• <

Wynik wyszukiwania - "Gujana" - Wiadomości

Konflikt wisi w powietrzu? Wenezuela tworzy nowy stan na kontrolowanym przez Gujanę spornym obszarze

Parlament Wenezueli formalnie zatwierdził w czwartek utworzenie nowego stanu na bogatym w ropę terytorium, o który reżim w Caracas spiera się z Gujaną. Decyzja może podsycić napięcia, ale sporny obszar pozostaje pod kontrolą Gujany.
22.03.2024

Ryzykowne zlecenie? DeepOcean podpisał kontrakt na offshore w Gujanie

DeepOcean otrzymał od ExxonMobil Guyana kontrakt na świadczenie usług budowy podmorskich i w zakresie inspekcji, konserwacji oraz napraw (inspection, maintenance, and repair, IMR) na wodach Gujany w Ameryce Południowej. Wiąże się to z ogromnymi dla tego państwa inwestycjami w zakresie wydobycia bogatych złóż ropy i gazu. Odbywa się to jednocześnie w trudnej sytuacji politycznej w regionie.
15.02.2024

Brazylia wysyła siły zbrojne na granicę z Wenezuelą i Gujaną. Konflikt o Essequibo wciąż możliwy?

Jak podały służby prasowe sił zbrojnych Brazylii, armia wysłała komponent, w skład którego weszło m.in. 28 pojazdów opancerzonych. Rozmieszczenie techniki wojskowej wiąże się z zakusami rządu w Caracas wobec wschodniego sąsiada, aby odebrać jego morskie i lądowe złoża surowców, w tym ropy naftowej.
05.02.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

Jumbo Offshore otrzymało od MODEC kontrakt na wstępną instalację cumowniczą dla FPSO Errea Wittu

Jumbo Offshore Installation Contractors B.V. ("Jumbo Offshore") otrzymało od MODEC Guyana Inc. ("MODEC") kontrakt na wstępną instalację cum FPSO Errea Wittu, która będzie zlokalizowana u wybrzeży Gujany.
12.01.2024

Prezydent Wenezueli ostro reaguje na przybycie okrętu Royal Navy w okolice Gujany. "To wbrew porozumieniu"

Jeszcze przed świętami Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało o wysłaniu patrolowca HMS Trent do Ameryki Południowej w związku z napięciami między Gujaną a Wenezuelą. Sprawujący autorytarną władzę Nicolas Maduro oskarżył Londyn, że to "narusza ducha porozumienia", jakie rzekomo miały osiągnąć oba państwa.
29.12.2023

Prezydent Wenezueli nakazał wojsku przeprowadzenie ćwiczeń przy granicy z Gujaną

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro nakazał w czwartek siłom zbrojnym swojego kraju przeprowadzenie ćwiczeń wojskowych przy granicy z Gujaną. To reakcja na wysłanie przez Wielką Brytanię okrętu wojennego w stronę gujańskich wód terytorialnych.
29.12.2023

Wielka Brytania wysyła okręt wojenny do Gujany

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rozmieści jeden okręt wojenny u wybrzeży Gujany, która jest w trakcie sporu granicznego z Wenezuelą w sprawie bogatego w ropę regionu Essequibo.
24.12.2023

Groźne roszczenia terytorialne Wenezueli wobec Gujany. W tle dostęp do złóż ropy na Atlantyku

W Wenezueli odbyło się referendum, w którym naród miał opowiedzieć się nad "przywróceniem" pod kontrolę władz regionu Guayana Esequiba. Problem polega na tym, że stanowi on połowę terytorium sąsiedniej Gujany. Działania rządu w Caracas, przypominające rosyjskie roszczenia wobec Ukrainy, grożą stabilnością bezpieczeństwa w Ameryce Południowej.
04.12.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.