• <

Wynik wyszukiwania - "Majdan" - Wiadomości

Świąteczny zjazd PFTM - czego branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu?

Czego polska branża stoczniowa oczekuje od nowego rządu? Jakie działania pomogłyby sektorowi rozwijać się i przezwyciężyć obecne problemy? O tym dyskutowali podczas ostatniego w tym roku zjazdu członkowie Polskiego Forum Technologii Morskich.
18.12.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 1

Rankiem 24 lutego 2022 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Niewypowiedziany najazd Federacji Rosyjskiej na Ukrainę był wstrząsem dla świata, a szczególnie dla przyzwyczajonej do wielu lat pokoju Europy. Tocząca się równy rok wojna okazała się wyzwaniem także dla gospodarki morskiej, przypominając jak ważne jest zapewnienie skutecznej ochrony wód terytorialnych i portów w obliczu zagrożenia wrogim atakiem.
24.02.2023

Security Forum Szczecin. Tarcza dla Polski

2 czerwca odbyła się konferencja Security Forum Szczecin organizowana przez think tank Nobilis Media. Tytułem przewodnim konferencji był temat ochrony infrastruktury krytycznej, systemów antydronowych i inwestycji w badania oraz zakup technologii rakietowych i rakietowo – artyleryjskich. Patronat honorowy objął Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.
03.06.2022

Eksport z Chin od Polski - coraz częściej koleją

Do Sławkowa (Śląskie), gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, dotarło w ub. roku 40 pociągów z kontenerami z chińskiego miasta Xi’an. W grudniu uruchomiono kolejne połączenie, z miasta Chongqing - podała spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa (LHS), będąca operatorem tej linii.
12.02.2021

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

RCB: we wtorek utonęły cztery osoby

We wtorek utonęły cztery osoby – poinformowało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dodano, że od 1 kwietnia odnotowano już 202 utonięcia.
29.07.2020

Szczyt UE upomni się o Krym w 5. rocznicę aneksji

Szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej podczas czwartkowo-piątkowego szczytu przypomną o nieuznawaniu nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję oraz przywiązaniu do integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - podało w środę źródło unijne.
20.03.2019

Tusk: Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy

Nie może być sprawiedliwej Europy bez niepodległej i bezpiecznej Ukrainy – oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, występując we wtorek w parlamencie w Kijowie w piątą rocznicę śmierci uczestników protestów z przełomu 2013 i 2014 r.
19.02.2019

Parlament Europejski potępił budowę gazociągu Nord Stream 2

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą i reform w tym kraju. W dokumencie uwzględniono poprawkę zgłoszoną przez europosłanką Annę Fotygę (PiS), która potępia budowę gazociągu Nord Stream 2.
13.12.2018

PO i b. dyplomaci: Reakcja władz polskich na konflikt ukraińsko-rosyjski – słaba; brak wizji

Wiceszef PO Tomasz Siemoniak oraz b. dyplomaci skrytykowali w środę reakcję władz polskich na zaostrzenie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, którą uznali za słabą. Wskazywali na brak głosu premiera i prezydenta na ten temat oraz brak wizji i przywództwa w sprawach zagranicznych.
29.11.2018

Karczewski: Wspólnym wrogiem Litwy, Polski i Ukrainy jest polityka Moskwy

Interesy Polski, Litwy i Ukrainy są zbieżne, a ich wspólnym wrogiem jest "imperialna polityka Moskwy" – oświadczył w poniedziałek marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski w wystąpieniu inaugurującym w Wilnie 9. sesję Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.
12.11.2018

Rosyjski strongman przeciągnął statek by upamiętnić czwartą rocznicę aneksji Krymu (wideo)

Cztery lata temu, 18 marca 2014 r. na Kremlu podpisano uroczyście akt o przyłączeniu Krymu do Rosji. Proces aneksji Krymu rozpoczął się w ostatnich dniach lutego 2014 r., gdy rosyjscy żołnierze w nieoznakowanych mundurach (słynne już „zielone ludziki”) przejmowali strategiczne obiekty ukraińskiej armii i lokalnych władz. Współpracujący z Moskwą separatyści 16 marca 2014 r. zorganizowali referendum, którego wyniki uznano za podstawę do przejęcia półwyspu przez Rosję. Podczas gdy o Krymie zapomina niemalże cała Europa - we Władywos
18.03.2018

Lubelskie: W PKP LHS otwarto nowoczesne centrum sterowania ruchem

Nowoczesne lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym uruchomiła na stacji Zamość Bortatycze spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, zarządzająca linią kolejową od Hrubieszowa w Lubelskiem do Sławkowa na Śląsku.
05.03.2018

Ponad 800 mln zł na inwestycje w PKP LHS do 2025 r.

Ponad 800 mln zł na inwestycje planuje wydać do 2025 r. spółka PKP LHS zarządzająca szerokotorową linią kolejową od Hrubieszowa w Lubelskiem do Sławkowa na Śląsku. Powstanie na niej m.in. nowoczesny system sterowania ruchem.
07.02.2018

Europejskie wsparcie dla kolejnych inwestycji rozwojowych

Inwestycje spółki PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oraz Grupy Azoty otrzymały finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Umowy podpisano dzisiaj w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (MIiR).
25.01.2018

Kolorowa parada załóg żaglowców i jachtów przemaszerowała ulicami Szczecina. Znamy wyniki

Kolorowy korowód załóg ponad 70 jednostek, uczestników regat The Tall Ships Races, przemaszerował w niedzielę ulicami Szczecina. Friendship Trophy, czyli trofeum przyznawane dla najbardziej przyjacielskiej załogi zdobyli żaglarze z Shabab Oman II.
06.08.2017

Elbląg: korzystanie z Cieśniny Piławskiej niezagrożone

Wszystko wskazuje na to, że polskie statki wpływające i wypływające z portu w Elblągu nadal będą mogły korzystać z Cieśniny Piławskiej, mimo napiętej sytuacji pomiędzy Polską i Rosją.
23.04.2014

Dowództwo Sił Zbrojnych - na Bałtyku bez zmian

Kryzys ukraiński może stać się pierwszym testem dla zreformowanego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi Rzeczpospolitej Polskiej, a w szczególności zarządzania polską flotą wojenną bezpośrednio z Warszawy.
03.03.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.