• <

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub
Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub - GospodarkaMorska.pl

Rafał Kamiński

01.12.2023
Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.

Statek przybył do terminalu kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku 1 grudnia. Ma nośność nośności 24 188 TEU i jest szóstym z dwunastu ekologicznych jednostek, które zostały zamówione w 2020 roku przez OOCL. Długość jednostki to 399 metrów, a nośność 215 000 ton, stąd zalicza się do największych w swojej klasie, istnych gigantów żeglugi. Osiąga prędkość ok. 18,5 węzłów, a napęd stanowi silnik wysokoprężny 12X92-B WinGD Wartsila, napędzający bezpośrednio pojedynczą śrubę o stałym skoku, przygotowany do adaptacji napędu do zasilania przyjaznym dla środowiska metanolem.

Statek nazwany na cześć polskiego miasta portowego należy do nowej serii kontenerowców dla OOCL, wyposażonej w najnowsze technologie w zakresie ekologicznych rozwiązań, wpisując się w idee firmy względem modernizacji swojej floty z myślą o dekarbonizacji żeglugi jak i całej branży morskiej. Ma więc spełniać oczekiwania klientów jak i społeczeństwa w zakresie oszczędności energii i redukcji emisji dwutlenku węgla, oferując tym samym lepsze i bardziej ekologiczne, kompleksowe usługi. Został zbudowany w chińskiej stoczni Dalian COSCO KHI Ship Engineering Co. Ltd. (DACKS), należącej w części do japońskiego koncernu Kawasaki Heavy Industries.

Orient Overseas Container Line Ltd. z siedzibą w Hongkongu jest jedną z największych na świecie firm zajmujących się transportem i logistyką kontenerów, posiadającą około 130 biur w ponad 100 głównych miastach na całym świecie, oferując połączenia transportowe do portów morskich. Jest także w czołówce przedsiębiorstw transportowych w zakresie wykorzystania najnowszych technologii w celu usprawnienia globalnych łańcuchów dostaw, a obecnie dąży także do spełnienia oczekiwań w związku z trendem, jakim jest dekarbonizacja branży morskiej. OOCL posiada swoją polską filię pod nazwą OOCL (Poland) Limited Sp.z o.o, która siedzibę ma w Gdyni.

Nowy nabytek firmy obsługuje międzykontynentalne połączenie morskie, łączące porty w Azji i Europie. Wśród wymienionych nazw miast pojawiają się Szanghaj, Singapur, ale też Wilhelmshaven i Gdańsk.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.