• <

Wszędzie

  • Kolejne wodowanie w Karstensen Shipyard Poland. Pełen portfel zamówień na rok 2020

    3 stycznia w gdyńskim oddziale Stoczni Karstensen odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego kadłuba statku rybackiego oznaczonego numerem stoczniowym #454. Była to pierwsza operacja otwierająca pełen portfel zamówień na rok 2020 a jednocześnie czwarta w historii zakładu istniejącego niespełna półtora roku.

    10.01.2020
  • AIDAmar zakończyła sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło 118 tys. pasażerów

    54 zawinięcia, w tym cztery nieplanowane, ponad 42 tysiące członków załóg statków pasażerskich i 17% wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Takimi wynikami Zarząd Morskiego Portu Gdynia zamknął sezon statków pasażerskich 2019. Ostatnim wycieczkowcem, jaki w tym roku mogliśmy zobaczyć przy Nabrzeżu Francuskim, była AIDAmar. Ta ponad 250-metrowa jednostka w tym roku cumowała w Porcie Gdynia aż 16 razy.

    08.10.2019
  • Zobacz, jak w Porcie Gdynia działa nowoczesny system GBAS-RTK

    W Porcie Gdynia w pełni działa już nowoczesny system GBAS-RTK. To najbezpieczniejszy na świecie mechanizm naprowadzania statków. Umożliwia on wyznaczanie pozycji jednstek z dokładnością do kliku cm.

    11.09.2019
  • Podpisano umowę na rozbudowę dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia

    Nasze porty muszą być konkurencyjne co najmniej tak, jak inne porty południowych wybrzeży Bałtyku – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przy okazji podpisania umowy na rozbudowę dostępu kolejowego do zachodniej części Morskiego Portu Gdynia.

    08.04.2019
  • Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

    Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

    09.11.2018
  • Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim rozpoczęty

    Rok akademicki 2018/2019 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpoczęty. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę na Skwerze Kościuszki. Było to historyczne wydarzenie – od 1 września tego roku dotychczasowa Akademia Morska nosi bowiem rangę uniwersytetu.

    07.10.2018
  • Wyzwania diagnostyczne branży morskiej na konferencji DMIUT 2018

    Wyzwania diagnostyczne branży morskiej to jeden z głównych tematów konferencji Diagnostyka Meteriałów i Urządzeń Technicznych DMIUT 2018, która odbyła się w Gdańsku. W Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym eksperci rozmawiali m.in. o nowoczesnej diagnostyce, narzędziach rozwoju i wsparcia oraz o potencjale badań naukowych w tym zakresie. Wydarzenie odbyło się po raz VII.

    24.09.2018
  • Gdynia: Polskie stocznie budują okręt dla szwedzkiej MW

    Stocznie z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Nauta i Stocznia Wojenna w Gdyni budują okręt wywiadowczy dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Jednostka będzie miała 74 m długości. Wartość kontraktu ze stocznią jest objęta tajemnicą handlową.

    18.06.2018
  • Narodowy Program Morskiej Energetyki Wiatrowej do końca roku

    Przyjęcie przez rząd do końca roku Narodowego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej zapowiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Zakłada on m.in. gospodarczy rozwój regionów zlokalizowanych wokół portów Gdańsk, Gdynia, Szczecin-Świnoujście oraz Ustka i Kołobrzeg, jak również zwiększenie potencjału produkcyjnego oraz utworzenie 70 000 nowych miejsc pracy. Jak podkreślił Mariusz Wójcik, project manager w Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, będzie to program wykonawczy, „jak ta energetyka morska powinna się rozwijać od strony strategicznej, politycznej, jakie powinny być cele”.

    02.03.2018
  • III edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie

    III edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, mimo, że trochę przyćmiona przez ostatnie zmiany w Ministerstwie Obrony Narodowej, spełniła swoją rolę. Dyskusje, plany, wymiana doświadczeń oraz przypominanie decydentom, politykom o morzu to główne zalety wydarzenia, które na stałe zapisało się już w militarnym kalendarzu. Podczas tegorocznej edycji głównymi tematami warszawskiego forum były: znaczenie morza dla bezpieczeństwa i gospodarki, rozwój sił morskich i przemysłu stoczniowego, oraz priorytety w modernizacji Marynarki Wojennej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele rządu, BBN, wojska oraz przemysłu z Polski i z zagranicy.

    26.01.2018
  • Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie

    Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.

    03.12.2017
  • 53-letni longliner przechodzi remont w gdańskiej stoczni

    Nowy projekt stoczni ALKOR. Tym razem odnawia ona statek rybacki dla islandzkiego armatora. Hamar, bo o nim mowa, to trzecia z kolei jednostka, która obecnie jest przebudowywana i remontowana na terenie tej stoczni w Gdańsku.

    17.07.2017
  • Saab wybrał Stocznię Remontową Nauta do budowy statku wywiadowczego szwedzkiej Marynarki Wojennej

    Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Stocznia Remontowa Nauta została przez szwedzką grupę zbrojeniową Saab wybrana jako wykonawca platformy statku rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Umowę w tej sprawie podpisano 26 kwietnia w Gdyni. SR Nauta odpowiedzialna będzie za budowę, wodowanie i wstępne próby morskie szwedzkiej jednostki.

    27.04.2017
  • Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych

    Ukończona i oddana do użytku inwestycja GSG Towers, spółki wchodzącej w skład Grupy Stoczni Gdańsk, umożliwia jej zwiększenie produkcji wież wiatrowych do poziomu 300 rocznie. Ponadto produkowane tu wieże mogą mieć średnicę aż 8 metrów, co jest obecnie światowym standardem dla morskich farm wiatrowych. Na uroczystym otwarciu hali produkcyjnej pojawili się przedstawiciele rządu, administracji samorządowej i przemysłu stoczniowego.

    23.10.2016
  • Parada Żaglowców zakończyła Operację Żagle Gdyni

    Malownicza parada na wodach Zatoki Gdańskiej, w blasku zachodzącego słońca zakończyła Operację Żagle Gdyni 2014. Podczas pięciu dni, które flota spędziła w gdyńskim porcie, żaglowce obejrzało 1,9 miliona odwiedzających. Impreza upamiętniła 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców, Operacji Żagiel \'74.

    19.08.2014
  • Nowa hala DAMEN SHIPYARDS w Gdyni

    20.01.2014 miała miejsce uroczystość oddania do użytku nowoczesnej hali prefabrykacyjno-montażowej, zlokalizowanej przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych na terenach gdyńskiego portu.

    22.01.2014
  • Dni Morza - ćwiczenia antyterrorystyczne na promie Stena Spirit - relacja GospodarkaMorska.TV

    Najbardziej spektakularnym dniem był piątek 28 czerwca, kiedy to zorganizowano główną atrakcje tegorocznych obchodów. Na widzów czekała parada jednostek Marynarki Wojennej, ale przede wszystkim przygotowana z dużym rozmachem akcja pozorowanego ataku terrorystycznego na prom Stena Spirit. Sygnałem do rozpoczęcia akcji był niski przelot samolotu M20 Mewa należącego do straży granicznej nad kominem jednostki. Następnie przeprowadzono desant z policyjnego śmigłowca Mi-8 nad pokładem jednostki, a na samym pokładzie wylądował lekki helikopter SW-4, natomiast do burty przybiły łodzie FORMOZY.

    01.07.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.