• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
7
paź 2016

Uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej

Szczegóły wydarzenia

W piątek  7 października o godz. 09:30 przed okrętem muzeum ORP Błyskawica odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej. 102 ochotników złoży ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

• 07.30-08.30 – uroczysta Msza Święta w intencji elewów służby przygotowawczej, składających przysięgę wojskową, w Kościele Garnizonowym MW (Gdynia Oksywie, ul. Śmidowicza 45);

• 09.30-11.00 – uroczysta przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej na Nabrzeżu Pomorskim przed ORP „Błyskawica” (Gdynia, aleja Jana Pawła II 1).

• przysięgę zakończą odegranie „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” oraz defilada pododdziałów.

Ochotnicy pochodzący z całej Polski 6 września rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, a dokładnie na militarnych obiektach Punktu Bazowania w Helu. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: szkolenie podstawowe, które potrwa 3 miesiące, oraz szkolenie specjalistyczne, które trwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od potrzeb zgłaszanych z jednostek wojskowych. Szkolenie przygotowawcze zakończy się 23 grudnia.

Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. W ćwiczeniach biorą udział mężczyźni, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest sprawdzenie, którzy ochotnicy nadają się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Z najlepszymi żołnierzami dowódcy jednostek wojskowych podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Nadane zostaną im również przydziały kryzysowe. Ochotnicy, z którymi nie zostaną podpisane kontrakty do NSR, stają się żołnierzami rezerwy i stanowią zasoby rezerw osobowych na potrzeby obronne naszego kraju.

Zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Komenda Portu Wojennego Gdynia przeprowadziła w tym roku trzykrotnie szkolenie ochotników do służby wojskowej.

Uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej - GospodarkaMorska.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.