• <

Wynik wyszukiwania - "rybolówstwo" - Wiadomości

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Baltic Diving Solutions: „Budowaliśmy offshore na świecie, teraz współtworzymy go w Polsce” [ROZMOWA]

Rozmowa o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, współpracy biznesu z nauką i kadrach potrzebnych do budowy i obsługi farm z Krzysztofem Stopierzyńskim, szefem firmy Baltic Diving Solutions.
14.10.2021

Polska Akademia Nauk o prognozach wzrostu poziomu wód na Bałtyku

W ciągu 30 lat wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku, a za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą - prognozuje interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w komunikacie dot. skutków wzrostu poziomu morza m.in. dla Gdańska, Żuław i Półwyspu Helskiego.
27.01.2021

Z powodu przełowienia tracimy pożywienie dla 72 mln ludzi

Według obliczeń organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council) z powodu nieodpowiedniego zarządzania zasobami mórz i oceanów, rocznie tracimy białko, pozwalające wyżywić 72 mln ludzi. Zrównoważone zarządzanie zasobami ryb i owoców morza oznaczałoby więcej pożywienia, które mogłoby zaspokoić potrzeby rosnącej populacji mieszkańców naszej planety.
18.01.2021

Banaś pisze do premiera: „Grozi nam potężna katastrofa ekologiczna”

Jak dowiedział się reporter RMF FM, do kancelarii premiera trafiło pismo podpisane przez prezesa NIK, Mariana Banasia. Zawarte są w nim ostrzeżenia dotyczące "potężnej katastrofy ekologicznej, która może objąć swym zasięgiem cały polski Bałtyk i na co najmniej 100 lat całkowicie zniszczyć życie w morzu".
19.12.2019

Dramatyczna sytuacja armatorów kutrów rybackich głównym tematem posiedzenia komisji poselskiej

10 grudnia odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, której przewodniczyć będą ministrowie: Marek Gróbarczyk oraz Michał Kurtyka. Posiedzenie jest efektem licznych protestów środowisk zawodowych armatorów kutrów rybackich, którzy w związku z wchodzącym z dniem 1 stycznia 2020 roku rozporządzeniem zakazującym połowów dorszy we wschodniej części Morza Bałtyckiego domagają się od rządu rekompensat z tytułu poniesionych strat badź utraty stanowisk i trwałego zamykania swoich działalno
29.11.2019

Prezes Związku Rybaków Polskich: Bałtyckie rybołóstwo upada

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich wskazuje na zanik rybołóstwa małych firm. Według niego, do takiej sytuacji doprowadziły nadmierne, niekontrolowane połowy paszowe wspierane przez KE.
12.03.2019

Szokujące odkrycie u wybrzeży Hiszpanii. 29 kilogramów śmieci w żołądku martwego kaszalota (wideo)

Plastikowe torby, kawałki lin i sieci, a nawet kanister. Łącznie 29 kilogramów śmieci znaleziono w żołądku martwego kaszalota w Cabo de Palos w Hiszpanii. Jak wykazały badania, zwierzę strasznie cierpiało.
10.04.2018

Ograniczenia połowów dorsza - komunikat MGMiŻŚ

Od lutego tego roku armatorzy statków rybackich muszą liczyć się z ograniczeniami połowów dorsza przy użyciu włoków, niewodów duńskich i innych podobnych narzędzi połowowych. Zakaz dotyczy podobszaru 22-24.
20.02.2018

Odpady niebezpieczne segreguj koniecznie. Port Service edukuje ekologicznie (foto, wideo)

Port Service na rzecz edukacji ekologicznej. W środę poznaliśmy zwycięzców organizowanego przez spółkę konkursu pn. „Odpady niebezpieczne segreguj koniecznie”. Jego celem było m.in. zwrócenie uwagi młodych ludzi na odpady niebezpieczne i kształtowanie wśród nich ekologicznych postaw. Wpłynęło prawie 300 prac: plakaty, gry i filmy. Ideę konkursu wspiera portal GospodarkaMorska.pl.
22.12.2017

Ratowali tego giganta za wszelką cenę (wideo)

Determinacja mieszkańców, żeby uratować tego gigantycznego suma była ogromna. Ryba wpłynęła na płytkie wody po wylaniu rzeki Mekong.
15.12.2017

To nie jest reklama świąteczna Pepsi

U wybrzeży Kanady wyłowiono homara z „wytatuowanym” logo Pepsi na jednym ze szczypiec. Zdjęcie, które opublikowano w sieci może z powodzeniem stać się symbolem naszych czasów. Śmieci rocznie zabijają ponad milion zwierząt.
07.12.2017

Rybacy mogą składać wnioski o dodatkowe kwoty połowowe

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ogłosiła wysokość dodatkowych kwot połowowych na poszczególne gatunki ryb do odłowienia w 2017 roku. Poznaliśmy także termin składania wniosków o przyznanie tych kwot.
14.08.2017

Rybak uratował delfina

Włoski rybak nie bacząc na utratę całonocnego połowu wskoczył do wody i wyplątał z sieci delfina.
11.08.2016

Port Service nie zapłaci 8 mln zł kary

Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SOK) uznało, że odpady znajdujące się na terenie zakładu były magazynowane, a nie składowane, za co karć nie można.
21.06.2016

Ministerstwo Gospodarki Morskiej przydziela dodatkowe limity połowowe

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej realizując obowiązek nałożony ustawą z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2015 r., poz. 222), wyznaczyło w 2016 roku dodatkowe kwoty połowowe.
19.04.2016

Aktorka Emma Thompson pokazała się nago

W ubiegłym roku furorę w sieci zrobiło rozebrane zdjęcie aktorki Heleny Bonhan-Carter z 27-kilogramowym tuńczykiem. Tym razem w obronie ryb stanęła Emma Thompson wraz z mężem, Gregiem Wise.
23.03.2016

Gróbarczyk: Pięcioletni zakaz połowu na Bałtyku unicestwi branżę

Marek Gróbarczyk, minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podczas spotkania w Kołobrzegu zapowiedział, że nie dojdzie do pięcioletniego zakazu połowu ryb na Bałtyku. Jego zdaniem działania takie doprowadziłyby do unicestwienia branży rybnej. Na pewno jednak podjęte zostaną inne działania, które pomogą rybakom w rozwiązaniu problemu braku ryb w Morzu Bałtyckim.
13.03.2016

Co z tym dorszem?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło czasowe zawieszenie działalności połowowej dla jednostek poławiających w strefie przybrzeżnej. Powodem wprowadzenia ograniczenia jest ochrona żywych zasobów dorsza bałtyckiego. Sytuacja związana z występowaniem dorsza w Bałtyku jest zła, to wiedzą wszyscy. Nikt za to nie wie do końca dlaczego.
05.10.2015

Na ratunek oceanom!

Zasoby oceanów kurczą się w błyskawicznym tempie, co zagraża globalnej gospodarce – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF, która opublikowała właśnie nowy raport Reviving the Ocean Economy: The case for action – 2015. Do utracenia mamy zasoby warte 24 bilionów dolarów amerykańskich.
24.04.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.