• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
7
maj 2026

IV Kongres Transformacji Energetycznej w Warszawie

Szczegóły wydarzenia

IV edycja Kongresu Transformacji Energetycznej – premiera raportu o zazielenianiu ciepłownictwa

7 maja odbędzie się Kongres Transformacji Energetycznej. Tegoroczna edycja poświęcona będzie dekarbonizacji ciepłownictwa, stabilizacji OZE przez gaz oraz walce z dezinformacją w energetyce. Konferencja organizowana przez Klub Energetyczny rozpocznie się o godz. 9.00 w Hotelu Hilton ul. Grzybowska 63 w Warszawie.

Pierwsza część Kongresu poświęcona będzie dekarbonizacji ciepłownictwa. Zaprezentujemy raport pt. „Rewolucja w ciepłownictwie. Jak zazielenić sektor zdominowany przez węgiel?”. Zdaniem autora raportu Kamila Moskwika „transformacja polskiego ciepłownictwa jest nieuchronna, ale jej głównym ryzykiem nie jest technologia, lecz model wdrożenia. Sektor jest rozdrobniony, kapitałochłonny i pozbawiony spójnej strategii. Bez odpowiednich mechanizmów wsparcia finansowego, zmian regulacyjnych i zintegrowanego planowania (łączącego ciepłownictwo i elektroenergetykę) transformacja może okazać się zbyt wolna i zbyt kosztowna, by osiągnąć cele klimatyczne”.

Pokażemy doświadczenia programu „Ciepłownia przyszłości” realizowanego przez NCBR i finansowanego z funduszy UE w ramach POIR. Będziemy dyskutować w gronie ekspertów na temat najlepszych technologii zazieleniających sektor ciepłowniczy.

W drugiej części skupimy się na stabilizacji Odnawialnych Źródeł Energii przez generację gazową. Pokażemy przykłady takich realizacji, a także porozmawiamy na temat optymalizacji takich rozwiązań w sytuacji coraz większego przyrostu mocy OZE w systemie elektroenergetycznym.

W trzeciej części tegorocznej edycji naszej konferencji zajmiemy się problemem przeciwdziałania rosnącej dezinformacji w sektorze energetycznym. Dokonamy diagnozy sytuacji, a także wypracujemy rekomendacje dla administracji.


Link do rejestracji

 

Udział w tegorocznej edycji konferencji potwierdzili:

Miłosz Motyka – Minister Energii

Konrad Wojnarowski – Wiceminister Energii

Mikołaj Raczyński – Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

dr Szymon Paweł Moś – Prezes Polskiej Spółki Gazownictwa

Andrzej Gajewski – Prezes ORLEN Termika

Konrad Purchała – Wiceprezes PSE

Mariusz Rukat – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. Gospodarczych i Energii

Maciej Przybylski – Prezes Vortex Energy Polska

Łukasz Tomaszewski – Dyrektor departamentu OZE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Sławomir Hinc – Prezes Gaz-System

Kasia Karpa – Świderek – Dyrektorka Departamentu Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Marcin Popkiewicz – Analityk megatrendów

dr Klaudia Rosińska – Adiunkt w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej

Anna Siewiorek – Fundacja Climate&Strategy

Olga Sypuła – Prezes European Energy Polska


PATRONAT HONOROWY

Ministerstwo Energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska


PATRONAT

Związek Miast Polskich


PARTNERZY

Bank Gospodarstwa Krajowego

GAZ-SYSTEM

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

ORLEN Termika

Polski Fundusz Rozwoju

Polska Spółka Gazownictwa

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Vortex Energy

Dziękujemy za wysłane grafiki.