• <

Wynik wyszukiwania - " korytarz gazowy" - Wiadomości

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2023

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

Bułgaria po raz pierwszy otrzymała norweski gaz skroplony. Tankowiec z dostawą przypłynął do greckiego terminala LNG w okolicach Aten. Przywitali go bułgarscy ministrowie transportu i energetyki, Christo Aleksijew i Rosen Christow.
05.11.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz–System Tomasz Stępień.
14.05.2021

Azerbejdżan: Ruszyły dostawy gazu do Europy Południowym Korytarzem Gazowym

O rozpoczęciu dostaw do Europy gazu przez Południowy Korytarz Gazowy poinformował w czwartek Azerbejdżan. Surowiec ze złoża Shah Deniz na Morzu Kaspijskim ma stanowić alternatywę dla gazu rosyjskiego.
31.12.2020

Gazowe rozmowy na Pomorzu

Na trzy dni Międzyzdroje, za sprawą konferencji GAZTERM, stały się europejskim forum dyskusji o inwestycjach gazowych. Wsparciem dla rozwoju sieci gazowych w Polsce są fundusze unijne, mówił o tym, podczas wydarzenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
28.09.2020

Prezydent: Państwa Trójmorza są współtwórcami Europy Środkowej sprawczej i podmiotowej

Państwa Inicjatywy Trójmorza chcą być i są politycznymi praktykami, współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej w skali globalnej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie. Dodał, że Trójmorze nie może działać wbrew wartościom UE i NATO.
18.09.2018

KE: 145 mln euro ze środków UE na budowę gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń

KE zdecydowała w poniedziałek o przeznaczeniu 145,5 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę gazociągu Pogórska Wola – Tworzeń.
13.08.2018

Turcja: Uruchomiono Gazociąg Transanatolijski

W tureckiej prowincji Eskisehir uruchomiono we wtorek Gazociąg Transanatolijski (TANAP). Ten stanowiący część Południowego Korytarza Gazowego projekt ma na celu dywersyfikację dostaw i ograniczenie zależności surowcowej od Rosji.
13.06.2018

Bruksela obawia się, że amerykańskie sankcje uderzą w Nord Stream 2

Komisja Europejska opracowała listę europejsko-rosyjskich projektów energetycznych, które mogą zostać dotknięte nowymi sankcjami, jeśli USA nałożą je na Rosję - informuje portal Euractiv. Wśród nich jest m.in planowana budowa gazociągu Nord Stream 2.
25.07.2017

Ekspert: trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie Trójmorza bez wsparcia UE

Trójmorze funkcjonuje dziś wyłącznie w oparciu o środki unijne; trudno sobie wyobrazić jego funkcjonowanie poza UE - powiedział PAP Piotr Maciążek, z portalu Energetyka24. Dodał, że póki region nie zintegruje się gospodarczo i infrastrukturalnie, pozostaje przypadkowym zlepkiem zapóźnionych państw Unii.
05.07.2017

USA ostrzega Danię: nie zgadzajcie się na rosyjski gazociąg

USA rozpoczęły ofensywę mającą na celu powstrzymanie rosyjskiej dominacji na europejskim rynku gazowym. Świadczą o tym wypowiedzi dla duńskiego dziennika „Berlingske”, w tym nt. gazociągu Nord Stream 2, przedstawicielki Departamentu Stanu Robin Dunnigan.
09.05.2017

Azerski gaz niedługo dotrze do Unii Europejskiej. Rosja próbuje go blokować

Uzależniona od rosyjskiego gazu Unia Europejska już wkrótce zyska nowe źródło dostaw tego surowca – błękitne paliwo z Azerbejdżanu. Budowa gazociągów trwa. Projektowi – jak mówią eksperci – może zaszkodzić rosyjska propaganda i promowany przez Moskwę konkurencyjny projekt – Turkish Stream.
14.02.2017

Wiceminister Kurtyka o europejskim rynku gazu ziemnego

Wiceminister energii Michał Kurtyka, towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w czasie odbywającego się w dniach 25-26 sierpnia 2016 r. w Chorwacji Forum Państw Trójmorza - Wzmacniając Europę: Łącząc Północ z Południem (Dubrovnik Forum 2016, Strenghtening Europe: Connecting North and South).
30.08.2016

Powstanie gazowy korytarz Świnoujście – Krk?

Prezydent Andrzej Duda podczas wystąpienia w Dubrowniku w Chorwacji mówił o połączeniu dwóch gazoportów: w Świnoujściu z chorwackim w Krk. Rurociąg przez Przełęcz Łupkowską stanowiłby element europejskiego korytarza gazowego północ-południe, łączącego dwa morskie terminale LNG – w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk.
27.08.2016

Rosjska prasa: wciąż brak zasadniczych decyzji ws. Tureckiego Potoku

Decyzje w sprawie przyszłości rosyjsko-tureckiego projektu gazociągu Turecki Potok podejmą dopiero prezydenci dwóch krajów, ale nawet formalne rozmowy wzmacniają pozycję Rosji w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - ocenia w środę dziennik "Kommiersant".
27.07.2016

W końcu powstanie gazociąg transkaspijski?

UE uważa, że obecnie nastały najbardziej korzystne warunki, aby rozpocząć budowę gazociągu transkaspijskiego. Inwestycja ta byłaby kluczowa ze względów bezpieczeństwa gazowego Europy - powiedział cytowany przez rosyjskie media charge d\' affaires UE w Turkmenistanie Denis Daniilidis.
21.11.2013

Minister skarbu zatwierdził nowy harmonogram budowy terminalu LNG

MSP zatwierdziło nowy harmonogram budowy terminalu LNG w Świnoujściu. - Nie jestem zadowolony z przesunięcia terminu oddania do użytkowania, jednak uparte trwanie przy nierealnym harmonogramie jest ryzykownym i kosztowniejszym rozwiązaniem - komentuje sytuację minister skarbu Włodzimierz Karpiński.
12.09.2013

Terminal LNG w unijnej koncepcji energetyki

W marcu uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę terminalu LNG w Świnoujściu, który buduje włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum pod nadzorem brytyjskiej firmy Atkins Ltd. Za budowę odpowiada czterech inwestorów: spółka Polskie LNG, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, Urząd Morski w Szczecinie i spółka Gaz-System.
12.04.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.