• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
4
lip 2017

35-lecie podniesienia bandery na Darze Młodzieży

Szczegóły wydarzenia

  • Termin:

    04.07.2017 - 04.07.2017

  • Godzina rozpoczęcia:

    13:00

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży. Uroczystość odbędzie się 4 lipca przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Początek o godzinie 13:00.

Dar Młodzieży – żaglowiec szkoleniowy akademii Morskiej w Gdyni – to jeden z najpopularniejszych żaglowców świata. Zapraszany jest na wszystkie zloty i regaty wielkich żaglowców w kraju i zagranicą. Fregata ma 108,815 m długości, 14 m szerokości oraz 6,87 m zanurzenia. Powierzchnia ożaglowania podstawowego to 3 015 m kw. Na pokład zabiera 130 + 6 praktykantów, a stała załoga to 32 osoby.

Wodowanie żaglowca odbyło się 12 listopada 1981 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Matką chrzestną została Helena Jurkiewicz, żona kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza – najdłużej pełniącego funkcję komendanta „Daru Pomorza”.

„Dar Młodzieży” jest następcą „Daru Pomorza” – „białej fregaty”, służącej szkoleniu kadr morskich dla biało-czerwonej bandery w latach 1930-1982. To pierwszy żaglowiec zbudowany w polskiej stoczni od podstaw, według oryginalnego polskiego projektu, jako żaglowa jednostka szkolna. Projektowania „Daru Młodzieży” podjął się inż. Zygmunt Choreń – młody projektant gdańskiej stoczni, żeglarz. Wspierali go weterani „Daru Pomorza”: wieloletni komendant Kazimierz Jurkiewicz, ostatni komendant Tadeusz Olechnowicz oraz członkowie załogi „białej fregaty”.

W pierwszą podróż „Dar Młodzieży” wyruszył z Gdyni 10 lipca 1982 r. Pierwszym portem był  Rostock, później brytyjski Falmouth. Następnie fregata wystartowała w ramach The Cutty Sark Tall Ships Races i wygrała je, wyprzedzając tradycyjnego rywala „Daru Pomorza”, niemiecki żaglowiec „Gorch Fock”, o 14 minut i 18 sekund.

Po rejsach na wodach Europy, „Dar Młodzieży” wyruszył na oceany. Na zaproszenie Japończyków wziął udział m.in. w Osaka World Sail 1983. Odbył także transatlantycką wyprawę do Kanady na zlot żaglowców „Quebec 84”. Odwiedził również Australię podczas wielkiego zlotu z okazji 200-lecia osadnictwa europejskiego na kontynencie australijskim, zamykając w tej podróży wokółziemską pętlę.

Oprócz transkontynentalnych podróży, bałtyckich rejsów z młodzieżą, żeglarzami, dziennikarzami czy po prostu entuzjastami wielkich żagli, „Dar Młodzieży” odgrywa jeszcze jedną ważną rolę. To statek, który edukuje adeptów morskiej służby. Znakomici oficerowie i kapitanowie światowej floty pierwsze kroki stawiają właśnie na tej fregacie. Jednostka jest stale modernizowana i wyposażana w najnowsze techniki nawigacyjne. A zapis w książeczce żeglarskiej o praktykach odbytych na żaglowcu, to powód do dumy.

Podczas służby pod biało-czerwoną banderą, w latach 1982-2015 „Dar Młodzieży” odbył 202 podróże, przepłynął ponad 545 tysięcy mil morskich, 680 razy zawijał do portów całego świata. Na pokładzie fregaty przeszkoliło się ok. 18 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych.

35-lecie podniesienia bandery na Darze Młodzieży - GospodarkaMorska.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.