• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
11
maj 2026

18. Baltic Business Forum „Energia dla bezpieczeństwa” 11–12 maja 2026, Świnoujście

Szczegóły wydarzenia

W dniach 11–12 maja 2026 roku odbędzie się 18. edycja Baltic Business Forum (18. BBF) pod hasłem „Energia dla bezpieczeństwa”.  Rosyjska agresja na Ukrainę pokazała, że dostęp do energii jest wartością strategiczną i życiową – kluczową dla państw, obywateli i gospodarki. Świnoujście, z działającym terminalem LNG oraz rozwijającą się infrastrukturą energetyczną, stanowi naturalne miejsce debaty o przyszłości bezpieczeństwa energetycznego Polski, Ukrainy i całego regionu. Województwo Zachodniopomorskie, biorąc pod uwagę zużycie energii w zestawieniu z produkcją z OZE, jest dziś krajowym liderem samowystarczalności energetycznej, osiągając wskaźnik ponad 120% przy średniej krajowej 28,5%. W kontekście geopolitycznych napięć, transformacji energetycznej oraz rosnącej roli regionu Morza Bałtyckiego, Baltic Business Forum tworzy przestrzeń do strategicznej debaty o kierunkach rozwoju i współpracy w obszarze energii.

Tegoroczna edycja BBF skoncentruje się na kluczowych wyzwaniach związanych 

z transformacją i bezpieczeństwem energetycznym. W programie m.in.:

suwerenność i współpraca energetyczna – strategia polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej między ambicjami a wojennymi realiami,

rola Bałtyku jako bramy do dywersyfikacji dostaw do Europy Środkowo-Wschodniej 

i Ukrainy,

inwestowanie w sektor energii w Ukrainie – szanse dla przedsiębiorców w ramach Ukraine Facility oraz wsparcie PFR, BGK, KUKE, ARP, PAIH i PARP,

polski atom oraz potencjał morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku,

biogaz i bioetanol jako elementy bezpieczeństwa energetycznego,

rola samorządów w promowaniu efektywności energetycznej.

- Polska prowadzi trudną, ale potrzebną transformację energetyczną. Jej celem jest 
i ochrona klimatu, i zbudowanie własnego bezpieczeństwa energetycznego. Pełnoskalowa wojna przeciw Ukrainie pokazuje nam, że energię nie tylko trzeba mieć, ale trzeba też mieć zdolność do obrony wytwarzania energii i zasobów energetycznych. Trzeba budować Unię Energii, a więc  współpracę europejską i regionalną, interkonektory. Trzeba uczyć się od Ukrainy, że ważne są rozproszone źródła energii, solidarność i odporność. 18. BBF to będzie swego rodzaju polsko-ukraiński szczyt energetyczny - podkreśla Dariusz Szymczycha, Pierwszy Wiceprezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
W 18. BBF udział wezmą przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej Polski 
i Ukrainy, przedsiębiorcy oraz instytucji wsparcia polskiego biznesu: Agencji Rozwoju Przemysłu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. 
18. BBF zostało objęte patronatem honorowym Przewodniczącego Rady do spraw Współpracy z Ukrainą prof. Pawła Kowala.
Organizatorem Baltic Business Forum jest Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) zaś współorganizatorami: Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa–Północ–Wschód ENEIA, Urząd Miasta Świnoujścia oraz Pomorze Zachodnie. Od 18 lat Baltic Business Forum łączy liderów biznesu, polityki, administracji publicznej i ekspertów z Polski, Ukrainy oraz innych krajów. To przestrzeń dialogu o strategicznych kierunkach rozwoju gospodarczego, współpracy międzynarodowej i bezpieczeństwie regionu. Podczas 18. Baltic Business Forum eksperci i decydenci będą dyskutować o suwerenności energetycznej, perspektywie Ukrainy, roli samorządów oraz realnych możliwościach wsparcia przedsiębiorców.
Rejestracja oraz szczegółowy program dostępne są na stronie:  https://balticbusinessforum.eu/

11 i 12 maja 2026 roku zapraszamy do Radisson Blu Resort Świnoujście!

18. Baltic Business Forum „Energia dla bezpieczeństwa” 11–12 maja 2026, Świnoujście - GospodarkaMorska.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.