• <

Szczegóły wydarzenia

Poinformuj o wydarzeniu
27
cze 2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski

Szczegóły wydarzenia

 • Termin:

  27.06.2023 - 28.06.2023

 • Godzina rozpoczęcia:

  10:00

 • Adres:

  ul. Korsarzy 34
  70-540 Szczecin

 • E-mail:

  mkm@polnocnaizba.pl

  https://kongres-morski.com.pl/
 • Patronat:

  GOSPODARKAMORSKA.PL

Inauguracja jubileuszowej edycji  Międzynarodowego Kongresu Morskiego nastąpi 27 czerwca, w szczecińskiej Operze na Zamku, natomiast drugi dzień Kongresu odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym Hotelu Radisson Blu. Patronat Honorowy i nadzór merytoryczny nad wydarzeniem sprawować będzie Ministerstwo Infrastruktury, współorganizator Kongresu.

Z perspektywy minionej dekady można stwierdzić, iż Kongres stał się najważniejszym wydarzeniem szeroko rozumianej gospodarki morskiej w Polsce, o międzynarodowym znaczeniu, poruszającym najistotniejsze zagadnienia branży. Stał się merytorycznym forum dyskusji o sprawach mających strategiczne znaczenie dla gospodarki morskiej, transportu morskiego, rozwoju portów, żeglugi śródlądowej, przemysłu stoczniowego, energetyki, ochrony środowiska, finansów i ubezpieczeń w tych obszarach.

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny z ramienia rządu za gospodarkę morską przyznaje, że jubileuszowy Kongres będzie doskonałą okazją do podkreślenia  znaczenia branży offshore dla rozwoju polskich portów i  bezpieczeństwa energetycznego kraju. – Tym bardziej, że fazę dyskusji mamy już za sobą, i przeszliśmy do fazy realizacji inwestycji zwiększających potencjał naszych portów, rozbudowy terminali gazowych, kontenerowych, budowy portów instalacyjnych i serwisowych związanych z morskimi siłowniami wiatrowymi itd.

Minister przypomina przy okazji rekordowe przeładunki w naszych portach w minionym roku, przekraczające 133 mln ton, wskazujące na ich strategiczne znaczenie w gospodarce narodowej. – Te wyniki nie są przypadkowe, to efekt konsekwentnie realizowanych strategii przez zarządy portów, inwestycji infrastrukturalnych, odważnych decyzji i oczywiście pracy tysięcy osób – podkreśla Marek Gróbarczyk.

Organizatorzy zapewniają iż jubileuszowy Kongres będzie okazją do refleksji i podsumowań całej dekady w branży ale jednocześnie otwarciem na kolejne dziesięciolecie. Planowane są dyskusje o nowych wyzwaniach i zagrożeniach  dla portów, armatorów i operatorów promowych, stoczni produkcyjnych i remontowych itd.  Tematem debat będzie rozwój infrastruktury międzynarodowych korytarzy transportowych, żeglugi śródlądowej oraz intermodalnych i multimodalnych szlaków komunikacyjno-transportowych. Organizatorzy przewidują wiele prezentacji związanych z bezpieczeństwem energetycznym, logistyką, ubezpieczeniami, digitalizacją w branży morskiej. Nie zabraknie dyskusji  dotyczących edukacji morskiej, wspomnianych zagadnień finansowych, legislacyjnych, prawnych, związanych z ochroną środowiska.

Czerwcowym, 10. Międzynarodowym Kongresem Morskim zamkniemy i podsumujemy minioną dekadę, i zrobimy otwarcie branży morskiej na kolejne dziesięciolecie – zapowiadają organizatorzy.

Organizatorem Wydarzenia jest Klaster Morski Pomorza Zachodniego. Współorganizatorami są: Ministerstwo Infrastruktury, sprawujące jednocześnie Patronat Honorowy i nadzór merytoryczny oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Fundacja Kongres Morski. Patronat medialny sprawuje portal morski Polska Morska.

Dziękujemy za wysłane grafiki.