• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
11
maj 2022

Zapowiedź raportu "Jak wykorzystać potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce?"

Szczegóły wydarzenia

  • Termin:

    11.05.2022 - 11.05.2022

11 maja 2022 r. godz. 11.00
Miejsce: centrum konferencyjne Crowne Plaza Warsaw – THE HUB, rondo Daszyńskiego 2, sala Ipanema, 1 piętro

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Przy odpowiednich warunkach oraz wsparciu wiatr z Bałtyku przyczyni się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych.

Zapraszamy na prezentację założeń raportu zleconego przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, który na nowo oceni potencjał mocy zainstalowanej oraz produkcji energii obecnych obszarów umożliwiających realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

AGENDA*:

Wprowadzenie i przedstawienie gości:  Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Wystąpienie wprowadzające: Ireneusz Zyska Ministerstwo Klimatu i Środowiska - Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii + ew. Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Aktywów Państwowych

Prezentacja celów i założeń raportu: Karol Pogorzelski, KP Consulting/Mariusz Wójcik, Ramboll Polska

Realizacja ambitnych planów budowy morskich farm wiatrowych w Europie: Małgosia Bartosik, Deputy CEO, Wind Europe

Debata z partnerami:

Ireneusz Zyska, Ministerstwo Klimatu i Środowiska – jak Polski Rząd wykorzysta ogromny potencjał drzemiący w Bałtyku? Już dzisiaj wiemy, że potencjał MEW wykracza daleko poza ten wskazany w PEP2040 – czy są plany aktualizacji celów rządowych dla poszczególnych technologii?

Julia Pali, PKN ORLEN  – czy plany polskiego inwestora mogłyby być ambitniejsze, jeśli pojawiłyby się dodatkowe obszary? Korzyści z partnerstwa biznesowego z partnerem zagranicznym.

Joanna Wis-Bielewicz, ORSTED - jakie korzyści może przynieść współpraca z doświadczonym partnerem przy realizacji MFW w Polsce – punkt widzenia i doświadczenie ORSTED. Doświadczenia przy realizacji projektów międzynarodowych a wnioski dla Polski. (do potwierdzenia)

Grzegorz Chodkowski, RWE – czy II fala rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wyczerpie potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Co jest potrzebne, aby umożliwić wykorzystanie tego potencjału w Polsce?

Michał Kołodziejczyk, EQUINOR - jakie korzyści może przynieść współpraca z doświadczonym partnerem przy realizacji MFW w Polsce – punkt widzenia i doświadczenie EQUINOR. Doświadczenia przy realizacji projektów międzynarodowych a wnioski dla Polski.

Maciej Wagner, WPD POLSKA – jak wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce? Doświadczenia przy realizacji projektów międzynarodowych a wnioski dla Polski.

Tomasz Pluciński, EDF Renewables  - jakie korzyści może przynieść współpraca z doświadczonym partnerem przy realizacji MFW w Polsce – punkt widzenia i doświadczenie EDF Renewables. Doświadczenia przy realizacji projektów międzynarodowych a wnioski dla Polski. (do potwierdzenia)

Paweł Lendzion, OX2 – jakie korzyści może przynieść współpraca z doświadczonym partnerem przy realizacji MFW w Polsce – punkt widzenia i doświadczenie OX2. Jak wykorzystać potencjał Polski w zakresie MEW?

Sławomir Sikorski, Qair – pływające turbiny wiatrowe na Bałtyku – przyszłość czy mrzonka?

Małgosia Bartosik, WindEurope – czy Polska może być liderem rozwoju MFW na Bałtyku? Czy polscy inwestorzy są w stanie sami wykorzystać ogromny potencjał Polski?

Karol Pogorzelski, KP consulting/Mariusz Wójcik, Ramboll/Magdalena Matczak, Instytut Morski – na ile oceniacie potencjał obszarów obecnie wskazanych na cele energetyczne? Jakie czynniki (np. zalegające odpady chemiczne i niewypały na Bałtyku) mogą znacznie ograniczyć potencjał na istniejących obszarach?

Pytania od dziennikarzy

Podsumowanie i zakończenie - Ireneusz Zyska Ministerstwo Klimatu i Środowiska - Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo możliwości modyfikacji agendy   

O RAPORCIE:
W uchwalonym w czerwcu 2021 r. Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich (Plan) przewidziano w sumie 2340 km2 akwenów dopuszczonych do zagospodarowania na cele związane z produkcją energii odnawialnej przed 2040 r. Na tych obszarach planuje się budowę morskich farm wiatrowych (MFW). Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. (PEP2040), opublikowana w lutym 2021 r., mówi o dynamicznym rozwoju sektora MFW (nawet do 11 GW w 2040 r.). Ma się on stać jednym z filarów systemu energetycznego Polski w przyszłości.

Zdaniem ekspertów, potencjał morskiej energetyki wiatrowej (MEW) jest dużo wyższy niż ten, który wynika z opracowanego Planu, czy z PEP2040. Aby wesprzeć ambitne cele klimatyczne UE, a także zapewnić bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii w Polsce, należy rozwijać odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim MEW – technologię o największym potencjale spośród wszystkich źródeł odnawialnych. Należy się spodziewać, że tempo dekarbonizacji polskiej gospodarki założone w PEP2040 stanie się niebawem zbyt wolne w zestawieniu z procesami polityczno-gospodarczymi zachodzącymi w Europie i na świecie. Może być to historyczna szansa dla Polski na poprawę innowacyjności i konkurencyjności kraju, w oparciu o wykorzystanie nowych technologii oraz rozwoju nowych branż przemysłu. Podstawą takiego systemu będą odnawialne źródła energii oraz zielony wodór.

Dotychczasowe szacunki pokazują, że do 2050 r. potencjał rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce wynosi 28 GW. Raport, poza doprecyzowaniem tego potencjału, wskazuje znaczne ilości potencjalnych inwestycji, które będą wymagały dużego zaangażowania inwestorów, państwa i środków finansowych, aby skutecznie je zrealizować. Międzynarodowe koncerny, posiadające ogromną wiedzę i doświadczenie w realizacji morskich farm wiatrowych na całym świecie, mogą pomóc rodzimym inwestorom w wykorzystaniu ogromnego potencjału morskiej energetyki wiatrowej. Tworzenie efektywnych sojuszy z doświadczonymi partnerami zagranicznymi pomoże budować silny sektor morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w sposób optymalny kosztowo i wspierając rodzimy przemysł.


Dziękujemy za wysłane grafiki.