• <

Wynik wyszukiwania - " Francja" - Wiadomości

4 miliardy unijnego wsparcia na rozwój offshore wind we Francji

W śmiałym i strategicznym posunięciu na rzecz transformacji energetycznej, Komisja Europejska przeznaczy 4,12 miliarda euro na rozwój morskich farm wiatrowych we Francji.
18.12.2023

Szef MSWiA: nowy patrolowiec odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej

Nowy patrolowiec został już odebrany przez Morski Oddział Straży Granicznej – poinformował w sobotę na platformie X szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jednostka będzie służyć głównie na Morzu Bałtyckim.
23.09.2023

Hiszpania. Rząd: nowe połączenie gazowe będzie linią podmorską; połączy Barcelonę z Marsylią

Nowe połączenie gazowe, tak zwany Zielony Korytarz Energetyczny, którego powstanie uzgodnili w czwartek w Brukseli premierzy Hiszpanii i Portugalii oraz prezydent Francji połączy Barcelonę z Marsylią, biegnąc przez Morze Śródziemne, czyli inną trasą niż wcześniej planowany interkonektor MidCat w Pirenejach.
20.10.2022

Francja blokuje budowę gazociągu MidCat. Hiszpania rozważa gazociąg podmorski do Włoch

Hiszpania tak jak inne kraje Unii Europejskiej poszukują sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju i w Europie po wybuchu wojny na Ukrainie. Jednym z rozwiązań może być instalacja morskiego gazociągu łączącego Hiszpanię z Włochami. Francja w dalszym ciągu blokuje reaktywację projektu połączenia gazowego, Midcat.
01.09.2022

Hiszpania. Niemcy i Bruksela za budową gazociągu MidCat łączącego Płw. Iberyjski z Francją i Europą Środkową

W celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu Niemcy opowiadają się za odblokowaniem budowy gazociągu MidCat, łączącego Algierię, Półwysep Iberyjski z Francją, a następnie z Europą Środkową (Niemcami). Budową wstrzymanej w 2019 r. infrastruktury jest zainteresowana także Bruksela, która mogłaby przeznaczyć na nią środki z programu REPowerUE - pisze „La Vanguardia” w niedzielę.
21.08.2022

Francja. Paryż może dostarczyć Niemcom część swojego gazu, jeśli będzie to konieczne

Francja może zapewnić Niemcom 20 terawatogodzin gazu lub pokryć 2 proc. niemieckiego zużycia w miesiącach zimowych, jeśli będzie to potrzebne - poinformowali w środę przedstawiciele francuskiego ministerstwa energii, cytowani przez agencję Reutera.
27.07.2022

555 mln euro za zerwanie umowy na budowę okrętów podwodnych. Australia tyle zapłaci Francji

Premier Australii Anthony Albanese powiedział w sobotę, że jego rząd zawarł ugodę z francuską Grupą Marynarki Wojennej w sprawie rekompensaty za zerwanie w 2021 roku umowy na budowę okrętów podwodnych. Wysokość rekompensaty ustalono na 555 mln euro.
11.06.2022

Wizyta okrętów wojennych NATO w Helsinkach

W ten weekend w porcie w Helsinkach cumują cztery okręty wojenne NATO z USA, Francji i Niemiec, m.in. 190-metrowy okręt desantowy i niszczyciel. „To mocny polityczny sygnał, także dla Rosji, że nasi partnerzy są z nami na poważnie” – oświadczył w sobotę szef parlamentarnej komisji obrony Petteri Orpo.
28.05.2022

Francuski premier: do 2027 roku zakończymy importowanie ropy i gazu z Rosji

Francja zakończy importowanie ropy i gazu z Rosji do roku 2027 - oświadczył w środę na konferencji prasowe premier Francji Jean Castex.
16.03.2022

W. Brytania. Zatrzymany we Francji trawler został wypuszczony i wraca do kraju

Brytyjski trawler, który w zeszły czwartek został zatrzymany przez francuskie władze w związku ze sporem o prawa do połowów po brexicie, został w środę zwolniony i wieczorem opuścił port w Hawrze.
04.11.2021

Johnson: spór o rybołówstwo spowodował turbulencje w stosunkach z Francją

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział w sobotę, że spór z Francją o prawa do połowów doprowadził do "turbulencji" w stosunkach między obydwoma państwami i nie wykluczył podjęcia kroków prawnych wobec władz w Paryżu.
30.10.2021

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.
28.10.2021

Morski rebranding

James Fisher, dostawca rozwiązań dla przemysłu morskiego, zmienia nazwę swojej francuskiej filii Mojo Maritime na James Fisher Renouvelables.
04.10.2021

Londyn i Paryż znów spierają się o połowy na brytyjskich wodach

Między Wielką Brytanią a Francją narasta kolejny spór o prawo do połowów. Paryż jest oburzony decyzją Londynu, który pozytywnie rozpatrzył tylko 12 z 47 wniosków o licencję na połowy na brytyjskich wodach terytorialnych.
29.09.2021

Ministrowie spraw zagranicznych G7: Mercer Street zaatakowali Irańczycy

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 oświadczyli, że dowody wskazują na to, że to Iran w zeszłym tygodniu zaatakował przy pomocy dronów tankowiec Mercer Street.
06.08.2021

Brytyjskie łodzie patrolowe powrócą z Jersey do swojej bazy

Obie łodzie patrolowe brytyjskiej marynarki, które zostały wysłane na wyspę Jersey w związku z jej sporem z Francją, powrócą do bazy w Wielkiej Brytanii, choć na wszelki wypadek pozostaną w gotowości - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.
07.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.