• <

Wynik wyszukiwania - "politykazagraniczna" - Wiadomości

Morawiecki w Atlantic Council: Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.
31.07.2020

Premier: możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długo

Z dużą dozą prawdopodobieństwa ani w sobotę, ani w niedzielę nie dojdzie do ostatecznych uzgodnień ws. budżetu UE i funduszu odbudowy; możliwe, że negocjacje ws. budżetu UE potrwają jeszcze długie miesiące - mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu UE.
18.07.2020

ISR: Baltic Fund może dać nowy impuls współpracy w basenie Morza Bałtyckiego

Inicjatywa Baltic Fund (Funduszu Bałtyckiego) to propozycja strategicznego ruchu geopolitycznego w Europie Północnej, polegająca na utworzeniu nowej międzynarodowej instytucji. Dzięki Baltic Fund możliwe będzie pogłębienie współpracy regionalnej pomiędzy Estonią, Łotwą, Litwą i Polską, a także z kolejnymi państwami w sąsiedztwie Morza Bałtyckiego.
15.07.2020

Sputnik Polska: Niemcy „stawiają interesy gospodarcze nad zbiorowym bezpieczeństwem”, a cierpi z tego powodu Polska?

Niemcy, uczestnicząc w projekcie gazociągu Nord Stream 2, postawiły swoje interesy gospodarcze nad interesami bezpieczeństwa zbiorowego Unii Europejskiej - stwierdzono w USA.
15.07.2020

Litwa zaprosiła Polskę do udziału w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu

Litwa zaprosiła Polskę do aktywnego uczestnictwa w bałtyckim rynku energii elektrycznej i gazu - poinformował w środę w komunikacie szef litewskiego resortu energetyki Żygimantas Vaicziunas.
15.07.2020

Niemiecka dyskusja o broni jądrowej – znaczenie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego

Szef klubu parlamentarnego SPD Rolf Mützenich zapoczątkował w maju br. debatę o wycofaniu Niemiec z programu umożliwiającego przenoszenie przez Luftwaffe amerykańskiej broni jądrowej oraz o zakończeniu jej stacjonowania na terytorium RFN. Przebieg i wyniki debaty wpłyną na politykę jądrową NATO, wiarygodność odstraszania, perspektywy kontroli zbrojeń i stosunki z Rosją. Dla utrzymania obecnego, korzystnego dla Sojuszu poziomu zaangażowania Niemiec niezbędne jest wsparcie ich rządu przez sojuszników i kierownictwo NATO oraz lepsze
15.07.2020

MK: Polsko-litewskie rozmowy o bezpieczeństwie energetycznym

Bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego, synchronizacja systemów państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej oraz rozwój offshore w regionie Morza Bałtyckiego to główne tematy rozmowy ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Žygimantasem Vaičiunasem. To pierwsze bezpośrednie spotkanie Ministra Klimatu z partnerem zagranicznym od początku pandemii odbyło się 14 lipca 2020 r. w Warszawie.
15.07.2020

Unijni ministrowie po raz pierwszy od miesięcy naradzają się w Brukseli

Unijni ministrowie spraw zagranicznych po raz pierwszy od wybuchu pandemii zjechali w poniedziałek do Brukseli, żeby rozmawiać o reakcji na narzucenie przez Chiny przepisów o bezpieczeństwie państwowym Hongkongowi oraz relacjach UE z Turcją.
13.07.2020

Polska zacieśnia współpracę z USA w sektorze energetyki. Kluczowy atom i dostawy skroplonego gazu

Dostawy skroplonego gazu to kluczowy obszar polsko-amerykańskiej współpracy w sektorze energetyki. PGNiG, które stawia na dywersyfikację dostaw i uniezależnianie się od rosyjskiego surowca, sukcesywnie zwiększa wolumen zakupu LNG od Amerykanów. Do 2024 roku będzie to ponad 9 mld m3 rocznie. Kolejnym perspektywicznym obszarem współpracy jest też energetyka jądrowa. – Pojawiają się kolejne zapowiedzi Amerykanów, którzy są zainteresowani uczestnictwem w polskim projekcie atomowym – mówi ekspert ds. energetyki Mateusz Kubiak.
10.07.2020

Rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej

W Wadowicach rozpoczęło się we wtorek spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. Jest to pierwsze spotkanie na tym szczeblu w ramach polskiej prezydencji w V4, która rozpoczęła się 1 lipca.
07.07.2020

Prezydent dla "Do Rzeczy": Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską

Nie potrzebujemy resetu w relacjach z Unią Europejską, odgrywany w niej pozytywna rolę – ocenił prezydent Andrzej Duda w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", który ukazał się w poniedziałek.
06.07.2020

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się we wtorek w Wadowicach

Unijny budżet, prezydencja Niemiec w Radzie UE, kwestia rozszerzenia UE, współpraca z partnerami wschodnimi Unii, a także współpraca transatlantycka i stosunki UE-Chiny będą tematami spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej we wtorek w Wadowicach - poinformowało MSZ.
03.07.2020

Müller: przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej

Przyjęcie dobrego budżetu UE jest teraz najważniejszym celem Grupy Wyszehradzkiej - zapewnił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście rozpoczynającej się prezydencji Polski w V4.
02.07.2020

W Brukseli zainaugurowano prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej

1 lipca Polska przejmie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Z tej okazji we wtorek w Stałym Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli odbyła się uroczystość przekazania tej prezydencji z rąk Czech, które sprawowały ją przez ostatni rok.
30.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.