• <

Wszędzie

  • Kongres Polskie Porty 2030. Trzeba myśleć o przyszłości

    Przyszłość, i to wcale nieodległa, przyniesie polskim portom zmiany. Zmienią się struktury przeładunkowe, zmieni się sposób myślenia o łańcuchach dostaw, zmienią się potrzeby samych terminali, a nowe technologie usprawnią procesy, ale i wniosą nowe ryzyka. Uczestnicy II Kongresu Polskie Porty 2030 byli zgodni – polska branża portowa nie może osiąść na laurach.

    13.06.2024
  • Trzydniowe święto wiatru. Zakończyła się Konferencja PSEW w Świnoujściu

    Inwestycje w przyszłość energetyki wiatrowej, nowoczesne technologie, edukacja kadry oraz rozbudowa infrastruktury sieciowej – to główne nurty dyskusji podczas 19. edycji Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która właśnie zakończyła się w Świnoujściu.

    06.06.2024
  • Port rybacki we Fromborku otwarty po modernizacji

    W środę 29 maja w obecności wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki oficjalnie otwarto port rybacki we Fromborku po modernizacji, która trwała blisko 2,5 roku. Za inwestycję odpowiada Urząd Morski w Gdyni.

    30.05.2024
  • Hanwha Industry Day w Gdańsku. Rozmowy o biznesie i programie "Orka"

    W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Dzień Przemysłu, w trakcie którego pochodząca z Korei Południowej stocznia Hanwha Ocean wraz z partnerami omówiła możliwości współpracy z polską branżą morską w ramach transferu technologii. Zaprezentowała również swoją ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”.

    24.05.2024
  • Port Gdańsk. Generatory GE wypłynęły popłynęły do Azji

    Trzy generatory wyprodukowane we Wrocławiu wyruszyły z Portu Gdańsk do Tajwanu. Ich transport nad morze i załadunek na statek były skomplikowaną operacją logistyczną.

    23.05.2024
  • Grunt to zbadać dno. Trwa kampania geotechniczna dla projektu Baltica 1

    PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, kontynuuje przygotowania do budowy swojej infrastruktury energetycznej na Bałtyku. Ok. 80 km od polskiego wybrzeża, na wysokości Łeby, tempa nabiera wstępna kampania geotechniczna mająca na celu rozpoznanie struktury morskiego dna dla realizacji projektu morskiej elektrowni Baltica 1, która będzie przekształcać wiatr w megawatogodziny czystej energii elektrycznej.

    14.05.2024
  • PRS zacieśnia współpracę z UG

    Polski Rejestr Statków S.A. pogłębia współpracę ze światem nauki. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest podpisane właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale również przy projektach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej i polskich elektrowni jądrowych.

    14.05.2024
  • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzyła drzwi do świata innowacji

    8 maja Gdański Park Naukowo-Technologiczny stał się miejscem ożywionej dyskusji, kreatywnych pomysłów i inspirujących spotkań - wszystko to za sprawą Dnia Otwartego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

    10.05.2024
  • Żuraw polskiej firmy Protea wypłynął na morską platformę z BCT w Porcie Gdynia

    Pokaźny żuraw offshorowy wyprodukowany przez polską firmę Protea popłynął już na platformę HVAC BorWin5 u wybrzeży Niemiec, gdzie zostanie zainstalowany.

    25.04.2024
  • Subtelny i majestatyczny. Superjacht EXTRA TIME ochrzczony w Gdańsku

    Najnowszy superjacht ze stoczni Conrad został oficjalnie ochrzczony w Gdańsku jako EXTRA TIME. Subtelna okazałość jego ponadczasowej formy zaskakuje, tak jak obecność goryla na pokładzie.

    23.04.2024
  • Le Bellot otwiera sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

    Dziś przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte zacumował luksusowy statek Le Bellot, inaugurując tym samym sezon wycieczkowy w Gdańsku. Ten elegancki cruiser przyciąga pasażerów nie tylko komfortem, ale także bogatą ofertą kulturalną. Jego wizyta podkreśla istotną pozycję Gdańska w sieci popularnych kierunków turystycznych.

    22.04.2024
  • Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

    Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie. Link do rejestracji online: https://kongrespolskieporty2030.gospodarkamorska.pl/rejestracja

    15.04.2024
  • Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

    W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !

    12.04.2024
  • Port Gdańsk. Imponujące postępy na budowie terminalu T3 w Baltic Hub

    Realizacja Baltic Hub T3 wchodzi w kolejną fazę. Cały obszar jest już zalądowiony, co oznacza, że Polska zyskała 36 hektarów lądu.

    29.03.2024
  • Mostostal Pomorze wykonał kolejne konstrukcje na potrzeby eksploatacji złóż gazowych

    Mostostal Pomorze S.A. zakończył prace nad kolejnym projektem dla branży subsea. Dostarczone konstrukcje zostaną wykorzystane na potrzeby trzech złóż gazowych zlokalizowanych w północnej części Morza Norweskiego.

    27.03.2024
  • Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind

    Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.

    21.03.2024
  • Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

    O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.

    15.03.2024
  • Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024

    5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 

    09.03.2024
  • Port Gdańsk: przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

    W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Rudowym wyładowane zostało 21 wojskowych ambulansów z Singapuru. Pojazdy powędrują na Ukrainę.

    07.03.2024
  • Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

    W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.

    26.02.2024
  • Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu [WYWIAD]

    Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl, opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.

    18.02.2024
  • Port Gdańsk: trwa załadunek polskiego cukru

    Na Terminalu Cukrowym przy Nabrzeżu Wiślanym w Porcie Gdańsk trwa załadunek masowca AK Halima. Na jednostkę ładowany jest wyprodukowany w Polsce cukier.

    15.02.2024
  • Polski Rejestr Statków i Rejestr Żeglugi Ukrainy na wspólnym kursie

    Polski Rejestr Statków podpisał dziś umowę o współpracy z Rejestrem Żeglugi Ukrainy. To pokłosie zawartego w ubiegłym roku Memorandum of Agreement (MOA), w ramach którego  Polskie Forum Technologii Morskich oraz Ukraiński Klaster Morski podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego pogrążonego w wojnie kraju.

    25.01.2024
  • Tak powstaje "Miecznik"! Widzieliśmy budowę nowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej

    Na terenie PGZ Stocznia Wojenna trwają intensywne prace związane z budową prototypowej, wielozadaniowej fregaty programu "Miecznik". Ceremonia położenia stępki pod przyszły ORP Wicher odbędzie się 31 stycznia. Mieliśmy okazję zapoznać się z aktualnym stanem budowy zarówno okrętu, jak i związanej z tym infrastruktury w gdyńskiej stoczni.

    18.01.2024
  • Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem

    W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.

    22.12.2023
  • Jak optymalnie wykorzystać potencjał energetyczny Bałtyku? Perspektywa Equinor Polska

    Ewolucja krajowego sektora MEW to nie tylko potężne wyzwanie infrastrukturalne, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa na zdobycie strategicznej przewagi i ugruntowanie pozycji Polski w europejskim krajobrazie energetycznym. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, rozmawialiśmy z Michałem Kołodziejczykiem, prezesem zarządu Equinor w Polsce, o kluczowych czynnikach efektywnej transformacji.

    16.12.2023
  • Grudzień '70 w Gdyni

    Każdego dnia wiaduktem nad przystankiem SKM Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski przechodzą tysiące osób. 53 lata temu to właśnie tutaj rozpoczęły się tragiczne wydarzenia, które później nazwano mianem „Czarnego Czwartku”, a które na stałe wpisały się w annały polskiej historii.

    15.12.2023
  • Ceremonia zawieszenia wiechy na hali kadłubowej. To najwyższy taki obiekt w kraju

    Z udziałem przedstawicieli stoczni, władz, wykonawców oraz wojskowej kadry miał miejsce symboliczny moment, świadczący o zakończeniu ważnego etapu budowy. Nowa infrastruktura jest kluczowa dla budowy i modernizacji okrętów, w tym przyszłych, wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".

    11.12.2023
  • Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce

    Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.

    08.12.2023
  • Port Gdańsk - kolejna inwestycja drogowo-kolejowa zakończona; 10 ha terenów wkrótce gotowe do dzierżawy

    Dziś w Kapitanacie Portu Gdańsk odbyła się konferencja podsumowująca projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury drogowo-kolejowej przy Nabrzeżu Przemysłowym w Porcie Wewnętrznym.

    07.12.2023
  • Baltic Power. Okoliczności sukcesu

    Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy sukcesu, który nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w kontekście wyzwań, jakie niesie ze sobą globalny kryzys branży związany z niestabilną rzeczywistością geopolityczną.

    05.12.2023
  • Port Gdynia – premiera filmu o żołnierkach AK

    W Sali Koncertowej budynku Zarządu Morskiego Portu Gdynia miała miejsce niezwykła premiera filmowa. Zaprezentowano tam publicznie po raz pierwszy obraz dokumentalny „Obecne – kobiety w Armii Krajowej”, wyprodukowany przez Muzeum Miasta Gdyni. Honorowymi gośćmi pokazu były dwie bohaterki filmu – żołnierki AK Krystyna Cembrzyńska-Piłat i Krystyna Kodymowska.

    01.12.2023
  • Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

    Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.

    01.12.2023
  • CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju

    Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.

    29.11.2023
  • Port Gdynia. Inwestycje kształtujące przyszłość morskich szlaków handlowych

    Port Gdynia zamyka rok 2023 z sukcesem, osiągając rekordowe przeładunki i kontynuując ambitny plan inwestycyjny. Sztandarowym elementem tych działań jest modernizacja Nabrzeża Helskiego, która zwiększy efektywność obsługi statków oraz umożliwi przyjęcie większych jednostek morskich, wzmacniając pozycję portu jako strategicznego punktu na mapie światowego handlu morskiego. Wartość kontraktu wynosi blisko 300 mln zł brutto, a prace planowane są na okres 26 miesięcy.

    29.11.2023
  • TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy

    W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.

    28.11.2023
  • Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce

    Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.

    27.11.2023
  • Portowe puzzle oficjalnie zwodowane. Pierwszy tysiąc jest już układany

    W pierwsze naprawdę mroźne listopadowe popołudnie tego roku w Muzeum Miasta Gdyni miało miejsce niecodzienne wydarzenie – wodowanie puzzli Portu Gdynia, których sprzedaż wspiera szczytny cel.

    24.11.2023
  • Akcja charytatywna Portu Gdynia i Trefla – kup jubileuszowe puzzle, wesprzyj hospicjum

    Jedna z grafik przygotowanych przez Jana Rutkę na okoliczność zeszłorocznego jubileuszu 100-lecia Portu Gdynia znajdzie się na specjalnych puzzlach, wyprodukowanych wspólnie przez port, firmę Trefl i Fundację Trefl. Część dochodów z ich sprzedaży powędruje na cele charytatywne.

    20.11.2023
  • Recepta na sukces Karstensen Shipyard Poland

    Karstensen Shipyard Poland od pięciu lat buduje swoją markę na polskim rynku. W tym czasie wybudowali 28 statków, co budzi żywe zainteresowanie całej branży. O tym, jak udało się osiągnąć tak imponujące wyniki, rozmawialiśmy z dyrektorem Tomaszem Mulicą, podczas tegorocznego Rejsu z GospodarkaMorska.pl.

    15.11.2023
  • Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

    Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.

    07.11.2023
  • Wyjątkowa konstrukcja do budowy podwodnego tunelu odpłynęła ze stoczni CRIST

    MPP, jedyny w swoim rodzaju specjalistyczny ponton, który został skonstruowany na potrzeby budowy podwodnego tunelu łączącego Niemcy i Danię, odpłynął ze stoczni CRIST w Gdyni. Jednostka jest holowana do Kłajpedy, gdzie spędzi nieco czasu przed podróżą do Danii. Tam czekają ją próby morskie.

    30.10.2023
  • Baltexpo platformą integracji branży. Rozmowa z Andrzejem Bojanowskim

    Wciąż nie cichną echa po tegorocznej edycji targów Baltexpo. W rozmowie z Andrzejem Bojanowskim, prezesem MTG, poruszyliśmy wątki odzwierciedlające kluczowe aspekty sukcesu wydarzenia.

    26.10.2023
  • Mostostal Pomorze. 5 podwodnych konstrukcji na pole gazowe popłynęło do Norwegii

    Mostostal Pomorze wykonał 5 konstrukcji subsea na potrzeby pola gazowego na Morzu Norweskim.

    26.10.2023
  • Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury

    Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.

    06.10.2023
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Tomasz Chamera, lider panelu Biznes w Żeglarstwie

    Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.

    04.10.2023
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Andrzej Popadiuk, lider panelu Energia Odnawialna

    Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.

    02.10.2023
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Piotr Pawłowski, lider panelu Porty Morskie

    Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.

    29.09.2023
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Bartłomiej Pączek, lider panelu Przemysł Okrętowy

    Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.

    22.09.2023
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Marek Tarczyński, lider panelu Logistyka Morska

    Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.

    19.09.2023
  • Port Gdańsk zaprasza na Baltexpo 2023!

    Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Łukasz Malinowski, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.

    18.09.2023
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Sławomir Kalicki, lider Forum

    Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.

    11.09.2023
  • Infrastruktura wodorowa wyzwaniem dla bezpieczeństwa krytycznego

    W kontekście ostatnich wydarzeń geopolitycznych, takich jak ataki na Nord Stream 2 oraz sytuacja na Ukrainie, rozmowa z Mateuszem Romowiczem, radcą prawnym z Legal Marine, podczas 2. Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND, rzuca światło na istotne zagadnienia związane z bezpieczeństwem infrastruktury wodorowej.

    04.09.2023
  • Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub zakończył pokaz kina plenerowego na Stogach

    Lato z Portem Gdańsk i Baltic Hub dobiegło końca. Projekt ten zwieńczył pokaz filmu "Tajemniczy ogród" na gdańskich Stogach. Całe przedsięwzięcie można z powodzeniem uznać za spory sukces organizacyjny. 

    30.08.2023
  • Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

    W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.

    28.08.2023
  • Baltic Spares Service. Specjaliści od silników okrętowych

    Co się dzieje, kiedy silnik okrętowy potrzebuje remontu bądź wymiany części, ale trzeba to zrobić sprawnie, a najlepiej nie wyłączając jednostki z eksploatacji? Wtedy do akcji wchodzą fachowcy z Baltic Spares Service, którzy są w stanie zapewnić odpowiednie podzespoły i wykonać operacje na silniku w trakcie rejsu.

    24.08.2023
  • EDF Renewables: współpraca i local content filarami sukcesu w offshore wind

    Rozwojowi sektora offshore wind w Polsce towarzyszą istotne wyzwania, o których mieliśmy okazję porozmawiać z Marie Foucault, Offshore Project Director w EDF Renewables, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku. Jednych z kluczowych zagadnień pozostaje efektywne angażowanie lokalnych przedsiębiorstw.

    18.08.2023
  • Port Gdańsk: badania jakościowe zbóż przed wysłaniem ich w świat

    Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.

    01.08.2023
  • Polboat Yachting Festival po raz czwarty w gdyńskiej marinie

    Marina Yacht Park w Gdyni na cztery dni zamieniła się w dom dla ponad 100 najbardziej luksusowych jachtów, katamaranów i łodzi motorowych. Z sukcesem zakończyła się 4. już edycja Polboat Yachting Festival, którego organizatorem od samego początku jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty. 

    31.07.2023
  • PFTM: razem reaktywujemy potencjał morski Ukrainy

    Wyzwanie odbudowy ukraińskiej floty w obliczu trwającego konfliktu z Rosją wzbudza rosnące zainteresowanie wśród ekspertów branży morskiej. To strategiczne zadanie stanowi istotny obszar współpracy między Polskim Forum Technologii Morskich a Ukraińskim Klastrem Morskim. W ramach podpisanego Memorandum of Agreement (MOA), obie strony podjęły ambitną inicjatywę modernizacji przemysłu stoczniowego Ukrainy.

    26.07.2023
  • II Regaty Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy zakończyły się sukcesem

    W piątek 14 lipca w Marinie Yacht Park w Gdyni odbyły się II Regaty Gospodarki Morskiej im. Tadeusza Wendy. To impreza branżowa, zainagurowana w roku 2022 z okazji obchodów 100–lecia Portu Gdynia. Regaty zostały bardzo dobrze przyjęte i na stałe wpisały się do kalendarza imprez branży morskiej.

    19.07.2023
  • Sezon wycieczkowy w pełni. Viking Jupiter zawija do Portu Gdańsk

    Dziś rano w Gdańsku zakołysały się fale. Przy nabrzeżu Westerplatte zacumował majestatyczny wycieczkowiec Viking Jupiter. Potężny statek przyciąga spojrzenia swoimi wyjątkowymi parametrami i luksusowym wyposażeniem.

    05.07.2023
  • CRIST: konstrukcja specjalistycznego pontonu do budowy tunelu postępuje

    W gdyńskiej stoczni CRIST trwają prace nad specjalistycznym pontonem, będącym kluczowym elementem, który umożliwi budowę 18-kilometrowego tunelu, który połączy niemieckie Puttgarden i duńskie Rødbyhavn.

    27.06.2023
  • Port Gdańsk: rekordowy statek przeładowany przez Magrol Przeładunek

    Na Nabrzeżu Oliwskim w Gdańsku zacumowała Amanda C. To największy statek jaki dotychczas obsługiwała spółka Magrol Przeładunek, właściciel jednego z terminali zbożowych zlokalizowanych w Porcie Gdańsk. Masowiec przypłynął do Portu Gdańsk z Pori (Finlandia) po kukurydzę. Załadunek odbywa się w relacji bezpośredniej z samochodów, wagonów i magazynu.

    09.06.2023
  • Kongres Polskie Porty 2030 - relacja

    Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 trwająca w dniach 1-2 czerwca zakończyła się ogromnym sukcesem. Podczas dwóch dni intensywnych debat dotyczących przyszłości polskich portów w Sopocie gościło ponad 500 osób. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród prelegentów, przedstawicieli branży, jak i wszystkich zgromadzonych uczestników.

    05.06.2023
  • Polarbris na wodzie. To pierwsza jednostka od Karstensena zwodowana w Gdańsku

    Na nowym, gdańskim terenie stoczni Karstensen odbyło się wodowanie statku rybackiego dla norweskiego armatora. Odbywało się to w trakcie przenosin infrastruktury firmy do nowej lokalizacji i choć proces jeszcze trwa, firma intensywnie pracuje nad realizacją zamówień.

    23.05.2023
  • Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

    Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to widoczny wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego także powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w jeszcze lepszych warunkach oraz w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.

    17.05.2023
  • Jachty popłynęły z Portu Gdańsk do USA

    Polska firma Galeon, znana z produkcji luksusowych jachtów i łodzi motorowych, zorganizowała wysyłkę siedmiu swoich jednostek z Portu Gdańsk do Stanów Zjednoczonych. Łodzie załadowano na pokład statku Spliethoff Snoekgracht, który posiada trzy dźwigi 120-tonowe. 

    21.04.2023
  • GCT. Nowy armator na polskim rynku i nowe serwisy kontenerowe do UK, Portugalii i Hiszpanii oraz USA

    Wtorkowa wizyta statku Nova zainaugurowała w Gdynia Container Terminal nowy serwis armatora Ellerman City Liners (ECL), reprezentowanego przez firmę SAFE Shipping.

    21.04.2023
  • Rynek biogazu uwolni polski potencjał [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

    Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER.

    19.04.2023
  • Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

    W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, ponad 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.

    18.04.2023
  • Nowa siedziba Instytutu Morskiego bliska ukończenia

    Przy ulicy De Plelo w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku powstaje budynek Centrum Offshore, w którym mieścić się będzie nowa siedziba Instytutu Morskiego oraz Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Sam budynek jest już bliski ukończenia.

    05.04.2023
  • Rzadki gość - masowiec Capesize w Porcie Gdynia

    W Porcie Gdynia pojawiają się coraz większe jednostki. Wpływ na to mają inwestycje, ale także sytuacja geopolityczna kraju, choć w wielu przypadkach także rosnący import i eksport. Jednym z nich jest masowiec Maran Astronomer, który wpisał się w historię wojny w Ukrainie.

    22.03.2023
  • Fabryka ST3 Offshore w 2018 roku

    20 marca 2023 roku okazał się przełomowym dniem dla szczecińskiej spółki ST3 Offshore. W aukcji ustnej dokonano wyboru oferty złożonej przed duńską spółkę Vestas. Teraz rozpoczyna się procedura przygotowania wszystkich umów.

    21.03.2023
  • Edu Offshore Wind – żeby offshore nie potknął się o brak kadr

    Szacuje się, że na samym tylko Pomorzu powstająca morska energetyka wiatrowa wygeneruje w najbliższych latach około 20 tys. miejsc pracy. Byłaby to świetna wiadomość gdyby nie fakt, że rąk do pracy brakuje. Mając na uwadze to, jak ważny dla regionu, ale i całego kraju będzie rodzący się sektor przemysłu, kilka lokalnych instytucji postanowiło już teraz zachęcić młodzież ze szkół średnich, by uwzględniła w swoich perspektywach edukacyjnych i zawodowych morską energetykę wiatrową. Tak powstały pierwsze targi Edu Offshore Wind, które odbyły się 14 i 15 marca w Gdańsku.

    20.03.2023
  • FindFISH – aplikacja ukierunkowana na połowy z sukcesem

    W ostatni piątek lutego w Sopocie odbyła się ekspercka konferencja Ukierunkowany połów danych, podczas której podsumowano wyniki projektu Platforma transferu wiedzy FindFISH.

    07.03.2023
  • Elementy nowej instalacji Orlenu przypływają do Portu Gdańsk, dalej płyną Wisłą

    W niedzielę 12 lutego do Portu Gdańsk przypłynął z Chin statek Grietje, który przetransportował z Szanghaju elementy do budowy nowoczesnego Kompleksu Olefin III na terenie należącej do Orlenu petrochemii w Płocku.

    01.03.2023
  • Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

    Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.

    23.02.2023
  • Port Gdynia – rosną możliwości transportu towarów koleją

    PKP Polskie Linie Kolejowe realizują kolejne etapy rozbudowy i modernizacji układu kolejowego na terenie i na zapleczu Portu Gdynia. Olbrzymia inwestycja ma pomóc w funkcjonowaniu m.in. transportu intermodalnego i znacznie przyspieszyć i ułatwić obsługę pociągów towarowych w porcie.

    17.02.2023
  • Port Gdynia. Rozmowy o bezpieczeństwie łańcucha dostaw żywności

    Światowy Dzień Roślin Strączkowych stał się w Porcie Gdynia okazją do rozmów o problemach, z jakimi boryka się ukraińskie rolnictwo i roli, jaką odgrywają polskie porty w zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha dostaw żywności.

    14.02.2023
  • Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

    Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.

    07.02.2023
  • Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

    Fundamentalnym celem projektu Colubris jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.

    31.01.2023
  • Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

    W poniedziałek 23 stycznia godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczęła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście i Portu Gdynia.

    24.01.2023
  • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem rankingów

    Ekipa PSSE odnotowuje kolejne sukcesy. Ich działania przynoszą rezultaty – są najlepsi w Polsce i przodują w światowych zestawieniach.

    13.01.2023
  • Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy

    Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?

    14.12.2022
  • Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

    Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.

    25.11.2022
  • TransLogistica 2022 – w branży portowej należy być dynamicznym

    Za nami dziewiąta edycja największych w Polsce targów o tematyce transportowej i logistycznej, obowiązkowych dla przedsiębiorstw związanych zawodowo z branżą TSL oraz produkcyjnych, sieci handlowych, importerów i eksporterów, które odbyło się w dniach 7-9 listopada w Warszawie.

    10.11.2022
  • Dlaczego warto umieć szyć? Odpowiadają uczniowie SP 72, nagrodzonej w programie Busole

    Specjalnie dostosowana sala do zajęć z szycia, manekiny do przymiarki, cała paleta nici i przydatne sprzęty umożliwiające zrobienie nadruku na koszulce. Tak wygląda nowa pracownia krawiecka w Szkole Podstawowej nr 72 w Gdańsku-Stogach, którą otwarto dzięki grantowi przyznanemu przez Baltic Hub (DCT).

    08.11.2022
  • Bulk Cargo - Port Szczecin przygotowany na nowe wyzwania. Rosnące przeładunki węgla priorytetem dla branży portowej

    Kryzys ekonomiczny i energetyczny wywołany w lutym tego roku przez rosyjską agresję na Ukrainę stał się wyzwaniem dla Polski, między innymi, w zakresie dostaw węgla. Dotyczy to nie tylko jego rosnącej wartości, ale też dostępności na rynku. Stąd pojawia się pytanie nie tylko odnośnie dostaw zagranicznych, ale też możliwości przeładunkowych polskich portów. Gwałtowny wzrost przeładunku węgla w imporcie odnotowuje również największy terminal masowy w Porcie Szczecin, spółka Bulk Cargo.

    27.10.2022
  • Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki

    12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.

    15.10.2022
  • Port Gdynia i Nauta ufundowały zbudowały portowe stanowisko dla Centrum Nauki Experyment

    Od zeszłego tygodnia młodzi goście odwiedzający Centrum Nauki Experyment w Gdyni mogą sami sprawdzić, na czym polega praca suwnicowego w porcie. Jest to możliwe na nowym stanowisku, które powstało dzięki współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Stoczni Remontowej Nauta i CN Experyment.

    10.10.2022
  • Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

    17 września oficjalne otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy z rządu - prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Otwarcie przekopu relacjonowaliśmy na żywo.

    18.09.2022
  • Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej

    W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.

    12.09.2022
  • Muehlhan wykonał prace antykorozyjne konstrukcji offshore dla Energomontażu-Północ Gdynia

    W pierwszej połowie 2022 roku, na zlecenie Energomontażu–Północ Gdynia S.A., firma Muehlhan Polska Sp. z o.o. wykonała prace polegające na przygotowaniu powierzchni i aplikacji powłok malarskich na konstrukcjach stalowych przeznaczonych dla jednej z bałtyckich morskich farm wiatrowych.

    06.09.2022
  • Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego"

    Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.

    25.07.2022
  • Nowe ładunki z Ukrainy w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. [WIDEO]

    Pod koniec maja Port Gdański Eksploatacja S.A., największy uniwersalny operator przeładunkowy w Porcie Gdańsk obsłużył pierwszy statek m/v Sarocha Naree, który zabrał w swoich ładowniach ok. 30 tys. ton w/w "gąsek" z Ukrainy.

    25.07.2022
  • Polskie jachty i eko rozwiązania. Trzecia edycja Polboat Yacht Festival

    W czwartek 21 lipca otwarto największą w Polsce imprezę jachtową. To trzecia edycja tego największego w Polsce wydarzenia w świecie luksusowych łodzi. Przez cztery dni uczestnicy mogli zwiedzać pokłady zacumowanych jachtów i katamaranów, a, jak powiedział organizator, Gdynia zamieniła się w „polskie Cannes”.

    24.07.2022
  • Polskie jachty cenione w USA. Kolejne łodzie wypłynęły z Portu Gdańsk za ocean [WIDEO]

    Dziesięć jachtów załadowano w weekend 16-17 lipca na statek amerykańskiego serwisu Spliethoff/Sevenstar przy Nabrzeżu Oliwskim w Porcie Gdańsk. Do Ameryki popłynęły głównie luksusowe jednostki polskiego Galeona.

    23.07.2022
  • Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

    Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.

    18.07.2022
  • Metalowe konstrukcje Muehlhan dla sektora offshore

    W czerwcu na Nabrzeżu Pięciu Gwizdków pojawiły się specjalistyczne metalowe kontrukcje. Były to części zabezpieczające dla elementów offshore, zamówione przez skandynawskiego klienta. Pracami antykorozyjnymi na zlecenie Mostostalu Pomorze zajął się zespół Muehlhan.

    05.07.2022
  • Kongres Morski w Szczecinie 2022. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju"

    9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło debat o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe plany i wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.  

    03.07.2022
  • Sławomir Michaluk, Vestas Polska: Ważny jest zrównoważony rozwój, tak by koszt energii był coraz bardziej konkurencyjny

    Jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologicznego w zakresie zielonej energii. Widok coraz większych turbin wiatrowych wzbudza w nas emocje. Jednak między planowaniem projektu a uruchomieniem farmy wiatrowej musi zajść cały szereg procesów. O wyzwaniach rozwijającej się branży morskich farm wiatrowych – ograniczeniach łańcucha dostaw i ryzykach związanych z fazą instalacji – mówi Sławomir Michaluk, Project Manager w Vestas Poland.

    30.06.2022
  • Marcos Gallego, Acciona Energía: Razem z SSE Renewables złożyliśmy wniosek o jedną lokalizację

    „Tak naprawdę już od prawie 30 lat pracujemy nad rozwiązaniami OZE. Kiedy zaczynaliśmy rozwijać projekty lądowych farm wiatrowych, nikt nie wierzył, jakie możliwości i korzyści mogą się z tym wiązać. A odnieśliśmy sukces. Mocno wierzę w to, że Acciona i SSE będą mocnym lokalnymi i zagranicznymi partnerami, że mamy szansę na rozwinięcie projektów offshore w Polsce”, powiedział w studio Gospodarki Morskiej Marcos Gallego, dyrektor ds. offshore w Acciona Energía.

    29.06.2022
  • Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa za nami. Znaczenie Marynarki Wojennej rośnie, modernizacja przyśpieszy

    22 czerwca w Warszawie, już po raz siódmy odbyła się konferencja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa. Organizatorami wydarzenia jest Akademia Marynarki Wojennej oraz Zarząd Targów Warszawskich. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jednodniowa konferencja poświęcona wyzwaniom z jakimi mierzy się Polska w dziedzinie szeroko rozumianego bezpieczeństwa morskiego zgromadziła wielu ekspertów, decydentów oraz uczestników. GospodarkaMorska.pl objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

    27.06.2022
  • ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2022. Biegli między kontenerami by pomóc sierotom z Ukrainy

    W ostatnią niedzielę już po raz drugi odbył się ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Pod tą długą nazwą kryje się nietypowa impreza biegowa połączona z działalnością charytatywną.

    27.06.2022
  • Søren Westergaard Jensen, Ørsted: Otwieramy nowe biuro na Pomorzu

    – Bardzo szybko rozwijamy się w Polsce. Co miesiąc w naszym biurze w Warszawie pojawiają się nowe osoby. Zamierzamy otworzyć biuro na Pomorzu, które pomoże nam w procesie produkcji stalowych komponentów dla morskich farm wiatrowych – powiedział Søren Westergaard Jensen, dyrektor zarządzający w Ørsted Polska i dyrektor projektów Baltica 2 i 3, które duńska firma rozwija razem z PGE.

    24.06.2022
  • Anna Łukaszewska-Trzeciakowska: PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku

    – PKN Orlen ma ambicję stać się liderem morskich farm wiatrowych na Bałtyku – mówiła na konferencji PSEW w Serocku Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes Orlen Neptun. Niedawno powstała spółka dedykowana offshore złożyła wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na wszystkich 11 obszarów drugiej fazy.

    22.06.2022
  • Z Gdyni na niemiecką farmę wiatrową. Skomplikowane konstrukcje dla offshore już w drodze do Danii [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Energomontaż-Północ Gdynia S.A. z Grupy Przemysłowej Baltic zakończył z sukcesem prestiżowy kontrakt dla belgijskiej Grupy DEME, w którym pełnił rolę pierwszego podwykonawcy, zaraz po generalnym wykonawcy. W weekend 4-5 czerwca odbył się załadunek na barkę dwóch elementów przygotowanych do budowy farmy wiatrowej Arcadis Ost na niemieckiej części Bałtyku.

    21.06.2022
  • Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania

    Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".

    14.06.2022
  • Przeładunek sekcji mostu w Porcie Gdańsk. Hecksher Polska partnerem operacji [WIDEO]

    2 czerwca przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk przeprowadzono przeładunek sekcji mostu. Na ten ładunek złożyły się cztery sekcje mostu kolejowego oraz dwie sekcje kładki dla pieszych. Sekcje zostały wyprodukowane przez Mostostal Puławy dla duńskiego klienta Danpro.

    08.06.2022
  • Oceanograf UG. Jaką rolę może pełnić w rozwoju polskiego offshore? [WIDEO]

    Oceanograf, czyli statek naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o rozwój polskiego offshore. Przy okazji rejsu tą wyspecjalizowaną jednostką zapytaliśmy naukowców uczelni, w jaki sposób może się przydać przy budowie polskich morskich farm wiatrowych. 

    11.05.2022
  • Port Service pomaga rozwijać pasje i talenty gdańskich uczniów

    Od ponad 20 lat Port Service obecny jest na Pomorzu i wspiera – na wielu płaszczyznach – rozwój lokalnej społeczności. Po raz kolejny już gdańska spółka włączyła się w rozwój edukacji i pomogła uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 72 w Gdańsku w doposażeniu placówki. Tym razem przy współpracy z pedagogami stworzono wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje talenty manualne i tworzyć rękodzieła w nowoczesnej pracowni. Dzięki umowie zawartej między Port Service a Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 72, na potrzeby młodych gdańszczan przekazane zostało wyposażenie warsztatu szkolnego, w tym stoły warsztatowe, imadła ślusarskie, wiertarki oraz inne narzędzia.

    08.05.2022
  • Wojna w Ukrainie a gospodarka morska. Rola portów zyska na znaczeniu [WIDEO]

    Polski rząd chce znacząco ograniczyć import węglowodorów z Rosji. Premier Mateusz Morawiecki postuluje również blokadę portów morskich oraz zakaz wpływania statków pod rosyjska banderą. O to, jak potencjalne sankcje wpłyną na branżę morską pytamy szefów Portu Gdańsk, Portu Gdańskiego Eksploatacja oraz energetycznego serca Polski - Naftoportu.

    15.04.2022
  • Hamburg otworzył sezon. Do Portu Gdańsk przypłynie ponad 100 wycieczkowców [WIDEO]

    Pływający pod bahamską banderą Hamburg zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte w niedzielę po godzinie 12.00. Wizyta tej luksusowej jednostki w Gdańsku otworzyła tegoroczny sezon wycieczkowców. – Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków – mówi Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk. 

    10.04.2022
  • PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

    PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.

    08.04.2022
  • Z Grecji do Gdańska. W Porcie Gdańskim Eksploatacja trwa rozładunek rur do układania gazociągu lądowego Gaz-System [WIDEO]

    Pacific Nexus przypłynął na teren Portu Gdańsk 21 marca. Na jego pokładzie znalazło się 17 tys. ton rur potrzebnych do budowy projektu gazociągu lądowego.. Ładunek, który przypłynął do Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A. jest unikatowy.

    31.03.2022
  • Port Gdynia. Powstał system do oczyszczania i odprowadzania ścieków ze statków pasażerskich

    Port Gdynia wzbogacił się o ważną infrastrukturę z perspektywy środowiska naturalnego – dzięki specjalnemu systemowi ścieki z promów i statków wycieczkowych będą oczyszczane i odprowadzane bezpośrednio do sieci miejskiej.

    24.03.2022
  • Bałtyku, Oddychaj! Kto i jak powinien oczyścić polskie morze z niewybuchów? [WIDEO]

    Konferencja „Bałtyku, Oddychaj! - porozmawiajmy o polskim rynku offshore” zgromadziła naukowców, świat biznesu, przedstawicieli spółek skarbu państwa budujących farmy na morzu i instytucje zaangażowane w proces oczyszczania Morza Bałtyckiego z niewybuchów.

    15.03.2022
  • Kador działa w Porcie Gdańsk. Spece od pakowania i transportu myślą "out of the box"

    Zaczynali od produkcji opakowań, z czasem wyspecjalizowali się w kompleksowym pakowaniu ponadgabarytowych i nietypowych towarów oraz ich transporcie. Rodzinna spółka Kador ładunki wielkogabarytowe przygotowuje do przeładunku i transportu morskiego w Porcie Gdańsk. Kolejnym krokiem w rozwoju jest pomysł na wykorzystanie odpadów powstających w procesie pakowania.

    11.03.2022
  • Prezes Portu Gdańsk na temat rozwoju i inwestycji

    Rozmowa na temat rozwoju offshore i budowy terminala instalacyjnego, najnowszych inwestycji i zarządzaniu portem z Łukaszem Greinke, prezesem Portu Gdańsk.

    09.03.2022
  • System elektroenergetyczny po rozbudowie. To tu bije serce Portu Gdańsk [WIDEO]

    W Porcie Gdańsk stale modernizowana jest infrastruktura. Rozbudowie uległ również Główny Punkt Zasilania, czyli system elektroenergetyczny. Wszystkie prace wykonano bez przerw w zasilaniu kontrahentów portu. Wartość inwestycji to 6,7 mln zł. 

    16.02.2022
  • Chcą oczyścić Bałtyk z niewybuchów. W Trójmieście powstaje międzynarodowy ośrodek referencyjny, który wie z kim i jak to zrobić [WIDEO]

    Inicjatorem powołania i rozwoju międzynarodowego ośrodka referencyjnego w zakresie zatopionej broni chemicznej z siedzibą w Trójmieście jest Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W dyskusji o kształcie ośrodka udział wzięło 25 potencjalnych partnerów: przedstawicieli instytucji, biznesu, agend rządowych i nauki. Ośrodek ma szanse powstać z początkiem 2023 roku. 

    26.01.2022
  • Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

    W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.

    17.01.2022
  • Polska Żegluga Bałtycka dostała 140 mln zł na rozwój. Kiedy nowy prom? [WIDEO]

    Na temat rozwoju Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB - Polferries) i nowych promów, była mowa podczas konferencji prasowej na promie Nowa Star w Terminalu Promowym w Gdańsku. Udział w poniedziałkowym (10.01) wydarzeniu wziął wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski oraz poseł na Sejm RP - Czesław Hoc. – To co za chwilę będzie się działo w gospodarce morskiej jest dla nas niezwykle istotne i stanowi priorytet naszego rządu – powiedział wiceminister.

    10.01.2022
  • Bałtyk dla pokoleń. Politycy, naukowcy i biznes łączą siły w oczyszczeniu morza z broni chemicznej

    O tym, że w wodach Morza Bałtyckiego zatopiono około 40 tys. ton broni chemicznej oraz nawet 500 tys. ton broni konwencjonalnej przypominali wspólnie eksperci zaproszeni przez Enea oraz United Nations Global Compact podczas piątkowej (3 grudnia) konferencji inaugurującej projekt "Bałtyk dla pokoleń". Celem kampanii społecznej jest uświadamianie Europejczykom, że na dnia polskiego morza tyka ekologiczna bomba, która może spowodować tragiczne skutki dla morskiego ekosystemu i dużej części kontynentu. Organizatorzy chcą włączyć polski biznes w międzynarodowy dialog, który może się przyczynić do szybszego rozwiązania tego palącego problemu.

    06.12.2021
  • Seatech Engineering stawia na ludzi. „Projektowanie statków to coś więcej niż linia produkcyjna”

    Firma Seatech Engineering powstała w 2003 roku w Gdańsku i od samego początku stawiamy na sukcesywny i stabilny rozwój, którego jednym z kluczowych filarów jest zespół zaangażowanych i wykwalifikowanych ludzi, gdyż projektowanie statków, to coś więcej niż linia produkcyjna.

    03.11.2021
  • Suwnica Goliath powstała w Trójmieście. Konstrukcja dźwigu w drodze do klienta [ZDJĘCIA, WIDEO]

    W ubiegłą sobotę na Nabrzeżu Kaszubskim w Gdańsku odbył załadunek olbrzymiej suwnicy bramowej wraz z częścią pozostałych elementów na poton. Dźwigar główny belki, czyli największa część dźwigu, ma blisko 140 m długości.

    02.11.2021
  • Grupa Technologiczna ASE ma swój magazyn energii. To krok w stronę oszczędności i OZE [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Magazyny energii są odpowiedzią na transformację energetyczną oraz rosnące ceny energii. Gdańska Grupa Technologiczna Automatic Systems Engineering (ASE) wspólnie ze spółką Elmech-ASE zaprezentowała własny magazyn, z którego już wkrótce skorzysta na własne potrzeby. Co przemawia za sukcesem tego projektu?

    12.10.2021
  • Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021

    Forum Gospodarki Morskiej Gdynia przez lata wypracowało sobie status jednej z najważniejszych imprez o charakterze gospodarczym w regionie i Polsce. Tegoroczna, 20. edycja, przyniosła po raz kolejny dyskusje na tematy ważne dla branży i wspólne próby poszukiwań rozwiązań aktualnych problemów.

    10.10.2021
  • Z Portu Gdańsk do wybrzeża Tanzanii. CEVA Logistic przetransportuje konstrukcję o wadze 2 tys. ton [WIDEO, ZDJĘCIA]

    W Porcie Gdańsk przy Nabrzeżu Szczecińskim CEVA zgromadziła ładunek przygotowując do transportu morskiego 154 elementy konstrukcji wiertni i kampusu o łącznej wadze ponad 2 tys. ton. Całość popłynie statkiem SAL „Annette” na kotwicowisko w pobliżu wyspy Songo Songo u wybrzeża Tanzanii.

    04.10.2021
  • Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaprasza kpt. Kuba Szymański, lider panelu "Edukacja morska"

    Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października. Rejestracja: www.forum.gdynia.pl

    30.09.2021
  • Forum Gospodarki Morskiej 2021 - zaproszenie Sławomira Kalickiego, lidera i współorganizatora Forum

    Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości -  to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.

    27.09.2021
  • DCT Gdańsk. O BHP przez praktykę i dobrą zabawę [WIDEO]

    Co zrobić gdy kolega ma zawał, atak epilepsji czy padaczki? Jak zająć się osobą nieprzytomną czy jak resuscytować… w czasach pandemii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukali pracownicy DCT Gdańsk podczas Aktywnego Tygodnia BHP. Okazuje się, że zasady zachowania bezpieczeństwa w pracy można przekazać z pomysłem.

    18.09.2021
  • Trwają targi Baltexpo 2021. MAG: "Porty serwisowe potrzebne na już" [RELACJA - dzień II]

    Pod znakiem morskiej energetyki wiatrowej upłynął drugi dzień targów morskich Baltexpo 2021. Prelegenci rozmawiali na temat roli farm w rozwoju polskiej gospodarki, statkach instalacyjnych - ich projektach i samej budowie. Nie zabrakło dyskusji na temat dekarbonizacji żeglugi, nowych technologii, a także przemian infrastrukturalnych obejmujących porty morskie i inwestycji z tym związanych. Paneliści debatowali również o finasowaniu i milionowych projektach. 

    09.09.2021
  • Nowa obrotnica w Porcie Gdynia. Prezes: "To milowy krok w najnowszej historii portu" [WIDEO]

    Port Gdynia zakończył pierwsze siedem miesięcy 2021 roku ze wzrostem 12,5% ogółem, a w szczególności można zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów w TEU, wzrost wyniósł 14% r/r/. Inwestycje w infrastrukturę pozwalają istotnie zwiększyć potencjał przeładunkowy Portu Gdynia.

    08.09.2021
  • Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Inwestycja obejmuje przebudowę układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym w Porcie Wewnętrzym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Wykonawcą zadania została firma NDI. – To krok w stronę budowy kolejnych terminali – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

    06.09.2021
  • Kazimierz Koralewski, wiceprezes Portu Gdynia: „Sukces próbnych cumowań potwierdza naszą gotowość do współpracy z Polferries”

    Kolejne próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym razem pomyślną próbę odbył prom Wawel.

    04.09.2021
  • Prom Polferries zawinął do Portu Gdynia. Sukces próbnego cumowania, kolejny krok do bałtyckiego hubu promowego

    Pierwsze próbne cumowanie promu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej odbyło się w Publicznym Terminalu Promowym w Porcie Gdynia. Tym samym Polferries przenosi się z Gdańska do Gdyni.

    30.08.2021
  • POL Stella, nowa perełka we flocie PLO. Prezes: „Odbudowujemy flotę i patrzymy w przyszłość stawiając na zespół”

    POL Stella o długości 193 metrów to drugi bliźniaczy statek ro-ro, który Polskie Linie Oceaniczne kupiły w lipcu od tureckiego armatora. – Świętujemy sukces chcąc rozszerzać kierunki rozwoju, między innymi na offshore. Gospodarka morska powinna grać dużą rolę w naszym regionie – powiedziała prezes Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

    11.08.2021
  • Polboat Yachting Festival 2021 otwarty. "Branża jachtowa przeżywa apogeum popularności"

    Jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, houseboaty i skutery już można oglądać na drugim Polboat Yachting Festival w Gdyni. Impreza podczas, której w tym roku zobaczymy siedem premier potrwa do niedzieli 18 lipca w Marina Yacht Parku w Gdyni.

    15.07.2021
  • OT Port Gdynia. Zobacz spektakularny wyładunek warszawskich tramwajów [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Nowoczesne, klimatyzowane, przyjazne środowisku i najdłuższe z dotychczas jeżdżących w stolicy tramwaje przypłynęły na terminal OT Port Gdynia. W czwartek (24 czerwca) miał miejsce wyładunek dwóch pierwszych wagonów zamówionych przez Tramwaje Warszawskie i wyprodukowanych w fabryce Hyunday Rotem Company Limited, które wkrótce pojawiają się na warszawskich ulicach.

    24.06.2021
  • EPG łączy siły z Bladt Industries. Zobacz załadunek 700-tonowej trafostacji Kaskasi [wideo]

    Ponad trzy miesiące przygotowywano się do operacji załadunku potężnej konstrukcji Kaskasi Trafostacja, której finał miał miejsce we wtorek 1 czerwca na nabrzeżu Portu Gdynia. Tym samym spółka Energomontaż-Północ Gdynia (EPG) dołączyła do Bladt Industries przy projekcie podstacji morskiej Kaskasi.

    09.06.2021
  • PSSE ze wsparciem dla Unitestu. Światowy lider trójwymiarowych symulatorów siłowni okrętowych jest z Gdyni [wideo]

    Unitest Marine Simulators to niewielka firma z Gdyni, która jest światowym liderem w produkcji symulatorów siłowni okrętowych. – Nasze symulatory docierają do ponad 60 krajów. Znają nas wszyscy w branży – mówi z dumą kierownictwo spółki. – Tak nowoczesne i konkurencyjne produkty wyróżniają nas w świecie. Chcemy je promować i stawiać za wzór – dodaje prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

    28.05.2021
  • Proteh GlassDeep: „Zmieniamy przyszłość turystyki morskiej nie bojąc się innowacji”

    Supernowoczesny katamaran naszpikowany jest innowacyjnymi rozwiązaniami. – Obserwacja podwodnego świata nigdy wcześniej nie była tak prosta. Nasz pomysł wiąże się nie tylko z rozrywką w luksusowym wydaniu, ale i świeżym spojrzeniem na poznawanie dna morskiego – mówi Eugeniusz Ziółkowski, prezes Proteh GlassDeep.

    21.05.2021
  • Rektor Uniwersytetu Morskiego: „Gdynia może stać się doliną offshore”

    Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.

    18.05.2021
  • 150 osób dziennie przy malowaniu. Jakie prace wykonał Muehlhan przy trafostacji na Morze Bałtyckie? [wideo]

    Ważąca ponad 1.000 ton trafostacja powstaje w Mostostalu Pomorze i trafi na farmę wiatrową na Bałtyku. Przy zabezpieczeniu antykorozyjnym 17.900 m2 tej konstrukcji pracował sztab ekspertów Muehlhan Polska. Zobacz, jak przebiegały prace.

    13.05.2021
  • Montaż wielkiej trafostacji offshore - operacja wagi ciężkiej w Mostostalu Pomorze [wideo]

    W Mostostalu Pomorze powstaje wielka trafostacja na jedną z farm wiatrowych o mocy 247 MW na Morzu Bałtyckim. Gigant łącznie waży ponad 1000 ton. W piątek odbyła się kluczowa operacja łączenia dwóch największych elementów konstrukcji.

    03.05.2021
  • Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

    22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.

    23.04.2021
  • Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

    "Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.

    10.04.2021
  • Wielka inwestycja w Porcie Gdańsk zakończona (foto, video)

    10 km dróg, 7 km torów, 14 rozjazdów 7 obiektów inżynierskich w tym wiadukty drogowe i przepusty ochronne na rurociągach paliwowych PERN i LOTOS, parking buforowy dla aut ciężarowych – czyli kluczowa inwestycja Portu Gdańsk o łącznej wartości 166 mln zł netto, jest na ukończeniu. Generalny wykonawca sopocka firma NDI ma do wykonania już tylko prace porządkowe. Obecnie trwają prace odbiorowe. W środę (17.03.) po południu pierwsze auta ciężarowe przejechały po docelowym układzie drogowym na ulicy Kontenerowej. Jej przekrój to aktualnie dwie jezdnie po dwa pasy ruchu.

    18.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.