• <

Wynik wyszukiwania - "toksyny" - Wiadomości

Śnięte ryby pod Wrocławiem. Czy katastrofa ekologiczna na Odrze może się powtórzyć?

Rośnie liczba śniętych ryb w zbiorniku Czernica pod Wrocławiem. W tym w starorzeczu Odry od połowy kwietnia szacuje się, że padło ich już około tony. Przyczyną jest produkcja toksyn przez złote algi, a ich intensywne namnażanie się w ostatnim czasie jest obserwowane również na Kanale Gliwickim.
08.05.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

Brazylijska opera mydlana wokół toksycznego lotniskowca trwa

Utrapieniem dla brazylijskich władz oraz jej marynarki wojennej jest los byłego lotniskowca São Paulo, który odholowany wrócił po tułaczce do ojczyzny zamiast do rozbiórki. Winnym mają być toksyczne materiały zalegające w jednostce.
24.01.2023

Prof. Napiórkowska-Krzebietke: to, czy ekosystem poradzi sobie z toksycznymi algami, zależy od warunków środowiskowych w Odrze

To, czy ekosystem poradzi sobie z obecnością toksycznych alg, zależy od warunków środowiskowych panujących w Odrze - mówi PAP dr hab. inż. Agnieszka Napiórkowska-Krzebietke, prof. IRŚ w Olsztynie. Nie wyklucza ona, że problematyczne glony mogą zostać wyparte przez konkurencyjne gatunki fitoplanktonu, np. sinice.
22.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego: w próbkach wody nie znaleziono nieprawidłowości

Pierwsze szczegółowe badania wody z niemieckiej części Zalewu Szczecińskiego nie wykazały żadnych nieprawidłowości - przekazał w piątek minister środowiska Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.
19.08.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.