• <

Wszędzie

  • Port Gdańsk. Zmodernizują drogi i tory za 80 mln zł [WIDEO, ZDJĘCIA]

    Inwestycja obejmuje przebudowę układu kolejowego i drogowego pomiędzy Nabrzeżem Przemysłowym w Porcie Wewnętrzym, a ulicą Ku Ujściu oraz pomiędzy ulicą Chemików, a przyczółkiem przeprawy promowej w ciągu ulicy Bosmańskiej przez Kanał Kaszubski. Wykonawcą zadania została firma NDI. – To krok w stronę budowy kolejnych terminali – powiedział Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk.

    06.09.2021
  • Stocznia Safe w wirze pracy!

    Produktywny tydzień w stoczni Safe w Gdańsku. Mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. W poniedziałek zwodowano częściowo wyposażony kadłub jednostki Multicat 3013, natomiast w środę ze stoczni wypłynął statek rybacki dla Stadyard.

    04.12.2020
  • Stocznia Safe zwodowała statek rybacki dla Norwegów

    Mimo trudności i obostrzeń związanych z koronawirusem, prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Safe w Gdańsku odbywają się zgodnie z harmonogramem. W ubiegłym tygodniu, została zwodowana kolejna jednostka. Tym razem był to statek rybacki dla norweskiej stoczni Stadyard.

    20.10.2020
  • Do Portu Gdańsk wpłynął pierwszy wycieczkowiec w tym sezonie

    Rankiem 10 września 2020 r. do Portu Gdańsk zawitał pierwszy w tym sezonie statek wycieczkowy. Standardowo sezon wycieczkowców w porcie trwa od kwietnia do października, a po bieżącym roku spodziewano się rekordowej liczby zawinięć. Pandemia koronawirusa jednak zmieniła nieco plany. Z planowanych 84 jednostek, dziś wpłynęła pierwsza.

    10.09.2020
  • W Baltic Engineering zakończono remont statku badawczego r/v Baltica

    Mimo epidemii koronawirusa, intensywne prace w stoczni remontowej Baltic  Engineering odbywają się bez zakłóceń. W czwartek (23.04), odbyło się  wydokowanie statku badawczego r/v Baltica należącego do Morskiego  Instytutu Rybackiego. W ramach remontu, na jednostce wykonano pełen  zakres konserwacji.

    23.04.2020
  • Mimo kryzysu Covid-19 w polskich stoczniach praca wre. Karstensen Shipyard Poland realizuje kilka budów statków jednocześnie

    Mimo trudności spowodowanych obecną sytuacją w kraju i na świecie prace przy budowie kadłubów statków rybackich w stoczni Karstensen Shipyard Poland w Gdyni są kontynuowane z zachowaniem  obowiązujących obostrzeń sanitarnych

    03.04.2020
  • Bardzo dobre wyniki i przełomowe zmiany. Dzień z Portem Hamburg w Warszawie

    Dzień z Portem Hamburg w Warszawie. W miniony czwartek jeden z największych portów Europy zorganizował w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania dla osób na co dzień związanych z transportem morskim. Były to: „Port Hamburg dla Praktyków” oraz tradycyjny Wieczór Portowy Hafenabend. Ten rok przyniósł dla hamburskiego portu przełomowe zmiany.

    26.09.2019
  • W Gdańsku rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje BALTEXPO. To już 20. edycja

    Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów bierze udział w Gdańsku w 20. edycji Międzynarodowych Targów Morskich i Konferencji BALTEXPO. To największe w Polsce i jedno z najbardziej prestiżowych w Europie wydarzeń poświęconych gospodarce morskiej. Na stoisku 5.02 10-lecie obchodzi portal GospodarkaMorska.pl, który wydarzenie objął patronatem medialnym. Targi potrwają do środy.

    10.09.2019
  • „Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży

    Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!

    01.04.2019
  • Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach

    W trójmiejskich portach przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły jednostki z „paliwem przyszłości”. To pierwsze tego typu operacje w Polsce.

    20.03.2019
  • Olbrzymi „odkurzacz” płynie z Gdyni na Islandię. Powstał w EPG

    Olbrzymi „odkurzacz nabrzeżowy” płynie z Gdyni na Islandię. Prawie 400-tonowy vacuum ship unloader zbudował Energomontaż Północ Gdynia. Urządzenie będzie pracowało w hucie aluminium w Hafnarfjörður.

    03.12.2018
  • Olbrzymia suwnica z Energomontażu Północ-Gdynia w drodze do Finlandii

    Olbrzymia suwnica w drodze z Gdyni do Finlandii. Stalową konstrukcję o masie 580 t wykonał Energomontaż Północ-Gdynia. Dźwig STS (ship-to-shore) przeznaczony jest do rozładunku i załadunku kontenerów ze statków w terminalach kontenerowych.

    15.11.2018
  • Pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG na początku 2019 r.

    W styczniu 2019 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG – zapowiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, który wziął udział w pokazie ćwiczeń ratowniczo-gaśniczych i rozlewowych LNG. Na ich podstawie opracowana zostanie pierwsza w Polsce technologiczna instrukcja tankowania statków zasilanych paliwem LNG. Jego zastosowanie umożliwia armatorom spełnienie rygorystycznych obostrzeń dotyczących niskoemisyjnej żeglugi, a także redukcję kosztów operacyjnych.

    11.09.2018
  • W DCT Gdańsk testowane są urządzenia do inspekcji towarów na granicy. Wśród nich m.in. „sztuczny pies”

    Technologia RTG, nowoczesna bramka radiometryczna (RPM) oraz „sztuczny pies. Te trzy urządzenia do inspekcji towarów na granicy testowane są obecnie w DCT Gdańsk w ramach projektu C-BORD, realizowanego m.in. przez Izbę Administracji Skarbowej w Gdańsku. Jego główne cele to usprawnienie kontroli celno-skarbowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa i wykrywalności przemycanych w kontenerach towarów.

    21.06.2018
  • Stocznia Szczecińska przejdzie pod nadzór MGMiŻŚ. Zakończył się 6. Kongres Morski

    List intencyjny w sprawie przekazania Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej „Gryfia” pod nadzór MGMiŻŚ podpisano w piątek podczas otwarcia 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

    19.06.2018
  • Bota Technik i Cummins wspólnie na rynku morskim

    Bota Technik i Cummins wspólnie na rynku morskim. W marcu tego roku obie firmy podpisały umowę o współpracy.

    04.06.2018
  • Olbrzymie podstawy nóg specjalistycznej jednostki w drodze z Gdyni do Rotterdamu. Ważą ponad 1 400 t

    Kolejny projekt Energomonażu-Północ Gdynia zakończony sukcesem. Tym razem spółka wykonała podstawy nóg specjalistycznej jednostki do stawiania morskich farm wiatrowych. Nietypowe konstrukcje o łącznej masie ponad 1 400 t trafią do Rotterdamu. W poniedziałek i wtorek w Gdyni odbył się ich załadunek.

    23.02.2018
  • Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Ich możliwości robią wrażenie

    Nowoczesne symulatory w Akademii Morskiej w Gdyni. Na Wydziale Nawigacyjnym tej uczelni zamontowano cztery nowoczesne mostki wizyjne. Dzięki nim oferta edukacyjna uczelni znacznie wzrosła. A możliwości tych urządzeń są praktycznie nieograniczone.

    03.12.2017
  • Za nami pierwszy dzień Spotkania Ministrów Transportu - Polska liderem porozumienia 16+1

    Ministrowie transportu Europy Środkowej, Wschodniej i Chin spotkali się w środę w Warszawie na PGE Narodowym aby rozmawiać na temat szeroko rozumianego transportu w ramach porprozumienia 16+1. Podczas spotkania zainaugurowany został Sekretariat ds. Morskich „16+1″, funkcjonujący przy MGMiŻŚ. Celem pracy Sekretariatu jest wsparcie współpracy pomiędzy portami morskimi oraz promowanie działań podejmowanych przez te podmioty.

    26.10.2017
  • Baltexpo 2017: maszyna PRO Master3D dedykowana branży morskiej

    Produkują najszybsze, najbardziej wydajne maszyny do kształtowego cięcia blach w technologii plazmowej  i gazowej. Ich urządzenia pracują w największych polskich zakładach związanych z branżą morską. W Europie są praktycznie bezkonkurencyjni. Marcin Stępień, właściciel firmy STIGAL opowiada nam o przewadze, jaką jego urządzenia mają nad innymi. 

    09.10.2017
  • Juan chiński nabiera coraz większego znaczenia w handlu morskim

    Juan chiński nabiera coraz większego znaczenia w rozliczeniach z Dalekim Wschodem – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska, firmy oferującej rozliczanie transakcji walutowych. Jak podkreślił, handel morski, powiązany z handlem zagranicznym, jest jednoznacznie ukierunkowany na transakcje w walutach obcych. Dlatego, aby nie stracić, bardziej trzeba myśleć o zabezpieczeniu niż o tym, że waluty to szansa na zarobienie pieniędzy.

    30.08.2017
  • Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

    Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.

    31.07.2017
  • Do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Byliśmy na pokładzie

    OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.

    28.06.2017
  • Prototypowe konstrukcje z EPG trafią do Kamerunu

    Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi na zachód od Kamerunu, na głębokości 20 m pod poziomem morza. Jest to ważna część międzynarodowego projektu wartego ponad 1 miliard dolarów.

    05.06.2017
  • Transport Week 2017 - zrównoważony rozwój na Bałtyku i w Europie

    Transport Week dobiegł końca. Trzydniowa konferencja poświęcona była zrównoważonemu rozwojowi na Bałtyku i w Europie. Eksperci rozmawiali o przyjaznych środowisku rozwiązaniach w żegludze, portach i logistyce.

    09.03.2017
  • Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta

    Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.

    06.03.2017
  • Prototypowa konstrukcja dla Norwegów powstaje w Gdyni

    Nowy projekt Energomontażu-Północ Gdynia. Tym razem to element do cumowania statków podczas dostawy ropy ze złoża. Konstrukcja powstaje dla norweskiego centrum cumowniczo-wydobywczego.

    07.12.2016
  • Przełomowa inwestycja zakończona: GSG Towers jest gotowe do produkcji wież morskich farm wiatrowych

    Ukończona i oddana do użytku inwestycja GSG Towers, spółki wchodzącej w skład Grupy Stoczni Gdańsk, umożliwia jej zwiększenie produkcji wież wiatrowych do poziomu 300 rocznie. Ponadto produkowane tu wieże mogą mieć średnicę aż 8 metrów, co jest obecnie światowym standardem dla morskich farm wiatrowych. Na uroczystym otwarciu hali produkcyjnej pojawili się przedstawiciele rządu, administracji samorządowej i przemysłu stoczniowego.

    23.10.2016
  • IV Międzynarodowy kongres Morski zakończony

    Na pokładzie „Daru Młodzieży”, pięknej fregaty zacumowanej u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakończył IV Międzynarodowy Kongres Morski. W tym roku Kongres po raz pierwszy odbył się pod auspicjami powstałego w 2015 roku Ministerstwa i honorowym patronatem szefa tego resortu.

    13.06.2016
  • 4. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

    Rozpoczął się 4 Kongres Morski. Podczas otwarcia organizatorzy podkreślili praktyczne działania, do których realizacji przyczyniły się wcześniejsze edycje tego niezwykle ważnego dla branży morskiej wydarzenia, w tym powstanie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz tak zwanej "ustawy stoczniowej", której pierwsze sejmowe czytanie zbiegło się z inauguracją Kongresu.

    08.06.2016
  • Otwarcie budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy FAMA w Gniewie

    15 lutego 2015 roku w Gniewie odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Centrum Badawczo-Rozwojowego firmy FAMA.

    27.02.2015
  • Uroczystość podniesienia bandery na holowniku VEGA

    W piątek, 5 grudnia w obecności licznie zgromadzonych gości odbyło się uroczyste podniesienie bandery na holowniku VEGA, który powiększył flotę gdańskiej spółki holowniczej WUŻ Port and Maritime Service Ltd Sp. z o.o.

    08.12.2014
  • Uroczysta prezentacja nowego placu składowego firmy Balticon w Gdańsku

    W piątek 18.07.2014 r. w Gdańsku  przy ulicy Sucharskiego 7 odbyła się uroczysta prezentacja nowego placu składowego firmy Balticon SA. Nowy plac powiększy powierzchnię użytkową depot kontenerowego na terenach gdańskiego portu do 50 tys mkw.

    25.07.2014
  • „Estetyzacja Portu Gdańsk” - finał konkursu na upiększenie terenów portowych

    7 lipca w Terminalu Pasażerskim Westerplatte, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. uroczyście podsumował wyniki Konkursu pn. „ Estetyzacja Portu w Gdańsku”. Głównym celem projektu było stworzenie spójnej koncepcji estetycznego zagospodarowania przestrzeni wzdłuż kanału portowego, uwzględniając uporządkowanie istniejących budowli i instalacji przemysłowych, przy jednoczesnym udostępnieniu mieszkańcom oraz turystom zieleni i obiektów historycznych nie będących w bieżącej eksploatacji portu. Wrosły głęboko w strukturę miasta port ma stać się wizytówką tysiącletniego Gdańska.

    08.07.2014
  • Wizualizacja Terminalu LNG w Świnoujściu

    Budowa terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja, nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy.

    18.04.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.