także międzynarodowi eksperci - poinformowali w czwartek organizatorzy kongresu.
12.10.2017

Wirtualny spływ po 300 km Wisły już niedługo do obejrzenia na mapach Google

Fundacja WWF Polska zakończyła pierwszy polski projekt Google Street View na rzece. Przez 15 dni przy pomocy specjalnego plecaka Google Trekker zamontowanego na łodzi zespół Fundacji WWF sfotografował blisko 300 km Wisły na jej 5 wyjątkowych odcinkach. Dzięki przedsięwzięciu, w które zaangażował się również aktor Marcin Dorociński, już za kilka tygodni każdy na świecie będzie mógł odbyć wirtualny rejs po Wiśle na mapach Google Street View i odkryć piękno Królowej Polskich Rzek – jednej z ostatnich wielkich rzek europejskich, któr
26.06.2017

Włoskie wody w wielkich sieciach

Ażeby chronić śródziemnomorską faunę, w 2002 r. Unia Europejska zabroniła stosowania pławnic, a rybakom wynagrodziła straty. Ale dla wielu z nich połowy tuńczyków i mieczników są dużo bardziej opłacalne. Obchodzą więc oni zakaz, w czym pomaga im mafia.
09.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.