• <

Wynik wyszukiwania - "alianci" - Wiadomości

80 lat temu ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606

80 lat temu, 22 lutego 1943 r., na wschód od Nowej Fundlandii na Atlantyku polski niszczyciel ORP Burza zatopił niemiecki okręt podwodny U-606. Był to pierwszy niemiecki okręt podwodny zatopiony przez jednostkę Polskiej Marynarki Wojennej. W akcji uczestniczył także amerykański eskortowiec USCGC Campbell.
22.02.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

Prof. Bełdowski: Wybuch przy Nord Stream mógł naruszyć składowisko niemieckiej broni chemicznej

Wybuch przy gazociągu Nord Stream mógł naruszyć składowisko zatopionej po II wojnie światowej niemieckiej broni chemicznej lub podnieść skażony osad - mówi PAP prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN. Naukowiec wrócił z rejsu badawczego na Morzu Bałtyckim.
09.11.2022

"Tagesspiegel": co się stanie z milionami ton amunicji zatopionej po wojnie?

W Morzu Północnym i Bałtyckim leży około 1,6 mln ton amunicji pozostałej po wojnach światowych. Naukowcy obawiają się poważnych szkód środowiskowych, posłowie dyskutują o możliwości odzyskania "tykających na dnie morza bomb zegarowych" - pisze we wtorek dziennik "Tagesspiegel".
20.04.2021

Promocja książki w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki prof. dr. hab. Krzysztofa Kubiaka „Strategia Lokiego. Duńskie terytoria atlantyckie w II wojnie światowej.”
08.01.2020

Usunięto niewybuch z terenu Zakładów Chemicznych Police

Ważący 250 kg niewybuch z czasów II wojny światowej usunęli w czwartek saperzy z terenu Zakładów Chemicznych Police. Bombę znaleziono podczas prac przygotowawczych do budowy instalacji Polimery Police.
02.01.2020

„Zawisza Czarny” wypłynie w harc po Bałtyku

Polscy harcerze działający w Tajnym Hufcu Harcerzy ocalili Gdynię przed zniszczeniem pod koniec II wojny światowej. Teraz zostaną oni upamiętnieni w niezwykły sposób. Centrum Wychowania Morskiego ZHP, wraz z hufcem ZHP i ZHR organizuje morską wyprawę pod hasłem „Harc po Bałtyku”. W jej ramach odbędą się dwa rejsy z historią w roli głównej. W marcu 2020 roku żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie na wody Zatoki Puckiej. Natomiast w 2021 roku uda się na Zatokę Fińską do wybrzeży estońskiego Tallina. A wszystko w hołdzie bohater
17.12.2019

Prezydent: Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem

Wspólnotę w UE można zbudować tylko na lojalnej współpracy równych państw; Unia nie może stać się ekskluzywnym klubem - mówił prezydent Andrzej Duda na Uniwersytecie w Zurychu. Dodał, że UE powinna być wspólnotą, która szanuje swobodę debaty i wyborów politycznych.
10.10.2018

Włochy: Żołnierze gen. Andersa upamiętnią bitwę o Ankonę

74. rocznicę wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski będą uroczyście obchodzić w Loreto i Ankonie dawni żołnierze gen. Andersa. To dla naszych weteranów szczególna chwila wdzięczności dla kolegów, którzy pozostali we włoskiej ziemi - mówił PAP szef UdsKiOR J. J. Kasprzyk.
17.07.2018

Do Gdańska zawinął prawie 100-letni żaglowiec. Można go zwiedzać (foto)

Ma już prawie 100 lat, jednak nadal dobrze się prezentuje, a wiek nie przeszkadza mu w zdobywaniu kolejnych portów. Mowa o żaglowcu Le Marité, który w czwartek zacumował w Gdańsku przy nabrzeżu sąsiadującym z ulicą Wartką. Do wtorku włącznie można wejść na pokład jednostki.
12.10.2017

Zabytkowy lodołamacz staranowany w niemieckim porcie (wideo)

Wypadek w Rostocku. Zbudowany w Szczecinie zabytkowy lodołamacz parowy Stettin został staranowany przez statek Finnsky. 3 osoby odniosły obrażenia.
18.08.2017

Plażowiczka myślała, że znalazła bursztyn. Nagle jej kurtka stanęła w płomieniach

To znalezisko 41-latka z Hamburga mogła przypłacić życiem. Podczas spaceru znalazła kamień do złudzenia przypominający bursztyn. Po chwili jej kurtka stanęła w płomieniach. Okazało się, że w kieszeni miała fosfor biały.
08.08.2017

Szczecin: Urząd Morski rozpoczyna badania dna Odry

W połowie czerwca rozpoczną się badania dna toru wodnego Szczecin – Świnoujście – dowiedziała się PAP. Badania, mające na celu wskazanie zalegających na dnie niewybuchów, są niezbędne przed rozpoczęciem pogłębienia toru do planowanych 12,5 m.
06.06.2017

Marynarze z 8.FOW w ćwiczeniu Northern Challenge 2016

Jedenastu nurków minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża poleci w sobotę (10 wrzesień) na Islandię, by wziąć udział w ćwiczeniach Northern Challenge 2016.
08.09.2016

Zatruty Bałtyk to tykająca bomba. Co z wakacjami?

Morze Bałtyckie to tykająca bomba, która może w każdej chwili eksplodować. Na dnie zalegają tony poniemieckiej broni chemicznej z czasów II wojny światowej. Gdy pociski się rozszczelnią – a prędzej czy później do tego dojdzie – do wody dostanie się toksyczna, gęsta maź. Kontakt z nią kończy się zawsze tragicznie: straszliwymi poparzeniami, a nawet utratą życia. A przecież ruszają wakacje. Bałtyk jest bezpieczny?
21.06.2013

Śmiertelnie groźny fosfor biały na plaży to sprawka wojskowych

"Gazeta" ustaliła, że prawie tona śmiertelnie trującego fosforu białego, która skaziła plażę w Czołpinie pochodziła z arsenału wojska - powojennego lub współczesnego
04.09.2012

Terminal gazowy w terminie

Drugi już - 15-piętrowy zbiornik na skroplony gaz powstaje w Świnoujściu. Wszystko wskazuje na to, że oddanie terminalu gazowego - planowane za 2,5 roku - odbędzie się w terminie. W części morskiej terminalu - rozpoczęło się pogłębianie nowoutworzonego portu dla gazowców.
25.11.2011

Bogini, co walczyła za cesarza

Krążownik "Hertha" ze szczecińskiej stoczni Vulcan zapisał się na kartach historii tłumiąc powstanie w Chinach. Potem spokojnie pędził żywot przez burzliwe lata pierwszej wojny światowej.
06.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.