• <

Wynik wyszukiwania - "przyroda" - Wiadomości

Nietypowy gość znalazł się na statku. Morska przygoda dzikiego kota

Członków załogi gazowca zaskoczyła obecność "pasażera na gapę". Będąc daleko od brzegu zorientowali się, że na pokładzie znajduje się... ryś. Wezwane na pomoc służby pomogły zwierzęciu powrócić na ląd.
09.11.2023

O ochronie morskich ekosystemów na Blue Mission Arena 14-16 listopada 2023 roku w Göteborgu

Konsorcjum projektu Blue Mission BANOS organizuje pierwszą edycję wydarzenia, którego celem jest inspirowanie, angażowanie i wspieranie osób ze świata polityki, przemysłu, nauki i społeczeństwa obywatelskiego w podejmowaniu działań niezbędnych do osiągnięcia założeń, jakie przed sobą stawia Mission Restore Our Ocean and Waters (Mission Ocean).
13.10.2023

"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września

Fundacja MARE już czwarty rok z rzędu zaprasza do udziału w akcji Sprzątania Bałtyku w ramach obchodów Światowego Dnia Sprzątania (World Cleanup Day), czyli największej tego rodzaju inicjatywy na świecie, podczas której 70 milinów ludzi wychodzi posprzątać swój kawałek planety. Celem akcji w Trójmieście jest nie tylko sprzątnięcie naszego kawałka planety, ale także ożywienie na nowo naszej relacje z wodą i promowanie głębokiego szacunku dla tego bezcennego i życiodajnego zasobu.
14.09.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Dziwne zachowanie rekinów na Morzu Karaibskim. Podejrzewa się... kokainę

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.
23.07.2023

Śnięte ryby w Wildze. WIOŚ bada rzekę i szuka źródła zanieczyszczenia

O 300 śniętych rybach znalezionych w rzece Wilga, która jest dopływem Wisły, informują służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pierwsze badania wykazały, że poziom tlenu w wodzie był za niski, a jej temperatura za wysoka. Społecznicy alarmują, że problem może być znacznie poważniejszy.
10.07.2023

Rafy z ostryg mają chronić Florydę

Oceanolodzy zamierzają hodować rafy z ostryg i innych organizmów. Mają one chronić wybrzeża Florydy przed powodziami, erozją i sztormami.
15.05.2023

Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o zabicie setek kormoranów na Jeziorze Tonowskim

Żnińska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o strącenie 110 gniazd kormoranów i zabicie ok. 300 piskląt na wyspie na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie). Zatrzymani zostaną doprowadzenie do prokuratury. Złożony zostanie wniosek o ich tymczasowe aresztowanie.
09.05.2023

Skala bestialstwa poraża. Setki zabitych kormoranów na Jeziorze Tonowskim, policja prowadzi dochodzenie

Żnińska policja na zlecenie prokuratury prowadzi dochodzenie ws. 110 strąconych gniazd kormoranów i ok. 300 zabitych piskląt na wyspie na Jeziorze Tonowskim (Kujawsko-Pomorskie) - dowiedziała się PAP. Za zabicie zwierząt ze szczególnym okrucieństwem grozi do pięciu lat więzienia.
04.05.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.
27.05.2022

Rezerwat morski wokół Galapagos zostanie powiększony

Prezydent Ekwadoru Guillermo Lasso ogłosił we wtorek, że zostanie powiększona powierzchnia obszaru morskiego dookoła wysp Galapagos, który będzie chroniony. Teraz obejmie 60 tys. km kw.
02.11.2021

Naukowcy odkryli nowy gatunek wieloryba [wideo]

Naukowcy współpracujący z Sea Shepherd Conservation Society uważają, że odkryli nieznany wcześniej gatunek wieloryba dziobogłowego u zachodnich wybrzeży Meksyku.
10.12.2020

Ochrona przeciwpowodziowa i ochrona przyrody – to połączenie jest możliwe!

W dolinie środkowej Odry udało się połączyć ochronę przeciwpowodziową z ochroną przyrody dzięki projektowi Fundacji WWF Polska. To pierwsze w Polsce proekologiczne rozwiązanie przeciwpowodziowe na taką skalę, a w tym roku przyniosło zamierzone efekty, okazując się pionierskim i skutecznym działaniem. Poprawiło się bezpieczeństwo powodziowe okolicznych mieszkańców, a rzeka odzyskała część swoich terenów zalewowych, dzięki czemu udało się przywrócić warunki do odtworzenia cennych siedlisk łęgowych.
06.11.2020

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 400 lat dziko żyjące bobry mogą pozostać w swoim środowisku

Brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA) ogłosiło dziś, że dziko żyjące bobry uzyskały pozwolenie, by na stałe pozostać w swoim środowisku naturalnym. Stało się to po raz pierwszy od ponad 400 lat. Badania, prowadzone od przeszło 5 lat udowodniły, że obecność tych zwierząt wpływa pozytywnie na środowisko.
06.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.