• <

Wynik wyszukiwania - "torfowiska" - Wiadomości

Ekspertka: by poprawić stan wód, konieczne jest zwiększenie różnorodności biologicznej torfowisk

Kluczowe dla łagodzenia problemów z wodą i zmian klimatycznych jest odtwarzanie mokradeł – wskazała ekspertka z Centrum Ochrony Mokradeł Ilona Biedroń. Dodała, że rzeki i torfowiska w Polsce są przekształcone w około 90 proc. i należy je poddać renaturyzacji.
02.06.2023

MKiŚ: rusza projekt ochrony torfowisk i mokradeł

Rusza ogólnopolski projekt ochrony torfowisk i mokradeł, którego celem jest poprawa stanu m.in. bagien i terenów podmokłych - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na realizację programu przewidziano 22 mln euro ze środków unijnych oraz 13 mln euro z NFOŚiGW.
09.05.2023

Niemcy. Kanałem Nadbrzeżnym pływają statki o zanurzeniu do 2,5 m; przewozi się nimi 3,4 mln ton towarów rocznie

Położony w landzie Dolna Saksonia na północy Niemiec 70-kilometrowy Kanał Nadbrzeżny łączy rzekę Hunte w okolicach Oldenburga z kanałem Dortmund-Ems w pobliżu Doerpen. Szlakiem, którym mogą poruszać się jednostki o zanurzeniu 2,5 m transportowanych jest ok. 3,4 mln towarów rocznie. Planowana jest rozbudowa kanału.
22.09.2022

Eksperci alarmują: Polska wysycha

Woda jest zasobem, o który będą toczyły się wojny - mówi rolnik, a zarazem jeden z autorów Ekspertyzy „Woda w rolnictwie”. Ta pogłębiona i wieloaspektowa diagnoza powstała z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia. Została opracowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla oraz Fundacją WWF Polska.
30.11.2020

Ograniczamy ocieplenie - jak szybko trzeba działać?

Ile dwutlenku węgla możemy jeszcze wyemitować do atmosfery? Jak szybko musimy obniżać emisje gazów cieplarnianych, aby nie dopuścić do ocieplenia większego niż 1,5°C względem czasów przedprzemysłowych? Czy obecne plany i polityki wystarczą? Wyjaśniamy pojęcie budżetu węglowego.
02.11.2020

O drzewach nadwodnych w Dniu Krajobrazu

20 października obchodzimy Dzień Krajobrazu, którego tegorocznym motywem przewodnim jest drzewo. Drzewa wspaniale upiększają naszą okolicę i harmonijnie wpisują się w pejzaż zachwycając zróżnicowaną gamą kolorów w różnych porach roku. Pełnią rozliczne funkcje: przyrodnicze, klimatyczne, gospodarcze, ochronne, społeczne, estetyczne i kulturowe. Zadrzewienia biorą też udział w obiegu wody w przyrodzie a ich obecność wpływa na stan ekosystemów od wód zależnych. W Wodach Polskich prowadzimy akcje nasadzeń drzew i edukujemy o znaczen
21.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Kolejny etap prac związanych z oczyszczaniem zbiornika wodnego w Rogowie i rzeki Morga

7 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Brzezinach odbyło się kolejne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, związane z zanieczyszczeniem substancją ropopochodną zbiornika wodnego oraz przyległego terenu w miejscowości Rogów. Sytuacja jest konsekwencją próby kradzieży paliwa z rurociągu, należącego do PERN.
08.07.2020

Akcja oczyszczania torfowiska pod Rogowem po wycieku z rurociągu, który uszkodzili złodzieje paliwa

Specjalistyczna firma wynajęta przez PERN rozpoczęła akcję oczyszczania torfowiska w okolicy zbiornika w Rogowie (Łódzkie), po tym jak pod koniec czerwca do środowiska trafił produkt z rurociągu uszkodzonego przez złodziei paliwa - podała w sobotę spółka.
04.07.2020

Najbardziej uniwersalny terminal portowy w Porcie Gdynia

Terminal OT Port Gdynia od 25 lat realizuje usługi przeładunkowo-składowe we wschodniej części portu Gdynia, w obrębie dwóch basenów portowych – Basenu IV i Basenu V. Tereny te, zwane dawniej Rejonem I i II, od samego początku powstawania gdyńskiego portu były wyspecjalizowane w obsłudze wszelakich ładunków drobnicowych. Port powstawał razem z miastem, a miasto razem z portem. Do przyśpieszenia rozwoju Gdyni w zasadniczy sposób przyczynił się inżynier Eugeniusz Kwiatkowski. W jego koncepcji bardzo istotne miejsce zajmowała
13.05.2020

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

Kick off meeting projektu DESIRE wdrażanego jako Flagship Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego

W Greifswald w Niemczech w dniach 20-21 marca 2019 r. odbyło się spotkanie kick-off meeting projektu pn. „Rozwój zrównoważonego zarządzania torfowiskami poprzez ponowne nawadnianie i paludikulturę w celu zatrzymania składników odżywczych w zlewni rzeki Niemen”, akronim DESIRE.
02.04.2019

Odra Zachodnia rajem dla kajakarzy. Budowa przystani w Siadle Dolnym zakończona

Gmina Kołbaskowo z pomocą eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego zakończyła budowę przystani dla kajakarzy w oddalonym o 12 km od Szczecina Siadle Dolnym. Dzięki inwestycji zachodni brzeg Odry staje się prawdziwym rajem dla miłośników turystyki wodnej. Oficjalne otwarcie nowej infrastruktury odbyło się w czwartek, 19 lipca 2018 roku. W uroczystości udział wziął zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
20.07.2018

W niedzielę obchody Dnia Mokradeł w Parku Narodowym

Prezentacja o znaczeniu mokradeł, wycieczka terenowa i cześć artystyczna – w ten sposób Park Narodowy „Ujście Warty” będzie obchodził w niedzielę Światowy Dzień Mokradeł. Ujściowy odcinek Warty należy do najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych.
03.02.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.