• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
3
mar 2017

Gala wręczenia nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2016

Szczegóły wydarzenia

 • Termin:

  03.03.2017 - 03.03.2017

 • Godzina rozpoczęcia:

  17:00

 • Adres:

  Długi Targ 43/44
  80-831 Gdańsk

  Pokaż na mapie
 • Telefon:

  694-464-007

 • E-mail:

  info@fundacjagdanska.pl

  rejsroku.pl

Uroczystość wręczenia najwyższych polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych REJS ROKU i SREBRNY SEKSTANT 2016 odbędzie się w piątek 3 marca 2017 r. Ceremonię zaplanowano na godz. 17.00 w gdańskim Dworze Artusa.

To już 47. edycja tych prestiżowych wyróżnień. Uroczystość organizowana jest tradycyjnie w pierwszy piątek marca, na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą –  dokonał tego „Dar Pomorza” nocą z 1 na 2 marca 1937 roku. Dlatego to na pokładzie Białej Fregaty, która dziś jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego, odbywa się posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant".

Jury po analizie przedsięwzięć żeglarskich sezonu 2016, poddało ostatecznie ocenie 10 wypraw o różnym charakterze, zarówno pod względem skali, charakteru, celów, jak i stopnia żeglarskiej trudności. Podium minionego sezonu zdominowali samotni żeglarze na niewielkich łódkach.

„Srebrnym Sekstantem” i Nagrodą Honorową „Rejs Roku 2016” jury jednogłośnie zdecydowało uhonorować kpt. Szymona Kuczyńskiego, który w ramach ambitnego projektu „Maxus Solo Around” opłynął samotnie świat na niewielkim jachcie „Atlantic Puffin”.

Ten rejs stanowił zwieńczenie konsekwentnych morskich przedsięwzięć realizowanych przez Szymona Kuczyńskiego w ostatnich latach. Oceaniczne regaty i obecna wokółziemska wyprawa miały dokumentować, że bez wielkich nakładów finansowych, na niewielkim jachcie można podejmować i bezpiecznie realizować nawet najtrudniejsze żeglarskie wyzwania.

Kuczyński wypłynął w listopadzie 2014 roku z Wysp Kanaryjskich na łódce typu Maxus 22 (dł. 6,36 m) i po 15 miesiącach, 4 marca 2016 roku, zamknął wokółziemską pętlę wpływając do Las Palmas po pokonaniu 28 587 Mm. Żeglował trasą pasatową – po przejściu Atlantyku i Kanału Panamskiego, z zaledwie jednym postojem (Markizy) przepłynął Pacyfik. Z australijskiego Darwin przez Reunion, opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei, na północ przez Atlantyk, do kończącego wyprawę Las Palmas.

Mimo skrajnych często warunków pogodowych i przeciwności natury technicznej, wykazał żeglarski profesjonalizm i odpowiedzialność – żeglował bezpiecznie i z powodzeniem. Kapitan Szymon Kuczyński i jacht „Atlantic Puffin” ukończyli tę próbę w dobrej kondycji.

Podczas gali zostaną również wręczone nagrody:

 • II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016” – Aleksandrowi Hanuszowi
 • III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2016” – kpt. Michałowi Palczyńskiemu
 • Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2016” – kpt. Krzysztofowi Grubeckiemu i kpt. Piotrowi Kuźniarowi
 • Nagroda specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego – Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)
 • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” – Akademickiemu Klubowi Morskiemu w Gdańsku
 • Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców – Sekcji Żeglarstwa Morskiego RTW LOTTO-Bydgostia
 • Nagroda Magazynu Sportów Wodnych „ŻAGLE” – Szymonowi Kuczyńskiemu

W obradach jury 47. edycji nagród uczestniczyli: kontradm. Czesław Dyrcz, przewodniczący jury, Maciej Leśny wiceprezes PZŻ ds. morskich, przew. Kom. Żeglarstwa Morskiego, Zbigniew Stosio, sekretarz jury, Sekretarz Generalny PZŻ, Andrzej Radomsk,i przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska.

Gala wręczenia nagród Rejs Roku i Srebrny Sekstant 2016 - GospodarkaMorska.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.