• <

Wynik wyszukiwania - "morskie farmy" - Wiadomości

Orlen wybrał partnera branżowego dla morskiej farmy wiatrowej

​​​Kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie partnerem branżowym PKN ORLEN przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Kanadyjska spółka obejmie w niej docelowo 49% udziałów. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a jej oddanie do użytku w roku 2026.
29.01.2021

Polska deklaruje stworzenie nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego

W ciągu dwóch dekad Polska chce wybudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny - mówił w środę w czasie Central European Energy Days wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson zapowiedziała strategię ws. morskiej energetyki odnawialnej.
02.12.2020

Zmiana lokalizacji we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę MEW a ponowne przeprowadzenie postępowania

Rozwój morskich farm wiatrowych w polskich obszarach morskich jest jednym z kluczowych elementów transformacji rynku energii w Polsce. W styczniu 2020 roku polski rząd, na wniosek Ministra Aktywów Państwowych, opublikował długo oczekiwany projekt polskiej ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych [Projekt ustawy].
09.11.2020

Dwie umowy w ramach projektu farm wiatrowych na Bałtyku

PGE Baltica podpisała umowy z DHI i DNV GL w ramach projektu budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku - podała PGE. DHI będzie wykonawcą studium dla dwóch z trzech planowanych morskich farm wiatrowych, a zadaniem DNV GL będzie m.in. weryfikacja wybranych założeń projektowych.
08.10.2020

Morskie farmy wiatrowe jednym z filarów projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

Sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza to trzy główne elementy projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ministerstwo Klimatu zakończyło etap konsultacji projektu.
08.09.2020

Świat odchodzi od inwestycji w elektrownie atomowe

– Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA w żadnym stopniu nie przybliżyła nas do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Sami Amerykanie się z tego wycofują, praktycznie nie buduje się tam żadnych nowych elektrowni – uważa dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Jak podkreśla, główną zaletą energetyki jądrowej jest jej ograniczone oddziaływanie na środowisko, a wadą – bardzo wysokie koszty. – Atom „zjada” pieniądze na rozwiązania tańsze, które szybciej przyniosłyby też efekt w postaci ograniczenia emisji gazów cieplarn
30.07.2020

Ruszyły konsultacje warsztatowe w sprawie publikacji 130/P „Morskie Farmy Wiatrowe”

27 września 2019, PRS udostępnił Publikację 130/P „Morskie Farmy Wiatrowe”, będącą efektem własnych prac rozwojowo-badawczych PRS połączonych z doświadczeniami partnerów zaangażowanych w projekty MFW.
20.07.2020

Offshore Wind Consultants otwiera biuro w Polsce

OWC (Offshore Wind Consultants), firma doradcza działająca w branży morskiej energetyki wiatrowej, kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję i otwiera biuro w Polsce, aby wspierać inwestycje w morską energetykę wiatrową na Morzu Bałtyckim. Dyrektorem polskiego biura został Łukasz Sikorski.
16.07.2020

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej

offshore,polska energetyka wiatrowa. energetyka wiatrowa,farmy wiatrowe,morskie farmy wiatrowe,oil&gas,przemysł morski,energetyka odnawialna,fnez,fundacja na rzecz energetyki zrównoważonej,beif,bałtyckie forum przemysłu energetyki morskiej,FDPI,forum dobrych praktyk inwestycyjnych,co2mmunity

G- Solutions Sp. z o.o.

farmy wiatrowe,morskie farmy wiatrowe,offshore,usługi consultingowe offshore,usługi konsultingowe offshore,ekspertyzy offshore,opracowania offshore,analiza rynku offshore wind,wsparcie projektu inwestycyjnego offshore wind,ochrona środowiska,pracownia ochrony środowiska

Seaway 7

A listed, pure-play renewables company focused on bottom-fixed offshore wind.
instalacja kabli podmorskich ,konserwacja kabli podmorskich ,instalacja fundamentów turbin wiatrowych ,fundamenty turbin wiatrowych ,morskie farmy wiatrowe ,usługi instalacyjne w sektorze odnawialnych źródeł energii ,seaway7 ,seaway 7 ,energetyka odnawialna ,heavy lifting ,instalacje kabli podmorskich ,EPCI ,T&I ,konstrukcje offshore ,instalacja stacji transformatorowych ,subsea7 ,subsea 7 ,inter array grid ,Jacket ,piling ,monopile ,palowanie ,substation

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

psew,offshore,konferencje,energetyka wiatrowa,farmy wiatrowe,morskie farmy wiatrowe,

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0

W poniedziałek w Sopocie rozpoczęła się konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie. Wydarzenie poświęcone jest w dużej mierze często pomijanemu aspektowi rozwoju branży – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym.
15.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 
09.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
01.03.2024

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, , director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs

RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.
14.12.2023

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
08.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu?

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze offshore.
07.12.2023

CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju

Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.
29.11.2023

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.
28.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, jakie należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Orlen Neptun. Strategia zaangażowania w polską transformację energetyczną

W obliczu dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki odnawialnej, Konrad Wróbel, członek zarządu Orlen Neptun, przedstawia kluczowe założenia inwestycyjne spółki. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies rozmawialiśmy o postępie prac związanych z najważniejszymi projektami oraz o ambicjach w zakresie budowy polskiego łańcucha dostaw i zaangażowania w lokalny rozwój gospodarczy.
21.11.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce

Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju na krajowym rynku.
17.11.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
06.10.2023

Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
28.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Grupy Orlen do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Baltic Power. Orlen płynie z wiatrem zmian w energetyce

Energia morskiego wiatru kryje w sobie potencjał, który może całkowicie przekształcić naszą energetyczną przyszłość, a Grupa Orlen odgrywa znaczącą rolę w tej rewolucyjnej branży. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jarosławem Brodą, członkiem zarządu Baltic Power, na temat jednego z najbardziej zaawansowanych i aktywnie rozwijanych projektów budowy MFW w polskiej części Bałtyku.
24.07.2023

Od Bałtyku do przyszłości. Kiedy pierwsze morskie farmy Orlenu?

Polska zmierza w kierunku rewolucji energetycznej, a Bałtyk ze swoimi unikalnymi właściwościami – takimi jak płytkość, niskie zasolenie i silne wiatry – to doskonałe środowisko do instalacji morskich farm wiatrowych. Orlen, jako kluczowy uczestnik tego sektora, planuje wdrożenie projektów, które przyczynią się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym.
20.07.2023

RelyOn Nutec. Strategiczny debiut na polskim rynku

RelyOn Nutec wkracza na polski rynek, inwestując w sektor szkoleń z zakresu bezpieczeństwa. To ich pierwszy projekt w regionie Bałtyku i kolejny etap rozwoju oferty dla branży offshore wind. O perspektywach dla Polski w obszarze usług wiatrowych na morzu rozmawialiśmy z Torbenem Harringiem, CEO RelyOn Nutec, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
17.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind?

Dlaczego warto zaangażować się w przemysł morskiej energetyki wiatrowej – zapytaliśmy przedstawicieli branży podczas targów kariery Edu Offshore Wind.
22.03.2023

150 osób dziennie przy malowaniu. Jakie prace wykonał Muehlhan przy trafostacji na Morze Bałtyckie? [wideo]

Ważąca ponad 1.000 ton trafostacja powstaje w Mostostalu Pomorze i trafi na farmę wiatrową na Bałtyku. Przy zabezpieczeniu antykorozyjnym 17.900 m2 tej konstrukcji pracował sztab ekspertów Muehlhan Polska. Zobacz, jak przebiegały prace.
13.05.2021

Badania geologiczne na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Polenergii i Equinoru

Dwa lata temu, Equinor i Polenergia rozpoczęły współpracę nad budową dwóch farm wiatrowych na Bałtyku, położonych około 27 i 40 km od portu w Łebie. Współpraca została zorganizowana w spółkach: Morska Farma Wiatrowa Bałtyk II (MFW Bałtyk III) i Morska Farma Wiatrowa Bałtyk III (MFW Bałtyk III), w których Equinor i Polenergia posiadają po 50% udziałów. W ostatnich miesiącach, na obszarze przyszłych farm prowadzone były podwodne prace badawcze dna morskiego.
06.10.2020

Największa dostawa elementów turbin wiatrowych w historii Portu Gdynia

Aż 139 elementów turbin wiatrowych przywiózł do Gdyni z Chin statek Liberty Harvest . To rekordowa liczba w historii Portu Gdynia. Rozładunek jednostki rozpoczął się w ostatnią sobotę w BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym. Za obsługę agencyjną statku odpowiedzialna jest Morska Agencja Gdynia.
04.08.2020

„Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind

W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore Wind, która odbyła się w dniach 30.09-1.10 w Warszawie.
05.10.2019

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej

Stocznia CRIST przekazała częściowo wyposażony statek dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednostka o numerze budowy NB 315 powstała na zamówienie stoczni Ulstein Verft AS. Do Norwegii wyruszyła w czwartek.
13.09.2019

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku

W Kosakowie podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Współpracę w tym zakresie zadeklarowali w środę Zarząd Morskiego Portu Gdynia, miasta Gdynia i Rumia oraz Gmina Kosakowo. W ten sposób z wyprzedzeniem chcą stworzyć jak najkorzystniejsze warunki dla inwestorów bezpośrednio zaangażowanych w budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
25.07.2019

Stocznia CRIST zakończyła budowę częściowo wyposażonej jednostki do obsługi farm wiatrowych

Acta Centaurus prawie gotowy. Stocznia CRIST zakończyła w Gdyni budowę nowoczesnej częściowo wyposażonej jednostki do obsługi morskich farm wiatrowych. Kadłub opuścił stocznię w sobotę. Teraz prace dokończy norweska stocznia Ulstein Verft AS.
03.12.2018

Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
09.11.2018

Projekt ustawy offshorowej w przyszłym roku w Sejmie

Przed nami jeszcze trochę pracy. Ten rok 2019, ale chciałbym, żeby to była połowa roku 2019, wykorzystamy jeszcze na prace parlamentarne, myślę o specustawie offshorowej – powiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej był obecny w środę w Gdyni na konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies 2018. Ustawa offshorowa ma zagwarantować maksymalnie duży tzw. local content, czyli udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych.
19.10.2018

Dobre perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej

Rozmawiamy z wieloma klientami i perspektywy są całkiem dobre, tak jak są dobre dla całego segmentu morskiej energetyki wiatrowej – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Andrzej Czech, prezes ST3 Offshore. Podkreślił, że szczecińska ST3 Offshore to najnowsza i najnowocześniejsza tego typu fabryka w Europie. Obecnie trwa tam realizacja głównego kontraktu dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie fundamenty kratownicowe trafią na morską farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 zlokalizowaną na Morzu Północnym.
05.03.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”.
16.02.2018

Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r.

Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.
27.02.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.