• <

Wszędzie

  • Hanwha Industry Day w Gdańsku. Rozmowy o biznesie i programie "Orka"

    W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Dzień Przemysłu, w trakcie którego pochodząca z Korei Południowej stocznia Hanwha Ocean wraz z partnerami omówiła możliwości współpracy z polską branżą morską w ramach transferu technologii. Zaprezentowała również swoją ofertę dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu „Orka”.

    24.05.2024
  • Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

    O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.

    15.03.2024
  • GCT świętuje pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Branży Morskiej. Kobiety coraz chętniej wybierają pracę na terminalach [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Przyjmują kontenery lub je wydają, są operatorkami suwnic albo ciągników. Kobiety już od dawna spotykamy na terminalach kontenerowych. Nie dziwi również fakt, że pracują ramię w ramię z mężczyznami. Przy okazji przypadającego 18 maja Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej, podglądamy ich pracę w Gdynia Container Terminal (GCT) w Gdyni, który jest częścią grupy Hutchison Ports. 

    18.05.2022
  • Morze możliwości, morze zagrożeń - I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego RP z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem

    Wczoraj w hotelu Courtyard Marriot Waterfront Gdynia odbył się I Kongres Bezpieczeństwa Morskiego zorganizowany z okazji 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z instytucji państwowych, przedstawicieli Marynarki Wojennej RP i naukowców. Kongres był okazją do omówienia tematów kluczowych z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa morskiego kraju biorąc pod uwagę uwarunkowania technologiczne, polityczno-militarne, gospodarcze i społeczne. Współorganizatorami wydarzenia było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

    12.02.2020
  • W Warszawie zakończyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

    23 stycznia w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zor­ga­ni­zo­wane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Tematyką tegorocznej edycji FBM były głównie nowe okręty dla Marynarki Wojennej w ramach nowego Planu Modernizacji Technicznej i ochrona cywilnej infrastruktury morskiej traktowanej jako fundament bezpieczeństwa państwa. Portal GospodarkaMorska.pl tradycyjnie objął wydarzenie patronatem medialnym.

    26.01.2020
  • Terroryści na promie Nova Star. Ćwiczenia antyterrorystyczne i ratownicze pod kryptonimem „KORSARZ-19” w Gdyni

    Terroryści na promie Nova Star należącym do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jednostkę z rąk porywaczy odbiły w czwartek siły specjalne JW Formoza oraz BOA. Nikomu nic się nie stało, a cała akcja odbyła się w ramach ćwiczeń antyterrorystycznych „KORSZARZ-19”, które w ramach obchodów Święta Morza 2019 zorganizował Urząd Morski w Gdyni.

    28.06.2019
  • W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju

    W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.

    26.06.2019
  • Norweska Perła po raz pierwszy w Porcie Gdynia

    Norwegian Pearl w Porcie Gdynia. Luksusowy wycieczkowiec z charakterystycznie pomalowanym kadłubem zacumował we wtorek przy Nabrzeżu Francuskim. To jego pierwsza wizyta w Gdyni.

    28.05.2019
  • Ratownicy morscy świętowali w Gdyni

    Na co dzień ratują ludzkie życie, gotowi nawet poświęcić własne. To ratownicy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR). W sobotę w Gdyni obchodzili swoje święto.

    27.05.2019
  • Kmdr Hamera na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa: Priorytetem dla nas jest zwiększanie zdolności bojowych

    Priorytetem dla nas jest przede wszystkim zwiększanie zdolności bojowych, rozwój Marynarki Wojennej, wprowadzanie nowych okrętów – powiedział w rozmowie z dziennikarzami kmdr Jacek Hamera z Inspektoratu Marynarki Wojennej DGRSZ. Był on obecny na Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek zakończyło się w Warszawie. Podkreślił, że dzięki zwiększaniu zdolności możemy osiągnąć wzrost bezpieczeństwa morskiego Sił Zbrojnych naszego kraju oraz wpływać na rozwój nowoczesnych systemów uzbrojenia.

    28.01.2019
  • Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy

    Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.

    17.10.2018
  • Katamaran Agat opanowany przez terrorystów

    Terroryści opanowali katamaran Agat należący do Żeglugi Gdańskiej. Na pokład wkroczyły siły specjalne JW Formoza oraz BOA, które odbiły jednostkę z rąk porywaczy. Nikomu nic się nie stało, a pasażerowie bezpiecznie wrócili do gdyńskiego portu. Na szczęście, były to tylko ćwiczenia.

    27.06.2018
  • 200 tys. żeglarzy odwiedziło Pętlę Żuławską w ubiegłym roku

    Z danych statystycznych, które zbiera spółka Pętla Żuławska wynika, że w ciągu 5 ostatnich lat Pętlę Żuławską odwiedziło 500 tys. żeglarzy i wodniaków, z czego w ubiegłym roku 200 tys. – poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Rafał Wasil z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podkreślił, że ta sieć szlaków wodnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

    16.05.2018
  • SAR z nowym systemem łączności. Będzie bezpieczniej

    Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa z nowym systemem łączności. TETRA, czyli bezpieczny standard łączności dla przemysłu i służb państwowych, wykorzystywany szczególnie w sytuacjach krytycznych, umożliwi skuteczniejsze przeprowadzanie akcji poszukiwawczych i ratowniczych na morzu. W Polsce operatorem systemu jest Energa, która we wtorek w Gdyni oficjalnie udostępniła go ratownikom morskim.

    19.12.2017
  • Zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych jednym z największych przedsięwzięć dla Polski

    60-150 mld zł może kosztować zagospodarowanie śródlądowych dróg wodnych w Polsce – powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w Gdańsku podczas posiedzenia Konwentu Politechniki Gdańskiej, w czasie debaty poświęconej programowi zagospodarowania Dolnej Wisły, która odbyła się w środę. Wskazał, że podobnie jak teraz Centralny Port Komunikacyjny, również i śródlądowe drogi wodne mogą być dla Polski jednym ze strategicznych przedsięwzięć. Aby je rozpocząć, potrzebny jest jednak odpowiedni program.

    14.12.2017
  • To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów

    To jest ciekawy okres dla rozwijania pomysłów, szczególnie z zakresu nowych technologii – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego podczas konferencji Venture Day, która odbyła się w czwartek w Gdańsku. Podkreśliła, że w Porcie Gdańsk firmy mają wiele możliwości działania, uczestnicząc m.in. w seminariach, misjach gospodarczych czy targach w kraju i zagranicą. Specjalnie dla nich powstaje także odpowiednia infrastruktura.

    17.11.2017
  • 174 mln złotych na ochronę Żuław przed powodzią. Jednym z zadań nowe lodołamacze dla RZGW w Gdańsku

    174 mln złotych zostaną przeznaczone na ochronę Żuław przed powodzią. Jak zapowiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, obecny w czwartek w Gdańsku na konferencji „Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu”, zabezpieczenie przed powodzią mają ułatwić przepisy nowego Prawa Wodnego, które zakłada m.in., że rzeki, jak i infrastruktura przeciwpowodziowa, zarządzane będą przez jeden podmiot – Państwowe Gospodarstwo Wodne. Jednym z zadań realizowanych w ramach zabezpieczenia Żuław, jest budowa czterech nowych lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

    30.06.2017
  • Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP zaprezentowana w Gdyni

    Budowa Marynarki Wojennej opartej na fregatach średniej wielkości. To jedno z założeń Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentowanej w Gdyni podczas konferencji zorganizowanej przez Akademię Marynarki Wojennej i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poświęconej bezpieczeństwu morskiemu państwa. Autorzy dokumentu zwracali uwagę, że prezentowane w nim zadania to tylko propozycja.

    10.02.2017
  • Nyborg-Mawent – firma z Malborka podbija światowe rynki

    Doświadczenie, innowacyjne rozwiązania i pasja. To Nyborg- Mawent. Firma od 60 lat produkuje i projektuje wentylatory przemysłowe na rynek lądowy, morski i offshore.

    22.11.2016
  • Niemiecka fregata „Karlsruhe” wpłynęła do gdańskiego portu. Byliśmy na pokładzie

    Gość specjalny Tygodnia Niemieckiego w Gdańsku. To fregata „Karlsruhe”. Niemiecka jednostka zacumowała w gdańskim porcie w basenie Władysława IV. W weekend zostanie udostępniona zwiedzającym.

    19.10.2016
  • Polskie firmy na targach SMM w Hamburgu

    Targi SMM to jedna z największych i najważniejszych imprez światowego przemysłu okrętowego. Co dwa lata do Hamburga przyjeżdżają światowi liderzy budowy i remontu statków, produkcji najnowocześniejszego wyposażenia okrętowego, technologii i inżynierii morskiej oraz decydenci szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Coraz więcej jest na nich także wystawców z Polski.

    09.09.2016
  • Prezentacja projektu ustawy stoczniowej

    Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowało w ciągu 3 miesięcy projekt ustawy, której celem jest rewitalizacja przemysłu stoczniowego w Polsce.

    15.03.2016
  • Thales rozszerza swoją działalność w Polsce i otwiera nowe biuro Waterfront Office w Gdyni

    Thales kontynuuje strategię rozwoju w Polsce i zwiększa zaangażowanie w projekty morskie. Światowy lider technologiczny od lat realizuje projekty z sektora morskiego wspólnie z polskim przemysłem oraz partnerami naukowymi. Nowo otwarte biuro Thales w Gdyni pozwoli na wzmocnienie współpracy z Polską, m.in. w zakresie rozwoju i transferu technologii oraz usług serwisowych. Umożliwi także sprawne zarządzanie najważniejszymi projektami Thales, nie tylko w Polsce, ale także w tym regionie Europy.

    09.12.2015
  • Bulk Cargo-Port Szczecin Sp. z o.o. - prezentacja GospodarkaMorska.TV

    Bulk Cargo-Port Szczecin Sp. z o.o. to od wielu lat największa i najbardziej uniwersalna spółka przeładunkowo-składowa w porcie szczecińskim, której roczne obroty sięgają 7 mln ton. Z firmy specjalizującej się dawniej w towarach masowych stała się wszechstronną spółką, obsługującą wszystkie grupy ładunków przechodzących przez porty ujścia Odry. Bulk Cargo-Port Szczecin to także jeden z największych przeładowców suchych ładunków masowych na południowym Bałtyku.

    07.07.2014
  • 200 lat Kongsberga: elektronika morska i obronność

    Koncern Kongsberg obchodził dwusetną rocznicę powstania. Jest to najstarsza firma w Norwegii, od 2005 roku związana także z Polską. W Szczecinie siedzibę posiada spółka Kongsberg Maritime Poland, specjalizująca się w elektronice morskiej, zaś w Warszawie związana z systemami obrony Kongsberg Defence.

    06.05.2014
  • Greenpeace zrzucił tonowe głazy do Bałtyku

    Aktywiści z Greenpeace Polska przeprowadzili we wtorek spektakularną akcję na morzu. 3 Mm na północ od Kołobrzegu, z pokładu swojego 30-metrowego jachtu Beluga ekolodzy wrzucili do wody potężne głazy. Każdy ważył od 500 kg do 1 tony. Zalegające teraz na dnie morskim kamienie mają uniemożliwić trałowanie sieci w strefie przybrzeżnej.

    22.05.2013
  • Panie Ministrze, pora skończyć z przełowieniem! - apel ponad 200 organizacji do ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo w Unii Europejskiej

    Warszawa (11 kwietnia 2013r.) - Negocjacje w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa Unii Europejskiej (WPRyb) wchodzą w ostatnią, decydującą fazę. W związku z tym ponad 200 organizacji wzywa ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo w Unii Europejskiej, aby opowiedzieli się za zlikwidowaniem problemu przełowienia i szybkim odbudowaniem zasobów ryb.

    11.04.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.