• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
18
lip 2019

Targi „Wiatr i Woda”

Szczegóły wydarzenia

W dniach 18 – 21 lipca 2019 r. w Marinie Gdynia odbędą się  Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To już 14. edycja jedynej w Polsce imprezy, podczas której można na wodzie zobaczyć najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe, skutery wodne oraz nowoczesny osprzęt żeglarski.


Targi organizują tradycyjnie spółki: YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy oraz patronacie medialnym Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”.  Od lat partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski.
Głównym celem Targów „WIATR i WODA na wodzie” jest szeroka promocja żeglarstwa morskiego oraz sportów wodnych, a przy tym umożliwienie amatorom wodnej rekreacji oceny jachtów, łodzi motorowych i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku – przy kei na wodzie.


W tegorocznych Targach udział weźmie blisko 130 wystawców, w tym po raz pierwszy firmy: Spradling EUROPE, PPHU Navigator Kamila Błaszkowska, Waterbus S.C., White Eagle, Super Yachts, Markos. W gdyńskiej marinie zobaczymy około 120 jednostek, a w halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, odzież turystyczną i sportową oraz ofertę organizatorów czarterów.

Spotkania ze znakomitymi żeglarzami


W tym roku gośćmi spotkań Targów WIATR i WODA w Gdyni, odbywającymi się pod hasłem „Ekstremalne wyprawy żeglarskie”, będą Joanna Pajkowska, która zakończyła niedawno samotny rejs non stop dookoła świata (sobota, godz. 12.30, namiot VIP) oraz Rafał Moszczyński, który jesienią wyrusza na podobną wyprawę trasą Gdynia – Gdynia, by uczcić historyczny wyczyn Henryka Jaskuły sprzed 40 lat (niedziela, godz. 12.00, namiot VIP). Ze specjalnymi gośćmi Targów rozmowy poprowadzi Waldemar Heflich, redaktor naczelny Magazynu „Żagle”.
Sobotnim wieczornym wydarzeniem towarzyszącym Targom będzie 34. Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej w Muszli Koncertowej w Gdyni. Zapraszamy tam miłośników szant – wstęp wolny.


Study Tour – goście z USA i Chin


Tegoroczne gdyńskie Targi „WIATR i WODA na wodzie” to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla fanów sportów wodnych i rekreacji na wodzie, ale również szczególna okazja do promocji polskich firm branży przemysłu jachtowego oraz ich cenionych produktów zagranicą.
W czasie Targów na wodzie w Gdyni odbędzie się druga edycja Misji Study Tour, w której wezmą udział przedsiębiorcy oraz dziennikarze czołowych mediów branżowych z USA i Chin, m.in.: Soundings Trade Only, SAIL Magazine, Yacht and Sea i Chin: Blu Inc Media, Lux Inc Media, Fragrant Harbour czy Ocean Way Yacht. Goście z USA i Chin poznają potencjał polskiego przemysłu, odwiedzą wybrane stocznie jachtowe, uczestniczyć będą w spotkaniach biznesowych na Targach. Ponadto uczestnicy Misji Study Tour wezmą udział w testach jednostek żaglowych: N’Fun 30, Maxus evo 24, Caravela 950 (jacht, na którym kapitan Rafał Moszczyński wyruszy w samotny rejs dookoła świata). Przetestują też jednostki motorowe: Balt Tytan 918, Parker 110 Monaco (zdobywca nagród: Best of Boats na Targach w Berlinie w 2018 r. i Jacht Roku w Polsce 2019), Parker 850 Voyager, Futura 36, Northman 1200, Emzi 767 Classic oraz Diamond 550. W ramach Misji zaplanowano też konferencję prasową „Siła i potencjał polskiej branży jachtowej. Elementy rządowego programu wsparcia branży na rynkach zagranicznych”.

Nominacje i nagrody


Już po raz dziesiąty przyznana zostanie nagroda Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie Gdynia YACHT Design. Intencją organizatorów jest promowanie najlepszego wzornictwa w branży sportów wodnych. Idea konkursu doskonale wpisuje się w strategię Gdyni, która jest miastem innowacji, ciekawego wzornictwa i dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej. Jury dokona wyboru najładniejszego jachtu żaglowego oraz jachtu motorowego prezentowanego na Targach. W składzie jury zasiadają: Tadeusz Jelec – słynny polski projektant i Design Manager Jaguara, Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant, główny designer PESA, Leszek Gonciarz – projektant i konstruktor jachtów z pasji, a z zawodu architekt, Stanisław Iwiński (sekretarz jury) – żeglarz, specjalista w dziedzinie jachtów żaglowych i motorowych, szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle”, Alicja Kotlarek – projektant wnętrz, grafik 3D w H2 Yacht Design oraz Jacek Oryl – dyrektor Targów WIATR i WODA. Laureatów konkursu poznamy w sobotę 20 lipca w południe. Ogłoszone też zostaną tradycyjne nominacje do nagród Redakcji „Żagli”.

Na żaglach i silniku


Wszyscy fani sportów wodnych powinni zobaczyć najważniejszą imprezę wystawienniczą sezonu letniego w Polsce. Jachty i łodzie w swoim naturalnym środowisku wyglądają niezwykle atrakcyjnie! Prezentacja jachtów żaglowych i motorowych na Targach „Wiatr i Woda” w Gdyni jest nie tylko wizytówką miasta, ale i magnesem przyciągającym turystów. Oprócz zwiedzania zabytkowych okrętów i żaglowców – „Błyskawicy” oraz „Daru Pomorza” – stojących przy Skwerze Kościuszki, tuż obok mają oni możliwość obejrzenia jachtów i łodzi oferowanych na naszym rynku. Nie zabraknie polskich jachtów i renomowanych marek z całego świata prezentowanych przez dealerów i przedstawiciel handlowych zagranicznych stoczni. Będą także liczne stoiska wystawców z osprzętem, elektroniką i usługami jachtowymi.

Dla żeglarzy


Rynek nautyczny zmienia się z roku na rok. Dominują jednostki motorowe. Bywa, że stanowią prawie 90 procent wszystkich łódek pokazywanych na targach. Nie inaczej jest w naszym kraju. Podczas tegorocznej edycji możemy jednak liczyć na zobaczenie kilku ciekawych jachtów żaglowych. Dużą atrakcją będzie najnowszy Dufour 390 Grand Large rodem z Francji. Polskie stocznie pokażą znane już modele, ale ciągle budzące duże zainteresowanie publiczności, jak: N'Fun 30 (zdobywca nagrody Gdynia Yacht Design 2018), Caravela 950, Maxus evo 24 (laureat konkursu Jacht Roku 2017 w Polsce) czy szybki trimaran Dragon Fly 28 Sport (Jacht Roku 2018 w Polsce). Być może w Gdyni zobaczymy także jedną ze słynnych żaglowych Delphii lub nową BluEscape 1200 z flybridge'm.

Dla motorowodniaków


Jednym z najważniejszych wydarzeń targów będzie premierowy pokaz modelu Balt 918 Tytan na stoisku firmy Balt Yacht z Augustowa. Do miana najpiękniejszego jachtu wystawy kandydować będzie sporo jednostek zarówno z polskich, jak i zagranicznych stoczni. Wśród nich: Northman 1200, Parkery – 110 Monaco (zwyciężył w konkursie BOB Award 2018), 850 Voyager, 800 Weekend, 790 Explorer i 660 Pilot House, a także Emzi 767 Classic, Diamond 550. Firma Dobre Jachty pokaże trzy merry fishery (795, 895 i 1095). Choć to marka francuska, łodzie te budowane są w stoczni w Ostródzie. Obok nich stanie Invictus 240FX, dzieło włoskiego designera Christiana Grande. Ciekawe konstrukcje zapowiedziały też kolejne polskie firmy: Waterbus, Navigator, Marinero czy S-Yachts z Augustowa, która pokaże Axopara 37 Sports Cabin w wersji BRABUS Line.


Amerykańską myśl techniczną reprezentować będzie Regal LS6, opracowany specjalnie na jubileusz 50-lecia. Na stoisku Skyboats zobaczymy natomiast Windy – norweską markę eleganckich i ekskluzywnych łodzi motorowych, produkowanych częściowo w Polsce. Zwiedzający będą mieli również możliwość obejrzenia z bliska, a także testowania (dla potencjalnych klientów), modeli Windy – 46, 40, 31, 29, 39 i 27. Jak co roku największą ofertę przygotuje nasz eksportowy lider, stocznia Galeon ze Straszyna. Firma, której zakład położony jest niedaleko gdyńskiej mariny, ma możliwość zaprezentowania wszystkich jachtów. Z uwagi jednak na duże zainteresowanie na zagranicznych rynkach dopiero w ostatniej chwili zdecyduje, które modele pokaże na targach. Na pewno jednak podziwiać będzie można Galeona 650 Skydeck w specjalnej limitowanej edycji. Obok stanie pięć jednostek, w tym 470 Skydeck i najnowszy 425 HTS.

Dla każdego


Obok łodzi i jachtów tradycyjnie nie zabraknie bogatej oferty innych produktów przemysłu nautycznego. Yamaha, reprezentowana przez dwóch dealerów, przedstawi ofertę napędów przyczepnych o mocy od 2,5 do 200 KM oraz skuterów wodnych. Atrakcją będzie możliwość ich testowania przez klientów z uprawnieniami. Parker Poland zaprezentuje szereg silników Mercury, a Taurus Sea Power kolorowe zaburtowe Evinrudy oraz przyczepne Lehry na gaz. Do stoiska gdańskiej firmy miłośników szaleństw na wodzie przyciągną doskonałe skutery wodne Sea Doo.


Stanisław Iwiński

Dziękujemy za wysłane grafiki.