• <

Wynik wyszukiwania - " polski przemysł" - Wiadomości

Banki finansują polski przemysł stoczniowy

Konsorcjum banków podpisało z Gdańską Stocznią „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. umowę linii na gwarancje i akredytywy, której celem jest wsparcie kluczowego projektu stoczni w najbliższych latach, związanego z budową promów typu Ro-Pax. Będą to jedne z najbardziej przyjaznych środowisku promów samochodowo - pasażerskich, zasilanych skroplonym gazem ziemnym w układzie hybrydowym, jakie mają pływać po Morzu Bałtyckim.
22.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PTMEW: Udało się skonsolidować polski przemysł offshore wind

W rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej ważną rolę odgrywają stowarzyszenia branżowe. To one niejednokrotnie są głosem sektora z rozważaniach na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, debatach na temat bieżących wyzwań, oraz w pracach nad regulacjami. W Polsce od wielu lat działa Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Czym się zajmuje? Jak ocenia zaangażowanie polskich firm w sektorze offshore wind? Jakie są plany PTMEW na 2022 roku? Pytamy Jakuba Budzyńskiego, wiceprezesa organizacji.
04.04.2022

Morawiecki: polski przemysł ma solidne fundamenty, to zasługa SOR

Polska gospodarka stoi na solidnym fundamencie, przemysł ma przewagi konkurencyjne i jest to zasługa Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju - oświadczył w poniedziałek w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki.
15.02.2021

Prezes BGK: aby rósł eksport polski przemysł musi być konkurencyjny

Aby polskie produkty znajdowały nabywców na rynkach zagranicznych, co jest warunkiem wzrostu eksportu, polski przemysł musi być konkurencyjny - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka prezes BGK podczas konferencji z okazji 30-lecia powstania ARP.
25.01.2021

Bank Pekao: polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości

Polski przemysł nie wykazuje żadnych oznak słabości; we wrześniu produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0 proc. r/r - napisali w piątek analitycy Banku Pekao, odnosząc się do danych GUS.
20.11.2020

Radio Gdańsk: polski przemysł morski wyjdzie z kryzysu wzmocniony?

"Mimo globalnego kryzysu, polski przemysł morski radził sobie bardzo dobrze. W czerwcu, jako jedyny kraj w całej UE, mieliśmy wzrost produkcji przemysłowej. Dokładnie o 0,5 proc. To pokazuje, jak silna jest polska gospodarka. Również porty w Trójmieście i Szczecinie okazały się odporne na kryzys " - mówił dziś na antenie Radia Gdańsk Mateusz Kowalewski, wydawca portalu GospodarkaMorska.pl
22.07.2020

Biedroń: Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy

Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy tak, aby stał się najbardziej innowacyjny w tej części Europy – mówił w Kłodzku kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Polityk zapowiedział też przywrócenie świadczeń dla wszystkich służb mundurowych, obniżonych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
10.06.2020

Analiza Santander: polski przemysł odczuł już zaburzenie gospodarcze wywołane pandemii

Polski przemysł wyraźnie odczuł zaburzenie gospodarcze wywołane pandemią - ocenili analitycy Santander Bank Polska, odnosząc się do opublikowanych we wtorek danych GUS o produkcji przemysłowej w marcu.
21.04.2020

Wpływ kryzysu COVID-19 na polski przemysł stoczniowy. Stan obecny i perspektywy [raport GospodarkaMorska.pl]

Szok, bezradność i wielka niewiadoma odnośnie przyszłości to dzisiejsze nastroje w firmach w Polsce, Europie i na Świecie. Szybkość rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa oraz coraz bardziej drastyczne środki wprowadzane przez rządy, z jednej strony, wydają się być konieczne, z drugiej, z dnia na dzień, powiększają obawy o przyszłość gospodarki i biznesu. „Przedłużanie kwarantanny zabije więcej ludzi niż koronawirus” te słowa Donalda Trumpa doskonale obrazują dzisiejsze odczucia w gospodarce, również w firmach z sekt
06.04.2020

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

ING Bank Śląski: polski przemysł wciąż odporny na słaby wzrost w Niemczech

Polski przemysł wciąż jest odporny na słabość wzrostu w Niemczech - ocenia ekonomista ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki piątkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego m.in. o produkcji przemysłowej w październiku.
22.11.2019

Robotyzacja motorem konkurencyjności firmy. Polski przemysł dopiero zaczyna dostrzegać korzyści ekonomiczne

Poziom wiedzy o korzyściach związanych z robotyzacją produkcji jest nadal niski wśród przedsiębiorców - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego wśród polskich przedsiębiorstw przemysłowych przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Tymczasem to właśnie roboty mogą stać się siłą napędową firmy w rywalizacji z konkurencją.
13.11.2019

MPiT o danych Eurostatu: polski przemysł odporny na światowe spowolnienie

Środowe dane Eurostatu dot. wrześniowej produkcji przemysłowej świadczą o tym, że polski przemysł jest odporny na światowe spowolnienie - wskazali w komentarzu eksperci MPiT.
13.11.2019

Wiceprezes ARP: polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok, podczas Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce k. Rzeszowa powiedział, że "polski przemysł stoczniowy łapie wiatr w żagle".
15.11.2018

Prezydent: Chciałbym, żeby polski przemysł zbrojeniowy rozwijał się coraz dynamiczniej

Polski przemysł zbrojeniowy się rozwija; chciałbym, żeby rozwijał się coraz dynamiczniej, żebyśmy mieli wyposażenie na poziomie światowym - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zastrzegł, że części zakupów trzeba będzie dokonywać za granicą.
05.09.2018

Konfederacja Lewiatan: polski przemysł należy do najmocniejszych w Europie

Polski przemysł należy do najmocniejszych w Europie - ocenił ekspert Konfederacji Lewiatan Zbigniew Maciąg w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS. Jego zdaniem zagrożeniem w kolejnych miesiącach może być niedobór pracowników.
20.08.2018

Premier: Polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał

Mamy ogromny potencjał w przemyśle stoczniowym, to czego nam brakuje, to dobrej organizacji i przełamania niemocy odziedziczonej po poprzednikach – powiedział w niedzielę w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Chcemy, żeby Polska była znowu silna przemysłem stoczniowym - dodał.
20.05.2018

Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemysł stoczniowy

Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących odłogiem – tłumaczy Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2017 roku. Dzięki nim polskie stocznie będą miały większe szanse na międzynarodowym rynku.
26.07.2016

Porta Holding odbuduje polski przemysł stoczniowy?

Piotr Barcz z kancelarii prowadzącej postępowanie o utratę wartości akcji Porty Holding chce odbudowy przemysłu stoczniowego w oparciu o będącą w upadłości Stocznię Szczecińską Porta Holding.
24.02.2016

MSP: polski przemysł stoczniowy odbudowuje swoją pozycję

Sektor stoczniowy w Polsce odbudowuje swoją pozycję - powiedział w środę wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że polskie stocznie zdobywają kontrakty na budowę najnowocześniejszych statków na świecie.
25.07.2013

BCT zmienia polski przemysł

Bałtycki Terminal Kontenerowy znalazł się w gronie firm uhonorowanych tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł”. Nagrody przyznawane przez grupę PTWP są wyróżnieniem dla firm, instytucji oraz osób, których działalność przyczynia się do pozytywnych zmian w polskiej gospodarce.
14.01.2013

BCT zmienia polski przemysł

BCT Bałtycki Terminal Kontenerowy znalazł się w gronie dwudziestu firm nominowanych do prestiżowego tytułu „Ten, Który Zmienia Polski Przemysł’. Tytuł przyznawany jest co roku przez redakcję miesięcznika Nowy Przemysł firmom i osobom, które poprzez swoją działalność i wprowadzane innowacje przyczyniają się do pozytywnych zmian w polskiej gospodarce.
07.12.2012

Przez blokowanie rozwoju offshore polski przemysł może stracić miliardy euro

Z 60 wniosków w sprawie budowy sztucznych wysp na Bałtyku w celu budowy morskich farm wiatrowych pozwolenia lokalizacyjne otrzymało dotąd 8 inwestorów.
19.11.2012

Ł. Kister: okręty podwodne powinien dostarczyć nam partner, który odbuduje polski przemysł zbrojeniowy

– Bez wymiany i modernizacji floty polska Marynarka Wojenna upadnie w ciągu najbliższych 4 lat – ostrzega dr Łukasz Kister z Collegium Civitas. - Czasu jest mało, a Polska nie ma na to ani pieniędzy, ani technologii. Szansą może być odbudowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego przy pomocy zagranicznego partnera, który nie tylko sprzeda nam okręty, ale również zapewni dostęp do nowoczesnych technologii. – Wykwalifikowanych pracowników stoczniowych już mamy. Kilkadziesiąt tysięcy takich osób w ostatnich lata straciło miejsca pracy
21.09.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.