• <

Wynik wyszukiwania - "ratujmy rzeki" - Wiadomości

Ekolodzy zwrócą uwagę na problem ochrony wód; w niedzielę akcja "Big Jump"

Pod hasłem "Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki" odbędzie się w niedzielę akcja "Big Jump". Prezes ekologicznego Klubu Gaja powiedział, że miłośnicy przyrody o tej samej porze wejdą do rzek, jezior i mórz, by manifestować zaangażowanie w ich ochronę.
04.07.2023

Międzyodrze jako park narodowy. Czy ta idea jest możliwa do urzeczywistnienia?

Miłośnicy przyrody, aktywiści, społecznicy oraz organizacje pozarządowe chcą utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Czy idea ma szanse powodzenia? Piotr Piznal uważa, że tak. Wskazuje, że przedsięwzięcie jest również wspierane przez lokalną społeczność, której na sercu leży ochrona Międzyodrza.
13.03.2023

Naukowcy apelują do władz ws. Odry, m.in. o odejście od planów regulacji

Naukowcy zaapelowali do władz "o podjęcie natychmiastowych działań związanych z Odrą i innymi rzekami w Polsce", m.in. o zaprzestanie prac regulacyjnych - na rzecz renaturyzacji. "Bez zmiany sposobu gospodarowania rzekami w Polsce podobne przypadki obserwować będziemy coraz częściej" - czytamy w apelu przedstawicieli uczelni i PAN.
25.08.2022

Koalicja Ratujmy Rzeki przeciwko regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej

Członkowie Koalicji Ratujmy Rzeki sprzeciwiają się regulacji Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Przygotowana przez nich petycja „Stop niszczeniu Odry” trafi teraz do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
16.03.2021

Niemieccy naukowcy protestują przeciwko planom regulacji Odry

Planowana regulacja Odry zaalarmował naukowców z niemieckiego Instytutu Ekologii Słodkowodnych i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza. W liście otwartym zaciekle krytykują projekt. Argumentują, że Odra jest jedną z ostatnich stosunkowo naturalnych rzek w Europie - informuje portal rbb24. Zwolennicy regulacji mówią z kolei, że projekt zapewni skuteczną "ochronę przeciwpowodziową środkowej i dolnej Odry".
17.12.2020

Z regulacją Odry jak z przekopem Mierzei Wiślanej: ryzykowne inwestycje za pieniądze podatników

„Polacy nie chcą regulacji i niszczenia Odry” – już około 1000 osób z Polski i UE podpisało się pod petycją w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szkodliwy wpływ na środowisko to jednak nie jedyne, czym są zaniepokojeni aktywiści.
04.12.2020

WWF: Wody Polskie nielegalnie niszczą rzeki

Kolejny raz dewastowane są rzeki za pieniądze podatników. Tym razem działania Wód Polskich poszły dalej: zamiast usuwać skutki powodzi w sposób przemyślany i zaplanowany, regulują dorywczo odcinki rzek w zlewni Raby, czyli m.in. Tarnawkę, Krzyworzekę, Stradomkę i Uszwicę. Z rzek usuwany jest żwir, a brzegi umacniane są za pomocą m.in. opasek brzegowych i koszy siatkowo-kamiennych, które nie tylko szkodzą przyrodzie, ale nie zapewniają bezpieczeństwa w trakcie wylewów, przyspieszając spływ wody, a także zwiększając siłę fali powod
20.11.2020

Regulacja dolnej Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej - katastrofa za miliardy dolarów?

Koalicja Ratujmy Rzeki wystosowała petycję do Komisji Europejskiej przeciwko przeznaczaniu pieniędzy podatników na regulację dolnej Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Koalicjanci wskazują, że inwestycja ta ma odbyć się pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej, choć w praktyce nie ma z nią nic wspólnego.
09.10.2020

Protest Greenpeace na Wiśle

Kilkanaście osób - aktywistek i aktywistów Greenpeace - protestowało na Wiśle w okolicach, gdzie doszło do awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Na łodziach trzymali m.in. banery "Ścieki, beton, dewastacja - chrońmy polskie rzeki" oraz "Dosyć gadania, chrońcie polskie rzeki!".
01.09.2020

Koalicja Klimatyczna rusza z kampanią: Co z tą wodą?

O tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia, których nie możemy zlekceważyć. Och­rona wody i jej zasobów w dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego musi stać się ­priorytetem. Czy to możliwe, że któregoś dnia woda w kranie przestanie płynąć? Trwająca właśnie kampania „Co z tą wodą?” ma uświadomić nam, jakie mamy zasoby wodne oraz dlaczego i jak powinniśmy o nie zadbać.
19.06.2020

Naukowcy o miedzynarodowej drodze wodnej E40

Opublikowany w dniu 8 kwietnia br. raport polskich naukowców studzi zapał zwolenników żeglugi śródlądowej. Do eksploatacji kanału żeglugowego, czyli przede wszystkim śluzowania statków, potrzebne są znaczne ilości wody. W przypadku planowanego kanału żeglugowego wzdłuż Bugu miałaby ona pochodzić z mniejszych rzek regionu, z samego Bugu lub z Wisły.
10.04.2019

BIG JUMP – ratujmy rzeki!

Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki i WWF Polska zapraszają Polki i Polaków do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. W niedzielę 8 lipca o godz. 15.00 manifestujemy nasz sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek. Każdy, komu leży na sercu los naszych rzek i jezior, może wejść do wody, a przynajmniej zanurzyć w niej dłonie czy stopy! Na BIG JUMP zaproście rodziny, przyjaciół, miłośników rzek, wędkarzy, wodniaków, wszystkich, dla których rzeki są ważne!
29.06.2018

Zalaliśmy lęgi, zatopiliśmy pisklęta. Tamy a ochrona przyrody

Jedna noc, z 25 na 26 maja, wystarczyła, by zniszczyć lęgi chronionych ptaków gniazdujących na piaszczystych łachach w dolinie Dolnej Wisły. Jednym zrzutem wody, zniszczono to, co dla natury najcenniejsze – młode pokolenie, które decyduje o przetrwaniu gatunku. Jedną decyzją przypieczętowano los młodych ptaków, pokazując, że ochrona przyrody w Polsce jest w znacznej mierze fikcją.
04.06.2018

Zapora w Siarzewie zaskarżona przez obrońców przyrody

Organizacje przyrodnicze skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki złożyły odwołania od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, zezwalającej na budowę zapory na dolnej Wiśle w Siarzewie. Decyzja RDOŚ jest w kilkudziesięciu punktach sprzeczna z polskim i unijnym prawem.
02.02.2018

Dewastacja przyrody. Tym razem na Wiśle, Królowej Polskich Rzek

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w ostatni piątek 2017 r. wydał decyzję uzgadniającą budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Rok temu, dla bliźniaczej inwestycji, o takich samych skutkach środowiskowych, ten sam organ odmówił uzgodnienia, powołując się na jej niezgodność z polskim i unijnym prawem. Koalicja Ratujmy Rzeki alarmuje, że piątkowa decyzja rozpoczyna kolejny, po sporze o Dolinę Rospudy i Puszczę Białowieską, ostry konflikt dotyczący łamania przez Polskę prawa ochrony środowiska.
04.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Konferencja „Rzeki dla zrównoważonego rozwoju”

W Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się konferencja pt. „Rzeki dla zrównoważonego rozwoju” organizowana przez „Koalicję Ratujmy Rzeki” oraz ruch „Nauka dla przyrody”. W panelu dotyczącym potencjału transportowego rzek wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ).
25.11.2017

Koalicja Ratujmy Rzeki: ostra krytyka planow kanalizowania polskich rzek

Rządowe plany rozwoju śródlądowych dróg wodnych ostro krytykują organizacje pozarządowe skupione w Koalicji Ratujmy Rzeki. Nie chodzi tylko o ochronę przyrody, ale także o aspekt gospodarczy i społeczny całej sprawy, w tym o ochronę przed powodzią i konkurencję dla kolei.
09.06.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.