• <

Wynik wyszukiwania - " Serbia " - Wiadomości

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Serbia będzie kupować gaz z Azerbejdżanu

Serbia i Azerbejdżan podpisały w środę w Baku porozumienie, na mocy którego począwszy od 2024 roku do Serbii ma być dostarczane rocznie około 400 mln metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu. Obecnie niemal 100 proc. importowanego przez Belgrad surowca trafia do kraju w ramach umowy z rosyjskim Gazpromem.
16.11.2023

Nowy prezes spółki powołanej do budowy rurociągu naftowego z Ukrainy do Polski

Nowym prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego (MPR) Sarmatia, zgodnie z zasadą rotacji według umowy spółki, został Vitaliy Baylarbayov, przedstawiciel SOCAR z Azerbejdżanu. Dotychczasowy prezes MPR Sarmatia Teimuraz Gochitashvili z gruzińskiego GOGC pozostał w zarządzie spółki.
10.01.2023

Od grudnia Serbia bez ropy z Rosji. Ruszy budowa gazociągu serbsko-węgierskiego

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić i premier Węgier Viktor Orban uzgodnili budowę rurociągu naftowego łączącego oba kraje - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs.
10.10.2022

Serbia wśród 10 krajów znad Adriatyku i Morza Jońskiego potępiających agresję Rosji na Ukrainę

Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.
22.05.2022

Uruchomiono serbski odcinek gazociągu Turecki Potok

Prezydent Serbii Aleksandr Vuczić zainaugurował w piątek serbski odcinek gazociągu Turecki Potok, przedstawiając go jako kluczowy element bezpieczeństwa zaopatrzenia kraju w ten surowiec. Gaz popłynie do Serbii z Bułgarii.
01.01.2021

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

KE: nowa lista surowców krytycznych; nowa strategia zabezpieczenia dostaw

Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców, uznanych za krytyczne, m.in. z punktu widzenia Zielonego Ładu. Lista liczy 30 pozycji. KE wskazuje też ścieżki do zapewnienia dostępności surowców, o które - jak zauważa - świat coraz mocniej rywalizuje.
05.09.2020

PIE: Bałkany Zachodnie szansą dla polskich eksporterów i inwestorów

Poprawa konkurencyjności bałkańskich gospodarek oraz decyzja o tworzeniu wspólnego rynku przez kraje regionu powinna skłonić polskich eksporterów i inwestorów do większego zaangażowania w tej części Europy - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.07.2020

Turecki Potok - gazociąg, którym rosyjski gaz trafi na południe Europy

Rosja podjęła decyzję o budowie Tureckiego Potoku (Turkish Stream) po rezygnacji z budowy gazociągu South Stream, który miał dostarczać gaz rosyjski, również południową trasą, po dnie Morza Czarnego, przez terytorium Bułgarii.
08.01.2020

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za przedłużenie Tureckiego Potoku

Bułgarii grożą amerykańskie sankcje za budowę lądowego przedłużenia gazociągu Turecki Potok, poinformował we wtorek portal Euroactiv, powołując się na źródła amerykańskie.
01.01.2020

Kwieciński: Zależy nam, by połączyć gospodarczo Polskę z krajami Bałkanów Zachodnich

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński przekonywał w środę w Jasionce koło Rzeszowa, że obecnie jest korzystny czas dla Polski na inwestycje w krajach Bałkanów Zachodnich. Podkreślał znaczenie połączenia gospodarczo obu regionów.
06.06.2019

Szef MSZ Serbii: rozpoczęliśmy prace nad budową Tureckiego Potoku

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić w środę w Moskwie na spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem poinformował, że Serbia zaczęła budowę odgałęzienia przyszłego gazociągu Turecki Potok, prowadzącego z Rosji przez Morze Czarne do europejskiej części Turcji.
17.04.2019

Kommiersant: gaz z Tureckiego Potoku popłynie do Bułgarii i na Węgry

Trasa przyszłych dostaw gazu budowanym przez rosyjski Gazprom gazociągiem Turecki Potok ma biec przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na udział Gazpromu w rezerwacji przepustowości w tych krajach.
22.11.2018

Kibice pływają na mundial. W sobotę pierwszy mecz w Kaliningradzie

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych widoczny jest w sobotę zwiększony ruch kibiców jadących na mecze do Kaliningradu, ale jak dotąd nie ma kolejek i podróżni są odprawiani na bieżąco - poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna.
16.06.2018

Adamczyk: kolejne państwa dołączą do deklaracji łańcuckiej ws. Via Carpatia

Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpiszą deklarację łańcucką ws. szlaku Via Carpatia – poinformował w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że konferencja w tej sprawie powinna się odbyć za kilka tygodni.
18.02.2018

KE chce poprawy połączeń na Bałkanach Zachodnich; popiera bułgarski hub gazowy

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się w piątek za budową w Bułgarii węzła gazowego, a także poprawą połączeń na Bałkanach Zachodnich. Bułgarska prezydencja przekonuje, że inwestycje infrastrukturalne nie stanowią żadnego ryzyka dla UE.
12.01.2018

Powstaje strategia dla Karpat

W Ministerstwie Rozwoju prowadzone są prace nad propozycją Założeń Makroregionalnej Strategii UE dla obszaru Karpat. Do współpracy miałyby zostać zaproszone nie tylko kraje członkowskie UE, lecz również kraje spoza Wspólnoty: Ukraina, Serbia i Mołdawia.
07.12.2017

Adamczyk: Serbia i Czarnogóra zainteresowane dołączeniem do Via Carpatii

Serbia i Czarnogóra są zainteresowane możliwością dobudowania dróg, które połączyłyby te kraje z budowaną trasą Via Carpatia - poinformował w środę PAP minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
25.10.2017

Europejskie rybołówstwo śródlądowe i akwakultura w centrum uwagi

W Starych Jabłonkach w środę rozpoczęła się Sesja Komisji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Komisja rozpatrzy strategię zrównoważonego rozwoju rybołówstwa śródlądowego i akwakultury w regionie europejskim.
06.09.2017

Węgry: Magyar Nemzet o ulatniających się planach gazowych rządu

Choć rząd Viktora Orbana zobowiązał się już do zbudowania kilku nowych rurociągów gazowych, to w ostatnich latach nie zrobiono w tym kierunku nic – podkreśla we wtorek dziennik „Magyar Nemzet” w tekście zatytułowanym „Ulotniły się gazowe plany rządu”.
25.07.2017

Węgry podpisały porozumienie z Gazpromem

Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podpisał w środę z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem porozumienie dotyczące nowego szlaku dostaw gazu na Węgry – poinformował z Moskwy agencję MTI Szijjarto.
05.07.2017

Via Carpatia wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej

Budowa trasy Via Carpatia jest dla Polski priorytetem, który wzmocni więzy gospodarcze w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział szef resortu infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas Szczytu Premierów Państw Inicjatywy Środkowoeuropejskiej w Sarajewie.
13.12.2016

Rurociąg Brody-Adamowo na liście istotnych projektów Wspólnoty Energetycznej

Spośród przedsięwzięć istotnych dla rozwoju infrastruktury przesyłowej ropy naftowej Rada Ministrów Wspólnoty Energetycznej wybrała jeden projekt – budowy rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce – poinformowała spółka „Sarmatia”.
20.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.