• <

Wszędzie

  • Trójmiejskie porty razem w walce z koronawirusem

    Z inicjatywy Marka Gróbarczyka - ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Port Gdynia i Port Gdańsk łączą siły w walce z koronawirusem. Rozpoczęta przez Port Gdynia akcja: „dzielmy się dobrem” rozwija się o kolejną, istotną z punktu widzenia przeciwdziałania narastającej fali zachorowań w Polsce, inicjatywę zakupu 4 szt. analizatorów do diagnostyki zakażeń SARS-CoV-2, stanowiących wyposażenie laboratoriów.

    08.04.2020
  • Szkoła Morska w Gdyni: Edukacja morska w dobie koronawirusa

    20 marca, Rząd wprowadził w Polsce stan epidemii. Jednocześnie, zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały wstrzymane co najmniej do Świąt Wielkanocnych. Od poniedziałku, 25 kwietnia nauczyciele i uczniowie mają obowiązek realizacji programu. Jak wyglądają zajęcia przez internet? Co z certyfikatami potrzebnymi do pracy marynarzom? Dlaczego świat nie mógłby istnieć bez shippingu? O tym, jak wygląda edukacja morska w dobie koronawirusa opowiedział nam dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, kpt. ż.w. Alfred Naskręt.  

    31.03.2020
  • W Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”

    130 wystawców i dziesiątki jachtów żaglowych i motorowych. W niedzielę w Gdyni zakończyły się 14. Targi Sportów Wodnych i Rekreacji „WIATR i WODA na wodzie”. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, podczas którego nie tylko promuje się żeglarstwo, ale także w jednym miejscu, na wodzie można zobaczyć jachty, luksusowe łodzie motorowe, skutery oraz nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.

    22.07.2019
  • Nowoczesny dział automatyki okrętowej w Bota Technik

    Doświadczenie w zakresie napędów morskich, nowoczesne rozwiązania dopasowane do potrzeb klienta i praca wykonywana z pasją. Tak w kilku słowach można opisać dział automatyki okrętowej firmy Bota Technik. Powstał w celu poszerzenia oferty spółki z Gdańska.

    02.07.2019
  • Inauguracyjne spotkanie Polskiego Forum Technologii Morskich

    Polskie Forum Technologii Morskich aktywnie rozpoczyna działalność. W poniedziałek w Rewie odbyło się pierwsze spotkanie członków zrzeszonych w ramach tej organizacji utworzonej na rzecz rozwoju gospodarki morskiej. Obecnie PFTM stanowi 19 firm, w tym 5 stoczni budujących statki i obiekty pływające: CRIST, Safe oraz Marine Projects Ltd., a także Stal Complex i ALU International Shipyard.

    08.05.2019
  • Pięć nowoczesnych lokomotyw dla LOTOS Kolej. Pierwsza już na torach

    Pięć nowoczesnych elektrycznych lokomotyw dla LOTOS Kolej. Tabor gdańskiego przewoźnika powiększy się o dwa pojazdy typu E4DCU Griffin i trzy typu E6ACT Dragon 2. Uroczyste przekazanie pierwszych trzech lokomotyw odbyło się we wtorek w Gdańsku. Spółka kupiła je od firmy NEWAG i od razu włączyła do eksploatacji. Jeszcze tego samego dnia Griffin wyjechał ze stacji Gdańsk Olszynka do stacji Piekary Śląskie Szarlej z 35 wagonami wypełnionymi olejem napędowym i benzyną. Łączna masa inauguracyjnego pociągu to ponad 2 700 t brutto.

    06.03.2019
  • Dziobowa część olbrzymiej nadbudówki wypłynęła z Gdańska. Trafi na prom dla Brittany Ferries

    To będzie wyjątkowy prom z polskim akcentem. Stocznia Marine Projects Ltd. zakończyła w Gdańsku budowę dziobowej części nadbudówki na nową jednostkę dla Brittany Ferries. Blok wypłynął z Gdańska do Niemiec w sobotę. To już kolejna taka wysyłka na ten sam prom. W miniony poniedziałek do Flensburger Schiffbau Gsellschaft (FSG) popłynęła rufowa część nadbudówki.

    17.12.2018
  • ORP Ślązak po raz pierwszy wyruszył w morze

    Na tę chwilę trzeba było czekać aż siedemnaście lat. W środę ORP Ślązak w asyście holowników Fairplay XVI oraz Fairplay VII opuścił PGZ Stocznię Wojenną i po raz pierwszy wyruszył w morze. Jak poinformowała Magdalena Rybka z PGZ Stoczni Wojennej, „rozpoczęły się planowane na jesień br. próby morskie okrętu”.

    15.11.2018
  • Nowa Star, najnowszy prom PŻB, wypłynęła w pierwszy rejs. Ten termin przekładano aż 9 razy

    Dziewięć zmian terminu, ale w końcu się udało. Nova Star, najnowszy prom Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, w piątek wypłynęła w pierwszy rejs z Gdańska do Nynäshamn. Na miejscu ma być w sobotę w samo południe.

    14.09.2018
  • Luksus i elegancja. IV Pomorskie Rendez-Vous za nami

    Kolejne Pomorskie Rendez-Vous za nami. Wydarzenie organizowane dla miłośników luksusowych dóbr i usług odbyło się w piątek w Gdańsku. Swoje produkty zaprezentowało prawie 40 wystawców.

    11.06.2018
  • Bota Technik i Cummins wspólnie na rynku morskim

    Bota Technik i Cummins wspólnie na rynku morskim. W marcu tego roku obie firmy podpisały umowę o współpracy.

    04.06.2018
  • Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów

    Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wychodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.

    11.05.2018
  • Masowce PŻM przechodzą konwersję uszczelnień olejowych

    W Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni trwa remont klasowy dwóch masowców Polskiej Żeglugi Morskiej. Obecnie prace trwają na statkach Karpaty i Sudety. Przechodzą one m.in. konwersję uszczelnień olejowych.

    30.03.2018
  • Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej

    Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatku dochodowego będą realizowane w świetle projektu ustawy o wspieraniu inwestycji, który trafił do Sejmu, rozmawiali uczestnicy konferencji „Strefa w każdej Gminie”, która w środę odbyła się w Gdyni.

    29.03.2018
  • Bota Technik wybiera najlepsze rozwiązania na rynku morskim

    Niezawodność i bardzo dobra jakość wykonania. To tylko  niektóre cechy produktów i technologii japońskiej firmy KEMEL, której rozwiązania stosuje na statkach Bota Technik – jej autoryzowany partner w Polsce. O możliwościach nowoczesnych systemów w zakresie łożyskowania i uszczelnień linii wałów rozmawiali w piątek w Darłowie uczestnicy konferencji „Produkty, technologie i usługi serwisowe KEMEL”.

    22.02.2018
  • Ostatnie zmiany procedury administracyjnej

    W dniu 1 czerwca 2017 r. weszła w życie przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Istota zmian w założeniach do projektu ustawy miała sprowadzać się przede wszystkim do usprawnienia procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej poprzez przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed sądami administracyjnymi. Kluczowe dla obywateli jest przede wszystkim wprowadzenie przepisów o rozstrzyganiu na korzyść strony.

    08.02.2018
  • Padł rekord w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano ponad 40 mln t ładunków

    Historyczny rekord  w Porcie Gdańsk. W ubiegłym roku przeładowano tam ok. 40,6 mln t ładunków. To o prawie 9 % więcej niż w 2016 r.

    09.01.2018
  • Bursztynowa Kaczka 2017 przyznana. To była rekordowa edycja

    Remontowa Shipbuilding SA laureatką „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2017.  Gala odbyła się w Gdynia Arenie.

    16.10.2017
  • Ulga abolicyjna 2018

    Na przestrzeni ostatnich lat przepisy regulujące ulgę abolicyjną były źródłem licznych sporów z organami podatkowymi z uwagi na kreowanie nie istniejących w prawie przesłanek przez urzędy skarbowe do zastosowania ww. ulgi (m.in. zapłata podatku zagranicą).

    04.10.2017
  • BOTA Technik stawia na nowe możliwości

    BOTA Technik stawia na nowe możliwości. Firma zajmująca się m.in. serwisem układów napędowych, automatyki okrętowej oraz sprzedażą urządzeń autoryzowanych partnerów otworzyła w Gdańsku nową siedzibę. Ta infrastruktura to szansa na kolejne ciekawe projekty.

    19.09.2017
  • Przemysł okrętowy zaczyna się w Polsce liczyć

    Przemysł okrętowy zaczyna się w Polsce liczyć – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Zdzisław Rakoczy, prezes firmy Famor, zajmującej się produkcją sprzętu elektrotechnicznego dla okrętownictwa, budownictwa i innych branż. Jego zdaniem świadczy o tym obecność na BALTEXPO przedstawicieli ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Największe w Polsce targi poświęcone gospodarce morskiej zakończyły się w środę. Odwiedziło je ponad 4 000 osób.

    15.09.2017
  • BALTEXPO 2017: Polskie rozwiązania doceniane na całym świecie

    Nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania i oferta doceniana w kraju i zagranicą. Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO 2017 to jedyne w kraju wydarzenie o takiej randze gromadzące w jednym miejscu wszystkie firmy związane z gospodarką morską. W tym roku bierze w nich udział ponad 280 firm i instytucji z 19 krajów.

    13.09.2017
  • Wärtsilä – lider nowoczesnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej

    Wärtsilä jest światowym liderem w dostarczaniu zaawansowanych technologii i kompletnych rozwiązań dla obiektów morskich i energetyki lądowej. Firma kładzie szczególny nacisk na innowacyjność oraz ogólną sprawność produktów, podwyższając w ten sposób środowiskowe, jak również ekonomiczne parametry użytkowe statków i elektrowni lądowych. Jednocześnie ogranicza ich negatywny wpływ na środowisko naturalne. W Polsce Wärtsilä działa od 1995 r.

    20.07.2017
  • Ekologiczny prom zbudowany w Remontowa Shipbuilding wypłynął z Gdańska do Kanady

    Salish Raven w drodze do Kanady. W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zakończyła się budowa trzeciego i ostatniego z serii ekologicznych promów paażersko-samochodowych dla kanadyjskiego armatora BC Ferries. Jednostka w piątek opuściła gdański port. Teraz ma do pokonania 10 440 mil morskich.

    28.04.2017
  • Nowoczesna gospodarka morska potrzebuje specjalistów

    Odpowiednio wykształcona kadra niezbędna dla rozwoju nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. To główne zadanie, jakie stoi przed pracodawcami i osobami odpowiedzialnymi za kształcenie przyszłych pracowników branży stoczniowej. O tym, jak najlepiej je wykonać rozmawiali eksperci związani z gospodarką morską i edukacją podczas zorganizowanej na Politechnice Gdańskiej konferencji „ Kształcenie kadr dla nowoczesnej gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – wyzwania, bariery, oczekiwania”.

    12.04.2017
  • Salish Raven na kolejnych próbach morskich

    Salish Raven prawie gotowy. Trwają ostatnie przygotowania i próby morskie, by w najbliższych dniach prom dla kanadyjskiego armatora BC Ferries mógł wypłynąć z Gdańska do Kolumbii Brytyjskiej. Będzie to już trzecia i ostatnia jednostka z tej serii, która powstała w stoczni Remontowa Shipbuilding.

    06.04.2017
  • W branży morskiej nastąpił boom na LNG

    Nowoczesne technologie, ekologiczne rozwiązania i przyjazne środowisku statki wykorzystujące coraz popularniejsze paliwo LNG (Liquefied Natural Gas). To tylko niektóre tematy poruszane podczas seminarium „Innovative Solutions for Marine Applications” zorganizowanego przez grupę stoczniową Remontowa Holding i firmę Wärtsilä. Zdaniem ekspertów, w branży morskiej nastąpił boom na LNG, a wynika to m.in. z rosnących wymagań środowiskowych, zmuszających armatorów do zapewnienia obniżonej emisji tlenków siarki.

    03.02.2017
  • Stocznia Szkuner – największa stocznia rybacka w Polsce

    Rozwój, inwestycje, profesjonalna kadra. Tak można opisać stocznię „Szkuner” z Władysławowa. To od ponad 60 lat największa stocznia rybacka w Polsce.

    24.11.2016
  • Nyborg-Mawent – firma z Malborka podbija światowe rynki

    Doświadczenie, innowacyjne rozwiązania i pasja. To Nyborg- Mawent. Firma od 60 lat produkuje i projektuje wentylatory przemysłowe na rynek lądowy, morski i offshore.

    22.11.2016
  • Prawie 100-metrowy zbiornikowiec w drodze do Niemiec. Powstał w Gdańsku

    Nowoczesny, uniwersalny i ekologiczny. To Coralius. Częściowo wyposażony zbiornikowiec bunkrowy LNG powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects.

    22.11.2016
  • Pływające domy hitem wodnej turystyki. Powstają na Żuławach

    Można w nich zwiedzać świat bez wychodzenia z domu. To pływające domy z napędem – hit wodnej turystyki. Są ekologiczne, nowoczesne i luksusowe. Dodatkowo ich wyposażenie można dobrać indywidualnie. Jednostki produkowane są w fabryce tuż obok przystani w Błotniku na Żuławach.

    17.10.2016
  • Firma FAMA w Gniewie – tradycja i nowoczesność

    Wciągarki, żurawiki i suwnice. To tylko niektóre produkty, jakie codziennie produkowane są w gniewskiej FAMIE. Firma otrzymała właśnie 4 certyfikaty potwierdzające jakość jej usług spawalniczych. To znacznie zwiększa konkurencyjność tego przedsiębiorstwa na rynku.

    03.10.2016
  • Polskie firmy na targach SMM w Hamburgu

    Targi SMM to jedna z największych i najważniejszych imprez światowego przemysłu okrętowego. Co dwa lata do Hamburga przyjeżdżają światowi liderzy budowy i remontu statków, produkcji najnowocześniejszego wyposażenia okrętowego, technologii i inżynierii morskiej oraz decydenci szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Coraz więcej jest na nich także wystawców z Polski.

    09.09.2016
  • Uroczyste otwarcie nowej hali produkcyjnej w firmie Fama

    Całość ostatnich inwestycji to nowa hala produkcyjna, budynek administracyjny oraz obiekt centrum badawczo-rozwojowego. Łączny koszt ponad 41 milionów złotych z czego niecałe 20 milionów pochodzi z finansowania unijnego

    04.04.2016
  • Prezentacja projektu ustawy stoczniowej

    Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przygotowało w ciągu 3 miesięcy projekt ustawy, której celem jest rewitalizacja przemysłu stoczniowego w Polsce.

    15.03.2016
  • Dar Młodzieży już po remoncie

    Po 33 latach eksploatacji żaglowca wymieniono całkowicie zabudowę i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych dla praktykantów. Zdemontowano wysłużone koje, elementy wyposażenia kubryków a wewnętrzne instalacje w całości zdemontowano. Modernizacji poddany został m.in. sam układ kubryków – w miejsce 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zaprojektowano dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znalazły się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniono rozmieszczenie środków ratunkowych – kombinezony ratownicze znajdują się w pokojowych szafach/bakistach, kamizelki w drewnianych kasetach przy kojach.

    18.01.2016
  • Lucy Z – wyjątkowa jednostka ze stoczni Sunreef Yachts

    Gdańska stocznia Sunreef Yachts zwodowała i przekazała właścicielowi czwartą jednostkę z wyjątkowej serii katamaranów żaglowych Sunreef 74.

    29.10.2015
  • Manewry 3. Flotylli Okrętów

    Siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów zakończyły dzisiaj (piątek, 20 marca) pięciodniowe ćwiczenia na morzu.

    20.03.2015
  • Transport Week 2015 - relacja GospodarkaMorska.TV

    W jubileuszowym piątym już Transport Weeku w dniach 17-19 marca 2015 roku uczestniczyło około 250 osób. Zmiany w formule tegorocznej konferencji Transport Week zaowocowały większą ilością pytań z sali, dyskusji i spotkań roboczych, omawianie wielu tematów kontynuowano zaś podczas indywidualnych rozmów z ekspertami i zaproszonymi gośćmi. Choć uczestników było w tym roku mniej niż w latach ubiegłych, podkreślić należy wysoki poziom merytoryczny konferencji.

    19.03.2015
  • Manewry kontrolowane – ćwiczenia kapitanów i pilotów morskich w Ośrodku Badawczo-Szkoleniowym Manewrowania Statkami w Kamionce koło Iławy

    Statki o nośności ponad 100. tysięcy ton powodują problemy związane z bezpieczeństwem żeglugi. Począwszy od 1980. roku w okolicach Iławy prowadzone są szkolenie kapitanów i pilotów z zakresu manewrowania dużymi jednostkami oraz reagowania na sytuacje wyjątkowe.

    17.11.2014
  • Konferencja informacyjna dla projektu pn.: „Przebudowa intermodalnego terminalu kolejowego w Porcie Gdynia”.

    31 lipca 2014r. w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w Gdyni odbyła się otwierająca konferencja informacyjna dotycząca projektu pn. „Przebudowa intermodalnego terminalu kolejowego w Porcie Gdynia”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tego samego dnia podpisana została z firmą Energopol – Szczecin S.A. umowa na prace budowlane, opiewająca na kwotę 73.548.290,00 zł brutto. Prace będą realizowane w latach 2014-2015.

    01.08.2014
  • Innowacyjne symulatory siłowni okrętowych firmy UNITEST

    Firma UNITEST rozpoczęła działalność w 1990 roku w Gdańsku. Główna działalność przedsiębiorstwa skoncentrowana jest na projektowaniu i produkcji symulatorów siłowni okrętowych w wersji sprzętowej i programowej. Najnowsze rozwiązania firmy zawierają również symulatory siłowni okrętowych w wersji sprzętowej z wykorzystaniem ekranów dotykowych.

    02.07.2014
  • Port Gdynia: magazyn wysokiego składowania oddany do użytku

    Nowa przestrzeń składowa w Porcie Gdynia - magazyn wysokiego składowania o powierzchni użytkowej ponad 18. tysięcy metrów kwadratowych, został uroczyście przekazany do użytkowania czterem podmiotom, od lat współpracujących z Portem. Jest to kolejnego obiekt wchodzący w skład Centrum Logistycznego gdyńskiego portu.

    28.05.2014
  • Umowa na zagospodarowanie nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia - relacja GospodarkaMorska.TV

    Zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego w Porcie Gdynia - największe pod względem finansowym przedsięwzięcie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na ostatnim niezabudowanym obszarze gdyńskiego portu.

    05.09.2013
  • Podpisanie umowy na przebudowę Nabrzeża Szwedzkiego w Porcie Gdynia relacja GospodarkaMorskaTV

    6 czerwca br. zawarta została umowa na wykonanie robót budowlanych pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. a Konsorcjum firm: Korporacji Budowlanej DORACO Sp. z o.o. (przedstawiciel konsorcjum) i Zakładu Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych „UW SERVICE” Sp. z o.o., w ramach projektu inwestycyjnego „Przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego w Porcie Gdynia”. Oferta Konsorcjum firm „Doraco” i „UW Service” została uznana za najkorzystniejszą w przetargu nieograniczonym i opiewa na łączną kwotę ponad 68 mln zł netto. Termin ukończenia przebudowy określony został w umowie na 5 czerwca 2015 roku.

    07.06.2013
  • Indywidualne Techniki Ratunkowe ITR Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej - prezentacja GospodarkaMorska.TV

    Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej istnieje od 1958 roku, jako Ośrodek Resortu Żeglugi. Powołany został dla zabezpieczenia wszystkich potrzeb w zakresie szkolenia , tak obligatoryjnego, jak i podnoszącego kwalifikacje zawodowe załóg pływających oraz pracowników przedsiębiorstw gospodarki morskiej - porty, stocznie, przedsiębiorstwa spedycyjne.

    14.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.